Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ludzie po cholere kupujecie solary ??


selimm

Recommended Posts

Troche prowokacyjny tekst ( co mi sie oczywiscie czesto nie zdarza :wink: )

 

Zastanawiam sie nad solarem i jakbym nie liczył to wychodzi ze to sie po prostu nie opłaca ............ma ktos inne zdanie ??

 

policzmy 4 osobową rodzine ...zuzycie 50 litrow wody dzienne

 

4x50x365dni =73 000 L.

 

zapotrzebowanie energi potrzebnej do podgrzania wody to

 

73 000x1.16x35 (roznica temp.wody zimnej i cieplej)=2 963 800wh-2964

 

sprawnosc kotła gazowego wynosi 90%

 

2964:0.9=3293kwh

 

3293:9.5-(gaz ziemny)=347m3 gazu

 

gaz ziemny ...hm 1złm3 x347= 347zł

 

wiec jesli poczytac ulotki to max o 60% mozna zmniejszyc zuzycie energi

 

wiec 347x0.6= 208 zł. oszczednosci rocznie !!!!

 

musiałem sie gdzies pomylic chyba , bo jak inaczej wytłumaczyc powodzenie tego typu wynalazkow :wink: ...wyzsze oszczednosci bedą np. przy oleju opałowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W jakimś Muratorze były wylicznia mające udowodnić, ze to się opłaca. Mi akurat z tych obliczeń wychodziło dokładnie coś przeciwnego. Bo to całe ustrojstwo szybciej się zużyje niż zamortyzuje. Z tego też powodu, dla mnie temat instalacji solarnej nie jest wart uwagi. Chyba, ze bedą do tego jakieś dopłaty (jak np. w Niemczech, gdzie jest to bardzo popularne)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm....wybaczcie moj sceptycyzm do wszelakich artykolow udawadniajacych ekonomiczny sens stosowania jakis nowinek technicznych.

Tak sie ma rzecz z solarami, z pieciokomorowkami w oknach itp.

Faktem jest ze jest to postep ale poki co w mojej ocenie ekonomicznie w wielu wypadkach nieuzasadniony. Moze jak cena spadnie tak jak kiedys Drywit do docieplen powodowal iz ekonomiczne uzasadnienie docieplania ta metoda bylo hmmm....co najmniej zastanawiajace, wszekie terazniejsze nowinki beda sie oplacac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okna 5 komorowe daja oszczednosc w ojej chalupie wzgledem tzrykomorowych raptem 180 zeta rocznie przy zalozeniu iz nie ma wentylacji i ani razu ich nie otworze.

Wiesz....mozna liczyc 2+2 na kilka sposob i nie zawsze wychodzi 4 ;)

50 litrow na dwie osoby wystarcza na styk pod prysznicem, z zastrzezeniem ze nie myje sie glowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie googlanie na temat "średnie zużycie wody dziennie"

 

http://glinki.com/?l=kxw4vx

 

Dało wyniki

 

146 l na osobę na dzień

 

mhmh ... nie wiem jak wyliczyłeś owe 50 litrów :D, przecie samo spuszczenie

kibelka to pare litrów a w 4 osoby?

 

Dobra, wracając do statystyk: 4*146 = 584

 

czyli z grubsza można przyjąć, że pomyłka jest o rząd wielkości, czyli oszczędność równiez.

 

co rocznie wychodzi 2080

 

nie mam solarów, ale cały czas liczę i z się zastanawiam...

 

cieszę się z tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareko - tylko ze to juz nie jest nowinka :wink:

 

208 zeta oszczednosci rocznie :roll: ...ciagle licze ze gdzies moje obliczenia są błedne

 

Raczej nie są. W tym artykule padały podobne kwoty. A amortyzacja trwała ponad 20lat. Tak na szybko policzyłem to dla swojego przypadku i wyszło mi, ze za mojego zycia, to by się nie zwróciło (trochę przesadzam, ale wiadomo o co chodzi). Tak więc tez się moge dołączyć do tytułowego pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gurthg Ty masz racje ...50 litrow to za mało :lol:

 

ale czy to bedzie aż 146 L ??

 

uwaga cenna , moze niech ludzie popatrzą na rach.ile srednio zuzywają wody i policzymy jeszcze raz

 

obliczenia są jeszcze o tyle błedne ze nie wziolem pod uwage kosztow utrzymania solara :wink:

 

ps. napisz skad Ci wyszło 2080 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gurthg Ty masz racje ...50 litrow to za mało :lol:

 

ale czy to bedzie aż 146 L ??

 

uwaga cenna , moze niech ludzie popatrzą na rach.ile srednio zuzywają wody i policzymy jeszcze raz

 

obliczenia są jeszcze o tyle błedne ze nie wziolem pod uwage kosztow utrzymania solara :wink:

 

Mieszkam w bloku. Na dwie dorosłe osoby + dziecko idzie 8m3 na miesiąc, czyli średnio dziennie prawie 90l na osobe. W domu pewnie będzie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. napisz skad Ci wyszło 2080 ??

 

Dałeś 50 l/4os./dzień.

Ze statystyk, które znalzałem wszysło ~500 l/4os./dzień

 

Obliczyłeś oszczędność na poziomie 208 PLN

 

pomnożyłem to przez róznicę w zużyciu.

 

-------

 

Mocno się zatanawiam, bo rzeczywiście jeszcze rok, dwa temu instalacja była bezsensowna.

 

Przy cenie ~20k za zestaw dla 4 osób, zwracałby się przez 20 lat, czyli przez okres technologicznego życia.

 

Obecnie taką instalację można dostać za 6k, co daje całkiem przyzwoity czas zwrotu bo < 10 lat. (przy założeniu, że nie będą się zmieniać cany za energię, a to błędne założenie).

 

Mój obecny wniosek (bez znaczenia, bo i tak brakuje mi kasy) jest: będę montował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz w domu ciepłą wodę ogrzewaną bojlerem elektrycznym. Rodzina 2+2. Zużywamy jakieś 140 m3 wody rocznie (ciepłej i zimnej razem). Za prąd płacę jakieś 3000-3500 zł rocznie, z czego większość idzie na ogrzanie wody (C.O. jest na węgiel). To są dane z rachunków.

 

1 m3 to 1000 litrów, czyli zużywamy jakieś 140.000 litrów wody rocznie, to jest 383,5 litra dziennie, czyli ok. 95 litrów dziennie na osobę. Przypominam, to nie jest statystyka - to są dane z rachunków za ostatni rok. Prysznic przynajmniej raz dziennie, żona głowę myje codziennie, ja i dzieci trochę rzadziej :lol:

 

Ponieważ w nowym domu planuję kominek z płaszczem podłączony pod grzejniki i bojler 300L z wężownicą i grzałką elektryczną, będzie mi się opłacało założyć solary - będą one grzały wodę w lecie, kiedy nie będę palić w kominku. Kominek ma być głównym źródłem ciepła, wspomagającym - eletryczna podłogówka w łazienkach i piece akumulacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 l ciepłej wody na osobe jest OK. Takie zuzycie jest na poziomie srednim, do obliczeń mozna przyjąc 60 l - poziom wysoki. Tak podają poradniki do projektowania instalacji solarnych. Zwracam uwagę , że chodzi o c.w.u. a nie o wodę do spłuczki tej przecież nie ogrzewamy (ja nie ogrzewam-chyba, że jesem inny :o ) Z solarami jest jak z papierosami, każdy wie , że szkodzą tylko niktórzy myślą że im akurat nie. Mają też w tym udział dystrybutorzy tych urządzeń, mamią ludzi darmowa energią. Czytałem broszurę wydaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Wlkp. opracowana przez miesięcznik Czysta Energia napisali tam, że czas zwrotu instalacji za 10 tys. PLN przy ogrzewaniu gazem wynosi 6-7 lat (moim zdaniem jest to 35 lat ) a dla prądu 4-5 lat ( mi wyszło 15 lat ) . Nie wytrzymałem i zadzwoniłem do redaktora naczelnego tego poważnego pisma i uzyskałem odpowiedz, że tak twierdzi pan Piotr N. - przedstawiciel firmy produkującej kolektory. iNa moje argumenty (konkretne wyliczenia) otrzymałem odpowiedz, że niepotrzebnie sie ciskam ponieważ dostają masę listów swiadczących o opłacalności takiej inwestycji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poslce solary są stosunowo drogie.

 

Ale ściągnijcie sobie z Węgier.

 

Np. 30-rurowy (jedna rura 1,8 m), próżniowy kosztuje netto 2300 PLN

 

http://www.kardoslabor.hu/ar/arlista.html -> KL-HP 30.

 

 

Cały system dla CWU na 4 osoby można skompletować u nich za około 5000 PLN netto (jeden KL-HP-30 + zbiornik + pompki, rurki, sterowanie).

 

Więc przy takich cenach to i czas zwrotu jest całkiem OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez to sobie liczyłem ostatnio.

Skoro zużywam - według odczytów gazomierza -w przeliczeniu około 80-90 pln gazu na cwu

to oszczędność "optymistyczna" w wysokości 50% da mi 45 pln miesięcznie czyli 540 zł rocznie.

Ceny zestawów zaczynają się od ok 6 tys czyli "na okrągło" daje to 10 lat okresu amortyzacji.

I to przy założeniu że koszty eksploatacji tego zestawu przez 10 lat = 0. A tak na pewno nie jest

- wymiana płynu roboczego co 5 lat, zużycie energii elektrycznej, serwis.

Podjąłem decyzję o przygotowaniu domu pod solary juz na etapie budowy i mam miejsce na tą

instalację przygotowane. Jednak w chwili obecnej montaż takiej instalacji po prostu mi się opłaca.

Gdy gaz podrożeje 2x albo gmina zacznie być bardzo proekologiczna i bedą solidnie dofinasowywać

te instalacje - wtedy w to wejdę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska,

1. w Polsce pada ok. 1000 kWh/m2/rok energii potencjalnie mozliwej do wykorzystania, z tego 80% w okresie letnim (kwiecien-wrzesien).

2. Zapotrzebowanie na ciepla wode jest zima 10-15% wyzsze niz latem.

3. Z 1m2 solara wychodzi przy bardzo dobrym ukladzie ok 500 kWh/rok (NA ROK !)

4. Jesli przyjmiecie 3 m2 (typowa instalacja) i 1500 kWh to

- gaz: 1500 kWh/rok x 0,12 zl/kWh = 180 zl/rok

- wegiel 1500 kWh/rok x 0,06 zl/kWh = 90 zl/rok

- el.: 1500 kWh/rok x 0,36 zl/kWh = 540 zl/rok

 

PS

Nawet jesli bedziecie mieli zuzycia na astronomicznym poziomie to nie podniesie to wydajnosci instalacji, bo to ma drugorzedne znaczenie dla jej zdolnosci "wytworczej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez zastanawialem sie nad instalacją solarną ale tak jak wszyscy zgodnie tu twierdza na razie się to ie opłaca - jak ceny spadną do rozsądnego pułapu gdzie inwestycja będzie się spłacała po 6-7 latach to sobie taką założę.

Może jeśli gdzieś gmina dopłaca rozsądnę kasę teraz do takiej instalacji to juz teraz się opłaca zakładać - u mnie niestety jeszcze nie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gurthg, tak tego nie mozna obliczac

 

Jednak powiedzenie co dwie głowy to niejedna ...sprawdza sie

 

jakos mi te 146l wody podpadało , ale zeby nie wyjsc na brudasa :lol: wolałem poczekac co mają do powiedzenia inni

 

zna ktos wyliczenia jakie są koszty utrzymania solara ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm....Selim

na glowe jak zuzyjesz 50 litrow na dzien to juz jest wysokie zyzycie

Do obliczen przyjmuje sie od 40 do 60 litrow na glowe CW (zalezy od poradnika)

I Twoje oblizcenia wbrew sugestiom nie sa obarczone bledem

W tym kontekscie w dalszym ciagu jest to inwestycja dlugiego zwroru i hmmm.....jednak bede upieral sie przy swoim - ekonomicznie nie warta zachodu. Malo tego - ten czas zbliza sie do trwalosci calego urzadzenia i moze okazac sie ze nigdy ci sie nei zaamortyzuje.

Ale to moje spojrzenie na zycie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...