Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

akumulator ciepła, ciepło utajone, ciepło na potem


Recommended Posts

Jeżeli masz taką wiedzę i znajomość kosztów to może zaproponuj rozwiązanie dla takiego tradycyjnego domu w Krakowie

300 m2 powierzchni grzeją kominkiem z płaszczem wodnym , gaz jest lecz koszty duże więc korzystają sporadycznie . działka 10x 20 zadrzewiona , na działce studnia z wodą ( nie nadaje się do pompy woda-woda za dużo żelaza) oszacowano że potrzebna pompa 25 kW zasilającą kaloryfery. W kominku za dwa lata nie będzie można palić zakaz dymienia w Krakowie.Na razie mają tylko ofertę na pompę powietrze-woda.

 

Życzę herakles powodzenia i bardzo mnie ciekawi co ci wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli masz taką wiedzę i znajomość kosztów to może zaproponuj rozwiązanie dla takiego tradycyjnego domu w Krakowie

300 m2 powierzchni grzeją kominkiem z płaszczem wodnym , gaz jest lecz koszty duże więc korzystają sporadycznie . działka 10x 20 zadrzewiona , na działce studnia z wodą ( nie nadaje się do pompy woda-woda za dużo żelaza) oszacowano że potrzebna pompa 25 kW zasilającą kaloryfery. W kominku za dwa lata nie będzie można palić zakaz dymienia w Krakowie.Na razie mają tylko ofertę na pompę powietrze-woda.

 

Życzę herakles powodzenia i bardzo mnie ciekawi co ci wyjdzie.

 

Bujdy znowu bujdy.

 

Jeśli mu pozwolili zbudować kominek to mu w nim palić nie zabronią. To o czym krzyczą w przepisach to to, że chcą wprowadzić przepisy które zabronią budowy NOWYCH domów opalanych WĘGLEM!

 

Rozumiem duża studnia na kręgi. Super nic tylko pompować i schładzać. O co chodzi? W czym żelazo przeszkadza? Żelazo jest problemem w przypadku pomp na dwie studnie, gdzie w studni która wchłania wodę zrzuconą z PC wytrąca się żelazo i zatyka tę studnię zmniejszając jej chłonność znacznie. Przecież tego żelaza wiadrami tam nie sypie nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym krzyczą w przepisach to to, że chcą wprowadzić przepisy które zabronią budowy NOWYCH domów opalanych WĘGLEM!

 

raczej paliwami stałymi w ogóle. w tym jest także likwidacja takich kotłowni w istniejących budynkach, nie tylko w nowych.

 

w kominkach nadal będzie można palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej paliwami stałymi w ogóle. w tym jest także likwidacja takich kotłowni w istniejących budynkach, nie tylko w nowych.

 

w kominkach nadal będzie można palić.

 

A możesz nakierować na te przepisy, czy ich projekty? Nie za bardzo wyobrażam sobie likwidację takiej kotłowni bez zgody właściciela. Prawa nabyte....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz nakierować na te przepisy, czy ich projekty? Nie za bardzo wyobrażam sobie likwidację takiej kotłowni bez zgody właściciela. Prawa nabyte....

 

zapomnij o prawach nabytych :)

 

http://powietrze.krakow.pl/uchwala-okreslajaca-rodzaje-paliw-stalych-dopuszczonych-w-gminie-miejskiej-krakow/

 

"§ 1

 

W celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na środowisko i na zabytki, w granicach administracyjnych Gminy Miejskiej Kraków dopuszcza się wyłącznie następujące rodzaje paliw do stosowania w celu ogrzewania lokali lub budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej:

 

1) gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych,

 

2) olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych, z wyłączeniem ciężkiego oleju opałowego"

 

....

 

"Realizacja uchwały odbywa się w szczególności poprzez:

 

1) wykorzystywanie w nowych lokalach i budynkach sposobów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej bez stosowania paliw innych niż wymienione w § 1,

 

2) dostosowanie w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały, o którym mowa w § 6 pkt 1) do daty określonej w § 6 pkt 2), sposobu ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w istniejących lokalach i budynkach do wymagań określonych w § 1."

 

...

 

Uchwała wchodzi w życie:

 

1) po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego w zakresie stosowania paliw w nowych lokalach i budynkach, tj. takich, dla których wniosek o wydanie pozwolenia na budowę został złożony po tym terminie,

 

2) z dniem 1 września 2018 r. w zakresie stosowania paliw w lokalach i budynkach istniejących oraz lokalach i budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę lub dla których wniosek o wydanie pozwolenia na budowę został złożony przed terminem, o którym mowa w pkt 1).

 

 

w nowych budynkach zakaz już obowiązuje. stare budynki mają być dostosowane do 2018 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomnij o prawach nabytych :)

 

http://powietrze.krakow.pl/uchwala-okreslajaca-rodzaje-paliw-stalych-dopuszczonych-w-gminie-miejskiej-krakow/

 

"§ 1

 

W celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na środowisko i na zabytki, w granicach administracyjnych Gminy Miejskiej Kraków dopuszcza się wyłącznie następujące rodzaje paliw do stosowania w celu ogrzewania lokali lub budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej:

 

1) gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych,

 

2) olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych, z wyłączeniem ciężkiego oleju opałowego"

 

....

 

"Realizacja uchwały odbywa się w szczególności poprzez:

 

1) wykorzystywanie w nowych lokalach i budynkach sposobów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej bez stosowania paliw innych niż wymienione w § 1,

 

2) dostosowanie w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały, o którym mowa w § 6 pkt 1) do daty określonej w § 6 pkt 2), sposobu ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w istniejących lokalach i budynkach do wymagań określonych w § 1."

 

...

 

Uchwała wchodzi w życie:

 

1) po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego w zakresie stosowania paliw w nowych lokalach i budynkach, tj. takich, dla których wniosek o wydanie pozwolenia na budowę został złożony po tym terminie,

 

2) z dniem 1 września 2018 r. w zakresie stosowania paliw w lokalach i budynkach istniejących oraz lokalach i budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę lub dla których wniosek o wydanie pozwolenia na budowę został złożony przed terminem, o którym mowa w pkt 1).

 

 

w nowych budynkach zakaz już obowiązuje. stare budynki mają być dostosowane do 2018 r.

 

No dobra, ale jak się nie dostosuje? To mi wlepią mandat (jest pod tym linkiem). Ja go nie przyjmę, w ogóle ich nie wpuszczę. Jak mi udowodnią czym palę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no może herakles w starożytności był bogiem i budował szamba za 200 000 i topił niewolników w gównie .dajmy temu spokój!!!!!!!!!!!!!!!!!![/b]

zatykają się filtry lub parownik !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Tak nie jest ,rozwiązanie które proponuję , masz rację nie jest wszędzie opłacalne .lecz wyciąganie pochopnych wniosków do niczego nie prowadzi.

tylko twierdzę że jest możliwość pozyskania energii z przemiany fazowej wody. Dotychczas produkowane urządzenia nie dają takiej możliwości . Przez odpowiedni projekt i możliwość uzyskania wysokich parametrów zasilania np 50-40 na COP 3,5 ( nie piszę że może być więcej bo i tak herakles będzie miał inne zdania) staje się to opłacalne, zasilając kaloryfery i nie robiąc dewastacji, wymieniając wszystko na ogrzewanie podłogowe.

Edytowane przez witastwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale jak się nie dostosuje? To mi wlepią mandat (jest pod tym linkiem). Ja go nie przyjmę, w ogóle ich nie wpuszczę. Jak mi udowodnią czym palę?

 

nie mam pojęcia jak ten urzędniczy pomysł ma działać. ogólnie jestem przeciwko wszelkim nakazom i zakazom, ale w przypadku nowego budownictwa takie coś powinno zostać wprowadzone kilka lat wcześniej i to nie tylko w Krakowie. są inne rozwiązania niż węgiel w rozsądnych kosztach, ale ludzie nie wiedzą o tym. z kolei dla starego budownictwa takie urzędnicze pomysły to głupota i kompletny brak wyobraźni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla heraklesa nie wiem czy doczyta do końca ale dostałem taki opis zastosowań kolektora membranowego więc chcę się podzielić z informacją.

 

 

Kolektor z wymiennikami membranowymi odparowane pośrednie – zastosowanie domy tradycyjne i nowobudowane ,instalacje nisko i wysokotemperaturowe

Wykorzystując zjawisko wymiany ciepła przez membranę wymiennika z jednoczesną możliwością odladzania powierzchni membran otrzymujemy urządzenie , które znajduje zastosowanie w bardzo szerokim spektrum instalacji zasilających budynek w energię cieplną. Zastosowanie w takiej instalacji wymienników membranowych z pośrednim odbiorem energii czyli pomp ciepła solanka-woda da efekt prostej instalacji nie wymagającej nadzoru i wymiernych efektów oszczędności eksploatacji i niskich kosztów inwestycji.

1. Dolne źródło pompy ciepła. Kolektor z glikolowymi wymiennikami membranowymi zainstalowany w zbiorniku wodnym i pompą ciepła pozwala na uzyskanie dolnego źródła ciepła zasilanego energią cieplną z wody zgromadzonej w naturalnych lub sztucznych zbiornikach wodnych. Jest to dolne źródło ciepła w postaci wymienników membranowych zanurzonych w zbiornikach wody np. staw , rzeka, zbiornik bezodpływowy, studnie.

2. Gruntowy wymiennik ciepła . Zastosowanie jako gruntowego wymiennika ciepła przez zabudowanie kolektora z wymiennikami membranowymi w zbiorniku z wodą ulokowanego pod ziemią, odbierającego ciepło z gruntu za pośrednictwem wody i przekazującego do układu wentylacji za pośrednictwem nagrzewnicy.

3. Rekuperator ciepła ze ścieków. Zabudowanie kolektora z wymiennikami membranowymi w szambie daje możliwość odbioru ciepła ze ścieków bytowych i przekazanie go do instalacji wentylacji (za pośrednictwem nagrzewnicy) lub szeregowo do instalacji dolnego źródła ciepła pompy ciepła podnosząc sprawność tego źródła.

Z powyższego wstępu wynika wszechstronność zastosowania kolektora z wymiennikami membranowymi jak również możliwość połączenia powyższych zastosowań i ich współpraca w różnych konfiguracjach.

Zbiorniki wodne wykorzystywane przez kolektor z wymiennikami membranowymi możemy podzielić na :

1. Przepływowe :

a) Rzeka

b) Strumień

c) Studnia

d) Kolektor ścieków

2. Bezodpływowe zamknięte:

a) Staw

b) Szambo

c) Zbiornik bezodpływowy

Pompy ciepła , które mogą w sposób naturalny wykorzystać kolektor z wymiennikami membranowymi to pompy solanka-woda.

Do zasilenia kolektora z wymiennikami membranowymi można wykorzystać każdy roztwór wody niezależnie od składu, czystości czy zawartości zawiesin.

Do prawidłowej pracy kolektora z wymiennikami membranowymi wystarczy temperatura wody w naturalnym zbiorniku wodnym niezależnie od pory roku ewentualnie i korzystnie wyższa , jeżeli do zbiornika odprowadzana jest woda opadowa, odpadowa lub ścieki.

Charakterystyczną cechą pracy kolektora z wymiennikami membranowymi jest to, że pracując przy ujemnych temperaturach czynnika roboczego (glikolu) pokrywa się lodem a następnie cyklicznie jest odladzany w skutek ruchu membran.

Membranowe wymienniki ciepła są grupowane w kolektorach o mocach 5 kW , 10 kW, 15 kW, 25 kW, 50 kW, 100 kW, 200 kW. Moc uzyskiwana przez kolektor z wymiennikami membranowymi zależy od ich ilości w kolektorze , ilości wody w zbiorniku i jej temperatury.

Kolektor z wymiennikami membranowymi jest alternatywą dla dolnego źródła ciepła w postaci sond głębinowych i kolektorów poziomych a także dla pomp ciepła woda-woda. Łączy w sobie wymienione rozwiązania zastępując kosztowne odwierty pionowe wykorzystując źródło wody w każdej postaci. Wykonanie instalacji z kolektorem z wymiennikami membranowymi w porównaniu do instalacji z sondami pionowymi to 30% wartości inwestycji.

Żadne z przytoczonych wyżej ujęć wodnych nie może pracować z pompą ciepła woda-woda ze względu na konieczność zachowania czystości źródła wody dla tego systemu. Kolektor z wymiennikami membranowymi nie ma takich ograniczeń.

Należy zwrócić uwagę , że jeden zbiornik wody o odpowiedniej pojemności znajdujący się w ziemi może zostać wyposażony w kolektory z wymiennikami membranowymi o różnych zadaniach i zasilających różne instalacje. Woda w zbiorniku może być źródłem ciepła dla kolektora będącego dolnym źródłem ciepła dla pompy ciepła. W tym samym zbiorniku zamontowany drugi kolektor z wymiennikami membranowymi będzie źródłem ciepła lub chłodu dla nagrzewnicy zamontowanej w układzie wentylacji, dla której będzie pracował jako gruntowy wymiennik ciepła. Jeżeli ten sam zbiornik uzbroimy w kolektor połączony z kolektorem zamontowanym w szambie zapewnimy odzysk energii cieplnej ze ścieków bytowych i przekazanie jej do zbiornika z zamontowanymi kolektorami dolnego źródła ciepła pompy ciepła i gruntowego wymiennika ciepła co poprawi sprawność ich działania. Przepływ wody pomiędzy studniami zasilającą i chłonną powoduje ciągłe uzupełnianie energii w zbiornik z wodą.

Uzyskane parametry pracy przez pompę ciepła współpracującą z kolektorem z wymiennikami membranowymi jako dolnym źródłem ciepła, dają możliwość zastosowania pompy ciepła bezpośrednio do zasilania tradycyjnej grzejnikowej instalacji centralnego ogrzewania z buforem ciepła lub bez ,co jest uzależnione od taryfy zasilania w energię elektryczna .

Edytowane przez witastwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, bujdy nic się nie zapcha, bo ton żelaza w tej wodzie nie ma, jest to co jest, osadzi się i koniec. Dopóki ktoś wiadrami nie zacznie wrzucać do tej studni tego żelaza to będzie dobrze, to jedna studnia a nie układ dwóch!!! Aha nie doczytam, bo szkoda mi czasu na czytanie marketingowych papek, chcesz konkretnie to wylicz cenę instalacji dokładnie. Dopóki nie pokażesz kosztorysu całej instalacji będzie tylko krytyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoja krytyka to niewiedza nie chcę ci ubliżać ,

więc dostałeś konkretny problem i go rozwiąż . wywierć sobie w d........ odwierty albo rozwiń swoje poziome rurki oczywiście szambo możesz zamontować za 200 000 , bo moje kosztuje 2400 zł

 

 

KŁAMLIWIE pokazujesz koszt szamba (bez przykrywki, komina i dekla) jako koszt całej instalacji. Instalacja którą proponujesz kosztuje grubo ponad te 200 000zł. Promujesz rozwiązanie którego składowe są tak DROGIE że nie chcesz podać jakie i ile w rzeczywistości kosztują, gdyby było inaczej już dawno pokazałbyś projekt całej instalacji wraz z kosztorysem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykrywka 100 zł i twój komin 50

jesteś naprawdę dociekliwy więc spytaj producentów szamb podałem ci linki do stron więc nie umiesz otworzyć???????????

 

na konkrety też nie umiesz odpowiedzieć tylko pływasz w tym swoim szambie za 200 000 tys za taką kwotę to można dom wybudować tylko ignorant może tak pisać chcący wtrącić dwa słowa w dyskusje inteligentnych ludzi ,lecz trudno od tego są fora by każdy mógł wypowiedzieć swoje zdanie niezależnie od tego czy coś wie na temat. Kolejarz powinien wajchy przekładać.

 

Otóż właśnie koszt instalacji w domu dla szamba membranowego jest tak potężny jak koszt całego domu.

Więc można zbudować dwa domy albo jeden z szambem membranowym. Gdyż bierzemy pod uwagę WSZYSTKIE SKŁADNIKI INSTALACJI które wpływają na koszt CAŁEJ inwestycji.

 

Skoro też czujesz się taki mądry, to zajmij się ciekawszymi rzeczami, a nie wciskaniem ludziom kitu o cudzie w lodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kit o cudzie sam tego nie rozumiesz . Silisz się na ładowanie akumulatorów solarami ,piecami i czym się da. Ja nie muszę nic ładować by odbierać. to właśnie cud. żeby zabrać 93 kWh łapię 1 m3 deszczówki i gotowe nie ostygnie do zimy właśnie są świeże dostawy energii bo leje jak z cebra. Ty ty by dostać tyle energii musisz nagrzać 1 m3 wody do 80 st C ,wychodzi słońce więc grzej, może do zimy nie ostygnie.

To właśnie cud ,że w wodzie jest energia , naucz się z niej korzystać

 

 

 

a co z domem w Krakowie brakło ci pomysłów ???

a o kosztorysy zwróć się do producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kit o cudzie sam tego nie rozumiesz . Silisz się na ładowanie akumulatorów solarami ,piecami i czym się da. Ja nie muszę nic ładować by odbierać. to właśnie cud. żeby zabrać 93 kWh łapię 1 m3 deszczówki i gotowe nie ostygnie do zimy właśnie są świeże dostawy energii bo leje jak z cebra. Ty ty by dostać tyle energii musisz nagrzać 1 m3 wody do 80 st C ,wychodzi słońce więc grzej, może do zimy nie ostygnie.

To właśnie cud ,że w wodzie jest energia , naucz się z niej korzystać

 

 

 

a co z domem w Krakowie brakło ci pomysłów ???

a o kosztorysy zwróć się do producenta.

 

Całe twoje OSZUSTWO polega na tym, że aby cokolwiek z tego ciepła mieć trzeba tam DUŻO energii włożyć i to tej NAJDROŻSZEJ ENERGII bo to cazywasz cudem jest tylko dolnym źródłem, które można zrobić tanio i łatwo.

 

No właśnie zwracam się do producenta, to Ty im roisz, kiepski zresztą, marketing więc zwracam się bezpośrednio do producenta a on milczy jak zaklęty, KŁAMIE OSZUKUJE i KIT WCISKA.

 

Dom w Krakowie opisałem przeczytaj ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nie wkładasz energii w pompę ciepła twoja pompa chodzi na wiatr. raz piszesz o niebie raz o chlebie nie wiadomo o co ci chodzi???

 

Jeden wniosek nie wiesz co to przemiana fazowa skąd się bierze energia również w twojej rurce w gruncie . jak nie można jej zakopać to kicha brak pomysłu możesz ją jeszcze wsadzić w d..... na pewno się zagrzeje.

 

A z cudami nie walcz bo cię przerosły w wodzie energia jest i będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nie wkładasz energii w pompę ciepła twoja pompa chodzi na wiatr. raz piszesz o niebie raz o chlebie nie wiadomo o co ci chodzi???

 

Jeden wniosek nie wiesz co to przemiana fazowa skąd się bierze energia również w twojej rurce w gruncie . jak nie można jej zakopać to kicha brak pomysłu możesz ją jeszcze wsadzić w d..... na pewno się zagrzeje.

 

A z cudami nie walcz bo cię przerosły w wodzie energia jest i będzie.

 

A własnie że wiem! Ale ty potrafisz już tylko KŁAMAĆ i MYDLIĆ LUDZIOM OCZY.

 

Dochodzisz po mału do granic absurdu.

 

Ale skoro czujesz się taki mądry i inteligentny to może opiszesz BILANS ENERGETYCZNY pozyskania energii z lodu!

Nie jest to DARMOWA energia. To jest DROGA energia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynący potok idąc twoją myślą to właśnie może marnującej się energii nie ma potrzeby jej czerpać,wystarczy wsadzić w niego kolektory. I już możemy z niej korzystać. taki potok może być w górach ,warszawie czy gdańsku i nazywa się Bałtyk . A tak może zdradzisz czym twoja pompa ciepła jest napędzana bo jakoś to przemilczasz i wszystkich okłamujesz,skończ z kłamstwami że nie korzystasz z energii.Pochwal się COP jak mróz ściśnie na wiosnę, a ty musisz wyłączyć pompkę, bo musi się zregenerować 2000 godz braknie do ogrzania domu i klapa .A w potoczku woda płynie i płynie i grzeje i grzeje. a lód do morza sobie spływa.

A z cudami nie walcz bo cię przerosły w wodzie energia jest i będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cop 11.jpg

 

 

co bilansu to sobie sam policz tu masz COP i temperatury na odbiornikach Toz temperatura zasilania Top temperatura powrotu.

wykresy jeden nad drugim pokazują te same godziny pracy więc można odnieść temperatury zasilania do COP.

widać na wykresach, jakie chcesz , od 35 st do 60 ( może być więcej) pompa tak może sobie pracować non stop bo w strumyczku płynie woda. nie tak jak u ciebie jest akurat przerwa regeneracja . No i na dzisiaj składam sobie lód do klimatyzacji żeby nie marnować kasy w lecie ,gdybyś chciał uwzględnić to w bilansie, ale ty odpiszesz że po co ,bo lubisz ciepłe piwo i spocone laski.

 

może swoje wyniki zamieścisz . będą na pewno imponujące.

 

 

 

A z cudami nie walcz bo cię przerosły w wodzie energia jest i będzie .

cop5.jpg

cop7.jpg

Edytowane przez wita-stwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynący potok idąc twoją myślą to właśnie może marnującej się energii nie ma potrzeby jej czerpać,wystarczy wsadzić w niego kolektory. I już możemy z niej korzystać. taki potok może być w górach ,warszawie czy gdańsku i nazywa się Bałtyk . A tak może zdradzisz czym twoja pompa ciepła jest napędzana bo jakoś to przemilczasz i wszystkich okłamujesz,skończ z kłamstwami że nie korzystasz z energii.Pochwal się COP jak mróz ściśnie na wiosnę, a ty musisz wyłączyć pompkę, bo musi się zregenerować 2000 godz braknie do ogrzania domu i klapa .A w potoczku woda płynie i płynie i grzeje i grzeje. a lód do morza sobie spływa.

A z cudami nie walcz bo cię przerosły w wodzie energia jest i będzie .

 

Energia jest tylko dobrym nośnikiem energii. Cudów nie ma jest FIZYKA!!!

 

Ja sobie nie musze liczyć bilansu, już policzyłem 200 000zł kosztuje rozwiązanie które ty proponujesz. Skończ już te tendencyjnie KŁAMLIWE WYPOWIEDZI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...