Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

My mamy Makroterma 18kw, jeszcze się nie miał okazji spisać, ale brat ma od 2 lat CTM Polonia 24KW i bardzo sobie chwali, oszczędności ogromne, ma piec gazowy ale sporadycznie z niego korzysta w celu ogrzewania domku natomiast używa go do przygotowania ciepłej wody użytkowej. My, ponieważ nie mamy sieci gazowej na wsi, będziemy ogrzewać i dom, i ciepłą wodę. Jesli chodzi o wkład kominowy, mamy ceramiczny schiedla a sam komin murowany tradycyjnie. mamy nadzieje ze sie sprawdzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 808
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ogrzewanie kominkiem było tanie, no chyba że ktos ma wlasny las. Przy obecnych cenach ( w mojej okolicy 120 do 170 zł/mp ) przestało sie to oplacać. Kupując drewno po 120 zł/mp zakładając że ma tylko 20% wilgotności ( ok18 miesięcy suszenia - Wd=12,5MJ/kg ) i srednioroczną sprawność na poziomie 40% (Bio dla mnie autorytet w tej branży tak twierdzi, ja łudziłem sie że może byc to ok. 60%) koszt 1kWh wyniesie 17 groszy. Grupa energetyczna Enea oferuje w taryfie G12 1kWh za ok. 19 gr, Ja ogrzewam mieszkanie drewnem juz 3 albo 4 sezony po pierwszych 2-uch byłem zachwycony (drewno po 60zł/mp), sama przyjemność - nie bedę sie rozwodził, w nowym domku ( jestem na etapie papierkowym ) kominka nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na szczęście nie każdy Polak myśli o kominku pod kątem ekonomii. :D

Dla coraz większej ilści osób kominek to "kaprys". Drogi bo drogi ale uprzyjemniający życie (to że również ogrzewa to rzecz drugorzędna).

W końcu dom buduje się po to by mieć własny plac, kominek i psa. :wink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie kominkiem było tanie, no chyba że ktos ma wlasny las. Przy obecnych cenach ( w mojej okolicy 120 do 170 zł/mp ) przestało sie to oplacać. Kupując drewno po 120 zł/mp zakładając że ma tylko 20% wilgotności ( ok18 miesięcy suszenia - Wd=12,5MJ/kg ) i srednioroczną sprawność na poziomie 40% (Bio dla mnie autorytet w tej branży tak twierdzi, ja łudziłem sie że może byc to ok. 60%) koszt 1kWh wyniesie 17 groszy. Grupa energetyczna Enea oferuje w taryfie G12 1kWh za ok. 19 gr, Ja ogrzewam mieszkanie drewnem juz 3 albo 4 sezony po pierwszych 2-uch byłem zachwycony (drewno po 60zł/mp), sama przyjemność - nie bedę sie rozwodził, w nowym domku ( jestem na etapie papierkowym ) kominka nie będzie.

 

A gdzie są takie astronomiczne ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mam domek ok. 110 m2, dreno mogę kupić po ok. 100 - 150 zł. Przy Termokominku 18kW (myślę np. o nowym CTM) całoroczne zużycie drewna, zakładając, że jest to główne źródło ciepłą ma wynosić ok 10 m3.

Czyli koszt ok 1000 - 1500 zł. Dane są realne, bo pochodzą od kolegi, który ma ten kominek już 5 lat. Nie mam gazu z sieci i nigdy miec u siebie niestety nie będę :cry: więc uważam, że jest to tanio. Do węgla itp nikt mnie nie przekona, więc myślę, że jednak koinek wyjdzie tanio.

A ładny jest :D : http://ctmpolonia.pl/oferta_zeliwny.htm - zobaczcie panoramę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie kominkiem było tanie, no chyba że ktos ma wlasny las. Przy obecnych cenach ( w mojej okolicy 120 do 170 zł/mp ) przestało sie to oplacać. Kupując drewno po 120 zł/mp zakładając że ma tylko 20% wilgotności ( ok18 miesięcy suszenia - Wd=12,5MJ/kg ) i srednioroczną sprawność na poziomie 40% (Bio dla mnie autorytet w tej branży tak twierdzi, ja łudziłem sie że może byc to ok. 60%) koszt 1kWh wyniesie 17 groszy. Grupa energetyczna Enea oferuje w taryfie G12 1kWh za ok. 19 gr, Ja ogrzewam mieszkanie drewnem juz 3 albo 4 sezony po pierwszych 2-uch byłem zachwycony (drewno po 60zł/mp), sama przyjemność - nie bedę sie rozwodził, w nowym domku ( jestem na etapie papierkowym ) kominka nie będzie.

 

 

co ja widze... ;)

 

czyli mozna przyjac ze cena kwh to 17 groszy dla drewna po 120 ?

toz to wiecej niz gaz....!!!!!

 

coz- jesli tak sie sprawy maja to ja dziekuje ;)

chyba kupie najtansza koze imitujaca kominek

 

a propos- jaka jest roznica miedzy koza a kominkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z wątków przeczytałem:

"Jaki inteligentny człowiek robi kotłownię w salonie"

Zupełnie się z tym zgadzam. Kominek bardzo fajny ale jako dodatkowe źródło energii. Nech entuzjaści używający kominek z płaszczem wodnym napiszą ile razy trzeba podkładać w nocy zimą aby w domu była odpowiednaia temperatura.

Ponad to drewno trzeba przynieść do salonu a wynosić popiół. Ile kurzu jest przy tym itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zastanawiam się nad kominkiem z płaszczem wodnym. Zastanawiam się czy po przyjściu z pracy godz np 16.30 będzie mi się chciało palić w kominku, pilnować ognia, a co w nocy. Na to wygląda, że co chwile będzie trzeba przełączać się raz na gaz raz na kominek. Raczej zrobie kominek tradycyjny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...