Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ludzie po cholere kupujecie solary ??


selimm

Recommended Posts

Thalex skoro jestes zdecydowany to widac robiłes obliczenia ze sie opłaca

 

mozesz to wyliczyc tutaj ???

Nie liczyłem ale szacuję to tak;

Przed chwilą się kąpałem i na ogrzanie wody w małej wannie zużyłem 0,25msześć gazu.

0,25x 4,6 zł za m3 = 1,15zł

Szacując, że w ciągu około polowy roku uda się wykąpać czterem osobom codziennie raz;

(w wodzie podgrzanej kolektorem oczywiście :D )

 

1,15zł x4osoby x180dni =828zł

 

Czyli 828zł rocznie oszczędzę na samych tylko kąpielach.

 

Kolektory mogą zasilać również ogrzewanie podłogowe w łazienkach przez okres wiosny, lata i jesieni.

 

Należy wziąć pod uwagę też to, że nie każdy z nas ma gazociąg!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To co opisałem to "taka partaninka lepsza od ogrodowego węża".

Optymalne jest postawienie paneli na zawieszeniu "polar mount" i obracanie za słońcem. Dobrze jest wypiaskować (rozwinąć powierzchnię), poczernić radiatory czarnym matem i zamknąć powierzchnię w procesie anodowania. Bardzo dobrze biorą promieniowanie rozproszone. Powierzchnie selektywne też można wytwarzać, ale są kosztowne do nałożenia na alu (trzeba by chromować, a to trochę w tym przypadku karkołomne, bo miedziowanie po drodze). Próżniowe też nie są tak idealne. To tylko chwyt reklamowy do udowodnienia w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Mnie interesują walory użytkowe. Mam dostęp do wielu technologii w zaprzyjaźnionych firmach. Spawanie w osłonach, anodowanie, obróbka mechaniczna, odlewnictwo. Lata pracowałem w laboratorium chemicznym. łatwizna, tylko czasu trzeba.

Fakt. Entuzjaści solarów nie mają ŻADNYCH szans na zrobienie własnoręcznie czegokolwiek o przyzwoitych parametrach bez zaplecza. Już widzę bankowca, czy szefa firmy jakiejkolwiek, jak olewa podstawy bytu i zarobku aby się permanentnie bawić w zdobywanie zbędnej wiedzy metodą prób i błędów. MUSZĄ zdecydować chcę-nie chcę i płacę - nie płacę. Bez dopłat wychodzi to drogo.

Jako metoda pozyskiwania energii w układzie domu SSH jest to bardzo uzasadnione. Ciekawe, że nikt nigdy nie wspomniał na forum o akumulatorach ciepła, a to takie proste i niedrogie i jako uzupełnienie solarki rewelacyjnie podnosi sprawność/wydajność/przydatność? solarki.

Pozdrawiam Adam M.

 

P.S. Jak potrzebne fotki moich "wynalazków" - napiszcie. Wrzucę kilka a do solarki zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950
Thalex skoro jestes zdecydowany to widac robiłes obliczenia ze sie opłaca

 

mozesz to wyliczyc tutaj ???

Nie liczyłem ale szacuję to tak;

Przed chwilą się kąpałem i na ogrzanie wody w małej wannie zużyłem 0,25msześć gazu.

0,25x 4,6 zł za m3 = 1,15zł

Szacując, że w ciągu około polowy roku uda się wykąpać czterem osobom codziennie raz;

(w wodzie podgrzanej kolektorem oczywiście :D )

 

1,15zł x4osoby x180dni =828zł

 

Czyli 828zł rocznie oszczędzę na samych tylko kąpielach.

 

Kolektory mogą zasilać również ogrzewanie podłogowe w łazienkach przez okres wiosny, lata i jesieni.

 

Należy wziąć pod uwagę też to, że nie każdy z nas ma gazociąg!

 

thalex, chyba się rąbnąłeś z ceną gazu,

co wcale nie znaczy że Cię nie popieram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory słoneczne MOGĄ ogrzewać dom PRZEZ CAŁY ROK!

Tylko muszą być powietrzne, specjalnej konstrukcji, no i dom trzeba by zaprojektować tak, że na tym forum by się zatrzęsło. Dziura pod sufitem, druga przy podłodze, przedmuch wentylatorem przez szczelny solar o specjalnym wypełnieniu. Nawet w pochmurne zimowe dni powietrze będzie dogrzewane powyżej 25stC. Potrzebujecie więcej w pomieszczeniach?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisałem ...

 

wielki szacunek dla tak ogrmnej wiedzy.

 

Będę śledził ten wątek, gdyż interesuje mnie kompleksowe rozwiazanie w sensie domu energooszczędnego, bo o zupełnie pasywnym chyba należy zapomnieć. Przynajmniej tymczasem.

 

Niemało było już o tym na forum np. kiedyś taki wątek "dom pasywny" lub podobnie ...

 

Sam pragmatycznie staram się podchodzić do tematu.

Warto jednak rozpatrywać ( także ) solary w odniesieniu do kompleksowego podejścia w tej kwestii.

Wówczas ma to sens.

Zbieram pomysły. Może kiedyś podsumujemy...

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam_wk napisał:

Ciekawe, że nikt nigdy nie wspomniał na forum o akumulatorach ciepła, a to takie proste i niedrogie i jako uzupełnienie solarki rewelacyjnie podnosi sprawność/wydajność/przydatność? solarki.

 

Właśnie, akumulacja ciepła to bardzo ciekawy temat i wcale nieporuszany. Interesuje mnie bardzo gdyż chcę ogrzewać dom elektrycznym piecem CO i akumulacja ciepła w II taryfie przyniosłaby duże oszczędności.

Adamie nie chcąc zaśmiecać tematu instalacji solarnej, może podzielisz się swoim doświadczeniem na temat akumulacji ciepła i porozmawiamy poza forum na email? Chyba, że innych też to będzie interesowało, bo akumulacja energii z solarów to też interesujące.

Pozdrowienia

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam trochę fotek różnych wynalazków.

Założę nowy temat w tym samym dziale bo i solar i gwc i reku.

Szukajcie "fotki gwc, solar, reku"

Pozdrawiam

Adam M.

 

Zasobnik do solarki 250-300 litrów to nieporozumienie. Maleństwo pozwalające podtrzymać wiarę w trafnie ulokowane pieniążki.

Powinno być 2000 do 3000 litrów. Tydzień słońca i dwa tygodnie deszczu - a układ działa bez zmian. Tylko gdzie to pomieścić, jak ogacić, żeby nie stygło i ile kosztuje taki baniaczek?

Zabawa nie dla każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro juz doszło do akumulacji ciepła to powiedzcie mi po co kupowac zbiornik za gruba kasę skoro mozna by wrzucic pod podłoge(w końcu fundamenty się teraz izoluje cieplnie) węzownicę i troche otoczaków i tam lokowac nadwyzki ciepła. Trzebaby tylko tak dobrac głębokość posadowienia wezownicy żeby to ciepło miało szansębyc oddane zimą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...