Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ludzie po cholere kupujecie solary ??


selimm

Recommended Posts

Zna bufory pozbawione termoizolacji...

Wyłącznie takie, bo stale o tym pisze... Ubranych w dobry kożuszek pewnie nie widział to i nie uwierzy...

Wszystko mu "be" nawet jak darmo dadzą...

O co mu chodzi?! :roll:

 

Umie czytać!

Potrafi wyczytać to, co na nalepce.... Wierzy we wszystko co tam napisane...

 

Trzeba uważać, bo jeden facet przechodził koło płotu. Napisane było na nim "dupa" i chciał pogłaskać - to mu drzazga weszła...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Przeczytałem posty w tym wątku i mam do Was pytanie

 

Widzę, że kilku kolegów ma dużą wiedzę na temat kolektorów i ilości energii którą można z nich uzyskać.

 

Mam do ogrzania wodę użytkową - około 150 - 200 litrów na dobę (rodzina 5 osobowa), oraz wodę w basenie krytym - powierzchnia lustra wody 21 m2 (objętość 31,5 m3 wody).

 

Dopóki nie poczytałem postów na tym forum, byłem przekonany, że solary w dużej mierze rozwiążą mi problem podgrzewania wody (zarówno basenu jak i Co)

 

Wyliczono mi, że muszę zainstalować około 12m2 pow. czynnej kolektorów (czyli około 5-6 paneli).

 

Temperatura wody w basenie powinna być utrzymywana cały rok na poziomie około 27-28 stopni, więc nawet latem trzeba będzie ją dogrzewać.

Średnia strata na 24 H to około 1,5 stopnia (basen)

 

Ilość energii która wyszła z obliczeń, potrzebna do ogrzania wody w ciągu doby to 53 kWh (tak mi wyszło z obliczeń)

 

Może ktoś z Was jest mi w stanie przeliczyć jakie oszczędności uda się uzyskać korzystając z kolektorów przy takim zapotrzebowaniu na energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś tak trochę porył w otoczeniu tego basenu i zrobił wielkopowierzchniowy wysokosprawny kolektor betonowy - to dość sporo!

Można by tak ze 140m2 zaprząc do roboty.

Całkowicie realne i nawet stosowane.

 

Basen jest kryty, jak sądzę z temperatur i wzmiance o całorocznym wykorzystywaniu.

Doczytałem! - Kryty!

Zazwyczaj można sporo zdziałać, ale wklej choć fotkę poglądową.

Możliwości jest wiele. Podejść do problemu też.

Łącznie z małym wiatrakiem i pompą hydrosoniczną czy pompą ciepła.

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że można użyć starych płytowych grzejników pomalowanych na czarno i efekt będzie zbliżony, a koszt znacznie niższy. Można też rozprowadzić miedziane rurki tuż pod dachówką - temperatura latem w tym miejscu wynosi ok 70 stopni, zależnie od koloru dachówki. Typowy system (taki ze sklepu) moim zdaniem na dzień dzisiejszy się nie opłaca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, widzisz, wszystko dziś jest raczej ze sklepu.

Głupiej rury się samemu nie robi....

 

Mylisz solarne wsparcie basenu z solarkiem co daje ciepłą wodę do mycia.

To zupełnie inne urządzenia, choć podobnie działają i pod to samo słoneczko są podpięte.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam do ogrzania wodę użytkową - około 150 - 200 litrów na dobę (rodzina 5 osobowa), oraz wodę w basenie krytym - powierzchnia lustra wody 21 m2 (objętość 31,5 m3 wody).

 

Wyliczono mi, że muszę zainstalować około 12m2 pow. czynnej kolektorów (czyli około 5-6 paneli).

 

Może ktoś z Was jest mi w stanie przeliczyć jakie oszczędności uda się uzyskać korzystając z kolektorów przy takim zapotrzebowaniu na energię.

 

Przy 13,11m^2 pow. brutto (12m^2 pow. czynnej) kolektora próżniowo rurowego CPC (2x 4,5m^2 + 3m^2) spodziewany maksymalny uzysk to 8460kWh/a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

Jeżeli znasz temat, to zrozumiesz. O energetyczną.

Tylko wtedy gdy jednostkowe przegrzanie jest niewielkie, bliskie zera, to CAŁA pochłonięta energia (z dokładnością do 3 miejsca po przecinku) wędruje do zbiornika (tu - basenu).

Więc mając czas, można sobie pozwolić, aby po przepłynięciu przez system rurek zatopionych w nasłonecznionym obrzeżu basenu, woda miała z 1,5stC więcej niż na wlocie. DALEJ pochłaniasz ten dostępny 1000W/1m2. Dalej transportujesz tę energię do basenu W CAŁOŚCI.

Załóżmy 100m2 alejek, obrzeża itp pracującego na ten cel.

Masz 100kW w trybie ciągłym działające na ten basen.

Zmiana temperatury jest w nim powolna, ale stała i wyraźna! W całej masie!

O tym myślałem.

Adam M

 

Ciągle jakieś skupianie, lustra, odbłyśniki, pokrycia selektywne....

A wcale przecież nie zawsze konieczne!

Jakaś inercja umysłowa?

Czy to, że na tym pomyśle się nie zarobi?

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takich konstrukcji dość sporo i są nieźle opisane.

 

"Jaka będzie sprawność"

 

Zbuduj to. Opomiarujemy i wyliczymy. Możemy wtedy nawet narysować sobie wykresik.

Zwykle urządzenia mają jakąś "stałą aparaturową" wynikającą z niedoskonałości zastosowanych materiałów i odstępstw od zakładanego projektu.

Tego nie wyliczysz puki nie zbudujesz.

Wiesz, że da się zrobić to dobrze lub spiepszyć. Jak każdą budowlankę.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładając do tematu basenów.

 

Instalacja uruchomiona w maju 2008

Powierzchnia kolektorów próżniowo rurowych CPC 23,46m^2 brutto (21m^2 czynnej), odchylone na wschód o około 20st.

Zbiornik c.w.u. pojemności 400l (5os.) oraz basen 60m^2.

Uzysk: 9954kWh, praca pompy: 1132h, przekroczona temperatura pracy: 0h.

Dziś o godzinie 10:30 pole kolektorów pracowało z mocą ~2.8kW i dostarczyło ~3kWh.

Temp. kolektorów ~33stC, obroty pompy ~50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Instalacja uruchomiona w maju 2008

... praca pompy: 1132h, ...

 

To około 200 dni, czyli średnio ~6 godzin na dobę. Dość słonecznie u ciebie. U mnie od sierpnia tylko 322 godziny :-? z tym, że u mnie jak pompa pracuje z niepełną wydajnością to czas pracy przeliczany jest proporcjonalnie - jak wydajność 50% to pompa musi pracować 2 godziny żeby policzyło jako jedną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dość słonecznie u ciebie"

 

Pisze, że 23 m2 ma...

Oczywiście, wiesz jak połączone?

 

Bo można szeregowo...

Bo można równolegle...

Bo można szeregowo-równolegle...

 

Jak ma połączenie mieszane to skuteczność mu wzrasta i realny czas pracy zestawu też.

Może ma przełączenie lato - reszta roku?

Ale Ty, oczywiście, to wiesz?

 

DLATEGO wyciągasz wniosek - u niego słoneczniej!

:lol: :lol: :lol:

 

A pozory mylą, jak mawiał pewien doświadczony jeż (złażąc ze szczotki! :lol:)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz - masz!

 

Wyobraź sobie układ, gdzie dwa panele są ustawione jeden pod drugim i spięte szeregowo.

Wtedy cząstkowe zyski obu paneli sie sumują i spełniony jest warunek startu pompy.

U NIEGO!

A u Ciebie?

Jak nie masz tak samo w takich samych warunkach - to Twoja pompa stoi!

A czas płynie!

 

Wnioski?

JEGO pompa pracowała X czasu a Twoja Y czasu.

X>>Y więc u niego słoneczniej lub ma inaczej połączone te panele!

:lol: :lol: :lol:

Słońce macie TO SAMO!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...