Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Flacky,

 

kurczę, przejrzałam sobie dokładnie stronę tej firmy KRATKI i muszę Ci powiedzieć, że......... fajne mają te kominki ! :o

 

Oferta jest bardzo bogata ( i tańsze i droższe ), kominki piękne, ceny naprawdę rozsądne ( ! ), z technologią też chyba wszystko ok.

O sprawy techniczne, parametry podpytam jeszcze dokładnie kolegi w tym tygodniu.

 

Mają odpowiednie certyfikaty, mnóstwo nagród - wystarczy pochodzić dokładnie po ich stronce i można dużo dowiedzieć się o firmie.

 

Ponadto w dziale Galeria są fajne zdjęcia aranżacji ich kominków i jestem pod wrażeniem - skarbinica pomysłów. 8)

 

Słowem - wydaje się, że ten producent jest naprawdę dobry.

 

Sama się zaczynam nad nimi zastanawiać, ale poczekam jeszcze na opinię kolegi.

Więc odezwę się jeszcze.

:wink:

 

Dla zainteresowanych podaję stronkę :

 

http://www.kratki.com

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 808
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki że się włączyliście, może z czasem coś tu zdecydujemy. Sprawa wygląda tak, że mój kominek będzie pracował w układzie otwartym czyli na wymienniku tak bardzo mi nie zależy. Ciekawą cechą Kratek jest wężownica schładzająca płaszcz po przekroczeniu 95°, Makroterm tego chyba nie ma. Podoba mi się ta Zuzia z Kratek, proszę napiszcie, że jest świetnej jakości i że używacie go od lat :lol: . Podam maila, bardzo liczę na zdjęcia z procesu budowy: [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ideał wkładu wodnego:

- doprowadzenie powietrza z zewnątrz co najmniej fi 125 - 150 mm (100 mm dyskwalifikuje z miejsca)

- okładziny paleniska z materiału zwiększającego temperaturę spalania (wermikulit, szamot)

- płaszcz wodny w górnej części konstrukcji wkładu lub w formie nasadki na wkład

- możliwość sterowania rozdziałem powietrza na górną i dolną część paleniska

- łatwy dostęp do elementów odbierających ciepło (płomieniówki, ścianki)

- zabezpieczenie przed zagotowaniem wody w postaci chłodnicy z zaworem

- podwójna szyba

- własne nóżki lub stojak gwarantujący całkowitą dylatację z obudową

 

Obowiązkowy osprzęt gwarantujący doskonałe użytkowanie:

- sterownik z możliwością odczytu temperatury, połączony z przepustnicą powietrza (automatyka wkładu), sprzężony z piecem gazowym lub olejowym

- system podtrzymujący działanie w razie braku prądu

- zawór mieszający na powrocie układu gwarantujący utrzymanie temperatury w płaszczu na poziomie około 50-55 stopni

 

Wady wkładów dyskwalifikujące je (przynajmniej dla mnie):

- wymiennik wodny w korpusie wkładu i samym palenisku - diametralnie obniża temperaturę w palenisku

- pobieranie powietrza do spalania z wewnątrz domu

- kołnierz wyjścia spalin uniemożliwiający wejście z przyłączem dymowym "do wkładu"

- wkłady bez izolacji płaszcza lub możliwości jej wykonania

 

Niestety wśród naszych producentów warunki te spełniają produkty może 2-3 firm. I te wkłady są z miejsca dyskwalifikowane przez większość inwestorów ze względu na ich droższą cenę. Bo niestety te wszystkie "udogodnienia" kosztują więcej niż wyspawanie zwykłej skrzynki z dwoma ściankami, zalanej wodą...

Ideałem do naśladowania są tu wyroby niemieckie.

 

I ważna rzecz: od 7 lipca br. będzie można w naszym kraju montować kotły na paliwo stałe (w tym kominki z płaszczem wodnym) w układach zamkniętych, pod warunkiem posiadania przez nich zabezpieczenia odbierającego nadmiar ciepła czyli chłodnicy). Tak jak to się robi w całej Europie.

Teraz wyobraźcie sobie całe rzesze "domorosłych" instalatorów, którzy zaczną montować na potęgę tanie badziewie w postaci "skrzynek oblanych wodą", nie doczytawszy przepisu lub interpretujący go na swoją (czytaj "tańszą") modłę...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest-natura,

 

Oooooooo, i takiego fachowca nam tu teraz trzeba ! :D

 

Wszystko pięknie wyjaśnione, ogromna wiedza - szacuneczek. :wink:

Tym właśnie chyba się zajmujesz ?

 

Więc słuchaj, my gorąco Cię prosimy o nazwy, o nazwy tych producentów !!!

:oops:

 

I co z omawianą wyżej firmą KRATKI ????

 

Co tu dużo mówić, ja jestem kompletnym laikiem w tym temacie, stąd takie idiotyczne pytania...

:oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli podam konkretne nazwy to będę posądzony o kryptoreklamę...

No bo tak naprawdę będzie. Z prostego powodu - to co wsadzam klientom w kominki i piece, musi spełniać "moje", wygórowane nieco wymagania techniczne.

Jeżeli miał bym polecić rozwiązania wodne to przede wszystkim firmy:

1.Brunner - wszystkie ich rozwiązania techniczne zarówno wkłądy kompaktowe (zintegrowane) jak i nasadki wodne, ale to już jest "wyższa szkoła jazdy" względem firmy, która to projektuje i montuje

2.Spartherm - nowe wkłady H2O i nasadki wodne Aquabox i Thermax,

potem długo nic...i w kolejności:

3.Lazar - nowy model wkładu z nasadką wodną

4.Hajduk - wkłady wodne

i...to chyba wszystko.

Kratki w wersji podstawowej wkładów nie spełniają żadnego z moich kryteriów. Dopiero "dozbrojone" we wszelkie ulepszenia, które można w tej firmie zamówić do wkładu są OK. Ale wtedy z ceny około 2,5 tys. robi się prawie 5 tys. I jest to wg mnie lekkie robienie w trąbę klienteli. Bo najlepiej wiadomo - sprzedają się "najtańsze golce".

Jest jeszcze jedno ważne kryterium. Otóż bardzo często wymieniamy się z innymi zdunami, "kominkarzami" i instalatorami doświadczeniami w zakresie traktowania przez firmy - producentów spraw reklamacyjnych i samej jakości wyrobu. Stąd np. nie wymieniłem tutaj takich firm jak Arysto czy Merkury, których nie montowałem, ale i wiem, że montować nie będę z powodu różnych "przebojów" jakie miały z tymi markami inne, zaprzyjaźnione firmy.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratki w wersji podstawowej wkładów nie spełniają żadnego z moich kryteriów. Dopiero "dozbrojone" we wszelkie ulepszenia, które można w tej firmie zamówić do wkładu są OK.

Dokładnie to miałem na myśli zaczynając wątek, makroterm ma tą przewagę, że kupujesz kominek i masz do niego wszystko. Nie znaczy to że chciałbym montować goły wkład. Policzyłem że jeśli dokupię wszystkie gadżety do zuzi zaoszczędzę ok 3 tys. względem turbokominka. Nie podoba mi się pomysł montażu kominka z wbudowanym wymiennikiem tym bardziej że wymiennik w ogóle nie jest mi potrzebny. Tym bardziej przy średnicy komina 240 nie potrzebuję do kominka dmuchawy, która może wdmuchiwać dym do salonu. Dodatkowym plusem Kratek jest wężownica, która może nieraz uratować skórę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii Makrotermu-ja akurat rowniez o nic sie nie martwie-komin 210,systemowy,dmuchawa niczego nie wdmuchuje,a mam zrobiony odplyw kanalizacyjny,celowo pod kominek,ktory w razie zagotowania wyrzuci wode do kanalichy,a potem sobie dopelni i schlodzi jednoczesnie,dzialajac podobnie,jak gornopluk w kibelku :-)Wszystko zalezy od potrzeb wlascicela.Ja swpoim kominkiem podgrzewam wode cwu -zasobnik 300 l,potem dom ok. 180 m.kw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest-Natura naprawdę znasz się chłopie. Uważasz, że jeśli do tego kominka dokupię osprzęt w który jest wyposażony turbokominek a do tego jeszcze zawór bezpieczeństwa to będzie to sprzęt podobnej klasy? Mam na myśli głównie zastosowane materiały i trwałość. Nie chcę inwestować dużej kasy w kominek który będzie pracował, nie wiem - kilkadziesiąt razy w roku. A z drugiej strony jak go kupuję to chciałbym wykorzystać maxymalnie możliwości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Forest-Natura,

popatrz na jaką "minę" wszedłeś, lawina pytań, hahaha !

 

Hmmm...... no to ja też... :wink:

 

To jeśli chodzi o tę firmę KRATKI.....

to na przykład pierwszy z brzegu wspomniany model "Zuzia" ( goły ) za 3.500 zł według Ciebie należałoby wzbogacić o dodatkowy osprzęt ?

 

No np.:

( wybrałam przykładowe części, są w ich ofercie dodatkowej )

 

- wymiennik płytowy - ok. 700 zł

- zewnętrzny dolot powietrza - 300 zł

- przepustnica z linką - 98 zł

- mikroprocesowy sterownik dolotem powietrza - 400 zł

- zawór bezpieczeństwa - 225 zł

- pompa obiegowa wody - 230 zł

- regulator temperatury do sterowania pompami wody - 280 zł

 

To daje już kwotę dodatkową : 2.233 zł.

 

Czyli sam wkład Zuzia 3.500 zł + 2.233 zł = daje kwotę 5.733 zł.

 

Czyli masz rację, sporo te doposażenie wychodzi.... :-?

 

I czy coś ważnego jeszcze nie pominęłam, jakąś ważną część ?

 

Wiesz, bo ja laikiem w temacie jestem... i do tego baba.... więc ciężko się rozmawia, hahahaha !

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik płytowy - potrzebny tylko jeśli kominek ma pracować w układzie zamkniętym, czyli np z kotłem gazowym

 

Goła :-) Zuzia według broszury przysłanej przez producenta - 3172 zł.

 

Do kominka niezbędne są:

- sterownik kominka z przepustnicą, czujnikiem i kompletnym dolotem fi 125 - 696 zł

-naczynie wzbiorcze do kominków z płaszczem wodnym ok. 300 zł

-pompa wody x2 jeśli chcesz grzać wodę użytkowa lub x3 jeśli dojdzie wymiennik

-zawór bezpieczeństwa - 225 zł

- szyber automatyczny - 183 zł

-do tego jeszcze dojdzie kolano do odprowadzenia spalin - ok 100 zł.

 

Oczywiście wybór akcesoriów na tym się nie kończy, nim osiągniesz pułap 8 tys jak w przypadku Turbokominka wyposażysz swoja Zuzie w wiele gadżetów których nie ma Makroterm. Np akumulator i zasilacz awaryjny, którym możesz zasilać automatykę w momencie przerwy w dostawie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem podobny dylemat co Wy. Wybrałem Zuzię 19kW z wymienianym wyżej osprzętem (poza pompami), głównie ze względu na cenę, ale także i opinie dwóch znanych mi osobiście użytkowników. Jestem po pierwszym odpaleniu. Płaszcz działa, automatyczna przepustnica działa, wężownica też. Szyba po jednokrotnym paleniu wysuszoną sosną :oops: była lekko osmalona, ale nadal spokojnie było widać wnętrze. Dolot 100mm wystarczył w zupełności do odpalenia kominka i utrzymywania zadanej temperatury (próbowałem różnych nastaw od 45 do 70 st. C). Dodam, że Zuzia jest podłączona do Schiedla Rondo Plus 200.

 

Podsumowując, dla mnie to był najrozsądniejszy kompromis pomiędzy tym, co bym chciał, a tym, na co mnie stać. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podsumowując, dla mnie to był najrozsądniejszy kompromis pomiędzy tym, co bym chciał, a tym, na co mnie stać. ;-)

 

 

I dokładnie o to mi chodzi, naprawdę nie miałbym oporu przed wyłożeniem nawet 20 tys. gdyby kominek był głównym źródłem zasilania domu. Widzę że masz pokaźną galerię, może udostępnisz koledze zdjęcia izolacji kominka :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...