Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ludzie po cholere kupujecie solary ??


selimm

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

według moich wyliczeń, w których między innymi założyłem z jednej strony, że środki wydane na zakup umieszczamy na lokacie terminowej a z drugiej, że uzyskane oszczędności również procentują w banku, że cena gazu rośnie 2,5% rocznie, wyszło mi, że baterie (które kosztowały mnie 11600) zwrócą się po 21 latach, czyli się nie oplaca

ALE

od początku maja do końca września musiałem uruchomić podgrzew CWU na w sumie trzy dni, poza tym działało słońce produkując wg licznika ok 1700 kWh energii, cała rodzina kapie się do woli, w wakacje niemal codziennie nalewałem dzieciakom basenik ciepłej wody i generalnie było poczucie hulaj dusza piekła nie ma, i o to chodzi, kasę wydaje sie raz, a potem za każdym razem pod prysznicem można się cieszyć, że ciepła woda leci za darmochę,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Viessmann, 2x2,5 mkw, płaskie, w dodatku usytuowane w sposób zdecydowanie nieoptymalny względem stron świata i horyzontu, powinno być możliwie na południe, jest 50° na zachód oraz 45° względem podłoża jest 30°. Uzysk wg licznika od początku maja do dziś 1950 kWh. Jak pisałem poprzednio od maja do września uruchomić termę elektryczną bo nie było jeszcze gazu trzeba było w sumie na trzy dni. Rodzina 2+2 raczej nie stroniąca od kąpieli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Odkopie ten stary wątek ...moze ktos wniesie coś nowego

albo mnie przekona obliczeniami ze to czysty zysk ( wlasnie mi folie rozwiesili na dachu ....wiec to ostatni dzwonek )

 

Eeeee, chyba nie. Przecież solary można spokojnie zamontować na już pokrytym dachu. Ja zostawiam je na koniec (jak wystarczy kasy :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopie ten stary wątek ...moze ktos wniesie coś nowego

albo mnie przekona obliczeniami ze to czysty zysk ( wlasnie mi folie rozwiesili na dachu ....wiec to ostatni dzwonek )

 

Eeeee, chyba nie. Przecież solary można spokojnie zamontować na już pokrytym dachu. Ja zostawiam je na koniec (jak wystarczy kasy :lol: )

 

nie do końca, rurki do kotłowni, wypust przez pokrycie i uchwyty do mocowania kolektora warto zrobić teraz, bo inaczej trzeba by pruć bruzdę od kotłowni aż po dach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty sobie Selimm zrób dla spokojności bruzdę z kotłowni na dach jakby ci jakiś

pomysł kiedyś do głowy strzelił. Kasę to wydaj póki co na ważniejsze rzeczy - bo i tak

pod koniec braknie ;). No chyba że ci gmina "darowiznę" na zielone grzanie dorzuca.

Acha - jak byś był na 100% zdecydowany na kolektorki to sobie zrób od razu dziurę

w dachówkach - na razie będzie przeciekało ;) - ale chociaż wiadomo w którym miejscu

wiadro na deszczówkę stawiać :D.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie ww. instalacja słoneczna to pomysł dobry dla proekologicznie nastawionych inwestorów...jak ktoœ ma kasę na wszytskie wymyslne isntalacje to proszę bardzo, wg mnie to nie dla tych którym faktycznie zalezy na "oszcędzaniu" i niskich kosztach eksploatacji

 

Sam mam kilka argumentów przeciwko:

1. za kwotę +10.000 zł wolałbym założyć rekuperator , GWC lub inne pożyteczne urzšdzenie (oczyszczalnia œcieków, filtry do wody), które rzeczywiœcie szybciej pozwoli na zwrot kosztów inwestycji

 

2. solary użytkowne przez cały rok? zależy gdzie umiescimy kolektor..bo tej zimy całe dachy były pokryte œniegiem a więc i kolektory też..

 

3. sprzedawcy instalacji solarnych często nie wspominajš ani słowem o długosci gwarancji.. a czytałem (albo w Muratorze albo Ładnym domu) ze trwałosc obecnie monotwanego kolektora to maximum 10 lat i trzeba go wymienic na nowy, więc znowuż koszty

 

4. argument najważniejszy dla mnie. to to, że kolektory (nie liczšc tych rurowych, które mogš stanowic np. barierkę balkonu itp.) majš okropny wyglšd..

i œmiesznie wyglšdajš domy "dworkowate" z zainstalowanym na dachu kolektorem..(wobrażam sobie już kolektor na dachu pokrytego naturalnymi materiałami jak kwiatek do kożucha.. mieszanie stylów...

wg mnie pasujš tylko do nowoczesnych domów (a u nas w Polsce takich bardzo mało)

 

no. to mój punkt widzenia.. 8)

 

proszę o kontrargumenty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rydzu powiadasz ze im blizej konca to ten usmiech samouwielbienia spada :lol: ....raczej mi pomysł juz zaden do głowy nie strzeli -bo za duzo mnie to kosztuje (zrobienie zwyklej małej sprezynki z obliczeniami kosztuje ok.1600-1.800zł ...wiec szalone pomysły giną w tym kraju )

 

Duzo ludzi na tym forum montowało solary - niech napiszą czy je przekonały obliczenia czy wyzelowany goguś wychwalający pod niebiosa to ustrojstwo :wink: ...oczywiscie mozna miec jeszcze kaprys - i to rozumiem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiadam dlaczego kupiłem solary

 

1. akurat były w promocji u viessmana, było to wisoną 2002 i promowali kotły kondensacyjne, początkowo chciałem zwykłego żeliwniaka, potem gość zachęcił mnie do kondensata a na końcu okazało się, że kondensat+zasobnik+automatyka+panele jest w sumie niewiele droższy niż sam kocioł

 

2. akurat miałem pewien nadmiar gotówki i zero czasu żeby się zająć budową

 

3. w arkuszu kalkulacyjnym, robionym przypomnę w 2002, uwzględniłem oprocentowanie depozytów (coraz bliższe zeru), rosnącą cenę gazu (tu się nie pomyliłem) oraz ewentualny przyrost naturalny (a tu niestety bez zmian ale może kampania marketingowa coś zmieni), wyliczony okres zwrotu wynosił 15-20 lat w zależności od założeń

 

4. ale, obecnie kolektory tanieją a gaz drożeje

 

5. poza tym to tak jak zakupem lepszego auta niż używane do tej pory, kasę wydaje się raz a potem to już się człówiek cieszy, a to przyśpieszeniem a to skórzaną tapicerką albo autoamtyczną klimą, i tak jest z solarami, wydaje się raz a potem można figlować do woli pod prysznicem albo w małżeńskiej wannie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde selimm dyć my prawie razem kocioł z podajnikiem kupujymy a ty coś o solarze.

A tak na poważnie: z wstępnych planów zakupu solara zrezygnowałem b. szybko. Planuję zakup kotła z podajnikiem i nim zamierzam grzać wodę latem. Jak to zadziała - zobaczymy. Moja gmina dopłaca do pieca ekologicznego 1,5 kPLN to cuś mi się zwróci. Poza tym mam dach z połaciami skierowanymi na wschód i zachód. Ewentualne panele musiałbym więc umieścić na ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech, młody kocie :lol:

mówiłem Ci żebyś się do mnie przeprowadził,

już znowu na dniach, rusza program, kolektory do 12 tyś dopłaty,

a Ty nie chcesz się przeprowadzić,:lol: ale na upór nie ma lekarstwa,

moje zdanie znasz i wiesz, że u mnie nie tylko grzeją wodę, ale też wspomagają centralne,

jak to wyjdzie po sezonie to napiszę później, bo muszę zrobić odczyt licznika ciepła, ale to dopiero po skończeniu sezonu grzewczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że jak w centrum Starego Bierunia zaczną palić w domowych kotłowniach węglem to zalega smog i o oddychaniu nie ma co mówić... To jedna z przyczyn mojej bliskiej ucieczki z Bierunia. Nie dziwię się, że Bieruń- jedna z bogatszych gmin chce w związku z tym dopłacać do ekologicznych systemów- bo chyba o takim dofinansowaniu 1950- piszesz? A jeśli nie , to gdzie o tym piszą? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Duzo ludzi na tym forum montowało solary - niech napiszą czy je przekonały obliczenia czy wyzelowany goguś wychwalający pod niebiosa to ustrojstwo :wink: ...oczywiscie mozna miec jeszcze kaprys - i to rozumiem !

Pomyślałem, kupiłem i zamontowałem bo miałem kaprys. A teraz moje obliczenia dzienna praca kolektorów zużywa 0,5 kW energii i wytwarza 20 do 25 kW ciepła. w marcu przy temperaturze -16 stopni na dworze na kolektorze zaobserwowałem temperaturę 60 stopni i woda podgrzała się od 10 do ok 25 stopni. Obecnie po słonecznym dniu mam ponad 300 l wody o temperaturze do 55 stopni. wody tej starcza na dwa dni.

Moim kaprysem było założenie że przez całe lato nie muszę ładować rozpalać i czyścić pieca miałowego. Wcale nie załuję inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...