Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

akumulator ciepła, ciepło utajone, ciepło na potem


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak sobie czytam i czytam i nagle wpadłem na pomysł. Może trochę nie ten wątek ale wybaczcie. Prowadzę zakład obróbki metali i mam w niedużej kanciapie podwójny kompresor WAN-T, może potem zapodam fotę. mianowicie w lato muszę go wentylować wiatrakiem 30Watt bo w środku dochodzi nawet do 60stopni. kompresor ma 2 naprzemiennie pracujące agregaty tłokowe z głowicami żeliwnymi, które nagrzewają się do około 150:200stopni C. jedna głowica może ważyć około 5-6kg i ma żebra do grawitacyjnego chłodzenia powietrzem. Przy normalnym dniu pracy czyli w godz 6-22 głowice są nagrzane że jak splunę to skwierczy. (ale pomiar ale na pewno grubo powyżej 100st C). Mam zamiar 250m od zakładu zbudować dom. Co powiecie żeby wstawić go gdzieś w domu i porządnie wygłuszyć i ogrzewać tym wodę z bufora? problem jest taki że trzeba zakopać ze 250m przewodu pneumatycznego i przesłać 8BAR do zakładu. ten kompresor grzeje w tej chwili atmosferę a i tak zasilam go prądem i tak. Niech ktoś sprowadzi mnie na ziemię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jackowy- wykorzystaj ciepło do grzania cwu na zakładzie;-) 250m to trochę dużo, żeby ciągnąć pneumatykę i utrzymać te 8barów i nie zajeździć kompresora- przynajmniej tak mi się wydaje.

Przeczytałem wątek od początku i myślę o zbieraniu wymienników z lodówek-co więcej- już mam 2 szt. ;-)

Co myślicie o "recyklingu" parafiny na użytek parafinowca ze zniczy po wiadomym święcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

W domu energooszczędnym mamy wiele możliwości odzyskiwania energii np. z cieplej wody użytkowej, kolektory słoneczne, powietrze wywiewane z wentylacji itd. Problemem jest jej magazynowanie najczęściej wykorzystuje się ciepło przemiany fazowej. Dość istotny jest dobór czynnika do tej przemiany, np. miłe by było magazynowanie w materiale o temperaturze około 40 stopni. Można wtedy wykorzystać ciepło bezpośrednio bez pompy ciepła. Jest jednak inny problem większość odzyskanego ciepła ma temperaturę poniżej tej temperatury przemiany. Ostatnio spotkałem się z ciekawym rozwiązaniem ciepło z lodu tak to określono. W rzeczywistości jest to ciepło z przemiany fazowej woda-lód. Niemieckie doświadczenia pokazują że do ogrzania domu potrzeba około 12 m3 wody umieszczonej w zewnętrznym zbiorniku i podłączonych do PC. Dla tak wykonanej instalacji wszystkie dodatkowe zyski ciepła np. z kolektorów kieruje się do tego zbiornika.

Dlaczego akumulacja w przemianie fazowej??

Przemiana fazowa woda lód to możliwość akumulacji takiej samej ilości ciepła co ogrzanie wody od 0 do około 80 stopni C -Dlatego !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Q= m*cw*dt - przy podgrzewaniu ze wzrostem temperatury (cw~~cww lub cwp)

 

Q = m*ctp - dla przemiany fazowej w stałej temperaturze

 

m= 1 kg

cww= 4200 J/kg*K

cwp= 2100 J/kg*K

ctp= 150000 J/kg

 

cww-ciepło właściwe wody

cwp -ciepło właściwe parafiny

ctp-ciepło topnienia parafiny (ciepło przemiany fazowej)

przyjąlem temp. topnienia parafiny: 50 st.C

 

 

zakres temp podgrzewania wody i parafiny [st.C] : 10-49 , 50 , 51-80

dt= 40 , 1 , 30

ciepło zgromadzone w poszczególnych przedz. temp. dla wody: Qw= 168000 , 4200 , 126000 [J]

ciepło zgromadzone w poszczególnych przedz. temp. dla parafiny:Qp= 84000 , 150000 , 63000 [J]

suma ciepła zgromadzonego w przedziale temp: 10-80 st.C.:

298200 J -woda

297000 J -parafina

 

Wychodzi na to że woda i parafina idzie w parze jeśli chodzi o zdolność gromadzenia energii.

To co parafina "wciągnie" w przemianie fazowej, woda nadrobi swoim wyższym ciepłem właściwym w całym przedziale temperatury.

Jedynie parafina nie pozwoli na szybki wzrost temperatury bufora ciepła, gdyż sporą część ciepła pochłonie w temp. przemiany fazowej ( 35 krotnie więcej niż woda dla tej samej masy).

Edytowane przez pawellukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywność cieplna

 

Oznacza szybkość magazynowania i oddawania ciepła przez materiał budowlany. Ta cecha decyduje o tym, jak długo będzie utrzymywać ciepło w domu. Im wyższa aktywność cieplna tym chłodniejszy w dotyku materiał. Bardzo szybko magazynuje bowiem ciepło, ale także szybko oddaje je otoczeniu. Im mniejsza aktywność cieplna, tym dłużej ciepło jest oddawane przez materiał.

 

 

Oznacza szybkość magazynowania i oddawania ciepła przez materiał budowlany. Ta cecha decyduje o tym, jak długo będzie utrzymywać ciepło w domu. Im wyższa aktywność cieplna tym chłodniejszy w dotyku materiał. Bardzo szybko magazynuje bowiem ciepło, ale także szybko oddaje je otoczeniu. Im mniejsza aktywność cieplna, tym dłużej ciepło jest oddawane przez materiał.

 

Drewno rządzi

15,6971334963

33,941125497 cegła

54,7722557505 beton

są to pierwiastki z kw z lambdy gęstości i ciepła właściwego ...

beton super na szybkie magazynowanie np w przegrodzie kolektorowoakumulacyjnej

drewno jako stabilizator długo falowy bo pojemność ma równą celgle przy 2x dłuższym uwalnianiu energii

moja wypowiedź z wątku "dom 3 - 5 litrowy "

0,58

1000

4,2

 

49,355850717

dla wody :) szybko się nagrzewa 1,16 kWh na kubik wody na stopień .

dla drewna 0,42 kWh na stopień na na kubik o gęstości 550 kg.

Cegła 0,4 kWh na stopień na gęstość 1800 kg na kubik :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli szukasz czegoś lepszego od wody to octan sodu. Warto też zauważyć, że sporo ciepła od parafiny dostajesz właśnie w okolicach 50st. Ale mnie to nie przekonuje. Przeszukaj wątek o buforach liczyłem to na podstawie jakiś naukowych pdfów(jacyś fizycy zbadali ciepło topnienia i Cw octanu sodu)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze można zrobić samemu, tyle że smród niewyobrażalny, ale jak ktoś ma wyrozumiałych sąsiadów to luz. Pod drugie parfina też nie ma za bardzo uzasadnienia ekonomicznego. Tym bardziej, że daje tak naprawdę niewiele. Dużo taniej moim zdaniem zrobić większy bufor. A i jak ogrzewanie niskotemperaturowe to do powyższych obliczeń można wziąć 30*C a nie 50, a to wiele zmienia. Poza tym wyliczenia są chyba błędne, bo nie uwzględniają rozszerzalności cieplnej parafiny, jej się po prostu do baniaka tyle nie zmieści. Co gorsze wężownica od CW będzie czasem wisieć w powietrzu. Same wady i jedyna zaleta, oddaje TROCHĘ więcej ciepła ponad 50*C to tyle na temat parafiny. A octan sodu, cóż IDEALNY ale DROGI, jednakże jest jeden nierozwiązany szczegół. Ciepło w tym trzeba rozprowadzić. A tego nikt nie testował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...