Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie jestem szczęśliwym posiadaczem kominka (jeszcze) , ale z tego co o nich czytałem to można załadować do pełna na wiele godzin a resztą zajmie sie automatyka.Wiatrak reguluje nadmuch a tym samym "natężenie" ognia .Zaś w przypadku za wysokiej temeratury układ zrzuca wodę do kanalizacji i pobiera zimną.Jako użytkownik ustawiasz na panelu sterującym interesującąCiebie temperaturę,a reszty pilnuje "system".Chyba? Tak to wygląda w teori.Poczekajmy na wypowiedzi praktyków, ale jeśli jest tak jak piszesz to mocno się zastanowię nad tym cudem(w końcu to nie mały wydatek)

A swoją drogą jakiej firmy masz wkład,i dlaczego nie przeszkoilił Cię montjący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 808
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sposób działania o jakim pisałem na górze to wypowiedz "słowo w słowo" dystrybutora firmy makroterm i dotyczy działania turbokominka.

Taką wersje przedstawiono mi 3 dni temu w ich salonie sprzedaży.

Gościu nie bądz kąśliwy w stosunku do teoretyków,gdyż:

a: nie każdy urodził się zkominkiem

b: na wstępie zaznaczyłem że nie znam zagadnienia z autopsji

pozdrawiam richie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kominkach z płaszczem wodnym nadmiar ciepła spowodowałby "walenie przez zawory bezpieczeństwa" a w "zwykłym wkladzie" jest bez znaczenia czy daje on poptymalna ilość ciepła czy jej nadmiar. Te popisy o paleniu 24 a nawet 48 godzin to "radosna twórczość" ludzi co w tym fachu pojawilisie niedawno i za wszelkącene "przebijają rewelacjami" pozostałych. Oczywiście można dokładac co 8-9 godzin ale rozkład ciepła nie jest rownomierny. Kominki [układy c.o] z płaszczem wodnym wymagaja stałego odbioru ciepła na stabilnym poziomie. Osobiście jestem sceptykie co do budowy i zasady działania "niektórych"kominków tego typu. Ciekawe i proste rozwiązania posiada Lechma oraz Merkury. Ten drugi ma bardzo ciekawe zabezpieczenie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o kominki z płaszczem wodnym jak już wspomniano intensywnością palenia steruje automatyka, nie trzeba się bać naładować drewna do oporu. na pewno nie będzie się palić 24 czy 48 h ale w konstrukcjach porządnych producentów żar może się utrzymać do 10 h, w zależności od nastaw na regulatorze. ale naprawdę opłaca się zainstalować taki kominek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywam kominka z plaszczem wodnym, dziala jak inne, laduje wklad na maxa, mam w 2 domku normalny kominek, wiec wiem o czym pisze,

wszystko dziala tak jak powinno, z tym przegrzewaniem to juz !@#$%^& glupot ...

Darku paliles juz w jakims kominku (???? :) ) czy tez jestes na etapie czytania reklam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te wszystkie Wasze wypowiedzi (za które serdecznie dziękuję) i jestem coraz bardziej zdumiony. O jakim wiatraku piszecie, o jakim przeszkoleniu przez firmę. Francuski kominek Fabrilor kupiłem, jak skończony kretyn, nie otrzymawszy żadnej instrukcji obsługi. Facet przyjechał postawił mi kominek wziął pieniądze 7500zł i tyle go było. Nie sprawdzał przekroju komina który nie pasuje do przekroju otworu wylotowego kominka nie zrobił nawiewu (czyżby jeszcze nie zainstalował wiatraka????). Co do sterowania temperaturą wody przez system to sam mnie starszył żeby nie ładować kominka maksymalnie. Jestem sfrustowany bo całość smrodzi i każe się załadowywać co godzinę!!!

 

wes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam lechme "automatyka" jest potwornie prosta - sterownik pilnujący pracę pompki na zadaną temperature. Udało mi sie bez pompki (zapomniałem jej włączyć - nie była podłączona do sterownika - ja=sterownik reczny) ze 3 razy zagotować wodę :) gulgotało i parowało przez zawory ale nie stało sie nic wiecej na zadanej temperaturze - 80oC włączyła sie syrenka (jak to wnerwia) i wiedziałem że trzeba coś z tym zrobić - maxymalnie dobiło mi do 110oC na termometrze od sterowania. Mam kanał nawiewowy pod kominkiem i tym to kanałem wypłynęło sobie to co wyparowało przez zawory... działa to wszystko w miare niezawodnie. domykam wloty powietrza i pali sie powolutku przez około 6-8 godzin żar mam po jakichś 10 godzinach, wkład mam wielki bo 24kw wiec w palenisko mogę nakłaść bardzo dużo (80 szer 55 głębokości i ze 60 wysokości).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

od piątku (31.11) palę w moim turbokominku (Makroterm) i jak na razie jestem zadowolony. Ponieważ na początku nie poczytałem instrukcji 2x zagotowała mi się woda i trochę sie napociłem ale kominek sobie z tym sam poradził. Wczoraj rano poczytałem ustawiłem centralkę jak trzeba i jak na razie działa bez problemu. Nie dokładałem na maxa drewna ale 2 dość grube kawałki orzecha pala się ok. 4-5 godzin i utrzymują temperaturę w okolicach 55 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używamy 2 rok kominek CTM, 24kw. Pali się w nim różnie, zalezy od wilgotności drewna, przekroju /wielkości polan/, ciągu itp. Rozpalamy malymi kawałeczkami drzewa iglastego, potem wrzucamy 5, 6 polan buka, brzozy lub dębu. Jak temp. płaszcza dojdzie do 60stopni zamykamy dopływ powietrza. Kominek utrzymuje zar i temp przez jakieś 4-5 godzin. Tomek nie moze wysiedziec spokojnie i musi koniecznie coś w kominku pogrzebać :D , więc nie da się sprawdzić ile godzin po załadowaniu może palić :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp dla paj; Budujemy kominki od ponad 20 lat ,otwarte , zwkladami, kaflowe i kominki co ...." Czasami " palimy w kominkach np, na naszej wystawie i w domu. Jak coś nawala w jakimś modelu kominka to wiemy o tym natychmiast od naszych "milusińskich" ... Ile sprzedajemy wkładów rocznie ? Sporo. Jak włoskie cudo było niedospawane NIKT takiego cacka nie kupi u nas. A reklamy czytam jak dobre komiksy...i łatwo poznam na forum kto je cytuje a kto ma własne doświadczenia...Pozdrawiam Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Pojawia się na rynku dużo kominków u jeszcze większej ilości "super sprzdawców". Około2 miesięcy temu podpytywałęm takiego o kominek z płaszczem. Kominek ma być u mnie dodatkowym źródłem ciepła i bardziej traktuję go jako użyteczną dekorację. Facet zachwalał mi jakie to dobre i wspaniałe, jak dobrze i długo trzyma ciepło, jakie to czyste - zero kurzu i och... i że trzeba koniecznie palić mokrym drewnem... no tego już było za wiele.

Mam kilku znajomych z kominkami i... jest to fajne ale nie códowne rozwiązanie, nie jest wcale tak czysto jak mówił pan od kominka (sam wychowałem się na kaflowych piecach i wiem co się dzieje jak się przynosi drewno i czyści piec, sam widziałem kilka razy jak to robili znajomi) i doszedłem na koniec do wniosku, że uczciwych sprzedawców kominków tak jak uczciwych murarzy to w mojej okolicy prawie nie ma. Każdy chce ci sprzedać towar, doliczyć za montarz a dalej to się sam o to martw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pewno wiecie pracują w układzie otwartym i wymagają znbiornika wyrównawczego. Czy ktoś mi moze powiedzieć, jak wielki to musi byc zbiornik? :-?

Jedni "fachowcy" twierdzą, że może sobie wisiec w pomieszczeniu gospodarczym (czyli nie musi być duży) a drudzy mówią o posadowieniu go na strychu i bardzo dużej pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jestem bardzo zainteresowany tym wątkiem. Niestety ja również jestem teoretykiem więc z chęcią poznam wasze opinie o zamianie płaszcza wodnego na ruszt wodny. Nie jestem pewien ale w takim przypadku moge użyć ciepłego powietrza do dodatkowego ogrzania salonu, co w kominku z płaszczem wodnym chyba nie jest możliwe ponieważ ciepło gromadzone w górnej części kominka jest przekazywane wodzie. Całkiem ciekawe oferty znalazłem

http://sklep.istore.pl/kominki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiałem się nad tym rusztem wodnym, ale dla mnie odpada!!!.

Jak jest z odpowietrzeniem w tym ruszcie?, przecież wlot i wylot wody CO jest pod spodem kominka. Trudno, a wręcz niemożliwe jest, w tym wypadku zabezpieczenie rusztu przed zagotowaniem wody (czytaj wybuchem).

A co ze schłodzeniem paleniska, gień palący się na ruszcie wodnym- sprawność spadnie przypuszczam że poniżej 50%.

Takie rozwiązanie ma tylko jedną zaletę: można kupić kominek i kiedy DGP będzie źle działało- dodać ruszt wodny podłączając system do normalnego wodnego CO. Lecz równie dobrze, można kupić kilka metrów miękkiej miedzi np. 22 i owinąć nią kominek- efekt ten sam a cena znacznie niższa.

Marek.

Jeszcze co z aprobatami technicznymi???, kto to dopuści do urzytkowania???.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

O to najlepiej zapytać akurat hydraulika, który powinien podpiąć wkład z płaszczem wodnym do instalacji CO. Ja nie mam po temu wiedzy ani stosownych uprawnień. Ale zazwyczaj zbiorniki takie mają pojemność między 20-40 l.

Generalnie dobrze by podpięcie kominka z płaszczem wodnym wykonał instalator od CO wykonujący je w domu. Oczywiście zawsze należy uwzględnić posadowienie kominka pod kątem usytuowania komina i samej konstrukcji obudowy - i tu dużo do powiedzenia ma kominkarz.

Pozdrawiam.

 

Szanowny Gościu może się wreszcie przedstawisz. Bo ja już wiem jak sie nazywasz (łatwo to było sprawdzić). I jeśli nie chcesz bym zrobił Ci antyreklamę, to powstrzymaj sie od swego rodzaju "złośliwości" na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...