Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy biały przewód można kłaść w ziemi?

 

Nie chodzi oczywiście o sam kolor izolacji, bo to nie ma najmniejszego znaczenia, ale o jej właściwości. Rozmawiałem z elektrykiem, który powiedział, że biały przewód nie nadaje się do ziemi i musi być koniecznie czarny. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/43519-czy-bia%C5%82y-przew%C3%B3d-mo%C5%BCna-k%C5%82a%C5%9B%C4%87-w-ziemi/
Udostępnij na innych stronach

do ziemi mozna ukladac przewody YKY, a taki bialy to zapewne YDY. Peszel nic nie da ... po latach"zgnije"

 

Lub jak ktoś nie chce czytać kodów na przewodach. Przewody do ziemi są to te "żelowane", czyli gdzie zastosowano dodatkowe żelowe wypełnienie pomiędzy izolacjami celem "odparcia" wody i wilgoci z ziemi.

A jak jest z przewodami telefonicznymi? U mnie ekipa położyła dość grube czarne przewody z systemu napowietrznego przesyłu telefonicznego. Nie używali żadnych peszli - przewody zakopane są w ziemi "na goło".

Jeżeli kable do ziemi to można kłaść bez peszli i rurek. One na poziom izolacji nic nie pomogą. Jedyna zaleta kładzenia kabli doziemnych w rurkach (peszel nie pomoże) daje to, że w przypadku kopania w ziemi jest większa szansa, że kabla nie przetniesz szpadlem.

 

W przypadku kabli nie przystosowanych do kładzenia w ziemi ich położenie w peszlu tylko pogorszy warunki pracy, bo w peszlu zawsze będzie wilgoć lub nawet stała woda. Bezpośrednio w ziemi podczas okresów suchych poziom wilgoci będzie się obniżał.

Czy można? Mozna.

Czy powinno sie ? Nie gdyz szybko sie rozkłada i moze potem nawet w rekach sie rozsypać. Takie kable położone w rurcer jeszcze bardziej narazone sa na wilgoc i wode pozostajaca w rurce.

 

Najlepiej kable do ziemi zazwyczaj czarne niektore jeszcze zelowane mozna zakopywac luzem a powyzej dobrze polozyc tasme sygnalizacyjna. Albo jesli juz peszel to arot zbrojony ale tak zeby wychodzil z ziemi i wchodzil gdzie do pomieszczenia zeby faktycznie w srodku bylo sucho.

 

Fugas

Ja mam białe rurki razem z elementami kątowymi elastycznymi zaizolowane tasmą aby właśnie było to szczelne i nie było wilgoci w tej rurce itp. od wejścia do wyjscia nad ziemiz czy w budynku.
Ja mam białe rurki razem z elementami kątowymi elastycznymi zaizolowane tasmą aby właśnie było to szczelne i nie było wilgoci w tej rurce itp. od wejścia do wyjscia nad ziemiz czy w budynku.

Gdyby to było takie proste i skuteczne...

 

Nie oszczędzajcie na instalacjach ziemnych!!!

 

Zwykły przewód YTDY czy YTKSY (sygnałowe do domofonu, sterowania bramą czy alarmu) nie nadaje się do ziemi! Żadna rurka (uszczelniana siliconem czy izolacją) nie chroni takiego przewodu. Za kilka lat taki przewód zmarnieje :(

 

Telekomunikacja w swoich instalacjach ziemnych stosuje odpowiednie rury ciągłe, grubościenne (nie pamiętam symbolu) i do tego kable żelowane, np. XzTKMXpw

 

Ja stosuję kable FTP-F (żelowana skrętka). Polecam!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...