Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Par? uwag o wk?adach Jotul, Fonte i Spartherm i troch? ogóln


Frankai

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 284
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy może ktoś zastanawiał się nad takim rozwiazaniem dla wkładów,które nie posiadają wlotu powietrza do spalania z zewnątrz :

Wybudować szczelną komorę(na ile to możliwe) ,w której stałby wkład i byłby nią od dołu obudowany.Do tej komory doprowadzone by było powietrze z zewnątrz np. rurą pcv.

Kominek nie wykozystywał by wtedy powietrza do spalania jak również do DGP z pomieszczenia w którym stoi.

Czy się mylę?Posiadam wkład marki DOVRE który nie posiada wlotu z zewnątrz i myślę że takie rozwiązanie było by dobre.

 

Mam jeszcze jedno pytanie:

Sprzedawca zapewniał mnie że DOVRE nie potrzebuje szybra - czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Czy jest ktoś , kto wybrał kominek Fonte ? Z tego co się dowiedziałem u w miarę bezstronnego kominkarza , który u siebi ma min Spartherma,Dovre,Hajduka - Fonte najdłużej trzyma żar ( do 14 godzin bez podkładania) . Z tego co widziałem zrobiony jest najdokładniej . Pytałem się o Jotula . Potwierdzili , że są to dobre kominki ale przynajmniej o 30% za drogie. Rzeczywiście odpowiednik Jotula w Fonte kosztuje 3600 . Jotul w granicach 5000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automik - tak na prawdę, to póki co opinia kominkarza i brak odpowiedniego Jotula. Chodzi mi o płaską, dużą szybę. Jotul ma panoramy (oznacza nie szybę o odpowiednich proporcjach, ale wypukłą) lub ewentualnie brzegi kasety są obłe. Wkład miał być z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz prosto do komory i ze szczelnymi drzwiczkami (mają wpływ na długość spalania).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

On 2003-03-24 17:04, Anonymous wrote:

Jezeli ktoś z was szuka cennika wkładów kominkowych tarnawy to widziałem stronę internetową dealera w krakowie http://www.metal-blysk.isg.pl Ps. oglądałem na żywo kominki tarnawy wyglądają naprawdę świetnie.

Mam cenik bezposrednio od Tarnawy, pisza ze te ceny sa obowiazujace w calej Polsce.

 

OFERTA CENOWA KOMINKÓW OD 01.11.2002 R

Rodzaj paleniska cena brutto cena netto

1. PZP 14 kw /płaska szyba/ 1.980 zł 1.850 zł

2. PZGD 14 kw /gięta szyba dzielona/ 2.049 zł 1.915 zł

3. PZG 14 kw /gięta szyba/ 2.226 zł 2.080 zł

4. PZPS 14 kw /płaska szyba z szufladą/ 2.299 zł 2.149 zł

5. PZPSR 14 kw /płaska szyba z szufladą retro/ 2.349 zł 2.195 zł

6. PZGDS 14 kw /gięta szyba dzielona z szuflad ą 2.399 zł 2.242 zł

7. PZGS 14 kw /gięta szyba z szufladą/ 2.449 zł 2.289 zł

8. PZDSR 14 kw/ dzielona szyba z szufladą retro/ 2.399 zł 2.242 zł

9. PZPSR/Brąz/ 14 kw/płaska szyba z szufladą retro brąz/ 3.349 zł 3.130 zł

10. PZDOSR 16 kw/dzielona szyba z otworem szufladą retro/ 2.849 zł 2.663 zł

11. PZPOS 16 kw/płaska szyba z otworem z szufladą/ 2.749 zł 2.569 zł

12. PZPOSR 16 kw /płaska szyba z otworem z szufladą, retro 2.799 zł 2.616 zł

13. PZGDOS 16 kw /gięta szyba dzielona z otworem z szufl./ 2.849 zł 2.663 zł

14.PZGOS 16 kw /gięta szyba z otworem z szufladą/ 2.999 zł 2.803 zł

15.PZPOSR/Brąz/ 16 kw /płaska sz .z otworem, szufl. retro, brąz/ 3.799 zł 3.550 zł

16. PZPOS 18 kw /płaska szyba z otworem z szufladą/ 2.999 zł 2.803 zł

17. PZGDOS 18 kw /gięta szyba dzielona z otworem z szufl./ 3.099 zł 2.896 zł

18.PZGOS 18 kw /gięta szyba z otworem z szufladą/ 3.210 zł 3.000 zł

19.PZPOSR 18 kw /płaska szyba z otw. z szufladą retro. 3.053 zł 2.853 zł

20.PZPOSR/Brąz/ 18 kw/płaska szyba z otw.z szufladą retro/brąz/ 4.149 zł 3.877 zł

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ceny zawierają 7 % podatku Vat Legenda PZ - palenisko żeliwne

P - płaska szyba

G - gięta szyba

S - szuflada

D - dzielona szyba

R - retro

O - otwór

 

Ktos stwierdzil w tej dyskusji, ze w kom. Tarnawy mozna palic weglem. Na ich stronie internetowej nic takiego nie znalazlem. Pisza tez ze ogien w tych kominkach nie nalezy rozpalac zbyt gwaltownie, czyli z tym pekaniem kominkow Tarnawy moze byc prawda.

Pozdrowienia

Karol N.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej K. - nie wiem i długo nie sprawdzę. Jestem obecnie za granicą. Robili to z pewnością przez "swoją" hurtownię i nie wiem czy cokolwiek by Ci przykład pomógł. Skoro nawiewa Ci śnieg, to zapewne Ci ją źle położyli. Pod dachówkę może nawiewać śniegu (w rozsądnych ilościach), a skoro nawiewa za dużo, to zwykle to wina ułożenia, choć czasem i niedokładności dachówek. To drugie jednak powinien Ci powiedzieć dekarz przy układaniu. Popytaj może ludzi w wątkach o dachówkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników kominków. Jak bardzo nagrzewa się Wam komin? Właśnie instaluję Jotula 18kW i instalator zasugerował mi odizolowanie cieplne (wełną) przewodów elektrycznych, które są puszczone na ścianie kominowej.Mówi, że komin przy długim grzaniu potrafi się bardzo rozgrzać, co prowadzi do wytopienia izolacji przewodów. I jeszcze jedno: jaka powinna być odległość między kominem a murłatą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowana toczącą się tutaj dyskusją przymierzam się do wyboru wkładu kominkowego. Czy może wiecie jakie wkłady, poza omawianymi tu Jotulami, Spartherm i Hajdukiem mają możliwość bezpośredniego doprowadzenia powietrza z zewnątrz? Po Waszych dyskusjach skłaniam się ku Hajdukowi Prisma Krh 51, ale może są jeszcze inne możliwości o których nie wiem.

A z informacji otrzymanych od sprzedawcy: nie ma sensu GPD bez wentylatora dla rozprowadzenia powietrza po nieużytkowym poddaszu i wylotu nbagrzanego powietrza w suficie, bo następują znaczące spadki ciśnienia i faktycznie nie ma nawiewu. Czy możecie to potwierdzić (ja bym jednak chciała pozostać przy koncepcji rozprowadzenia grawitacyjnego - w rurach na nieużytkowym poddaszu). I jeszcze jedno - w jego opinii należy się liczyć z pękaniem szamotu - już po dwóch trzech latach, jeśli pali się w kominku byle czym, za to wymiana jednej płytki to koszt 30 - 40 zł.

Pozdrowienia,

Gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...