Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Par? uwag o wk?adach Jotul, Fonte i Spartherm i troch? ogóln


Frankai

Recommended Posts

On 2003-01-18 11:23, Maco wrote:

pik33, pewnie, że można obudową coż zrobić ale na ile to będzie szczelne ?

 

Ja myślę że jak powietrze będzie miało do wyboru nieszczelności o przekroju bo ja wiem, kilka mm2 - i rurę fi 150 - wybierze jednak rurę. Zwłaszcza że u mnie zdaje się tej rury będzie tyle, ile grubość ściany. Na metr sześcienny spalonego powietrza, centymetr sześcienny zassie z pokoju. Nie ma się czym przejmować, zresztą i tak mam zamiar pogadać z fachowcem.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-19 21:54 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 284
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dlatego też możliwość spalania węgla jest dużą zaletą tego kominka.

----

15 m3 to nie tak dużo w końcu, w przypadku pomieszczenia 2,5 m wysokiego to tylko 6 m2. Ale po prostu nie wiem, jakie są typowe rozwiązania. Szopa w ogródku? Czy po prostu zamawianie drewna częściej niż raz na rok? Widziałem też drewno przechowywane na ścianie zewnętrznej domu. Właściciel rąbał polana i gotowe szczapy układał wzduż ściany zewnętrznej, poprawiając sobie przy okazji i pewnie niechcący jej izolacyjność..:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pik33,

masz pewnie rację z tymi nieszczelnościami. Zawsze w końcu można te milimetrowe szczeliny zalepić jakimś kitem...

 

A czy ty nie możesz tego komina przenieść do środka domu ? To Twoje rozwiązanie jakoś kłóci mi sie z Twoimi oczekiwaniami o domu przyjaznym ! Taki komin w środku domu jest najbardziej naturalny i oddaje też ciepło do wnętrza ! (nie wspomnę o łtawości zainstalowania DGP).

 

Mi się też wydaje, że jak się ma dom to znalezienie miejsca na sezonowanie/suszenie drwena to już małe piwo. Przecież koło domu jest działka, więc zbudowanie małej wiatki czy przybudówki atrakcyjnej nie powinno być ŻADNYM problemem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinowałem przeniesienie kominka, ale nie znalazłem sensownego jego położenia bliżej środka domu. Chcę jeszcze porozmawiać z archtektem, bo kominek z DGP im bliżej środka domu tym lepiej. Na razie znalazłem wyjście pośrednie, po prostu takie rozmieszczenie i funkcje pokoi żeby temperatura pokoju pokrywała się z funkcją. Powiedzmy, że w pokoiku nad komnkiem będę miał 27 stopni, a w sypialni 23 - i to jest to o co mi chodzi. A domek jest mały i ma otwartą klatkę schodową - większych niż te 4 stopnie różnic temperatur nie przewiduję nawet z kominkiem położonym skrajnie. Jeszcze zobaczymy jak mi to wyjdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do żytkowników kominków Tarnawa, a wypowiedzi co najmniej dwóch pojawiły się w tym wątku.

1. Czy doprowadzali powietrze z zewnątrz do spalania i jeśli tak to czy połączenie było szczelne, czy tylko pod kominek?

2. Czy stosowaliście DGP grawitacyjne, bez turbiny, bo takie mam zamiar zrobić i jak ktoś potwierdzi że Tarnawa daje z tym sobie radę to będzie fajnie.

 

Oglądałem w sobotę kominki Tarnawa w salonie w Toruniu przy ul. Skłodowskiej-Curie. Zawsze pierwsze pytanie jakie zadaję sprzedawcą to: Jaki kominek polecają na główne źródło ogrzewania domu 130m2. I tu otrzymałem odpowiedź: Tarnawa (Ta sama firma sprzedaje w innym salonie również Jotule). Przyjrzałem się dokładnie ich budowie. Sprawiają wrażenie solidnych pieców. Wyglądaję na prostą konstrukcję, ale skuteczną w działaniu. Ten nowatorski obieg powietrza to rzeczywiście ciekawe rozwiązanie. Powietrze doprowadzone dwoma otworami pod obudową kominka jest podawane do paleniska przez szczelinę biegnącą po obwodzie całych drzwi tuż pod tą szlifowaną uszczelką. Wstępnie zagrzane owiewa więc całą szybę i dostaje się do paleniska. Takie rozwiązanie było możliwe, gdyż wkład na pewnej głębokości ma podwójne ścianki. Dwa otwory doprowadzające powietrze do spalania mają kształt prostokątów ok. 3x9 cm, które znajdują się dokładnie tam gdzie pokrętła regulacyjne po prawej i lewj stronie. I wydaje mi się że doprowadzenie powietrza bezpośrednio do tych otworów nie stwarza technicznego problemu (gdyby nie planowany rekuperator wogóle bym się szczelnością tego doprowadzenia nie przejmował). Można na styk przyłożyć rury o prostokątnym przekroju, a jak ktoś się uprze to nawet uszczelnić odpowiednim wysokotemperaturowym kitem.

Kominek posiada szufladę na popiół, która po zamknięciu jest również idealnie szczelna. Zapchanie tej szuflady popiołem nie ma wpływu na doprowadzenie powietrza do spalania, więc jak już nad rusztem jest za dużo popiołu to można szufladę opróżnić by zrobić miejsce dla "nowego" popiołu znad rusztu.

Pan sprzedawca zaprezentował mi próbę szczelności drzwi. Włożył kartkę, zamknął drzwi i kartka nie dawała się wyjąć. Ja jednak w drugim egzemplarzu (były 4) znalazłem taki fragment uszczelnienia, gdzie kartka bez trudu wychodziła. W modelu gdzie były drzwi dzielone było ogólnie słabo ze szczelnością w teście z kartką.

Następnie udałem się do drugiego salonu tej firmy, gdzie po raz kolejny przyglądałem się Jotulą. Fakt, mają "ładniejszy lakier" i sprawiają wrażenie dopracowanego produktu. Mnie się bardzo podoba wygląd Tarnawy, przypomina takie stare solidne piece i będzie problem by wkład pasował do nowoczesnych obudów.

Na koniec sprzedawca podsumował dyskusję, że tym którzy nie chcą wydawać 5650 na Jotula, poleca Tarnawę (3053 za model 18kW z paleniskiem o kilkanaście cm głębszym od Jotula)

Tarnawa to kooprodukcja szwedzko-polska. Jak powiedział sprzedawca: forma do odlewu i nadzór jakościowy pochodzi ze szwecji, a produkcja odbywa się w Polsce.

Na dzień dzisiejszy Tarnawa PZPOSR 18 kw to mój faworyt.

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam wasze wypowiedzi i mam troche matlik w glowie chodzi mi o to ile moze kosztowac wybudowanie lub wymurowanie prostego kominka z wkladem otwartego paleniska zeby byl zamykany na zewnatrz dam przyklad cegla czerwona wymiary kominka szerokosc 4/m wysokosc 4/m dlugosc 2/m ile to moze kosztowac? czy musi top stawiac zdun? czy moze murarz Pozdrowiam Ryszardj P>S a czy istnieje mozliwosc zrobienia kominka bez jakiegokolwiek wkladu tylko w srodku palenisko z cegly szamotowej , czy musi byc wklad albo kaseton ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszardj,

Myślę, że w nowoczesnym domu nie bierze się pod uwagę otartego kominka...

Dlatego, że jego zdolności grzewcze (sprawność) jest (i ile się nie mylę) nie większa niż 30% a po drugie tworzy się dodatkowy przepływ wnetylacyjny.

 

Ale myślę, że można zaleźć (nawet niedawno natknąłem się na taką książeczkę) publikacje i opisy budowy kominka otwartego (cegła, szamot, proporcje palniska, kominka, szyber...) i jeśli masz troszkę smykałki to powinno ci się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyza

W Krakowie mam namiar na przedstawiciela, ale u niego nie można pooglądać wkładów Hajduka, bo ściąga na zamówienie konkretny model. Za to w Chrzanowie (032) 623-36-55, ul. Oświęcimska 90, w czwartek mają mieć dużą dostawę z Hajduka i wybieramy się pooglądać różne typy wkładów.

W grę wchodzą trzy

PRISMA K

PRISMA KR

PRISMA E

zobaczymy .... wtedy się wypowiem.

 

Namiar w Krakowie na przedstawicieli

413-07-94

0603-163-144

lub

503-363-406

lub

602-793-477

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jśli tak bardzo zależy Ci na przyjemności odczuwania ognia bezpośredniego to są wkłady z dużymi drzwiami. I chyba najlepsze to te podnoszone do góry (najlpesze pod kątem przyjemności), bo można podnieść, to się chyba w niektórych modelach nawet gdziedś ładnie chowa i jest wteyd otwarty konminek. A jak już wszystcy się napatrzą i poczują to zamykasz drzwi i masz zakmnięte palenisko o dużej sprawności. Możesz jeszcze rozważyć duże drzwi otwierane na bok...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Maco i Bart lepiej moim zdaniem prezentowal by sie kominek z drzwiami odsuwanymi naboki mysle ze bylby wygodniejszy czy macie na mysli jakies konkretne Firmy lub modele kominkow za ktorymi moglbym sie rozgladac? acha co do mojego poprzedniego pytania to kto stawia kominki zdun -kominkarz cha-cha-cha- nie wiem czy jest taki - czy moze murarz jak to bylo u Was? i jakiej mocy kominek mam dobrac do domu 250/m2 kominek nie mosi spelniac roli grzewczej w moim domu Salon+ kuchnia zlaczona 76m/2+ z antresola . Pozdrawiam ryszardj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...