Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam ,zrobilem pogladowy schemat mojej instalacji jaką zamierzam wykonac dla kominka z plaszczem wodnym

mam pytania

1.czy jest ona poprawna ?

2.Potrzebna jest druga pompa ,zaznaczona pytajnikiem na schemacie

3.slyszalem o zaworach RTL ,czy mozna go zastosowac na powrocie z podlogowki zamiasc zaworu trojdroznego ?

Schemat w zalaczniku

bez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 808
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Planuję zakup i montaż kominka z płaszczem wodnym.Mam piec co węglowy.Docelowo kominek ma być głównym źródłem ciepła.Problem polega na tym, że mieszkanie jest trzypoziomowe a kominek mam zamiar postawić na pierwszym piętrze i nie jestem pewien czy bedzie prawidłowo funkcjonował tzn ogrzewał parter i prawidłowo współpracował z piecem co.Czekam na porady.

PS. Do ogrzania mam 330m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekarstwem na wszystko jest duży bufor - ok 1000-1500l. Przemyśl sprawę kominka na pierwszym piętrze, bo trzeba będzie do niego nosić gigantyczne ilości drewna. Jeśli ma to być główne źródło ciepła to trzeba tam dawać drewno wiadrami. Trochę sobie nie wyobrażam noszenia takich ilości drewna na piętro. Co do wydajności i poradzenia sobie z takim domem to instalacja CO z grzejnikami i pompą (pompami) obiegowymi spokojnie sobie poradzi. Kluczem do sukcesu jest wcześniejsze przemyślenie obsługi planowanej instalacji. Bufor będzie potrzebny do połączenia obwodów otwartych (kominka i pieca CO) z obwodem zamkniętym - ciśnieniowym (grzejników), a także do zapewnienia ciepła w nocy kiedy nikt nie będzie dorzucał do kominka. Mam kominek z PW, piec na pellety i bufor, więc jak masz jakieś pytania to pisz.

PS. Przemyśl też dodanie dużego zasobnika na CWU. W domu pewnie będzie kilka łazienek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gonzo za odpowiedź ale pomyślałem o tym samym i jako główne źródło ciepła wybrałem jednak piec co ,bo musiałbym z salonu zrobić kotłownię.Kominek jednak zamontuję tylko proszę o poradę jakiej mocy.Ma być dodatkowym źródłem ciepła.Oczywiście zbiornik na ciepłą wodę zamontuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gonzo za odpowiedź ale pomyślałem o tym samym i jako główne źródło ciepła wybrałem jednak piec co ,bo musiałbym z salonu zrobić kotłownię.Kominek jednak zamontuję tylko proszę o poradę jakiej mocy.Ma być dodatkowym źródłem ciepła.Oczywiście zbiornik na ciepłą wodę zamontuję.

Wydaje mi się że każdy kominek będzie dobry. Nie widziałem kominków mniejszych niż 15kW. Moc kominka zależy od tego ile zmieści się w nim drewna. Podawane moce znamionowe wkładów dotyczą załadunku "na full". Tak swoją drogą ciekawe jak liczy się "wsad standardowy"? Jako procent objętości wewnętrznej komory spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
witam potrzebuje doradztwa w sprawie kominka , czy kominek z płaszczem wodnym może słuzyć jako jedyne żrudło ogrzewania domu o pow. 180m2 oraz ogrzewania wody do celów bieżących w domu ? i jak jes z bezpieczenstwem jezeli chodzi o zatrucie się czadem bo chciałbym kominek postawić w sypialni z góry dziękuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, w myśl przepisów, nie powinno być to jedyne źródło ciepła do ogrzewania domu.

 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to drożny komin, dostarczenie powietrza z zewnątrz do spalania, sprawna wentylacja (nie grawitacyjna najlepiej) i w razie potrzeby czujnik czadu załatwiają Ci ten problem.

 

Osobiście bym się nie decydował na kominek w sypialni jako jedyne źródło ciepła, bo o ile jeszcze jestem w stanie zrozumieć zrobienie kotłowni w salonie, o tyle kotłownia w sypialni już mi się w głowie nie mieści... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...

Odświeżając wątek po tylu latach grzania kominkiem z płaszczem wodnym (połączonym o zgrozo w systemie zamkniętym) chciałbym poinformować, że nic się z nim nie wydarzyło, nawet nic nie zasyczało. Żadne z moich dzieci się nie oparzyło, dwa koty wylegiwały się przy kominku. Jedynym nieszczęściem dla mnie jest konieczność skrobania szyby z sadzy :). Trzymam się zasady - palę tylko wtedy jak jestem w domu lub dorzucam tyle by się wypaliło w ciągu 2 godzin gdy idę spać (mam ups podtrzymujący prąd do 1 h).

 

Pozdrawiam adwersarzy i specjalistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz na forum, znaczy żyjesz, czyli nic z kominkiem się nie wydarzyło.

 

No ale przecież podpięcie odpowiedniego wkładu w prawidłowo zaprojektowany i wykonany układ zamknięty jest powszechnie ostatnio stosowane.

Tutaj nie ma nic nadzwyczajnego, tylko odpowiednia wiedza i umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz na forum, znaczy żyjesz, czyli nic z kominkiem się nie wydarzyło.

 

No ale przecież podpięcie odpowiedniego wkładu w prawidłowo zaprojektowany i wykonany układ zamknięty jest powszechnie ostatnio stosowane.

Tutaj nie ma nic nadzwyczajnego, tylko odpowiednia wiedza i umiejętności.

 

Też tak twierdziłem w 2005 r jak wybudowałem dom i wmontowałem kominek (zwykłą LECHMĘ) z płaszczem wodnym. Poczytaj moje stare posty lub chociaż ten na jego początku to zrozumiesz co tu miałem za bicie piany i straszenie apokalipsą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżając wątek po tylu latach grzania kominkiem z płaszczem wodnym (połączonym o zgrozo w systemie zamkniętym) chciałbym poinformować, że nic się z nim nie wydarzyło, nawet nic nie zasyczało. Żadne z moich dzieci się nie oparzyło, dwa koty wylegiwały się przy kominku. Jedynym nieszczęściem dla mnie jest konieczność skrobania szyby z sadzy :). Trzymam się zasady - palę tylko wtedy jak jestem w domu lub dorzucam tyle by się wypaliło w ciągu 2 godzin gdy idę spać (mam ups podtrzymujący prąd do 1 h).

 

Pozdrawiam adwersarzy i specjalistów.

A ja miałem okazję w zeszłym tygodniu poprawiać totalnie skopaną instalacje gazową z pracownikiem bez uprawnień ( z zawodu hydraulik) która była wykonana przez fachowca z odpowiednią pieczątką i odebrana już przez urzędnika UDT-u :) To dopiero byli fachowcy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
My mamy kominek z płaszczem wodnym w salonie. Ogrzewa dom (dom ma 150 m2, ale garażu 25 m2 nie ogrzewamy) 125 m2. Oprócz tego mamy jeszcze piec elektryczny. Włączamy go jak nas nie ma, jak nam się nie chce palić w kominku i jak mamy tanią taryfę (czasami :-) ). Jesteśmy zadowoleni. Jeden tylko maleńki minusik. Nie za bardzo można wysterować kominkiem. np. zrobiło się już w domu 22 stopnie i stwierdzamy że chyba jeszcze troszeczkę trzeba by pogrzać. No i się dokłada a potem nagle robi się za gorąco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...