Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak się zastanawiam - ale się na tym nie znam -czy możesz połączyć kominek który w/g przepisów musi pracować w układzie otwartym z ogrzewaniem gazowym , które pracuje w układzie zamkniętym ( ale jak pisałem niech ktoś się wypowie). Co do sensu kominka - to przy gazie nie ma żadnego - zastosować ( jeśli można ) kominek bez płaszcza - będzie taniej - a ma pełnić jak rozumiem rolę upiększającą dom. Co do Twoich obaw o nowości itd.. - pewnie masz rację - tylko tak rozumując to nikt nie kupiłbym nowego modelu samochodu - bo nie sprawdzony - nie wiadomo ile lat pojeździ ...

A gdyby moja gmina zwróciła 40% kosztów solarów - to bym się nie zastanawiał ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 808
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeśli chodzi o pracę kominka w układzie zamkniętym to jest ona jak najbardziej możliwa pod warunkiem zastosowania wymiennika ciepła, niektóre kominki mają je wbudowane fabrycznie, inne trzeba wyposażyć. Nie będę się tu rozpisywał, możecie o tym poczytać nawet na tym forum. Jeśli chodzi o dobór mocy grzewczej to na pewno są na to jakieś skomplikowane wzory, ale wyczytałem gdzieś na forum, że przy standardowej wysokości pomieszczeń na każdy m2 powinno przypadać 0,08 - 0,14 kW mocy grzewczej kominka w zależności czy dom jest zaizolowany bardzo dobrze czy nie jest w ogóle. Myślę że jeżeli masz już zostawioną instalację w miejscu gdzie stoi kominek to szkoda by było jej nie wykorzystać, tym bardziej że kominek + solary to ciepła woda prawie za free. Jeśli chodzi o obawy związane ze szczelnością kominka to ja w miejscu gdzie będzie stał zamierzam zrobić spadki i kratkę ściekowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obawy związane ze szczelnością kominka to ja w miejscu gdzie będzie stał zamierzam zrobić spadki i kratkę ściekowa.

No co Ty w salonie kratka ściekowa ?? Wąchałeś kiedyś jak z niej wali . Woda odparuje i masz "kupę" w całym domu. Nawet jak zabudujesz kominkiem - to jak zalejesz ?? Będziesz zalewał jak Ci się przypomni ( zapachnie) ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam - ale się na tym nie znam -czy możesz połączyć kominek który w/g przepisów musi pracować w układzie otwartym z ogrzewaniem gazowym , które pracuje w układzie zamkniętym ( ale jak pisałem niech ktoś się wypowie). Co do sensu kominka - to przy gazie nie ma żadnego - zastosować ( jeśli można ) kominek bez płaszcza - będzie taniej - a ma pełnić jak rozumiem rolę upiększającą dom. Co do Twoich obaw o nowości itd.. - pewnie masz rację - tylko tak rozumując to nikt nie kupiłbym nowego modelu samochodu - bo nie sprawdzony - nie wiadomo ile lat pojeździ ...

A gdyby moja gmina zwróciła 40% kosztów solarów - to bym się nie zastanawiał ..

 

Kominek będzie pobierał powietrza z zewnątrz mam zostawioną rurę i na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż jakby pobierał je z pomieszczenia ( nawet jak ktoś nie ma wentylacji mechanicznej). Nie rozumiem, dlaczego przy gazie nie ma sensu stosowac kominka z płaszczem wodnym? Chciałabym miec alternatywę, jesli się okaże że za dużo płacę za gaz. Znajomy tak ma i w sumie prawie przez cały sezon grzał kominkiem a nie gazem, ale to był pierwszy sezon, więc się jeszcze nie zdążył zniechęcić do tego ile jest przy tym pracy. Ja na pewno nie grzałabym kominkiem non stop - to wiem na pewno, ale tez nie będzie czysto upiększający, z drugiej strony z tego co piszecie to różnica pomiedzy kominkiem z płaszczem a bez wynosi 2- 5 tys. zł. Zastanawiałam się jeszcze nad pompą ciepła - tez zwracają teraz u nas 40% kosztów ale to jest jednak droga inwestycja ( około 50tys. o ile się dobrze orientuję czyli po zwrocie 40 % zostaje 30 tys. - 10 tys. któr e musze jeszcze wydac na kotłownię gazową i - jakies 2tys. za solary ( za zasobnik tez zwracają a tak czy tak musiałbym go kupić do gazu) zostaje mi jakies 18 tys., które pewnie by mi się zwróciło po jakichś 12 latach, ale wtedy to będą jescze lepsze i tańsze technologię pewnie, a ja już może bede mieszkac gdzie indziej, tym bardziej, ze mam juz przygotowaną wstępna instalację pod gaz i gaz już przyłączony do budynku ( samo przyłącze kosztowało mnie 5tys. W dodatku żeby człowiek miał pewność ze bedzie mieszkał w danym miejscu do końca życia itd. i bądź tu człowieku mądry co wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jen kominek dobrze zaplanowany może dać dużo radości, ogrzewanie, podłogówka, ciepła woda użytkowa - wszystko w jednym. Podobnie jak Ty planuję solary, ale póki co mnie na nie nie stać więc na przyszłość zostawiam sobie kanał na strych o po jakimś czasie do instalacji dołączę także i to. Kotłownię na prawdę możesz robić etapami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, ze kotłownię mogę robić etapami, dlatego mam zostawione wyjeście pod solary, teraz dowiedzieliśmy się, że jest dofinansowanie 40% dlatego chcę skorzystać, tym bardziej ze i tak będe musiała kupić zasobnik do pieca gazowego - a przy solarach powinnam kupić inny zasobnik (300L) - za niego tez dostanę zwrot 40%, więc mi się opłaca bo wychodzi ze za te solary biorac pod uwage ze i tak bym kupiła jakiś zasobnik nie zapłacę dużo. Jeśli chodzi o kominek z płaszczem to wstepna instalację tez już mam zrobiona w wylewkach i teraz kwestia czy taki kominek czy zwykły, tylko nie wiem dokładnie jaka jest różnica cenowa. Kwestia tego czy palenie w kominku się nie "znudzi". Słyszałam wiele opini ze pali się sie głównie w pierwszym drugim roku, a potem się nie chce, więc troche tez szkoda płacić tyle kasy jesli sie potem nie będzie chciało. Ogrzewanie gazowe wybrałam z tego powodu, ze gaz miałam w pobliżu działki - zreszta gazowania do ogrodzenia podprowadziła mi go na własny koszt, po drugię wygoda - bezobsługowość, po trzecie chciałam miec czystą kotłownię - będe miec tam tez pralnię. Na razie stac nas na gaz, ale nie wiem co będzie za kilka lat - może sie okazać, że rachunki nas zabiją, dlatego trochę chciałabym się zabezpieczyć. Nie wiem jakiego rzędu sa to oszczędności na gazie jesli załużmy, że palimy co drugi dzień i w godzinach po przyjściu z pracy. Darmowego opału tez nie będe miec, nie mieszkam niestety blisko lasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tego czy palenie w kominku się nie "znudzi". Słyszałam wiele opini ze pali się sie głównie w pierwszym drugim roku, a potem się nie chce, więc troche tez szkoda płacić tyle kasy jesli sie potem nie będzie chciało.

 

No cóż? Odpowiedzi na pytanie czy będzie Ci się chciało palić w kominku nie otrzymasz na żadnym forum. Natomiast znam kilka osób które zwłaszcza przy gazowym CO wykorzystują kominki w okresie jesiennym i wiosną kiedy temperatury nie są drastyczne. Nie ulega wątpliwości że jest to tańsza metoda, choć wymagająca większej aktywności. Coś za coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eghm a co z tymi dopłatami - gdzie takie są?

Dostał ktoś?

 

dopłaty są tak jak pisałam, ale nie wszędzie - musisz popytac w urzedzie albo tych co sprzedają solary. W Krakowie np jest 40% na zestaw solarny lub pompę ciepła ( czyli "instalacje ekologiczne") w giminach wokół Krakowa tez są dopłaty. Gdzieniegdzie zwaracją nawet 50%. W Krakowie jest to zwrot części kosztów, czyli najpierw musisz kupić a potem, Ci zwracają , w niektórych gminach jest tak ze zwracają dopiero po dostaniu pozwolenia na użytkowanie budynku. Ale tu trochę zbaczamy z tematu kominków z płaszczem wodnym ( mam nadzieję ze zostanie mi to wybaczone), na kominki niestety nie ma dopłat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eghm a co z tymi dopłatami - gdzie takie są?

Dostał ktoś?

 

No właśnie, w Małopolsce była taka akcja. Gminy dorzecza Raby były objęte programem dofinansowania. Zapisałem się na solary choć nikt w gminie nie umiał powiedzieć jak to będzie wyglądało. Jeśli ktoś ma jakieś info...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale skąd to dofinansowanie, z UE?

Czy z jakich krajowych środków

 

 

Fragment z netu "Dofinansowanie budowy kolektorów słonecznych odbywać się będzie z funduszy tzw. programu szwajcarskiego, do którego miasto wystąpi wspólnie ze Związkiem Gmin Dolnego Dorzecza Rzeki Raby - koordynatorem projektu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 rok kominek i codziennie sama rozpalam. Czy mi sie chce?? Jak pomyśle o miłym ciepełku to wolę rozpalić. Sama najczęściej przynoszę też drewno, a na rozpałkę mam przygotowane. Brudzi się strasznie szybę codziennie trzeba myć, popiół wyciągać. Na początku przerażało mnie to. Teraz jeszcze doszedł pies i do wszystkiego się można przyzwyczaić tylko potrzeba więcej czasu na trzymanie porządku.

 

Jak wybieracie kominek zobaczcie ile miejsca ma w środku. Jest duża różnica pomiędzy producentami. Jeden 18 kW ma duży wkład a inny taki, że kilka polan się zmieści. Moim zdaniem ważne aby był głęboki to nie wypada ten popiół tak dramatycznie, a i często nie trzeba do niego podrzucać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kominka z płaszczem wodnym moi znajomi (kilku znajomych) ma Borysowki) instalator im polecił i są bardzo zadowoleni aczkolwiek sami musieli go izolować bo ja miałam z izolacją. Borysowki ma przepustnice powietrza był tańszy od mojego. Nie wiem czy ta firma dalej jest na rynku ale produkt wydaje się porządny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...