Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Par? uwag o wk?adach Jotul, Fonte i Spartherm i troch? ogóln


Frankai

Recommended Posts

Byłem na rozmowach z dwoma kominkarzami i oto co z nich wynika.

Najpierw o wymienionych w tytule. Wszystkie mają doprowadzenie powietrza z zewnątrz, co było moim warunkiem.

1. Jotul jest the beściak, ale najwyższa cena. Doprowadzenie powietrza od góry powoduje, że spaliny powracają ze świeżym powietrzem, więc następuje dopalanie ( TDI :wink: ). Harmony raczej nadaje się do tradycyjnych obudów, a do nowoczesnych wypukła Panorama, lub 510 który ma płaską szybe z wypukłą obudową. Żeliwo Jotula jest specjalnie pokrywane (coś ala woskowanie), co powoduje, że nie można się pochaczyć o jego powierzchnię.

2. Spartherm miał problemy z szamotem. Ponoć obecnie ma czeski szamot, który jest lepszy, ale jeden z nich się naciął i już ich nie montuje. Drugi (jednocześnie dystrybutor Spartherm) podreśla, że szamot dłużej się rozgrzewa, ale i dłużej trzyma, więc jest dobry przy dłuższym grzaniu. Zachwala też utomatyczne otwieranie szybra przy otwieraniu drzwiczek (patrzyliśmy na wkłąd Varia 1V - 51cm.

3. Fonte ma parę niezłych nowinek technologicznych, ale ponieważ to nie był mój faworyt, więc nie skupiałem się na tym od początku, a potem zapomniałem zapytać ponownie. Napiszę następnym razem o co chodzi. W grę wchodziły 2 modele: 867 i 957 (większa moc). Cena ok. 4200 i 4800. Obydwa mają płaską szybę.

 

Teraz trochę ogólnie

A. Wynoszenie popiołu co 2 tygodnie to bajka. 5-7 dni to maksimum.

B. Wkłady o większej szybie mają większą moc. Wkłady z uszczelkami i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz mają większa moc. Szufladka otwierana z przodu obniża moc.

C. Niektórzy producenci (nie pamiętam przykładu) mają szyby pokryte specjalną substancją utrudniającą brudzenie się szyby.

D. Przy mojej powierzchni (ok. 100m2 ogrzewanej powierzchni z centralnym położeniem kominka, 2 kondygnacje) wystarczy mi rura fi 100, choć generalnie montuje się fi 150.

E. Moc wkładów kominkowych nie szacuje się "głupim 1 do 10", jak wciskają w hipermarketach. On przyjmuje 14kW na 90-100m2. Większy objętościowo - co zwykle oznacza też większą moc - wkład powoduje, że ciepłe powietrze dłużej zostaje w kasecie.

F. Pewna niezgodność w doradztwie pojawiła się względem turbinki. Pokoje na piętrze są położone bezpośrednio nad kominkiem i jeden kominkarz chciał mi dać turbinkę na stryszku, a drugi chciał mi jej oszczędzić.

G. Kominem powinien być z żeliwa lub z szamotem. Kominek 140W musi ważyć >170kg. Jak coś takiego waży poniżej 100kg, to jest to tylko szmelc.

 

Pomimo, że ten post jest trochę doradczy, to czekam na sugestię dotyczącą punktu F, opinie o Fonte i ewentualne odmienne zdania do zaprezentowanych poglądów.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Frankai dnia 2003-01-02 20:25 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 284
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moim zdaniem, jak jest możliwość to montuj rozprowadzenie grawitacyjne. Moje argumenty za:

- praktycznie bezobsługowe

- niewrażliwe na zaniki zasilania (jak zabraknie prądu przy wymuszonym, trzeba zapewnić dalszą dobrą wentylację wokół obudowy kominka)

- nie hałasuje

 

Ja planuję zamontować wkład + rozprowadzenie i najpierw przetestować, jak się będzie sprawował grawitacyjnie (przed obudowaniem kominka). Jak będzie OK to zostawię, jak nie będę zadowolony - zamontuję wentylator.

 

Zawsze można jeszcze zamontować bezpośrednio w oddalonym od kominka pomieszczeniu kratkę z wentylatorem, który "wyciąga" ciepłe powietrze dla dłuższego odcinka rur.

 

Co do pokrycia szyby to pewnie masz na myśli tzw pirolizę.

Widziałem w "praniu" - rzeczywiście działa ale ja się nie zdecyduję, ponieważ:

- szyba ma oddzień podobny do denaturatu (a nie każdemu się to podoba)

- piroliza działa ale tylko na ok 80% szyby. Narożniki, brzeg szyby i tak są brudne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że będę palić w kominku jedynie od święta (weekendy). No może trochę częściej (jeśli będzie naprawdę bardzo zimno) ale na pewno nie codziennie i nie w systemie ciągłym lub prawie ciągłym. Czy pakować się zatem w rozprowadzanie czy sobie darować? A może w moim leniwym przypadku pójść dalej i zrobić otwarte palenisko żeby mieć pełnię doznań. Co Wy na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam mieć kominek jako dodatkowe źródło, ale skoro już wywalę tyle kasy na wkład, to pociągnę te 2 kanały na górę, a turbinkę bym sobie na razie darował. Na dole ogrzeję przylegające salon, hall i pokój, a i otwartej kuchni przez jadalnię (część salonu) się "dostanie".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarte palenisko ..mhhhm.. to jest to. Fajne a jednak trzeba lubić. Mój szwagier ma taki kominek. Jest rzeczywiście super, ale...

- powietrze w domku jest inne - nie ma siły, żeby część produktów spalania nie wymieszała się z otoczeniem - jak ktoś wchodzi do domku wyraźnie czuć dym (zwłaszcza niedługo po rozpalaniu)

- drzewo trzeba jednak dokładać dosyć często

- nie można zostawić płonącego na noc (no można - ale zawsze większe ryzyko)

 

Ja jednak planuję kominek, który pozwoli mi zrealizować obie funkcje (palenisko zamknięte i otwarte)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Turbo Fonte (np 737) to maja problem z szybkoscia spalania, nie maja regulowanego szyba i aby zmniejszac ciag trzeba kombinowac cos z kominem (dokupienie regulatora ciagu). Fonte ma taki patent ktory sie nazywa Clear Glass - jak sama nazwa mowi przez dluzszy czas niz zwykle, szybka sie nie smoli, ale dzieki temu (lub przez to) szybciej drewno sie spala (wiekszy dostep powietrza wokol szyby + dodatkowe wloty w gornej czesci). Nie wiem jak by dzialal ten wklad gdyby zastsowac w nim szybe z piroliza - szyba musialaby byc uszczelniona na calej dlugosci moze wtedy okresy dokladania bylyby dluzsze.

Co do wentylatorka - mysle, iz jesli pokoje sa bezposrednio nad kominkiem to nie ma po co wyciagac powietrza wentylem - samo 'wyjdzie'. U mnie wentyl na poddaszu (dach jeszcze nie docieplony, rury izolowane + dodatkowa izolacja z 10 cm welny mineralnej) powoduje oziebienie temp. goracego powietrza o jakies 20 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion - robilem juz proby z uszczelnieniem szyby - beznadzieja - szyba po 2 godzinach byla tak zabrudzona jak po 5 dniach palenia, co prawda o wiele dluzej sie palilo (jak wieczorem zaladowalem to rano byl calkiem duzy zar - prawie ogien). Wydaje mi sie ze jedynym rozwiazaniem jest zamontowanie regulatora ciagu na komin lub zamontowanie szyby z piroliza i uszczelnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga - modele Fonte o których pisałem - 867 i 957 mają się nijak do wspomnianego 737. One mają SZCZELNĄ szybę, więc spalanie jest regulowane. Są to NOWE modele. Ich cena zresztą odbiega dość znacznie od tych prostszych. Więcej szczegółów tak jak pisałem później. A może ktoś spotkał się z tymi modelami? Chętnie dowiedziałbym się czegoś od nich od użytkowników. A także czy są jakieś standardowe problemy z firmą Fonte (oprócz szybkości spalania w modelach ze szczeliną)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion - jeszcze jedno - piszesz ze masz szybe z piroliza - w takim przypadku MUSISZ miec szyba uszczelniona, bo aby ta piroliza dzialala to na szybie musi byc wysoka temp.; jak nie masz uszczelnionej szyby to syfy nie wypalaja sie na szybie bo powietrze wplywajace wokol szyby schladza ja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...