Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanio wybudowac dom


cosmita

Recommended Posts

AMP napisał:

------------------------------------------------------------------------------------------------

Myślałem przez chwilę, że piwnica ma być dla teściowej :D

A teraz na poważnie:

Dom w mojej ocenie ma dobry układ, część mieszkalną mamy bardzo podobną. Ze względu na wielkość rzeczywiście dobrze będzie wykorzystać cześć "pod domem".

Też bym zrezygnował z kominka - kilka-kilkanaście tysięcy w kieszeni, ale żona bardzo chce, zresztą coś w tym jest - wieczór, wino,... :)

 

Ja osobiście pozostawił bym układ tak jak jest, pytanie natomiast mam, od której strony świata będzie wjazd na działkę, a i gdzie schody do piwnicy - wydaje się że jedyne miejsce to pomieszczenie nr 10. Tyle, że będzie trochę kolidować z WC (nie rezygnowałbym z drugiego WC (kilka osób, kilka pokoleń - wiem z doświadczenia, że dwa WC są OK)

- a może zamienić miejscami WC i pomieszczenie nr 10? tylko że wtedy to miejsca starczy tylko na okrągłe schody - i będzie problem co kolwiek po nich znieść.

Scianę salonu przesunął by aby zrównała się z linią kuchnia/garaż - koszt nie wiele większy, a salon będzie bardziej ustawny.

Powinniście też sprawdzić, czy Gmina ma aktualny Plan Przestrzennego Zagospodarowania Terenu, jeśli nie to wystąpcie o Warunki Zabudowy (czy jakoś tak) - my mamy dom parterowy (projekt), a dach o nachyleniu jak do takiego z użytkowym poddaszem (konsekwencja zapisów w PPZT)

 

Wjazd na działkę:

jeśli od północy - sypialnia nr 5 - okno na wsch.ścianę - lepiej doświetli pokój, i nie będzie on tak zimny

 

Jeśli od innej strony to pomyślimy

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wielkie dzieki za podpowiedź. Napewno skorzystam.

Kominek to sprawa przesądzona - mam wyrozumiałą żonę :) więc uzgodnilismy, że zrezygnujemy z kominka - myślę, że kilkanaście tysięcy zaoszczędzimy.

Jeśli chodzi o tą ścianę w salonie to myślałem dokłądnie o tym samym. Zrezygnujemy z niej i wówczas salon będzie bardziej ustawny a widok z kuchni na gości w salonie czy też na sam salon będzie dużo lepszy.

Co do drugiego WC - to masz rację - na wielu imprezach jedno wc może być za mało, w życiu codziennym również :lol:

Zastanawiam się nad "wyrzuceniem" drugiej ściany ścianki koło kuchni i zrezygnowaniu z drzwi. Oglądaliśmy ostatnio z żona kuchnię w IKEI i nasunął nam się ciekawy pomysł z barkiem łączącym kuchnie z salonem.

Prosiłbym Cię jeszcze raz o wspólne zajęcie się tematem piwnicy. Kupiłem MURATORA i ŁADNY DOM (kilak info o piwnicy) i nadal jak uparty wół :wink: tweirdzę, ze ta piwnica to dobry wybór. Co ty na to??? Ile może mnie to ksoztować (cześc kasy zaiszczędzę z rezsygnacji z kominka).

Podpwiniczyć całosc czy część??? Wejsćia chcioałbym zrobić z obu stron (dwa).

 

 

 

----------------------------------------------------

"Zawsze miejcie nadzieję" - Jan Paweł II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

AMP przyjacielu a jaki domek ty budujesz???

Pisałeś, że jest podobny do mojego - jaki masz metraż netto???

Na jakim etapie są prace i czy zmmieściłęś się w zakładanej kwocie.

 

Pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze.

 

 

 

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------

"Zawsze miejscie nadzieję" - Jan Paweł II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i czytam...sporo tu pytań i równie wiele odpowiedzi, ja niestety z pytaniem.

Postanowilismy zbudować z żoną tani domek, wybralismy więc prosty(jak śądzimy) projekt, zgodny z kryterimi jakie tu podawaliście: dwuspadowy dach bez dziwności no i chyba dość prosta konstukcja...problem tylko w tym żeby kasy wystarczyło a tej niestety nie jest za dużo i to jeszcze w banku, powiedzcie proszę czy jest możliwe wprowadszić się do tego domku za 200.000? http://www.archipelag.pl/domek.php?KatID=3990500&ProjID=417 nie wliczając w to działki ?ewentualnie co zmienić w projekcie żeby w tej kwocie się zmieścić? wywalić kominek? obciąć balkonik razem z tym co ma po spodem? wywalić drzwi z tyłu garażu? i te małe okienka od garażu? zmienić materiały na tańsze? i do tego nie budując samemu bo pojęcia bladego nie posiadam w tej dziedzinie...damy radę czy lepiej sobie odpuścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i czytam...sporo tu pytań i równie wiele odpowiedzi, ja niestety z pytaniem.

Postanowilismy zbudować z żoną tani domek, wybralismy więc prosty(jak śądzimy) projekt, zgodny z kryterimi jakie tu podawaliście: dwuspadowy dach bez dziwności no i chyba dość prosta konstukcja...problem tylko w tym żeby kasy wystarczyło a tej niestety nie jest za dużo i to jeszcze w banku, powiedzcie proszę czy jest możliwe wprowadszić się do tego domku za 200.000? http://www.archipelag.pl/domek.php?KatID=3990500&ProjID=417 nie wliczając w to działki ?ewentualnie co zmienić w projekcie żeby w tej kwocie się zmieścić? wywalić kominek? obciąć balkonik razem z tym co ma po spodem? wywalić drzwi z tyłu garażu? i te małe okienka od garażu? zmienić materiały na tańsze? i do tego nie budując samemu bo pojęcia bladego nie posiadam w tej dziedzinie...damy radę czy lepiej sobie odpuścić?

 

Domek rzeczywiście prosty, ale ten wykusz i balkon to bym usunął - będzie taniej, czy się zmieścicie w zakładanej kwocie zależeć będzie w dużej mierze od standardu wykończenia.

Ceny na rynku idą stale w górę, ale przy odrobinie determinacji i szczęścia jest szansa na sukces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad "wyrzuceniem" drugiej ściany ścianki koło kuchni i zrezygnowaniu z drzwi. Oglądaliśmy ostatnio z żona kuchnię w IKEI i nasunął nam się ciekawy pomysł z barkiem łączącym kuchnie z salonem.

Prosiłbym Cię jeszcze raz o wspólne zajęcie się tematem piwnicy. Kupiłem MURATORA i ŁADNY DOM (kilak info o piwnicy) i nadal jak uparty wół :wink: tweirdzę, ze ta piwnica to dobry wybór. Co ty na to??? Ile może mnie to ksoztować (cześc kasy zaiszczędzę z rezsygnacji z kominka).

Podpwiniczyć całosc czy część??? Wejsćia chcioałbym zrobić z obu stron (dwa).

 

Z tą ścianką (rozumiem, że między kuchnią a salonem/jadalnią) to dobry pomysł, o ile decydujecie się na wszystkie za i przeciw tzw kuchni otwartej.

Ile może kosztować piwnica - tego niestety nie wiem. Możecie wstępnie zapytać (choć takie informacje należy traktować z dystansem) architekta odpowiedzialnego za projekt (jest tam kalkulacja kosztów budowy, więc ile za piewnice też da się policzyć. Pamiętajcie jednak, że te pomieszczenia w piwnicy prędzej czy później też dobrze bylo by jakoś "wykończyć'".

Co to znaczy "wejścia z obu stron"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMP przyjacielu a jaki domek ty budujesz???

Pisałeś, że jest podobny do mojego - jaki masz metraż netto???

Na jakim etapie są prace i czy zmmieściłęś się w zakładanej kwocie.

 

Pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze.

 

 

Etap - czekamy na pozwolenie na budowę :p

Domek - podeśle Wam rzut na maila - wyślij mi adres e-mail na priv (nie umieszczam jeszcze tego na żadnej stronie, może pózniej, jeśli bedzie się czym chwalić) :roll:

Kwota - wyjdzie więcej niż zaplanowaliśmy, ale też i robimy trochę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i czytam...sporo tu pytań i równie wiele odpowiedzi, ja niestety z pytaniem.

Postanowilismy zbudować z żoną tani domek, wybralismy więc prosty(jak śądzimy) projekt, zgodny z kryterimi jakie tu podawaliście: dwuspadowy dach bez dziwności no i chyba dość prosta konstukcja...problem tylko w tym żeby kasy wystarczyło a tej niestety nie jest za dużo i to jeszcze w banku, powiedzcie proszę czy jest możliwe wprowadszić się do tego domku za 200.000? http://www.archipelag.pl/domek.php?KatID=3990500&ProjID=417 nie wliczając w to działki ?ewentualnie co zmienić w projekcie żeby w tej kwocie się zmieścić? wywalić kominek? obciąć balkonik razem z tym co ma po spodem? wywalić drzwi z tyłu garażu? i te małe okienka od garażu? zmienić materiały na tańsze? i do tego nie budując samemu bo pojęcia bladego nie posiadam w tej dziedzinie...damy radę czy lepiej sobie odpuścić?

 

Domek rzeczywiście prosty, ale ten wykusz i balkon to bym usunął - będzie taniej, czy się zmieścicie w zakładanej kwocie zależeć będzie w dużej mierze od standardu wykończenia.

Ceny na rynku idą stale w górę, ale przy odrobinie determinacji i szczęścia jest szansa na sukces.

 

 

a ten wykusz to konkretnie co? no i co z kominkiem/ wywalać? ile można zaoszczędzić na kominku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kero

Ja osobiście nie likwidowałbym wykuszu. Oszczędność z tego taka, że zyskamy na dwóch wąskich bocznych oknach jakie ja proponuję zamienić na witryny (szyby wstawione w ramę - nie otwierane - zdecydowanie tańsze niż typowe okno otwierane). Kosztem jest tu trochę więcej robocizny przy wykuszu.

Bez niego jednak domek będzie wyglądał w mojej ocenie kiepsko coś jak klocek z komuny na który położono dach spadzisty.

Dzięki wykuszowi zyskuje się balkon na piętrze gdzie bez niego to typwa klatka blokowa (czytaj mieszkanie w bloku).

I proszę nie pytać jak umyć nie otwierane okno bo ja mam takie nie jedno i nie ma problemu wyjść na zwenątrz aby to uczynić. Malkontent powie a co zimą? A ja powiem a zimą zmarzną trochę łapki a i okien co tydzień nikt nie myje.

Takie jest moje zdanie i nic więcej.

W nowobudowanym domu syna także będą w wykuszu dwie witryny, choć i nie wyłącznie tam. Zamiast wysokich okien tarasowych trzyszybowych, z których każda otwierać ma się oddzielnie wstawimy dwie wysokie witryny a jedynie jedno środkowe będzie otwierane. To dużo mniej kosztów a i sporo mniej kłopotów w trakcie eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o opinie na temat tego domu długo szukałem aż wreszcie znalazłem dom ma być z garażem najpierw zrobie parter domu a pożniej górę. Co śadzicie o kosztach tego domu może ktoś wybudował go .Może uda mi się w tym tygodniu kupić działkę więc ruszyłbym z pracam w tym roku.

Może podpowiecie jakieś zmiany Dziękuję

http://www.z500.pl/index.php?projekt=12&ogolne=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WYKUSZ - to ten wystający ze ściany element z oknami (z reguły jadalnię każdy w tym miejscu urządza)

Dlaczego taniej bez niego - ponieważ kosztuje dodatkową robociznę, udziwnia fundament, a odbra ekipa która porządnie zrobi nad nim balkon kosztuje jeszcze więcej (porządnie znaczy tak aby nie przeciekał oraz aby nie stał się największym mostkiem termicznym w domu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o opinie na temat tego domu długo szukałem aż wreszcie znalazłem dom ma być z garażem najpierw zrobie parter domu a pożniej górę. Co śadzicie o kosztach tego domu może ktoś wybudował go .Może uda mi się w tym tygodniu kupić działkę więc ruszyłbym z pracam w tym roku.

Może podpowiecie jakieś zmiany Dziękuję

http://www.z500.pl/index.php?projekt=12&ogolne=1

 

Wychodzi na to, że stałem się zawodowym oceniaczem projektów 8) :lol:

 

Bardzo prosty układ, ładny i funkcjonalny - w mojej opini to będzie tani dom w budowie. Dobrze było by gdyby wjazd na działkę - wejście do domu zrobić od wschodniej strony, wtedy salon będzie na zachód (ma to wiele pozytywów latem) a od północy ściana bez okien, garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kero
WYKUSZ - to ten wystający ze ściany element z oknami (z reguły jadalnię każdy w tym miejscu urządza)

Dlaczego taniej bez niego - ponieważ kosztuje dodatkową robociznę, udziwnia fundament, a odbra ekipa która porządnie zrobi nad nim balkon kosztuje jeszcze więcej (porządnie znaczy tak aby nie przeciekał oraz aby nie stał się największym mostkiem termicznym w domu)

 

Każdy element w budowie domu to dodatkowa robota - sory ale można znieść dach spadzisty i zrobić płaski a będzie łatwiej. Wykonywanie skosów na poddaszu to też czasochłonne i kosztuje.

 

Co znaczy udziwnia fundament?

Sory ale opowiadasz dyrdymay - my z synem będziemy sami wykonywali większość prac (takze ławy i fundamenty) i nie widzę niczego szczególnego w wyprofilowaniu prostej linii na linię z w wykuszem i wcale nie będzie to jadalnia tylko łazienka (jasna przestronna łazienka - mam dość ciemnej klitki, która i tak liczy w moim domu 8m2). Moim zdaniem przesasdzasz z tym. Oczywiście już wykonanie lilarów w wykuszu jest bardziej czasochłonne ale to nie budowa statku podwodnego. Jasne, że koszty budowy domu z wykuszem rosną ale jeśli policzysz to procentowo w skali całej budowy to wybacz ale czasem kupowanie towarów bez poświęcenia uwagi przy wyborze dostawcy więcej kosztuje.

 

"dbra ekipa która porządnie zrobi nad nim balkon kosztuje jeszcze więcej"

To kolejny dogmat myślenia po staremu. Co znaczy "porządnie zrobić"?

Ty u siebie dopuszczasz nieporządną jakąkolwiek robotę?

Porządnie ma być wykonane wszystko a wykusz to nie jest żaden szczególny rodzaj budoy a jedynie architektury.

I jeśli budowlańcy nie potrafią PORZĄDNIE zrobić to za co im się płaci to na drzewo z nimi do Rozpudy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo za odpowiedzi, mam teraz nad czym ...myśleć z pewnością dom dużo straci beż wykuszu, ale chodzi mi o koszty,,, no zobaczymy

a co z kominkiem, duża oszczędność gdy go nie będzie?

Z kominka, nawet najprostrzego lub chociażby "kozy" bym nie rezygnował.

W domu jednorodzinnym niezależne od prądu źródło ciepla zawsze może się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy element w budowie domu to dodatkowa robota - sory ale można znieść dach spadzisty i zrobić płaski a będzie łatwiej. Wykonywanie skosów na poddaszu to też czasochłonne i kosztuje.

 

Co znaczy udziwnia fundament?

Sory ale opowiadasz dyrdymay - my z synem będziemy sami wykonywali większość prac (takze ławy i fundamenty) i nie widzę niczego szczególnego w wyprofilowaniu prostej linii na linię z w wykuszem i wcale nie będzie to jadalnia tylko łazienka (jasna przestronna łazienka - mam dość ciemnej klitki, która i tak liczy w moim domu 8m2). Moim zdaniem przesasdzasz z tym. Oczywiście już wykonanie lilarów w wykuszu jest bardziej czasochłonne ale to nie budowa statku podwodnego. Jasne, że koszty budowy domu z wykuszem rosną ale jeśli policzysz to procentowo w skali całej budowy to wybacz ale czasem kupowanie towarów bez poświęcenia uwagi przy wyborze dostawcy więcej kosztuje.

 

"dbra ekipa która porządnie zrobi nad nim balkon kosztuje jeszcze więcej"

To kolejny dogmat myślenia po staremu. Co znaczy "porządnie zrobić"?

Ty u siebie dopuszczasz nieporządną jakąkolwiek robotę?

Porządnie ma być wykonane wszystko a wykusz to nie jest żaden szczególny rodzaj budoy a jedynie architektury.

I jeśli budowlańcy nie potrafią PORZĄDNIE zrobić to za co im się płaci to na drzewo z nimi do Rozpudy.

 

Pan wybaczy.

Ale po pierwsze nie każdy potrafi sam wybudować dom - oszczędzając tym samym pieniądze, które musiałby zapłacić ekipie budowlanej.

Po drugie - pytanie było co ewentualnie podroży koszt budowy, więc odpowiedziałem.

Po trzecie - nie każda ekipa budowlana (przynajmnie z tych, które zostały nam w kraju, potrafi dobrze zrobić balkon (zresztą nie tylko to), i to jest fakt a nie mój wymysł. (Pisałem o balkonie - nie wykuszu)

i wcale nie będzie to jadalnia tylko łazienka (jasna przestronna łazienka

 

Człowieku a zrób sobie tam i garaż jak masz ochotę. Napisałem że najczęściej, a nie że tak trzeba.

 

nie widzę niczego szczególnego w wyprofilowaniu prostej linii

 

Wielu już było takich, co nie widzieli nic szczególnego w wybudowaniu domu w ogóle -- do czas, do czasu :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kero

AMP gorączka ponosi?

Ostatnie kiepskie przestrogi proszę zachować dla siebie. Ja mam już na koncie wybudowanie własnego domu więc mioże trochę szacunku zanmiast pyszczenia?

Pan powiedział i ja powiedziałem co myślę o likwidacji a zdecyduje o tym i tak kto inny.

Co che Pan udowodnić? Można okroić dom ze wszystkiego - będzie komunistycznie tani.

 

Garaż będzie u mnie wolnostojącym obiektem ale bez wykuszu:-)

Z oddzielnym dziennikiem budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMP gorączka ponosi?

Ja mam już na koncie wybudowanie własnego domu więc mioże trochę szacunku zanmiast pyszczenia?

 

Pyszczenia?!?

Przecież to Pan zaczął.

I zupełnie nie rozumiem od kiedy to ilość wybudowanych domów ma być miarą szacunku :o :o :o

 

Lepiej dajmy spokój tej bezsensownej wymianie zdań. Nie wnosi nic merytorycznego do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Andre59:

Serdecznie dziękuję za uwagę. Zaraz się nad tym zastanowimy i mam nadzieję szybko zaradzimy. :D

do Daggulki:

Mam już zezwolenie na budowę, więc trochę za późno na zmianę projektu :wink:

 

Nie na darmo stare przysłowie mówi:

"Lepiej z mądrym zgubić...."

Dzięki za porady i poprosze o więcej.

 

P.S. Co do kosztów to już cały świetny plan i kosztorys idzie się walić. U mnie suporex po 9,8 PLN :o . Bloczek fundamentowy 3,60 :cry: O ceny innych materiałów nawet już nie pytałem. Jak tak dalej pójdzie to założę wątek:

"Grupa tych co nie zdążyli dogonić cen"

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo za odpowiedzi, mam teraz nad czym ...myśleć z pewnością dom dużo straci beż wykuszu, ale chodzi mi o koszty,,, no zobaczymy

a co z kominkiem, duża oszczędność gdy go nie będzie?

Z kominka, nawet najprostrzego lub chociażby "kozy" bym nie rezygnował.

W domu jednorodzinnym niezależne od prądu źródło ciepla zawsze może się przydać.

dzięki, o tym akurat nie pomyślałem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam kilka pytań - prosze o podpowiedź i opinie.

Jak pisałem budujemy na jesień z żoną, córeczką i teściową :lol: domek:

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=326&IdKolekcji=33#

Na całość (z wykończeniem) mam 200 tys. zł (85% środki własne, 15% kredytu, choc myślałem, ze zrobię to bez kredytu). Dom chcę postawić za 140 tys. zł a za 60 tys. wykończyć. Mam rodzinę pracującą w budowlance więc będe miał i duże ravaty w hurtowniach i tanich a bardzo dobrych specjalistów na budowie.

Zrezygnowaliśmy z kominka w celu podpiwniczenia całości domku (wiele dyskusji z żoną, podpowiedź AMP - dzięki :wink: , itp.), postawiliśmy na KUCHNIĘ OTWARTĄ (bez ścianek w projekcie), powiększylismy taras z 25 do 40 m/2, okno w pokoju nr 5 przesunęliśmy (z frontu na bok), nie wiem czy w pokoju nr 5 i 6 nie zorbić dwóch okien z każdej strony - co o tym myslicie???

Co jeszcze można zmienić w tym projekcie i czy zmieścimy sie w zakładanej kwocie.

Wszystkim dziękuję za rady i opinie. Liczę również na "starego znajomego" AMP :D

 

 

Wczoraj wyczytałem w MUARTORZE ciekawą wypowiedź pewnego gościa, który ma takie samo podejście do życia jak ja. Cytuję:

"Wybralismy z żoną prosty i tani w budowie projekt domu, ponieważ wolimy inwestować w swój i dzieci rozwój oraz w podróże".

 

 

-----------------------------------------------------------------

"Zawsze mniejcie nadzieję" - Jan Paweł II

"Prawdziwym szczęściem jest móc dzielić się swoją radością z innymi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...