Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Par? uwag o wk?adach Jotul, Fonte i Spartherm i troch? ogóln


Frankai

Recommended Posts

czytajcie uważnie większość nie wszystkie

mnie nie stać na mercedesa (jotul) więc szukam po tańszych firmach (francuskich ) i tam jak jest model to z płaską szybą do ciąglego, a ten sam model z szybą panorama nie

przypuszczam że związane jest to z problemami z uszczelnieniem takich drzwiczek inaczej rozserza się obudowa masywna a inaczej filigranowe drzwiczki, musi tam być uszczelka i ona rekompensuje te odkształcenia ,czy jest w stanie wykonać to zadanie poprawnie to pewnie zależy od tego czy kupimy merca czy poloneza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 284
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy ktoś dysponuje, albo wie gdzie znaleźć cennik wkładów Tarnawa, o których było dużo w tym wątku. Wygląda na to, że stosowane są w nich podobne rozwiązania jak w moich dotychczasowych faworytach: JOTUL 18 RTD Harmony (lub Panorama), SUPRA Temporis D.

Mam na myśli:

- doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz od dołu wkładu, które następnie podawane jest specjalnymi kanałami od góry paleniska przy szybie (można rzadziej wybierać popiół i mniej się brudzi szyba)

- szczelny wkład (Tarnawa bez uszczelek!!!)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta szczelność Tarnawy bez uszczelek też bardzo mi się podoba. Natomiast niepokoi mnie informacja o tym, że nie można SZCZELNIE doprowadzić powietrza z zewnątrz do komory spalania, co by znaczyło, że Tarnawy pobierają ciepłe powietrza z pomieszczenia, w którym się znajdują... co znowu sprawia problem z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radaman

 

Dziękuje za opowiedz

Ten o którym myślę ma atest, automatyczną regulację ciągu kominowego, oraz zawory bezpieczeństwa.

Mam nadzieję że nie zmieni miejsca instalacji np. na przeciwległą ścianę hi hi !!!!!

Konkretnie chodzi o model Mercury 105 W.

Ciekaw jestem czy ktoś użytkuje takowy lub podobny ???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam 2 zime wklad GABO, chyba 17 kw. Dom 130 metrow, na dole salan, holl, kuchnia i jeden pokoj - wszysko otwarta przestrzen, a na gorze 3 sypialnie. Ruch powietrza jest grawitacyjny a sciany wykonane z Ytonga. NAwet w mrozy -20 palilem tylko w kominku i bylo +22 stopnie w domu. NIestety podkladam bo musze co 3 godziny. Dodam ze mam regulacje ciagu poprzez recznie regulowany szyber. Czy wedlug Was tak czeste dokladanie to nie za czesto ?? jak moge wydluzyc czas pracy wkladu??. PAwel

 

On 2003-01-17 15:44, sp4tkr wrote:

Radaman

 

Dziękuje za opowiedz

Ten o którym myślę ma atest, automatyczną regulację ciągu kominowego, oraz zawory bezpieczeństwa.

Mam nadzieję że nie zmieni miejsca instalacji np. na przeciwległą ścianę hi hi !!!!!

Konkretnie chodzi o model Mercury 105 W.

Ciekaw jestem czy ktoś użytkuje takowy lub podobny ???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

januszek, pisałeś o swoim rozwiązaniu. I rozumiem, że ono także zakłada szczelne doprowadzenie powietrza do spalania (tak, żeby się nie mięszało z ogrzanym powietrzem w domu, które ma wyjść przez rekuperator).

 

pik33, pewnie, że można obudową coż zrobić ale na ile to będzie szczelne ? Jakiś kit szamotowy czy inny, blacha i można pokombinować. ALe zawsze łatwiej jak już gotowe od producenta przychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka klasyfikacji kominków.

Jedna z nich dzieli je na takie, w których możesz palić ciągle (24h/7dni/..) i na takie, gdzie jest określony max. czas palenia w kominku (a później musisz zrobić przerwę). Te drugie najczęściej są wykorzystywane do palenia od czasu do czasu dla rekreacji podczas gdy tymi pierwszym możesz ogrzewać mieszkanie całą zimę (funkcję rekreacyjną oczywiście również spełniają).

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OFERTA CENOWA KOMINKÓW OD 01.11.2002 R

 

Rodzaj paleniska cena brutto cena netto

 

 

1. PZP 14 kw /płaska szyba/ 1.980 zł 1.850 zł

2. PZGD 14 kw /gięta szyba dzielona/ 2.049 zł 1.915 zł

3. PZG 14 kw /gięta szyba/ 2.226 zł 2.080 zł

4. PZPS 14 kw /płaska szyba z szufladą/ 2.299 zł 2.149 zł

5. PZPSR 14 kw /płaska szyba z szufladą retro/ 2.349 zł 2.195 zł

6. PZGDS 14 kw /gięta szyba dzielona z szuflad ą 2.399 zł 2.242 zł

7. PZGS 14 kw /gięta szyba z szufladą/ 2.449 zł 2.289 zł

8. PZDSR 14 kw/ dzielona szyba z szufladą retro/ 2.399 zł 2.242 zł

9. PZPSR/Brąz/ 14 kw/płaska szyba z szufladą retro brąz/ 3.349 zł 3.130 zł

10. PZDOSR 16 kw/dzielona szyba z otworem szufladą retro/ 2.849 zł 2.663 zł

11. PZPOS 16 kw/płaska szyba z otworem z szufladą/ 2.749 zł 2.569 zł

12. PZPOSR 16 kw /płaska szyba z otworem z szufladą, retro 2.799 zł 2.616 zł

13. PZGDOS 16 kw /gięta szyba dzielona z otworem z szufl./ 2.849 zł 2.663 zł

14.PZGOS 16 kw /gięta szyba z otworem z szufladą/ 2.999 zł 2.803 zł

15.PZPOSR/Brąz/ 16 kw /płaska sz .z otworem, szufl. retro, brąz/ 3.799 zł 3.550 zł

16. PZPOS 18 kw /płaska szyba z otworem z szufladą/ 2.999 zł 2.803 zł

17. PZGDOS 18 kw /gięta szyba dzielona z otworem z szufl./ 3.099 zł 2.896 zł

18.PZGOS 18 kw /gięta szyba z otworem z szufladą/ 3.210 zł 3.000 zł

19.PZPOSR 18 kw /płaska szyba z otw. z szufladą retro. 3.053 zł 2.853 zł

20.PZPOSR/Brąz/ 18 kw/płaska szyba z otw.z szufladą retro/brąz/ 4.149 zł 3.877 zł

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ceny zawierają 7 % podatku Vat Legenda PZ - palenisko żeliwne

P - płaska szyba

G - gięta szyba

S - szuflada

D - dzielona szyba

R - retro

O - otwór

Pozycja 1, 2 i 3 – wznowienie produkcji od 01.01.2003r.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wiem z tego forum, ze jest kilka "godnych" wkladow kominkowych. Widze, ze pomysl DGP sie sprawdza w praktyce. Wchodze w ten interes a za alternatywne zrodlo ciepla wybieram prad.

Mam jedno pytanie. Teoretycznie producenci odradzaja ogrzewanie lazienek systemem DGP. Czy praktyka potwierdza te ograniczenia?

Czy ktos z Was ogrzewa lazienke i kuchnie? Czy naprawde jest to rozwiazanie niedozwolone?

PIK33 - mamy podobny pomysl na ogrzewanie domu. Jak Ty to chcesz rozwiazac?

A moze zalezy to od rodzaju DGP (wymuszony obieg lub grawitacja)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niejaki problem z DGP. Z przyczyn filozoficzno-psychologicznych nie chcę mieć w nim wiatraków. Tymczasem w projekcie mam kominek na ścianie zewnętrznej domu.

Efekt tego jest taki, że do drugiego pokoju na parterze od kominka jest 5,5 metra. Na górze jest sypialnia i dwa pokoje, i w oryginale sypialnia jest nad salonem. Do pokojów jw, 5,5 metra plus kondygnacja.

Na szczęście można poddasze odbić jak w lustrze nie ruszając parteru, wtedy dwa małe pokoje znajdą się nad salonem (i kominkiem) zaś jedna sypialnia z drugiej strony domu. To chyba rozwiąże problem. Sypialnia zawsze powinna być nieco chłodniejsza, a ja, ciepłolubne stworzenie (optimum termiczne w pokoju: +27 stopni) wezmę sobie pokój nad kominkiem. Myślę że w ten sposób uda się zrobić DGP bez wentylatorów.

Nie ma sensu dawać wylotu DGP w łazience. Niezależnie od rozwiązania jakie w końcu zastosuję (LPG?, prąd?, promienniki?konwektory?), w łazience dam promiennik, z wyłącznikiem na ścianie tak jak światło. Po prostu, w normalnych warunkach, po co grzać łazienkę? Tam jest wentylacja wywiewna i będzie zasysać ciepłe powietrze z domu. Za to, jeśli zechcę się kąpać, żeby nie czuć zimna po wyjściu z wanny czy spod prysznica, "zapalę" sobie promiennik i będę miał cieplutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-01-19 20:09, tcic wrote:

 

Czy ktos z Was ogrzewa lazienke i kuchnie? Czy naprawde jest to rozwiazanie niedozwolone?

 

 

Nie niedozwolone, ale bez sensu. Przepisy nakazują ci dać w kuchni i łazience wentylację wywiewną. No, to ciepłe powietrze z DGP będzie szło wprost do komina.

Wyloty z DGP dajesz w pokojach, ciepłe powietrze wlatuje ci do pokojów, przechodzi do łazienek i kuchni, stamtąd zasysa je wentylacja wywiewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-01-19 12:29, Bezdomny wrote:

Pik33 oglądałem na www te kominki i chyba przyznasz, że dość siermiężne

 

Dostałem adres dystrybutora i jutro nie zdążę ale jak dobrze pójdzie pojutrze obejrzę je w realu. Wtedy się okaże.

Tak naprawdę to one wszystkie są "siermiężne", z Jotulem włącznie. Zdaje się wybiorę najprostszy model z płaską szybą. Te dzielone, właśnie, w żaden sposób mi się nie podobają. Przemawia zaś do mnie użyteczność tych kominków. Monolit - można w nim palić węglem... Zapytam fachowca co z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz - one nie mają rury wlotowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...