Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Ja kupiłem Makroterma 18 kW ale jeszcze nie mam go podłączonego. W komplecie jest w zasadzie wszystko co potzrebne tzn. pompa, starownik turbina powietrza, naczynie wzbiorcze , czopuch, kolano, zawory kulowe , śrubunki. Kosztował mnie 6700 w tym szyba za dopłata 300 zl przeciwzabrudzeniową.Sam jestem ciekaw czy zda egzamin. Jeli chodzi ogólnie o zagadnienie "brudnej szyby" to jest to sprawa odpowiednio wysuszonego drzewa, które spalamy w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 808
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jeszcze jedno pytanko.

W którymś z tematów był poruszny temat komory dekomresacyjnej itp.

1. Czy np doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest konieczne w przypadku kominków z płaszczem jeżeli pracować bedzie turbinka?

2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jCzy np doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest konieczne w przypadku kominków z płaszczem jeżeli pracować bedzie turbinka?

Ok. Turbinka będzie pracować, ale musisz wziąć pod uwagę to, że cały czas potrzeba jest powietrza. Co najwyżej będzie dostarczane z pomieszczenia, gdzie będzie kominek. Ale to może powodować wsteczny ciąg w wentylacji lub podciśnienie (tak przynajmniej gdzieś czytałem)

 

Pozdrawiam

 

T.

 

PS. Zapraszam do Klubu użytkowaników kominków z płaszczem wodnym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały ... wybacz ale nie bardzo chwytam istotę Twojej wypowiedzi. ???

 

Co sugerujesz?

Proste:

Kominek jest podstawowym źródłem ciepła tak?

Jeśli tak to:

koszt kotła gazowego z przyłączem,wkładem i odbiorem to ok. 7-8 tys.

koszt kotła elektrycznego to ok.2 tys.

w kieszeni zostaje ok.5-6 tys.

kocioł pracuje dorywczo-czyli masz te 5-6 tys na x lat-zdecyduj co taniej (ale długofalowo).

Aha i drobiazg(nie sprawdziłem jeszcze) niektóre kotły elektryczne moga pracować w ukł otwartym(odchodzi koszt wymiennika) a gazowe praktycznie żadne.

Pisze to wyłącznie na podstawie moich przemyślen i obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w układzie kominek z płaszczem + kocioł gazowy należy zainstalować dodatkową pompę do obiegu wody w układzie w którym jest kocioł gazowy z grzejnikami czy też istnieje możliwość wymuszenia pracy pompy w kotle za pomocą elektroniki sterującej kominkiem.

 

Chodzi o to, że przez wymiennik po stronie wtórnej musi cały czas przepływać woda, aby odbierać ciepło z kominka. a więc pompa w "dużym obiegu" musi pracować cały czas, gdy kominek produkuje ciepło, a nie tylko w tym czasie gdy kocioł gazowy podgrzewa wodę.

 

Czy ktoś ma taką instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w układzie kominek z płaszczem + kocioł gazowy należy zainstalować dodatkową pompę do obiegu wody w układzie w którym jest kocioł gazowy z grzejnikami czy też istnieje możliwość wymuszenia pracy pompy w kotle za pomocą elektroniki sterującej kominkiem.

 

Chodzi o to, że przez wymiennik po stronie wtórnej musi cały czas przepływać woda, aby odbierać ciepło z kominka. a więc pompa w "dużym obiegu" musi pracować cały czas, gdy kominek produkuje ciepło, a nie tylko w tym czasie gdy kocioł gazowy podgrzewa wodę.

 

Czy ktoś ma taką instalację?

 

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=476965#476965

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam po długiej nieobecnosci. Dom skończony i zamieszkany (listopad). Kominkiem ogrzewam moja chałupkę - mniej wiecej co drugi dzień. Kominek mam z płaszczem wodnym polskiej firmy LECHMA (pozdrowienia dla biednego Arzesza) podłączony w obiegu zamknietym (wiem, wiem, że to niezgodne z polskimi noramami ale guzik mnie to obchodzi). Dokupiłem sobie do pompki c.o. zasilacz awaryjny (UPS) pozwalajacy utrzymać pracę pompki przez ok. 1 godzinę. Kominek rewelacyjnie ogrzewa dom. Jedynym felefem jest brak ocieplenia wełną obudowy. Mój niestety jeszcze nie jest obudowany. Dlatego muszę sie triochę natrudzić aby osiagnac temp. ok. 50 stopni. Ale i przy 40 stopniach w domu jest miło i ciepło. Uwaga prze mojej pompce c.o. GRUNDFOS przy pierwszym i drugim biegu wszystkie kaloryfery sa gorace. Ale jeśli odpale piec (weglowy Cichewicza) to muszę przełączyć pompke na trzeci bieg aby uzyskać efekt. Z tego wynika kominki górą.

Pozdrawiam

 

(mam problemy z internetem wiec bedę mało aktywny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950
to nie kwestia tego że kominki górą, jeżeli chcesz pożenić kominek i kocioł to musisz zastosować sprzęgło hydraluliczne lub przekaźnik który będzie wyłączał jedno lub drugie urządzenie zależnie od tego które aktualnie pracuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to wyroby takowe podlegają pod dyrektywę UE właściwą dla urządzeń ciśnieniowych i są badane w sposób niszczący.

Znaczy sprawdza się empirycznie na wybranej próbie losowej jakie ciśnienie wytrzymają. Jeżeli nie zacznie przeciekać to prędzej walnie grzejnik lub słabo połączona instalacja niż kominek.

Nadto powinien przy nim działać odpowiedni ukłąd dopuszczajacy zimną wodę i zrzucający zbytecznę energię w kosmos. :roll: :lol:

 

Chciałbym się raczej zapytać użytkowników czy mają kłopoty z automatyką dołączaną do tej konkretnej marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie życzę Ci tego Drizzt, ale przyjdzie moment, że będziesz rewelacyjnie wyglądał ze szmatą w garci zbierając wodę z podłogi pomieszczenia w którym stoi kominek. Pewnie to salon :(

 

Nie no...nie popadajcie w panikę...nie wiem ale sądze, że zabezpieczenie ciśnieniowe na pewno jest (pytanie do posiadacza), więc co najwyżej się woda poleje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

W salonie 22 stopnie a w sypailni 23-24 stopnie (jak pale non - stop). Co do innych wypowiadaczy:

1. majka - jak zwykle histeryzujesz z tymi dziećmi a co będzie jak zaczna bawić się w kuchni przy włączonej mikrofali albo kuchni gazowej. Zaprawde powiadam wam histeria i straszenie czarnym ludem.

2. projektant - a może nie bedę :wink: ?(mam zabezpieczenie cisnieniowe z odprowadzeniem do kanalizacji)

3. Zima przeszła bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...