Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ludzie po cholere kupujecie solary ??


selimm

Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ktoś tu na forum już sam budował własną instalacje. O ile dobrze pamiętam, to na dachu pokrytym papą miał porozkładane jakieś węże (chyba takie zwykłe jak do polewania ogródka). Nawet twierdził, ze mu to działało. :wink:

Dawno temu to było, ale rzeczywiście działało :).

Teraz mam na dachu dwa płaskie kolektory słoneczne ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat pochodzi z roku 2005 ale myślę że nadal mógłby być aktualny. Lecz poprzednie wyliczenia forumowiczów choć dawniej trafne to dziś chyba nieco się przeterminowały.

Jak to jest na dzień dzisiejszy? Czy coś potaniało? Coś podrożało? Ja nie mam głowy do matematyki a bardzo mnie ten temat interesuje. Czy ktoś znalazł by chwilę żeby dokonać obliczeń odnośnie rocznej oszczędności po założeniu solarów, tak jak kiedyś zrobił to na przykład Pan:

 

...jesli przyjmiecie 3 m2 (typowa instalacja) i 1500 kWh to

- gaz: 1500 kWh/rok x 0,12 zl/kWh = 180 zl/rok

- wegiel 1500 kWh/rok x 0,06 zl/kWh = 90 zl/rok

- el.: 1500 kWh/rok x 0,36 zl/kWh = 540 zl/rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??? :)

 

zapraszam do mojego kalkulatora, wstaw w H2 potrzebną ilość kWh - odczytaj wyniki z różnych nośników energii, dopasuj ceny jednostkowe i sprawność kotła (w szarych komórkach). Przy wyliczeniu spodziewanych oszczędności można pominąć (wstawić 0) w rubryce koszty stałe przy gazie (te można doliczyć przy cenie jednostkowej kWh)

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

ewentualnie można wstawiać w H2 wartości aż w rubryce z rocznym kosztem lub ilością paliwa pojawią się nasze dane z rachunków, wtedy pojawi się nasz koszt jednostkowy kWh, ten pomnożony przez 1500 (osobiście uważam, że solary dają ok 2000-2500 kWh rocznie) będzie odpowiadał oszczędnościom.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na etapie budowy domku zleciłem opracowanie indywidualnej instalacji c.o. (ogrzewanie podłogowe na parterze a na poddaszu tradycyjne kaloryfery) i c.w.u. (300 litrowy zasobnik ciepłej wody wspomagany pompą obiegową) wykorzystującej kilka źródeł zasilania - zdecydowałem się na kominek z płaszczem wodnym wspomagany przez nowoczesny kocioł gazowy i instalację solarną. Firma wykonała stosowną instalację - zamontowano kominek wraz z 300 litrowym zasobnikiem ciepłej wody i przygotowano konieczne przyłącza gotowe do późniejszego podłączenia kotła gazowego i instalacji solarnej.

Po około 2 latach użytkowania okazało się iż sam kominek nie sprawdza się w 100%. Ma swoje wielkie zalety (niskie koszty ogrzewania) ale i wady w użytkowaniu m.in. przy bardzo niskich temp. zewnętrznych konieczność dość częstego dokładania drewna lub innego wkładu (średnio raz na 3-5 godz.), brak pełnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zaś w okresie letnim w celu ogrzania wody użytkowej konieczne jest "palenie w kominku" ... Ufff ... w salonie upał a tutaj dochodzi jeszcze żar kominka ...

 

Zacząłem się więc rozglądać za instalacjami solarnymi oraz kotłem gazowym. Ponieważ sprawność solarów w okresie zimowym jest niewielka ich wykorzystanie do ogrzania domku i c.w.u. jest wówczas znikoma.

 

Pojawiła się niedawno możliwość dofinansowania z NFOŚiGW - jak głoszą informacje do 45%. Rzeczywistość okazała się jednak nie taka różowa. Po wysłuchaniu innych którzy starali się o takie wsparcie i przeprowadzeniu własnej kalkulacji doszedłem do sedna sprawy - czas zwrotu takiej instalacji, nawet przy uwzględnieniu tej teoretycznej 45% dotacji, która w ostatecznym rozrachunku spada do jakiś 25-30% - jest dla mnie zbyt długi. Poza tym te minimum 10 tyś zł jakie musiałbym wydać za instalacje solarną jak przeznaczę na ogrzewanie c.w.u. nowoczesnym kotłem gazowym to starczy na dobrych kilka lat. Poza tym i tak muszę zainstalować kocioł gazowy, jako alternatywę dla kominka, który wykorzystam do ogrzewania c.w.u., więc NIE WARTO WYDAWAĆ DWA RAZY NA TEN SAM CEL ...

 

Jeśli kogoś to interesuje to więcej o tym napisałem na swoim blogu - http://mojwymarzonydomek.blogspot.com/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...