Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Par? uwag o wk?adach Jotul, Fonte i Spartherm i troch? ogóln


Frankai

Recommended Posts

Mam Sparherm Varię i z szamotem, i z wybieraniem popiołu co 2-3 tygodnie, choć ogrzewa cały dom. Gdy kupowałem ten kominek, sprzedawca powiedział: To jest maszyna nie do ozdoby, a grzania. I nie kłamał. Natomiast z różnych obserwacji potwierdzam: Jotul to nr 1 - grzejej mocno i długo, czego nie można powiedzieć (że długo) o Sparthermie. Natomiast kominki, które mają płytkie paleniska są z zasady ozdobne - wynoszenie popiołu co 5 dni to mordęga i brud w domu. Minimum 2 tygodnie tylko dokładania drewna - to rozumiem.

O szamocie (który popękał od kłod uderzających o niego) mam niewyrobione zdanie - czasem wolałbym żeby kominek szybko się rozgrzał, czemu szamot przeszkadza. A czy on grzeje, gdy ogień przygasa - być może tylko niewiele? Nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 284
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja też nie zamierzam grzać kominkiem “na okrągło” ale myślę że rozprowadzenie jest konieczne. Jeżeli kominek jest w salonie, i tam też znajduje się regulator pokojowy to gdy zaczniemy w nim palić temperatura w salonie podniesie się i piec nie będzie się włączał. Przy braku rozprowadzenia temperatura w pozostalych pomieszczeniach zacznie spadać. Zastosowanie rozprowadzenia pozwoli więc na utrzymanie stałego rozkładu temp we wszystkicj pomieszczeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co? Jeżeli decydujesz się na kominek, to wybierasz jedno z najtańszych paliw i czas zwrotu kosztów rekuperatora byłby niesamowicie długi, a może nie zdążyłby się zwrócić, bo żadne urządzenie nie trwa wiecznie.

Na marginesie - do tego wątku może nie zaglądną Ci co mają rozpracowany rekuperator, więc w tym wypadku odejdę od zwyczaju namawiania do niezakładania nowych wątków i może załóż "Rekuperator+kominek - czy ma to sens?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony http://www.mirolesfoyers.transfer.pl/center-wklady-turbo.htm wynika, że wkłady z unoszoną szybą są tylko na ogień przerywany (oznaczenie PRP). Rozumiem, że chodzi o jednokrotne załadowanie (powiedzmy na 8h) i trzeba go wychłodzić. Czy dobrze to rozumiem i czy to standard dla tego typu wkładów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Byłem dzisiaj w salonie Jotula . Oglądałem nową konstrukcję

wkładu Panorama 12 kW - może to i nr. 1 , ale wygląd okropny-

" stary " model dużo lepszy. Według mnie jedyna zaleta , to

chyba tylko to , że popiół wybiera się raz na 2 tygodnie.

Myślałem o Sparthermie z szybą podnoszoną do góry , ale

wadą wkładu jest szamot . Wybiorę chyba wkład francuski.

Powiedzcie , czy kosztem oglądania otwartego ognia stracę

dużo więcej niż zyskam ? Zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

mamy kominek żeliwny zamknięty szybą, w domu, którym mieszkamy - nie wiem jaki, gdyż 6 czy 7 lat temu, gdy był instalowany nikt nie pyatał o firmę. Obecnie czytam ten wontek, gdyż buduję nowy dom. Ale kominek stoi na cegłach krzemionkowych (coś jak szamot) z tyłu i z boku też - polecam take rozwiązanie ! Jak kominek wygaśnie to ciepło czuć 12 i więcej godzin później.

Kominek otwarty ??? - super sprawa, ale 1. trochę niebezpieczne (CO)

2. przed kominkiem minimum 1 m płytki, marmur lub tp. 3. drastycznie spada moc grzewcza - jak pamiętam coś z 70% do 20%

ale to teoria - my mamy taki z szybą.

Pytano powyżej o posadowienie kominka na podłodze - raczej nie,

jak pamiętam powietrze opływające kominek, nie tylko służy ogrzewaniu pomiszczenia ale także ochładzaniu ścian kominka - naprężenia w metalu czy coś takiego. Lepiej zapytać fachowców.

 

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w sobotę na małej wycieczce w sprawie kominków. Koleś ma generalnie dwa typy: Dovre i Spartherm. Pojechałem z myślą żeby skupić się na Dovre a wyszło tak że namawiali mnie Spartherma. Dovre, kótry mnie interesuje model 2400BSA kosztuje 3500zł zaś Spartherm który jest super /również panoramiczna szyba półokrągła/ - Speedy R 3900zł.

Pytanie moje dotyczy właściwości obu kominków. Dovre typowy żeliwny, Spartherm stalowy wyłożony szamotem. Różnica jest zasadnicza by nie powiedzieć rażąco inna. Jak to się ma w praktyce.

Spartherm mnie przekonuje bo jest super dojście do paleniska, olbrzymia szyba, łatwe dorzucanie co podobno wcale nie jest takie oczywiste w przypadku Dovre. No i u Spartherma jest konkretne podłączenie na zasysanie zimnego powietrza.

Generalnie Spartherm jest bardzo przyjazny w użytkowaniu. Co o tym sądzicie?

ten model jest 8kW i czy aby nie za mało na moją 110m2 chałupkę. Z drugiej strony podobno zaniżają te wartości i tak naprawdę ma jakieś 12-13kW. Sam nie wiem co o tym sądzić.

I tak na zakończenie koleś wyśmiał te oznaczenia francuskie w stylu "C". Stwierdził, że jeśli ktoś robi "C" i zarazem "A" to jeden z tych modeli musi być szajsem. Jotule, Dovre czy Sparthermy tego nie mają bo wszystkie są przystosowane na ciągłe palenie, dlatego też wszystkie są bardzo wysokiej jakości.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodi - tak jak pisałem - wg mojego kominkarza to Ci ta moc nie wystarczy. Ja już zrezygnowałem ze Spartherma. Pozostaje Jotul i Fonte na ogień ciągły. Czekam na uwagi od projektanta wnętrz co do szyby półokrągłej (bo taką ma Jotul Panorama), oraz uwagi użytkowników tych nowych modeli Fonte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie zmartwiłeś. Z drugiej strony w ich ofercie są praktycznie tylko takie małe wkłady np. 7, 8 i chyba 11 kW. Jak się więc to ma do ogrzewania domu. Francuzy mnie nie interesują podobnie jak samochody i albo będzie to Spartherm albo Dovre.

 

Pytanie trochę z innej beczki. Komin mam 9m o średnicy 20cm, systemowy ocieplony. Czy aby nie będzie za dużego ciągu. Czy kominiarz może to sprawdzić. Czy pozostaje mi na wszelki wypadek zainstalowac moderator ciągu.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodi - dobre kominki mają regulację, a co do moderatora to się spytam później kominkarza. Kto ma 7, 8 i 11 kW? Dovre ma chyba szczeliny przy szybie, więc odrzucam. Co do francuskich samochodów to się zgadzam, ale chyba nie gardzisz francuskimi winami? :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Francuski to wino i seks i to jest podstawa. Co do 7, 8 i 11 kW to Spartherm i w tym mieści się około 50 modeli od 950 do 2500 euro.

Fakt, Dovre ma wlot, ale myslisz że to jest jakiś poważny problem. Spartherm wydaje się być bardzo solidny. Doprowadzenie powietrza bezpośrednie to jest to. Jeśli możesz popytaj z tym ciągiem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodi - tak jak pisałem Spartherm ma problemy z szamotem. Może to już się zmieniło, ale "mój" kominkarz podziękował Sparthermowi. Szczeliny przyspieszają spalanie. Pisali o tym ludzie, którzy mają Fonte ze szczelinami. Dodatkowo tak jak pisałem obniżają też moc, co u Ciebie jest chyba istotne.

Rzuciłem okiem na stronę Spartherm i faktycznie podawana moc jest niska. U mnie to nieistotne, bo podstawowym jest gazowe, ale jakby co (brak kasy) to lepiej by kominek też wydolił.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Frankai dnia 2003-01-06 10:03 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion u mnie komin będzie wychodził w kalenicy, więc jeden pies. Dom jest nie niezłym wygwizdowie, mało lasu, otwarta przestrzeń, więc wiało będzie solidnie. Obawiam się, żę będzie zbyt duży ciąg a to kolejne koszty.

 

Frankai - ja również będę miał piec gazowy i normalne CO, ale chcę ograniczyć koszty ogrzewania, więc nastawiam się na kominek. Chcę ostro palić w kominku, ale w razie czego załączy się piec i po sprawie. Tylko ten szamot? Ciekawe jaki jest teraz.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...