Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ludzie po cholere kupujecie solary ??


selimm

Recommended Posts

U mnie gazu nie ma....

Nie ma też miejsca na kotłownię węglową i na skład węgla....

Kocioł olejowy potrzebuje paliwa, którego nikt w okolicy nie przywiezie mniej niż 500 l. (pi razy drzwi 1000 zet), a także składu i zbiorników (cirka 5000 zet na "dzień dobry"). Problem paliwa wystąpi znowu za rok...

Czy wtedy będę miał kasę ?

Bezpłatna instalacja gazu płynnego to koszt miesięcznej dzierżawy zbiornika i zużytego gazu.... Minimum 95 zet na miesiąc.... sama dzierżawa.

No i jeszcze chciałbym mieć stale zapas ciepłej wody, tak by używanie jej w kuchni nie powodowało ochładzania pod prysznicem. Czyli zasobnik z wymiennikiem za jakieś 2000 zet...

Zestaw solarny z 3 panelami Hewalexu (wystarczające parametry, choć prawie 900 zł za sztukę), zasobnik 400 l. z 2 wymiennikami, no i to magiczne pudełko, co wszystkim dyryguje. Do tego instalacja i uruchomienie. Razem 9500 zet....

 

Pewnie, że drogo, choć jeden z najtańszych, ale za 100 miesięcy dzierżawy zbiornnika LPG (8 latek). Tyle, co zapas oleju w zbiornikach i zasobnik.

Ale nie wydaję kasy na paliwo. Generalnie, to solary drugi sezon grzeją wodę na kąpiele, nawet zimą podnoszą temperaturę o kilka lub kilkanaście stopni...

Nie żałuję, choć to spory wydatek, ale decyzja zapadła jeszcze kiedy nie miałem pieniędzy nawet na rozpoczęcie budowy i kiedy wiadomo było, że i tak ich nie wystarczy na wszystko. Teraz mam spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 years później...

Ja stwierdziłem że jeszcze nie czas. Za te 3 klocki masz sam zestaw, dolicz montaż, plyn, wyjdzie >4kPLN w najtańszej wersji.

Dobry bojler elektrycxzny 120-litrowy kupisz za 600 zł. Koszt podgrzania w nim wody o 25 stopni to powiedzmy z 80 groszy. (liczę 2 godziny x 2kW = 4kWh X 20 gr w nocnej taryfie), dobra - niech będzie złotówa. Teraz policz, ile takich bojlerów wody o temp. 50 stopni potrzebujesz dziennie i wyjdzie ci, po jakim czasie zwróci się instalacja solarna, zakładając że pompka nie zużywa energii.

Mnie wyszło, że ok. 10 lat, zakładając że się nic nie popsuje. Z tym, że jak się popsuje w bojlerze, to zwykle anoda (120 zł), a nawet jak przyjdzie go wyrzucić po kilku latach to też do przeżycia. 4 klocki trochę żal.

 

Jeden z wykonawców opowiadał, jak to jego sąsiad zrobił sobie "solara" ze starego kaloryfera, który umieścił tuż pod blaszanym dachem. Koszt całości to w zasadzie różnica między kotłem z wężownicą a zwykłym (z 300 zł) i płyn, w tym wypadku był to ponoć płyn do chłodnic :lol: (nie wiem co na to pompa?) z odzysku. Oczywiście aparat nie działał zimą, ale do domku letniskowego - w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy już czas cenowy na solary? - widziałam cały "zestaw próżniowy" po ok. 4 tysiące ? w zamyśle miałyby podgrzewać wodę do mycia dla trzech osób

 

za prąd płacimy 3 tyś. rocznie- ciepła woda z podgrzewacza 100 litrowego AEG

 

więc to ten czas czy jeszcze poczekać?

 

Podeślesz link na ten zestaw?

Może widzieliście jakieś inne ciekawe propozycje na rynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bojler elektryczny 120-litrowy ... Koszt podgrzania w nim wody o 25 stopni to powiedzmy... wody o temp. 50 stopni

To jakaś ciepła ta woda u Was dolatuje z sieci. Nigdy nie mierzyłem ale nie sądzę żeby woda z wodociągu miała więcej niż 10 stopni. Wtedy musisz podgrzać już o 40 a nie 25 stopni. Poza tym boj 120 litrów jest maławy jak na 4 osobową rodzinę. Poza tym - jeżeli zakładasz grzanie tych 120 l nocną taryfą to nie sądzę żeby na cały dzień starczyło.

Obliczenia są raczej zbyt optymistyczne. Albo pesymistyczne? Jak kto woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, ile kto lubi sterczeć pod prysznicem :lol:

Faktycznie trochę niedoszacowałem różnicy temperatur, myślałem o podgrzaniu od temp. pokojowej a nie od wodociągowej - wprawdzie letnią porą woda z wodociągu ma ok. 17 stopni to faktycznie w porządną zimę może schodzić poniżej +10.

 

Jeśli gary myjesz w zmywarce to 120 l powinno wystarczyć, ale oczywiście sprawdzę to już niedługo na własnej, że tak powiem, skórze. O wynikach nie omieszkam poinformować.

 

Żeby nie było - nie jestem przeciwnikiem nowych technologii, chętnie bym wypróbował to rozwiązanie ale nie traktowałbym go jako prosty środek do osiągnięcia oszczędności, ale raczej jako ciekawostkę, która być może za niedługo stanie się standardem - albo gdy potanieją komponenty, albo gdy energia podrożeje w sposób drastyczny.

 

Jeszcze niedawno ludzie ocieplali domy styropianem "5" i uważali się za super-nowoczesnych w porównaniu do ludzi, kórzy w ogóle ich nie ocieplali, bo i po co, skoro opał był tani a styropian drogi. Dziś się trochę pozmieniało, walimy po 12-15 cm styro a i to niektórym wydaje się mało - bynajmniej nie z zamiłowania do nowinek tylko z rachunku ekonomicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaz ziemny ...hm 1złm3 x347= 347zł

 

musiałem sie gdzies pomylic chyba , bo jak inaczej wytłumaczyc powodzenie tego typu wynalazkow :wink: ...wyzsze oszczednosci bedą np. przy oleju opałowym.

 

pomyliles sie przy cenie gazu i przy zuzyciu cieplej wody, srednia wynosi okolo 75 l/osobe/dzien

 

na stronie: http://www.gazownia.pl/ceny_cennik.php mozesz sobie sprawdzic aktualne stawki gazu.

 

Przykładowe opłaty za gaz wysokometanowy - E dla różnych odbiorników gazu

 

kuchenka gazowa oraz kocioł gazowy c.o. - dom wolnostojący

 

mi wyszlo 1,8 pln/m³

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo chciałem mieć solary, ale ni w ząb nie wychodziło mi że się opłaca.

Obecne pomiary z ostatniego roku w bloku pokazały zużycie cwu za 3 osoby na poziomie ok 75 l/dzień- jest to RZECZYWISTY pomiar.

Zwiększę to o 30% w domu jednorodzinnym i i tak nie będzie się opłacało.

Piszę oczywiście o kupnych solarach.

Za mniej niż 5 tys. kupiłbym ale niestety nie znalazłem takowych.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczenie jest proste.

A czemu kupujecie adidasy za 400 zł a nie za 20zł??

Mimo że te po 20zł rozwalają się szybciej to ile można par kupić ... hooo hooo hooo.

 

Ja kupuje te droższe i markowe bo nie mam ochoty wymieniać butów co miesiąc, wole raz "przepłacić" i chodzić kilka sezonów, a poza tym "widać" że się ma porządny sprzęt ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z wykonawców opowiadał, jak to jego sąsiad zrobił sobie "solara" ze starego kaloryfera, który umieścił tuż pod blaszanym dachem. Koszt całości to w zasadzie różnica między kotłem z wężownicą a zwykłym (z 300 zł) i płyn, w tym wypadku był to ponoć płyn do chłodnic :lol: (nie wiem co na to pompa?) z odzysku. Oczywiście aparat nie działał zimą, ale do domku letniskowego - w sam raz.
To po co w takim razie ten płyn do chłodnic.

W takim wypadku wystarczy zwykła woda, tylko trzeba zadbać o jej spuszczenie w zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowzwiązanie jest proste:

1) masz wolne środki, dobry kredyt jesteś eko lub gmina jest eko, , masz hobby, basen, sąsiada który zzielenieje na widok rurek na dachu - ROBISZ SOLAR,

 

2) szczypiesz sie z gotówką, nie chcesz spłacać kredytu w wieku 65 lat, gmina nie jest eko, masz inne pomysly na ulokowanie kapitału lub chcesz go ulokować w wykończenie domu - NIE ROBISZ SOLAR-a,

 

a ewentualnie zostawiasz rurki z myślą o tym że kiedyś może zacznie się to kalkulować lub kiedyś moze będę miał nadmiar gotówki a stopy % w bankach będą jeszcze nizsze.

 

W budowie jak w zyciu, zasada jest prosta - masz nadmiar kasy LUB HOBBY - szalejesz, masz braki - liczysz każdą złotówkę z myśla Żeby starczyło do pierwszego EWENTUALNIE nadmiar kasy lokujesz w inne hobby

 

Pozdrawiam wszystkich ZA i PPRZECIW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczenie jest proste.

A czemu kupujecie adidasy za 400 zł a nie za 20zł??

Mimo że te po 20zł rozwalają się szybciej to ile można par kupić ... hooo hooo hooo.

 

Ja kupuje te droższe i markowe bo nie mam ochoty wymieniać butów co miesiąc, wole raz "przepłacić" i chodzić kilka sezonów, a poza tym "widać" że się ma porządny sprzęt ;).

 

Wsakaż mi komplet zestawu solarnego dla 3-4 osób za np. 4 tys. zł, czyli inaczej te trampki za 20 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Chciałbym zahaczyć o to co powiedział na poprzedniej stronie adam_mk....

Firmy łupią nas - koszt samodzielnego zrobienia prostego solara przy własnych umiejętnościach to jakaś 1/4 kosztów zakupu... Kolega ma coś takiego - bardzo proste - miał to być prototyp a hula mu do dziś i grzeje... Stary grzejnik płytowy pomalowany na czarno, obudowany w drewnianej kasecie, wełna, od spodu folia alu wymiennik chyba 300 l i wodę mu gotuje w wakacyjne dni a grzeje od marca do późnej jesieni - listopad i ciepła woda za darmo...

Ważne tylko by nie nabrać się na systemy za które pośrednicy skasowali 400 % ceny wytworzenia...

I nie dajcie się nabrać na próżnię... próżnia utrzymuje się gdy rura jest fizycznie zatopiona... tam sa zaworki przez które specjalna ekipa bo niewielu posiada pompę do wysokiej próżni za odpowiednią sumkę co jakiś okres czasu pogłębia próżnię...

Ja planuję miedź, piaskowanie, twarde luty, lekki stelaż, może o jakieś specjalne szkło się pokuszę, zbiornik najlepiej z nierdzewki najlepiej jak największy... tylko trzeba się trochę pokręcić w warsztacie - nie problem jak ktoś lubi...

 

Gorzej jak ktoś ma problem z przeliczeniem 1 m3 styropianu na powierzchnię przy przekroju podanym bo i takich na tym forum widziałem... Nie chodzi o wymądrzanie.... ale ręce opadają czasem jak się takie coś widzi...

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietne bo logiczne. Malo tu takich wypowiedzi. Ale teraz cie opluja jadem, bo wielu wtopilo kase. Co do dowodow, dzis mozna udowodnic wszycho, co tylko sponsor sobie zyczy. A murator troche tych sponsorow ma. Najprawdopodobniej ma tez zastep 'fachowcow' do udowadniania tego, na co aktualnie jest zlecenie. Ciekawe czy to puszcza?

 

 

 

Troche prowokacyjny tekst ( co mi sie oczywiscie czesto nie zdarza :wink: )

 

Zastanawiam sie nad solarem i jakbym nie liczył to wychodzi ze to sie po prostu nie opłaca ............ma ktos inne zdanie ??

 

policzmy 4 osobową rodzine ...zuzycie 50 litrow wody dzienne

 

4x50x365dni =73 000 L.

 

zapotrzebowanie energi potrzebnej do podgrzania wody to

 

73 000x1.16x35 (roznica temp.wody zimnej i cieplej)=2 963 800wh-2964

 

sprawnosc kotła gazowego wynosi 90%

 

2964:0.9=3293kwh

 

3293:9.5-(gaz ziemny)=347m3 gazu

 

gaz ziemny ...hm 1złm3 x347= 347zł

 

wiec jesli poczytac ulotki to max o 60% mozna zmniejszyc zuzycie energi

 

wiec 347x0.6= 208 zł. oszczednosci rocznie !!!!

 

musiałem sie gdzies pomylic chyba , bo jak inaczej wytłumaczyc powodzenie tego typu wynalazkow :wink: ...wyzsze oszczednosci bedą np. przy oleju opałowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

 

pomyliles sie przy cenie gazu i przy zuzyciu cieplej wody, srednia wynosi okolo 75 l/osobe/dzien

 

na stronie: http://www.gazownia.pl/ceny_cennik.php mozesz sobie sprawdzic aktualne stawki gazu.

 

 

Hehe...ale,ja to w 2005 roku pisałem

:lol:

 

teraz , tez mi wychodzi - że to mrzonki i pobożne kalkulacje producentów są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...