Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Par? uwag o wk?adach Jotul, Fonte i Spartherm i troch? ogóln


Frankai

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 284
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bartt -dziękuje za odpowiedź. Mam tylko jedną wątpliwość - nie wiem, czy mówimy o tym samym modelu, ale sprzedawca pokazał mi jakiś wkład Dovre z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, ale jednocześnie wkład ten i tak część powietrza pobiera z pomieszczenia. Ja nie chcę tego rozwiązania ze względu na wentylację naw.-wyw. Czy ten model o którym piszesz ma takie rozwiązanie, czy też jego jedyny wlot powietrza to doprowadzenie z zewnątrz.

Pozdrowienia,

Gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaga2 - Turbo Fonte ma takie modele (pisałem na początku tego wątku). Cena niższa niż Jotul czy Spartherm. Mój kominkarz je poleca, bo tańsze niż Jotul czy Spartherm i nie ma problemu z nimi (w Spartherm pękały szamoty i o tym już też pisałem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-03-28 12:35, Teska wrote:

minimum 25 cm..a jak mniejsza to musisz zaizolowac wełną..

 

 

25cm ale liczac od wewnetrznej scianki przewodu dymowego a nie od zewnetrznej powierzchni komina (o ile dobrze pamietam).

Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie dot. wkładów kominkowych: czy to prawda, że izolacja z wełny mineralnej wokół wkładu z systemem rozprowadzenia ciepłego powietrza jest raczej niewskazana ze wzgledu na pył z wełny? Kominkowiec proponuje coś innego. Kto może pomóc?

Dziękuję

Zoja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czy ktoś wie dlaczego wkład kominkowy SPARTHERM potrzebuje rurę doprowadzającą powietrze o przekroju fi 150mm przy mocy . 9/11 kW , a wkład JOTUL o mocy 18 kW fi 100mm Czy kubatura ogrzewanej powierzchni ma wpływ na średnicę rury? Ze względu na przekrój tej rury będę chyba zmuszony zastosować wkład JOTULA (droższy) długość tej rury w moim przypadku to 4,5 m i jedno kolanko 90 o poprowadzona w podłodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patos - mi kominkowiec powiedział, że przy moim kominie rura fi100 wystarczy. Ogrzewana powierzchnia wplywa niewprost na przekroj. Powietrze idzie do spalania, wiec potrzeba go odpowiednio do wydzielanego ciepła. Stąd jeżeli grzejesz małą powierzchnię, to potrzebujesz mało powietrza i rura może być węższa. Ja będę ogrzewał część domu i jest to ok. 100-120m2. Bardzo ważne też jak jest zbudowany komin. U mnie to 25cm w kwadracie i jakieś 8m wysokości, czyli 6m od czopucha. Dodając do tego, że jest w środku kalenicy, a doprowadzenie od zachodu, jest proste i ma 4m, to nie powinienem mieć problemu. Kominkarz powiedział, że fi100 zupełnie mi wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj fachowiec od kominka również odradza jakąkolwiek wełnę przy kominku z dystrybucją powietrza. Twierdzi, że często zdarza się, że warstwa ochronna wełny ulega uszkodzeniu a wtedy pyłki bardzo łądnie latają po domu.

Miałem ostatnio ocieplane poddasze - jestem skłonny uwierzyć, że może to być uciążliwe :grin:

Mój fachowiec będzie obudowywał z bloczków Ytong, na to płyta g-k. KOminek ma metalowy dystrybutor gorącego powietrza (jotul)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na targach budowlanych w Gliwicach kłóciłem się z przedstawicielem firmy produkującej płyty izolacyjne do kominków.

Jaka to firma - niepowiem. Bo musiał bym jej zrobić antyreklamę.

W bardzo brzydki sposób próbują reklamować i namawiać klientów to stosowania swojego wyrobu. Stosują antyreklamę w0obec wełny w swoich ulotkach i folderach i dziwię się że jeszcze do tej pory producenci i importerzy ekranowanej wełny mineralnej nie załatwili tej sprawy sądownie. Mieli by ku temu powody.

Co do różnicy pomiędzy tymi materiałami to de facto polega ona na ponad dwukrotnie większej cenie ich płyt izolacyjnych.

Co do zasłaniania się "kurzeniem" się płyt z wełny mineralnych to mogę powiedzieć tyle, że w dobrze zrobionym kominku ani cm kwadratowego wełny nie ma prawa być na wierzchu. Wszystko jest pod warstwą ekranu aluminiowego, a połączenia poszczególnych płyt są dokładnie uszczelnione taśma aluminiową.

Poza tym wystarczy spytać wiodących producentów wełny min. o atesty higieniczne sanepidów, ministerstw zdrowia i setki innych instytucji. Zasypią nimi człowieka.

Takie jest moje zdanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem prawie wszystko. A ja myślę że można zastosować kominek z rekuperatorem. Ja będą palił w kominku czasami. Normalnie powietrze do rekuperatora będzie czerpane nad kominkiem. Świeże powietrze będzie dostarczane rurą pod kominek. W innym razie musiał bym mieć osobne przewody do wentylacji i osobne do DGP, co jest chyba bez sensu. Przy paleniu w kominku rekuperator będzie służył jako DGP.

Wydaje się celowe zastosowanie wkładu z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do spalania. Należy chyba mieć dwa przewody świeżego powietrza : do spalania i do wentylacji. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą pomoże, latem nie zaszkodzi. Nie wiem tylko, jak blisko może przebiegać taka rura spiro i czy odpowiednia odległość, bądź niezbędna izolacja nie zminimalizują zysków cieplnych.

1 - ma to sens tylko przy kominku jako głównym źródle ogrzewania

2 - wymaga szerszego - czytaj bardziej wyeksponowanego na salon komina :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...