Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

akumulator ciepła, ciepło utajone, ciepło na potem


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[ATTACH=CONFIG]261985[/ATTACH]

 

to jest zasilanie domu z kolektorem membranowym

a. instalacja zasilająca pompę ciepła wymienniki membranowe w zbiorniku typu szambo

b. instalacja zasilająca centrale wentylacyjną wymienniki membranowe w zbiorniku typu szambo

c. instalacja rekuperacji energii ścieków wężownica w szambie( tylko szarych lub jak kto woli)

d. wspomaganie studnią ( w zależności od zapotrzebowania ) lub wodą deszczową

c. możliwość zasilania wodą spłuczek i innych odbiorników

 

tyle możliwości w jednym .

 

a więc i koszty spadają to tylko zbiornik na wodę czyli kolektor membranowy

serce wszystkich instalacji.

 

OMG, awatara mam większego niż ten zamieszczony rysunek, na którym nic nie widać.

 

Masz to Kolego zamontowane?... bo na razie to czytam tylko nie"stwoszone" rzeczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolektor - zbiornik 2.jpg większy rysunek

 

a. instalacja zasilająca pompę ciepła wymienniki membranowe w zbiorniku

b. instalacja zasilająca centrale wentylacyjną wymienniki membranowe w zbiorniku (zasilenie w zimie ciepłem -lato chłodem z wyprodukowanego zmagazynowanego darmowego lodu)

c. instalacja rekuperacji energii ścieków wężownica w szambie( tylko szarych lub jak kto woli) szare ścieki nie stykają się z wodą w zbiorniku.

d. wspomaganie studnią ( w zależności od zapotrzebowania ) lub wodą deszczową

e. możliwość zasilania wodą spłuczek i innych odbiorników

f. kolektory słoneczne ( kominek ) też możesz do niego podłączyć jeśli z nadmiarem energii nie wiesz co zrobić

 

 

tyle możliwości w jednym inwencja zależy od ciebie

a więc i koszty spadają to tylko zbiornik na wodę czyli kolektor membranowy

serce wszystkich instalacji.

 

Moja propozycja zasilania to dwie pompy jedna zasilająca CO dobrana do temperatur zewnętrznych -5 st C ( połowę mniejsza - nie jak dotychczas -20) ponieważ to co najmniej 90 % temperatur rocznych. Pracująca w takim wypadku z jak najmniejszą ilością wyłączeń

druga pompa dla CWU zasilanie z założenia w temperaturach wyższych ,wspomagająca układ ogrzewania w przypadku obniżenia się temperatur poniżej -5 st C (trzeba dorysować do zbiornika z wodą jeszcze jeden wymiennik dla CWU)

Ważna różnica dla GWC można pobrać tyle energii ile się chce ( ilość wymienników).

Wręcz zasilić powietrzną pompę ciepła która mając nagrzewnicę zasilaną z wymiennika , włączająca się gdy temperatura spadnie poniżej 4 st C ,znika problem zamarzania i grzałek.

 

To rozwiązanie na pomysł któregoś z kolegów który chce zasilać pompę z rekuperowanego powietrza jak dołoży taką nagrzewnicę to zadziała.

Edytowane przez witastwosz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stwosz-u, przeca nikt nie pisał, że to nie działa - chodzi tylko o koszty

 

powiedzmy że do domu z poprzedniej epoki OK

 

ale nowe czasy nastały, za parę lat normy jeszcze bardziej wyśrubowane będą, dlatego żeby jakoś zwieńczyć temat....

 

podaj w końcu koszty kompletne, całkowitej instalacji takiej jak na rysuneczku powyżej, dla domu 130m2 40kWh/m2rok na CO, z CWU dla rodziny 2+2 i będzie pełen obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie jestem od kosztów tylko od idei ,koszty to producent pomp, instalator, koparka . ceny chcesz czego? zbiornika na wodę-szamba

napisze herakles że 200 000 i o czym tu gadać . moje ceny które podawałem podobno nieprawdziwe , więc skalkuluj sam. nie ma tam nic co nie jest na rynku. a ceny wymienników podałem.

może policzmy zapotrzebowanie

CWU na rok 4000 kWh w sezonie grzewczym zapotrzebowanie to powiedzmy połowa czyli 2000 kWh

CO 5200 kWh to dla temperatur -20 przez GWC zaoszczędzimy 1000 kWh

z odzysku szarych ścieków poniesiemy COP ponieważ podgrzejemy wodę w zbiorniku. odzyskamy 1000 kWh

czyli do ogrzewania potrzebujemy 5200 - 1000 kWh =4200 kWh na sezon grzewczy

4200 podzielone przez ilość godzin grzewczych przyjmijmy jak pompy gruntowe 2000 to wychodzi pompa ciepła ???? 2,1 kW ( mały problem ?) do grzania wody większa bo musi zagrzać szybko i do większej temperatury powiedzmy 5 kW może być mniejsza (trzeba poszukać)

zużycie energii CWU za cały rok to 4000 x 0,25 =1000 kWh COP 4

zużycie energii CWU za cały rok to 4200 x 0,25 =1050 kWh COP 4

 

razem 2050 cena ? 50 gr = 1000 zł około na rok może się gdzieś pomyliłem więc popraw.

no i masz pompy - znajdź ceny

i porównaj z GWC np rehau tylko takiej która da ci 1000 kWh a nie 10 m rury PCV , odwiertami na conajmniej 8 kW bo tak ci wyjdzie, no i jeszcze wodą w zbiorniku do podlewania i tak dalej.

A jeszcze jedno ciepła woda zostawi w budynku 1000 kWh jej podczas używania

wyłapie rekuperacja centrali. Nie doliczałem ciepła odpadowego ścieków np. z pralki.zmywarki

Edytowane przez witastwosz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty: studnia, zbiornik, kolektory, wężownice, rekuperator, gwc, pompa ciepła, doprowadzenia x mb rur, instalacje wewnętrzne cwu, co, szarych ścieków, pompy do tłoczenia wody... i to ma być takie tanie?

 

"może policzmy zapotrzebowanie

CWU na rok 4000 kWh w sezonie grzewczym zapotrzebowanie to powiedzmy połowa czyli 2000 kWh"

 

A tego to w ogóle nie kumam- to w zimie nie trzeba się myć, tylko grzać i bród sam odpada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4000 kWh na rok ,a więc w sezonie grzewczym potrzeba 2000 kWh na grzanie ciepłej wody bo energię np z ścieków odpadowych dodamy do odzysku obniżającego koszt ogrzewania. w lecie to nie koniecznie potrzebujesz tą energię ,wręcz odwrotnie jeżeli woda w zbiorniku używana jest do chłodzenia GWC

to wyrzucamy bezpośrednio do ścieku.

Edytowane przez witastwosz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4000 kWh na rok ,a więc w sezonie grzewczym potrzeba 2000 kWh na grzanie ciepłej wody bo energię np z ścieków odpadowych dodamy do odzysku obniżającego koszt ogrzewania. w lecie to nie koniecznie potrzebujesz tą energię ,wręcz odwrotnie jeżeli woda w zbiorniku używana jest do chłodzenia GWC

to wyrzucamy bezpośrednio do ścieku.

 

CUD właśnie wyczarowałeś 2000kWh CUD perpetum mobile!!! do 60stC zagrzeje ZNIKĄD!!!

 

pozdrowienia dla miłego heraklesa

 

A Dziękować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

energia jest z wody pompa ciepła to takie urządzenie ..........ale to zbyt trudne byś zrozumiał ,więc nie będę tłumaczył bo szkoda czasu.

 

Czyli żaden CUD tylko pompa ciepła!

Piszesz kłamliwie, przemilczasz fakty najistotniejsze.

To urządzenie ciągnie prąd, duuuużo prądu. Prąd jest drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoje merytoryczne stwierdzenie ze prąd jest drogi - stawia cię w pierwszym szeregu mędrców elity forum. naprawdę jesteś guru inteligencji i wiedzy

chylę czoło przed twoimi wzniosłymi i konstruktywnymi wywodami. dziękuję że zajmujesz się odpowiadaniem na tym forum bo byłoby nudno.

a tak jest się z czego pośmiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Przejrzałem pobieżnie wątek i chyba nikt nie dał linka do rozwiązań komercyjnych.

Tu akumulator na octanie sodu.

http://www.luxheizung.pl/oferta,zbiornik-buforowy-luxheizung-pcmx-100l-8-lat-gwarancji,46,165.html

Na alibabie chiński octan (tech.) można kupić od 300$ za tonę, dojdzie transport, cło itp..

Widziałem też gdzieś komercyjne rozwiązanie z parafiną. Jak znajdę to podeślę link. Akumulator był zbudowany z rur PCV, w każdej rurze wężownica.

W linku do akumulatora na stronie znajdziecie całą dokumentację (pojemność, straty ciepła, opory przepływu, charakterystykę ładowania/rozładowania, proponowane schematy podłączenia...). Znalazłem cenę tego PCMXa, ~2300. To dużo, ale budowa samodzielnie da już atrakcyjną cenę.

Pozdrawiam

perl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przejrzałem pobieżnie wątek i chyba nikt nie dał linka do rozwiązań komercyjnych.

Tu akumulator na octanie sodu.

http://www.luxheizung.pl/oferta,zbiornik-buforowy-luxheizung-pcmx-100l-8-lat-gwarancji,46,165.html

Na alibabie chiński octan (tech.) można kupić od 300$ za tonę, dojdzie transport, cło itp..

Widziałem też gdzieś komercyjne rozwiązanie z parafiną. Jak znajdę to podeślę link. Akumulator był zbudowany z rur PCV, w każdej rurze wężownica.

W linku do akumulatora na stronie znajdziecie całą dokumentację (pojemność, straty ciepła, opory przepływu, charakterystykę ładowania/rozładowania, proponowane schematy podłączenia...). Znalazłem cenę tego PCMXa, ~2300. To dużo, ale budowa samodzielnie da już atrakcyjną cenę.

Pozdrawiam

perl

 

Ale to ma 100l nawet octan cudem nie jest. Jest tu dokładnie wszystko policzone w tym wątku. Doczytaj zanim zaczniesz sprzedawać nam tu jakieś cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narysowałem dla was schemat zasilania budynku który jest w realizacji z kolektorem membranowym - akumulatorem energii chciałbym zwrócić uwagę na

najważniejsze nie tracić raz wyprodukowanej energii czyli rekuperacja !!!!

nie tylko odzysk do 10 st wywiewanego powietrza bo tego też szkoda i tutaj jest zagospodarowane. No i ścieki najważniejsze pełny odzysk. Woda dostarczona do budynku wykorzystana podwójnie do mycia i kanalizacji a także do wytwarzania ciepła dolewając się codziennie do kolektora. 1500 kWh (3 m3 na osobę + energia cieplna) miesięcznie tylko tej energii ,po przemianie w lód powoduje nadwyżki energii dla budynku. Także zasilanie pompy ciepła z dwóch źródeł powietrza i kolektora membranowego pozwala na oszczędności. Kolektory MEMBRANOWE GWC dla wentylacji ograniczają znacznie ilość energii potrzebnej do zasilania budynku. Można zaprojektować dokładnie ich moc.

Darmowy lód wytworzony w zbiorniku będzie chłodził w lecie przez nagrzewnicę wentylacyjną .

 

 

BUDYNEK 200 M2 4 OSOBY ENERGOOSZCZĘDNY 40 kWh/m2 WYPOSAŻONY W CENTRALĘ WENTYLACYJNĄ Z REKUPERATOREM I NAGRZEWNICĘ GWC. BRAK BUFORÓW CIEPŁA (KOSZTY),INSTALACJA OGRZEWANIA PREFEROWANA ŚCIENNA,PODŁOGOWA W ŁAZIENKACH I POMIESZCZENIACH W KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ PODŁOGI BETONOWE (KAFELKI) OGRANICZENIE KOSZTÓW OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO(JASTRYCHY). KANALIZACJA MIEJSKA.

POMPA CIEPŁA SOLANKA-WODA dodatkowo POWIETRZE

 

 

OGRZEWANIE :

POMPA CIEPŁA SOLANKA-WODA

INWERTEROWA MOC 5kW (PRACUJĄCA BEZ PRZERWY na co pozwala kolektor ,2- 3 KW WYKORZYSTYWANE 90% CZASU PRACY)

ZASILAJĄCA CO I CUW Z ZASOBNIKIEM 200 L

ZASILANIE

1. POWIETRZE - WYMIENNIK POWIETRZNY - dla pompy ciepła

2. KOLEKTOR MEMBRANOWY - zasilanie POMPA CIEPŁA

3. KOLEKTOR MEMBRANOWY - GWC zasilanie centrali wentylacyjnej

4. KOLEKTOR MEMBRANOWY - ŚCIEKI separator

5. GEOTERMIA - ZŁOŻE ŻWIROWO - WODNE

 

PRZEŁĄCZANIE ZASILANIA pompy ciepła NA POWIETRZE AUTOMATYCZNIE PRZY WZROŚCIE TEMPERATURY ZEWNĘTRZNEJ POWYŻEJ TEMPERATURY

około 8 st C

dom kolektor 1.jpg

SCHEMAT ZASILANIA KOLEKTOREM MEMBRANOWYM W ZBIORNIKU lodu 20m3 - 4st C i ZBIORNIKU DOGRZEWAJĄCYM 12m3 - 8st C ZBIORNIK ODZYSKU ENERGII ŚCIEKÓW IZOLOWANY 4 M3 15stC .NAPEŁNIENIE ZBIORNIKÓW WODĄ DESZCZOWĄ JEDNORAZOWE ,ZBIORNIKI ZABUDOWANE W ZŁOŻU ŻWIROWO-WODNYM GWC TWORZĄCE BUFOR ENERGII - WSPOMAGAJĄCE PRZEPŁYW ENERGII GEOTERMALNEJ

ODBIÓR ENERGII ODPADOWEJ Z ŚCIEKÓW I POZYSKANIE WODY OCZYSZCZONEJ W SEPARATORZE DO ZASILENIA ZBIORNIKA Z KOLEKTOREM DOGRZEWAJĄCYM A NASTĘPNIE LODOWYM. POZYSKANIE 12 m3 WODY MIESIĘCZNIE (3 m3 NA OSOBĘ)W ZUPEŁNOŚCI ZASPAKAJA POTRZEBY ENERGETYCZNE BUDYNKU.

ODBIÓR ENERGII ODPADOWEJ Z WENTYLACJI

ZBIORNIK LODOWY DLA KLIMATYZACJI W SEZONIE LETNIM ,ZASILANIE PRZEZ NAGRZEWNICĘ GWC

USUWANIE NADWYŻEK LODU (np. w przypadku awarii ) - DO KANALIZACJI PRZEZ POMPĘ ROZDRABNIAJĄCĄ , WYWÓZ BECZKOWOZEM.

 

WYTWORZENIE LODU WYMAGA WYCHŁODZENIA WODY W ZBIORNIKU I W ZŁOŻU ŻWIROWO -WODNYM .NIE JEST TO DZIAŁANIEM OCZYWISTYM GDYŻ PRZY TEJ POJEMNOŚCI ZBIORNIKÓW NASTĄPI TO DOPIERO PRZY DUŻYM ODBIORZE ENERGII ZE ZBIORNIKA, PRZY LEKKIEJ ZIMIE I NISKIM ZAPOTRZEBOWANIU NA ENERGIĘ CIEPLNĄ W KONSEKWENCJI NIE WYTWORZYMY ,NALEŻY W ODPOWIEDNIM CZASIE (NA WIOSNĘ) PRZEKIEROWAĆ ŚCIEKI BEZPOŚREDNIO DO KANALIZACJI CO UMOŻLIWI PRODUKCJĘ WYSTARCZAJĄCEJ ILOŚCI LODU NA SEZON LETNI.

Zwróćcie uwagę na podgrzewanie glikolu wychodzący np minus - 4 st przechodzącego przez zbiornik lodu temperatura 4 st C następnie przez zbiornik dogrzewający temperatura 6-8 stC i zbiornik separator 15 -20 st C - ogrzejemy glikol co najmniej do 4 st C Czyli przegrzanie 8K

To wyliczenie przy warunkach produkcji lodu czyli tak około lutego ,bo wcześniej o wiele większy uzysk ciepła ponieważ w zbiornikach jest cieplej .

 

Docelowo zasilanie przez fotowoltaikę - mała moc pompy ciepła i praca ciągła pozwala na płynne zasilanie i ograniczenie ilości kolektorów fotowoltaiczych.

Edytowane przez witastwosz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...