Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Par? uwag o wk?adach Jotul, Fonte i Spartherm i troch? ogóln


Frankai

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 284
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kodi - ja na moc nie patrzę. Ważne są warunki użytkowe, jakość i estetyka. Nie wiem jeszcze dużo o tych szczelnych Fonte, a Jotul ma półokrągłą szybę i czekam czy projektant wnętrz sobie z tym poradzi tak, by pasowało do całości.

Dni pewnie będzie z 5-20 zależnie od pory roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai podobnie jak ja. Mnie nie przeraża, że ma 8kW czy 9 a może i 12. To ty poddałeś to pod wątpliwość. Mnie interesuje dobry oraz ładny wkładzik, kóry ogrzeje może nie w ekstremalnych warunkach, moje 110m2, kiedy wrzucę 22-23.00 to rano około 6.00 będzie żar, abym nie musiał rozpalać od zera. Podobnie jak Ciebie interesuje mnie wydajność i ilość spalonego drewna, ale te strony internetowe są tak cińkie, że nigdzie tego nie ma.

Rozumiem, że Fonte to francuz?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, szyba do modelu Spartherma Speedy R to koszt około 400 euro. Lepiej aby nie pękła.

Co mnie jeszcze zastanawia to spora waga Spartherma. Ten co mnie interesuje to coś ok. 180kg. Sporo. Frankai pisałeś, że czym cięższy tym lepszy. Tak w skrócie. Tyle waży szamot czy cała konstrukcja. Myślałem że żeliwo jest cięższe niż stal. Co za mętlik.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielona - dla mnie kominek to też przyszłe półrocze, ale dobrze się rozeznać. Na dzień dzisiejszy Dovre 2400BSA albo Spartherm Speedy R.

Jak się dowiesz coś ciekawego to nadawaj.

 

Z innej beczki. O co chodzi z tym Hajdukiem. To jakieś jaja. Kominki identyczne, oznaczenia prawie też. Przecież Spartherm musi o tym wiedzieć. Czy mają coś ze sobą wspólnego. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodi - raczej cała konstrukcja. Fonte ważą: 867(18,5kW) - 255kg, 957 (24kW) - 259kg. Są wkłady z szybą unoszoną do góry (tylko ogień przerywany), które ważą 325kg. Jotul Panorama (15kW) waży 180 kg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielona - raczej zaplanuj kominek już. W grę wchodzą pewne szczegóły w stylu: doprowadzenie powietrza z zewnątrz, rozprowadzenie ciepłego, dobór wkładu do wielkości i wystroju wnętrza, a to pociąga czasem pewne zmiany wokół. Teraz jest dobry czas na zastanawianie się. Potem trzeba działać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodi - to mnie wylogowało. To świadczy, że obudowę ma OK. Jak widać nie jest z blaszki tylko z blachy. Zresztą do obudowy Sparthermów kominkarz się nie czepiał. Dobry kominek musi ważyć i należy się z tego cieszyć. Czy Fonte nie przesadza z mocą? 24 kW? Pewnie tak. A czy Spartherm nie podchodzi zbyt ostrożnie? Może tak. Tego jednak Ci nie jestem w stanie powiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Spartherma i użytkuję go już trochę. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jest to naprawde przyjazny dla użytkownika kominek. Szybrem można kontrolować spalanie, z szamotem nic się nie dzieje, bardzo długo trzyma ciepło i łatwo się go utrzymuje w czystości. Ma dość głęboką komorę spalania, więc wybieram popiół raz na tydzień (a w palenisku na dodatkowo wpuszczany blaszany pojemnik na popiół, gdzie też sporo się mieści). Jak przymknę szyber to bardzo długo trzyma się ciepło, fakt ż e szyba jest okopcona solidnie, ale zwykłą pianką do czyszczenia piekarników można to szybko załatwić. Wkłady niemieckie maja z reguły zanizane moce co wynika z tamtejszych przepisów. Firmom łatwiej i taniej jest wprowadzic na rynek wkład o nizszej mocy. Ot co.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozmowie z kominkarzem przewijały się w zasadzie tylko 2 nazwy: Jotul i Spartherm. Decyzja zapadła - będzie Spartherm, który poza walorami estetycznymi ma jeszcze jeden dla mnie bardzo istotny walor : można dokupić najnowszy patent ( był testowany podobno prtzez 2 lata zanim się ukazał w sprzedaży ), specjalnie skonstruowany płaszcz wodny ( z rur miedzianych ) plus pełna automatyka. Można wtedy wykorzystać ciepłe powietrze do rozprowadzenia + grzanie wody użytkowej czyli to o co mi chodziło. Nie jest to tanie rozwiązanie - kosztuje dodatkowo ok 3000 zł ale myślę, że warto zainwestować i podczas grzania kominkiem mieć jeszcze pod dostatkiem ciepłej wody praktycznie za darmo. Kominkarz twierdził, że najlepszy i wystarczający będzie komin prefabrykowany o średnicy 180 no i oczywiście doprowadzenie powietrza do spalania rurą 100.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak apropos.

Dzisiaj byłem u kominkarzy i dowiedziałem się że rura z doprowadzeniem powietrza kończy sie pod kominkiem, ale nie jest specjalnie z tym kominkiem połączona. Coś mi sie to głupie wydaje :sad:

Czy czerpnia powiertrza do kominka nie powinna być jakoś zespolona z wkładem - zamknięta tak aby do domu nie dostawało sie niekontrolowanie zimne powietrze z zewnątrz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...