Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

akumulator ciepła, ciepło utajone, ciepło na potem


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, czy siak do ww parowników pci potrzebna, więc koszt niemały. Szambo 12m3(lub 2), kolejny koszt, zrobienie oczka, żeby działało i było ładne tylko wydaje się tanie. Do tego jakaś papierologia, która też kosztuje. Do tego kompetentny instalator, za darmo nie pracujący. I... "niewidoczne" koszty rosną. Pewnie jeszcze coś pominąłem. Na razie mamy rozwiązanie, w którym ta "strzelająca" membrana mnie się nie podoba.

 

P.S. Bardzo mnie się zdanie Kszu podoba:

"minimalizować straty a nie maksymalizować zyski"

 

Witastwosz - stosuj, jakieś przecinki, bo przestajesz być czytelny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby oceniać trzeba porównać , skoro to jest pompa ciepła to porównaj do pompy , liczmy nowy dom

szambo- woda deszczowa do podlewania i instalacji spłuczki i pralka.

oczko wodne tańsze niż szambo ( nie widać co kto lubi) a że ładnie będzie zysk niewymierny

razem dwa szamba plus kopanie 6 tys + parowniki z instalacją 6 szt 10-12 kW 8 tys + pompa ciepła bez parowników od 5 tys do cho. cho

razem około 20 000

można zaoszczędzić

szambo z kręgów fi 1200 x 1000 3 szt + kopanie razem 1000 zł , oczko wodne 20 m3 + kopanie 2000 zł , + parowniki z instalacją 6 szt 10-12 kW 8 tys + pompa ciepła bez parowników od 5 tys ( nie zamagazynujemy lodu do chłodzenia latem)

około 17 tys.

porównanie do instalacji z kolektorem poziomym czy pionowym - sama instalacja kolektora tyle kosztuje + pompa ?? a oczka nie ma :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli umiesz zrobić na gotowo dwa szamba po 12m3 każde za 6tysi w sumie (i co najmniej na tym nie stracić), to ja znam kilku chętnych. Na pompę ciepła o mocy grzewczej w okolicach 10kW za 5tysi znalazłbym kilkudziesięciu chętnych. Niestety nie znam nikogo, kto by sobie dobrowolnie wylęgarnię komarów instalował (tj. oczko wodne), jeśli na prawdę nie musi (czytaj: nie buduje na grzęzawisku, przez co musi osuszać pozostały teren). Tylko po grzyba jeszcze te parowniki wciskać? :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że nie znam cen na "kolektor gruntowy", ale ceny szamb da się dość łatwo oszacować i nie widzę szans realizacji według Twoich wyliczeń. Jeśli zaś tylko takie (+30%) "zaokrąglenia" przyjąć dla pozostałej części Twojej kalkulacji (a według mnie wycena pompy była u Ciebie jeszcze bardziej odrealniona), to wychodzi, że całe promowane przez Ciebie rozwiązanie to nic nadzwyczajnego. Zwłaszcza, że dotyczyło samej pompy z dolnym źródłem, za to bez realizacji kotłowni jak mniemam (a na to "parę" rurek, zaworków i pompek też zchodzi)...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj ofert i sam sobie wylicz

także przedstaw ofertę na kolektor gruntowy skoro tak znasz dokładnie ceny , ja wszedłem na aleg... i tyle.

niech ci będzie że dołożymy 2 tys i co z tego ? i tak nie jest porównywalne do jakiegokolwiek odwiertu!!!

 

wykopać rów długości 100-200m i głębokości 1.5m i wsadzić tam rurkę niebieską. większość robi takie okręgi, ale ja to widzę w prostej, że chyba łatwiej. Trudno powiedzieć ile, ale chyba taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pc kosztuje teraz 4700 pln ,a kolektor poziomy kosztował 4000 pln , na ogrzewanie pc zużyła mi w tym roku 1600 kw , wytłumacz ekonomicznie , po co inwestować jeszcze kasę w jakieś sadzawki ( szambo odpada wszędzie tam gdzie jest kanalizacja , po za tym jest kosztowne w eksploatacji - lepsza oczyszczalnia , no ale wtedy znowu inwestycja w odzysk ciepła , a dla oczyszczalni lepiej jak ścieki są ciepłe) w jakieś kolektory membranowe , z których fizycznie muszę walczyć z lodem, ile zaoszczędze z tych 1600kw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli przyjmiemy 150 dni roboczych to twoja pompa zużywa około 10 kW na dzień. to jest 100 kg lodu .

piszę szambo - zbiornik betonowy, a nie szambo ze ściekami . tobie potrzebne jest ok 10 m3 czyli 2000 zł + jeden parownik 2 kW 1000 zł + sterowanie 500zł nawet oczka nie potrzeba bo nie zmrozisz tej wody. czyli podobnie na tak małych instalacjach nie mogą być wielkie różnice .natomiast można zbiornik wody wykorzystać na inne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , pompę mam 7kw ( w/g norm europejskich 5 kw) więc tych parowników raczej powinny być 3 sztuki , ile kosztuje papierologia do zbiornika wodnego ( u mnie akurat nie mogę zrobić sobie zbiornika wodnego ,ala sadzawka- ale nie o to tu chodzi) ile kosztuje budowa zbiornika , raczej to wszystko kosztuje dużo więcej niż te moje 4000pln za kolektor .O ile mniejsze miałbym zużycie w kw w tym sezonie? pi + oko nie chodzi mi tu o jakieś tam super wyliczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cop 4.jpgcop5.jpgcop6.jpgcop7.jpg

 

zobacz te wykresy dopasuj temperatury których potrzebujesz wyjdzie ci COP najlepiej na zasilaniu do odbiornika godziny na wykresach są analogiczne więc łatwo porównać temperatury od 35 - 70 cop od 5 do 3,2 .

a 4 tys to chyba tylko rura bo musi mieć z 800 m a reszta kopałeś ręcznie? chyba że twój teren jakiś podmokły i cudownie masz mniej rury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

450 mb ( na podstawie czego sądzisz że potrzebuję 800 mb?) rury za jakieś 1600pln w detalu + koparka liczę dwie dniówki ( choć były nie całe) 90 pln za godzinę czyli jakieś 1500 pln . Do pompy ciepła 7 kw w mokrej glinie kolektor liniowy 3*150 mb to jest już przewymiarowany , jak widzisz zdecydowanie tańszy .Skoro zużycie miałem 1600kw z średnią cop około 3,5, to pc z tym twoim urządzeniem jakby osiągnąć cop 5( mocno optymistyczny ) czyl 1600kw - jakieś 30% = 1120 kw . różnica w zużyciu 480 kw * 0,40 pln =192 pln .Naprawdę myślisz że ekonomicznie mi sie to opłaci?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensu ekonomicznego nie ma, ale można się pochwalić, że się ma "kolektor membranowy" ;)

 

Uważam, że rozwiązania energooszczędne wcale nie muszą mieć sensu ekonomicznego DZIŚ. Z kolektorem membranowym jest natomiast tak, że on nie ma sensu w ogóle. Dam przykład. Bunkier z cysterną kolejową kosztuje "teoretycznie" 40-80 tyś zł. Razem z instalacją go ładującą. Ile to wytrzyma, myślę, że podziemna część ma szanse na wieczność, solary mogą się popsuć, ale zawsze można dorobić nowe malując jakiś grzejnik czarną farbę akrylową i przykrywając szybą. Załużmy, że jedyny koszt utrzymania takiej instalacji to wymiana co jakiś czas małego panela PV i pompki do niego podłączonej. Tak co 10 lat? Poza tym w zasadzie ładowanie bezobsługowe. Jest słońce i ciepło ładuje, nie ma jednego albo drugiego nie ładuje.

 

A co za to mamy? Ciepło za darmo! Latem się naładuje, zimą rozładuje. Żadnych rachunków, nic. Do tego nikomu nie płacimy za marketing.

 

Co nam daje kolektor membranowy? Miesiąc w miesiąc rachunek za prąd i to niemały. Każde inne rozwiązanie typu pompa ciepła/eko groszek/węgiel/drewno/gaz ziemny/lpg/olej opałowy generuje nam spore koszty(drewno najmniejsze).

 

Ja widzę wokół siebie MORZE ENERGII, leje się ze słońca około 1kW/m2 latem pięknie można pozbierać, zimą wykorzystać, za darmo. W śwajcarii całe jaskinie zalewają wrzątkiem.

 

Pozostaje pomyśleć jak zrobić z tego jeszcze prąd!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla jboch - a co w miejscach gdzie pod 0,5 metra ziemi jest skała i kopalnia zabrała wodę z gruntu. żaden kolektor nie będzie działał ani poziomy ani pionowy patrzysz tylko do swojego ogródka i wyciągasz pochopne wnioski. W terenach gdzie trzeba wiercić odwierty kalkulacja wygląda całkiem inaczej.

 

herakles -wyprowadź się do Szwajcarii może ktoś cię wysłucha ,bo sensu z twojego piania nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś nie ma warunków na pc gruntową , to zostaje np. powietrzna , a różnicę w kosztach między twój kolektor membranowy a pc p-w wkłada się w izolację , a na izolacji wyjdzie się o wiele lepiej niż na jakimiś cudownymi źródłami ciepła .

Owszem patrzę na kolektor membranowy ze swojego ogródka i wnioski jakie wyciągam nie są żadne pochopne - dotyczą wszystkich tych inwestorów którzy mają warunki na kolektor poziomy, Ziemi gdzie jest skała na 0,5m , czy tam gdzie są szkody górnicze , jest w Polsce bardzo mały procent.

Na dzień dzisiejszy odwierty kosztują na tyle dużo ,że ja osobiście wybrał bym wtedy pc powietrze -woda , szkoda kasy na odwierty , bo nie ma to sensu ekonomicznego , podobnie jak twój kolektor membranowy

Prawo budowlane zmierza w tym kierunku ,że w 2020 roku będą w nowo budowanych obiektach normowo takie izolacje budynków , że w domu 150m2 wystarczy jakaś pc p-w o mocy 2-3 kw ( zapewne koszt takiej inwestycji będzie w wtedy poniżej 10000pln) i nikt nie będzie się pierdaczył z jakimiś cudownymi źródłami ciepła po to aby oszczędzić rocznie 300-400 pln.Ekonomia stary , ekonomia , musisz to zrozumieć , bo blado widzę twój interes membranowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...