Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Par? uwag o wk?adach Jotul, Fonte i Spartherm i troch? ogóln


Frankai

Recommended Posts

Jasiu - no to nie dowiedziałeś się do końca. Obejrzyj dokładnie wkłady Jotul i Spartherm - one mają wlot powietrza jako rurę. Co to się oznacza? Ano to że do niej możesz podłączyć tą właśnie rurę z zewnątrz i o to mi chodzi. Pełne doprowadzenie powietrza do spalania, a nie dodatkowe do pokoju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 284
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak jak pisze Frankai. Np. Spartherm mają specjalną zrobiona z blachy komorę szczelnie zespoloną z kominkiem i wyprowadzony jest tylko kruciec fi 150. Do tego otworu należy podłączyć rurę z zew. Ważna uwaga fi 150 więc albo dajemy rurę 150 a nie 100, albo musimy robić przejścia. Ja dam kanał prostokątny zakończony kołem fi150. Ważna rzecz dotyczy miejsca wyprowadzenia tego powietrza. Nie może iść dowolnie pod kominek. Spartherm ma możliwe trzy położenia. Z tyłu kominka lub mniej więcej po bokach. Zatem jeśli damy centralnie pod kominek może byc problem aby rurami to złączyć. Warto przed wylewkami zastanowić się nad wkładem aby dość precyzyjnie umieścić wylot pow. do spalania.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dovre tego nie mają, ale są osoby które mogą takie cuś wykonać i nie jest to wcale majątek.

 

Ja jeszcze chciałem o Hajduku. Tak jak pisałem wcześniej sa identyczne no prawie i przysłali mi cennik i taki Speedy R Spartherma u Hajduka pod nazwą Prisma R kosztuje 2700zł a u Spartherma blisko 4000zł. Macie jakieś doświadczenia z tą firmą.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodi - mi kominkarze mówili, że mam doprowadzić rurę do ściany na środku kominka, a potem się to dostosuje. Nie jestem pewien, ale chyba Spartherm Varia ma 3 wloty (od tyłu i pod kątami 45 stopni tył-boki), a jeszcze inny ma chyba obrotowy wlot. Tak więc jak wiemy dokładnie jaki wkład, to można tak doprowadzić, a jak nie to tak jak mi zalecili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówisz. Mówiąc z boku miałem na myśli wyprowadzenie po bokach pod katem 45 stopniu. Idąc dalej w przypadku Spartherma dobrze jest wyprowadzić powietrza za kominek z tyłu. Wtedy nie będzie problemu. Gorzej jeśli wyprowadzisz to centralnie pod kominkiem, wtędy jest problem.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sie ma doprowadzenie powietrza bezposrednio do komory spalania do sterowania dlugoscia spalania, efektywnoscia, uszczelnien szyb i innych tego typu bzdetow ? Czy ilosc tego doprowadzonego bezposrednio powietrza jest w jakis sposob sterowana tak aby miec wplyw na dlugosc spalania ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Kodi_gdynia

 

Mam wkład kominkowy Speedy R (polokragly). Do wyboru mialam wklad z dolna komora w ktorej byly juz umieszczone wyloty przeznaczone na rure doprawadzajaca powietrze lub tradycyjny postawiony na nozkach. Po konsultacji z kominkarzami wybralam ten drugi.

Wklad ten ma trzy poziomy sterowania szybrem. Jezeli chcesz solidnie nagrzac w pomieszczeniu to po prostu palisz przy przymknietym szybrze spalnie jest znikome, zar utrzymuje sie spokojnie 9 godzin. Zuzycie drewna jest wtedy niewielkie. Gorzej jak przychodzi rodzina lub znajomi i chcesz im zademonstrowac swoj kominek jaki to on piekny i palisz przy otwartym szybrze, bo wtedy szyba za szybko sie nie okapca, to spalanie wzrasta i przy duzysz polanach do trzeba dokladac co 1,5 godziny.

Pale kominkiem w domu, ktory jeszcze nie jest ocieplony i nie mam zadnego dodatkowego zrodla ciepla, po prostu ekipy robia wykonczeniowke i lubia miec cieplo. Takim kominkiem w wychlodzonym domu nagrzanie do tych 18 stopniu nie jest wielkim wyczynem. Jezeli chodzi o rozprowadzenie to posiadam grawitacyjne do pomieszczen na parterze i pietrze przylegajacych do sciany kominowej co daje powierzchnie okolo 120 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodi, Kasiul - nie krępujcie się. To nie będą śmieci, tylko informacje z okolic wątku i nie wątpię też, że zainteresują innych.

 

Kasiul - nie ma problemów z ciepłem na górze?

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Frankai dnia 2003-01-07 13:01 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Jotula casettę 22o mocy 8kW z DGP (Dospel).Dzisiaj było u mnie rano -20 stopni.Jednak test ten wkład przechodzi od początku grudnia ub.r.Ogrzewam nim powierzchnię 92m kw. Średnia temperatura jaka występuje w domu to około 22 stopni. W salonie gdzie jest zainstalowany mam przy paleniu ciągłym nawet i 28 stopni, w sypialniach mam 22 stopnie. Przy temperaturach za oknem do -6 stopni palimy w nim tylko 3 razy bez podkładania.

Paląc rano około 6 około 10 mam w salonie 25stopni. Po południu o 16 przed następnym paleniem mam około 21 stopni.Śrenio przy większych mrozach dokładam co około 2,5-3 godziny 4 polana.Mankamentem tego wkładu jest masły popielnik (przy paleniu całodobowym czyszcvzę go co 2 dni,w innych przypadkach popiół usuwam co około 3 dni.Kaseta ta jest najtańsza z asortymentu oferowanego przez Jotula (2850 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to prawda, że połączenie ogrzewania podłogowego z kominkiem to sauna w salonie.

i jeszcze jedno czy jest możliwe albo czy można zrobić komin pod kątem 45 stopni. Kominek jest pod ścieną zewnętrzną na parterze a wylot komina już wybudowany w kalenicy - to chcę połączyć rurami z kajnerki w izolacji. w ostatnim muratorze pisali, że taki odcinek może mieć 2 metry a mnie wychodzi coś koło 3,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci sezon używam Jutula (IP 55) lub podobny model (muszę sprawdzić). Moc 20 kw. Nie mam innego ogrzewania. Rozprowadzenie ciepła grawitacyjne. Występuje różnica temperatur pomiędzy pokojami. Przyczyny są trzy. Brak turbinek, ŻLE ocieplone rury rozprowadzające powietrze, ŹLE zamontowane wyloty ciepłego powietrza w pokojach. Powietrze wychodzące z obudowy kominka na pokoje ma temperaturę ponad 50 st.C. Będę musiał przebudować rozprowadzenie ciepła. Poszukuję kogoś mającego rzetelne doświadczenie w budowie takich instalacji. Ze względu na czas dostępu do sieci wszelkich obserwacji chętnie udzielam prywatnie w plikach Word.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu jeśli nie dasz, to przez szybę chyba dużo nie przeniknie i będziesz mial zimno nie dość że w nogi to jeszcze w głowę. Z drugiej strony myślę że powietrze się wymiesza. Gdyby tak nie było to nikt by tego nie robił. Nochyba że turbina i kanały po ścianach wyprowadzane w podłodze. Ale chyba nie ma kogoś kto by tak zrobił.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...