Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 808
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wyjsnijcie mi jedna rzecz!!

 

Jesli zapalicie w kominku to bez względu na to czy ma płaszcz wodny czy nie w calej chałupie jest bardzo ciepło. jesli wygasa w kominku to bez względu na to czy ma płaszcz wodny czy w całej chałupie robi sie chłodno (chłodniej). To po co mi płaszcz wodny???? Dla ciepłej wody uzytkowej!!!

Obecnie buduje drugi dom. Wg. mnie kominek z płaszcze wodnym będzie miał sens i ogromną przewagę nad zwykłym jesli zastosujemy go z buforem (zbiernikiem np. 500 l z węzownicami na c.o. i c.w.u.) Wtedy w trakcie palenia w kominku mamy ciepło i jednocześnie nagrzewamy np. 500 l wody do tem. 80 stopni.

Mając ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogowe) o tem. zasilania np. 35 stopni. Te 500 litrów wody (wg. mojego projektanta)odda około 8 kW na godzine przez 5 godzin. Czyli dom będzie ogrzewany przez 5 godzin po wygaszeniu w kominku.

 

Czyli tak:

wracamy z pracy godz.15-16 rozpalamy w komninku. Do 22.00 palimy i mamy ciepło, anbijamy bufor. O 22.30 regulator przestawia temp w pomieszczeniach na nocną (czyli z 22 na 18-19). W kominku wygasa, bufor pełny. W nocy c.o. praktycznie nie działa bo zanim temp. spadnie do 18-19 stopni to jest 6.00 i przestawienie się temp na dzienną. Czyli zaczyna grzać ale nie piec tylko woda z bufora.

Grzeje 2 godziny. Wychodzimy do pracy, dzieci do szkoły. Jest 8.00. Bufor wykorzystał 40 % swoich zapasów. Od 8.00 tem. przestauiwa sie na regulatorze ponownie na 19 st. (nikogo nie ma w domu). Włącza sie o 14.00 na 22 stopnie by nam zagrzać domek do 22 st. jak wrócimy z pracy. Pierwsyz domowników wraca o 15-15.30. Bufor pracował 1-1,5 godz. Rozpalamy w kominku.Ładyjemy bufor.

 

Wtedy to faktycznie ma sens. Akumulowanie ciepła i wykozystywanie go wtedy gdy nie palimy. A tak to po co......

1.Otwarty układ

2,Zawory bezpieczeństwa

3.Ryzyko powaznej awarii (brak wody, nieszczelnośc wkładu)

 

Naprawdę jak rozpalę teraz w kominku to grwitacyjnie 14 KW na 220 m.kw jest ponad 25 st. na dole i 22-23 w sypialniach na górze. I na prawdę nie musze miec zagotowanej wody w grzejnikach.

 

Pomyslcie przy układach solarnych podstawową zaleta jest magazynowanie ciepła w buforach. A tu przy kominku nikt o tym nie mówi. Nawet pan z Makrotermu był stasznie żdziwiony że chce miec ciepło po tym jak wygasi sie w kominku.

 

Nie jestem przeciwnikiem wkładu z płaszem wodnym, pod warunkiem że magazynujemy ciepło (przecież solar dający wode tylko wtedy gdy swieci słońce byłby bez sensu).

TYLKO JAK TO ZROBIC. KTO ZNA STRONY LUB PRODUCENTOW PODAJACYCH GOTOWE ROZWIAZANIA TAKIEGO UKLADU.

 

Wiem ze kupic bufor to nie problem ale chodzi mi o gotowe rozwiazania całego systemu. Byc moze bufor z 3 wężownicami do podłaczenia dodatkowo solarów na lato!!??

 

Pozdrawiam

 

 

Ne jestem przeciwnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anonimowy porównujesz standardowy kominek który ogrzewa powietrze z wkładem z płaszczem wodnym. Ja nie wierzę w to że dałbym radę ogrzać mój dom powietrzem, nie dałbym po prostu rady rozprowadzić przewodów powietrznych do wszystkich pomieszczeń, a jeżeli już bym rozprowadził to było by to bardzo kosztowne i w moim przypadku nie estetyczne. Dla mnie płaszcz wodny to było jedyne wyjście. Poza tym moi znajomi mają kominki które ogrzewają powietrze i ciągle narzekają na brudzenie ścian w okolicach kratek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-03-21 10:57, Marek K wrote:

Podstawowe dwie wady, które według mnie go dyskwalifikują, to:

1. brak jakiejkolwiek metody zmniejszenia zadymienia szyby,

2. pobieranie powietrza, do spalania z pomieszczenia w którym jest zainstalowany,

Lecz, jak pisałem- jest najładniejszy i płaszcz wodny osłonięty szamotem (też duża zaleta).

I 3. brak dopalenia spalin (brak defrektora), co zostało poprawione w ostatniej wersji Makroterma!.

 

Masz "nieświeże" wiadomości:

1. wszystkie wkłady wodne Merkury mają nawiew powietrza na szybkę aby zmniejszyć zadymienie

2. wkład 105 W ma płaszcz powietrzny do którego podłączamy rurę doprowadzającą świeże powietrze z zewnątrz. Nie ma tego 101 W, ale ma kruciec na powietrze i także można sobie takie doprowadzenie wykonać

3.tu się zgadzam, jest standartowy szyber, który reguluję "intensywność" spalania.

A więcej to możesz sobie poczytać http://www.termokomfort.b.win.pl

w dziale kominki.

Pozdrawiam

Marek.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marek K dnia 2003-03-21 12:10 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sprostowanie.

Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa: jak zabezpieczyć wkład wodny przed wzrostem temperatury? i Zagotowaniem wody. Czy wystarczy zawór bezpieczeństwa? U CTM widziałem naczynie wzbiorcze, piszą że jest też zawór dopuszczający wodę z wodociągu z czujnikiem temperatury w płaszczu wodnym? Czy to jest do kupienia? Ile taki zawór kosztuje i czy spełni swoją role?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś na konkretne pytanie nie widzę odpowiedzi!:???:, szkoda.

Rozmawiałem z instalatorem, który twierdzi, że instaluje kilka wkładów "Makroterma", na sezon. On też nie za bardzo potrafi odpowiedzieć na takie pytania!!!. A to jest podstawa pracy takiego wkładu. Niby "Makroterm", jest teraz bardzo popularny, ale urzytkowników nie widać (przynajmniej na tym forum). Czas mija, wkłady drożeją, producenci zmieniają ich konstrukcję, i to co było 1/2 roku temu jest nieaktualne!.

Jeśli chodzi o "Merkurego", to zdrożał!!!, a konstrukcja raczej się nie zmieniła. Nie widzę możliwości bezpośredniego podłączenia powietrza we wkładzie 105W. Jakby taka była, to dzisiaj napisłbym jak się sprawuje, po 3 mies. pracy!;-(.

Owiew szyby?, to namiastka systemu. Ile % powietrza jest skierowane na szybę?, 10, 20, a może 35%?. Może to sprawa patentów, i "wzorów urzytkowych", ale co mnie to obchodzi. Wkład który kupię za parę tys. ma być ideałem- możliwe, że to nierealne.

hvac-

Co na tej stronie jest takiego, ja nic konkretnego nie znalazłem!. Może niedowidzę, ale to kilkanaście lat pracy przy monitorze:smile:.

A gdzie jest Forest-Natura?. Czyżby nie miał żadnych konkretnych danych, a może to tylko "wystarczy zainstalować i będzie działać" ha, ha, :sad:

Marek.

A jeszcze bufor!!!, dobra rzecz, ale miało to być pominięte właśnie dzięki automatyce "Makroterma". Koszt olbrzymi, tylko; że może zwiększyć sprawność paleniska nawet >20%.

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marek K dnia 2003-03-25 13:53 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie zdopingowałeś do pisania!

Zaraz wyjaśnię jak to działa.

Wkład z płaszczem wodnym działający w dwóch systemach (otwarty i zamknięty) musi mieć zawór dopuszczający zimną wodę do obiegu otwartego. W przypadku zagotowania się wody w płaszczu wodnym bąbelki powietrza (takie jak w czajniku elektrycznym) "udają się" do zbiornika wzbiorczego (otwartego) i kłopot z głowy. Równocześnie czujnik temp. "odkręca" zawór dopuszczający i wyrównuje poziom wyparowanej wody do jego poziomu regulowanego przez pływak w zbiorniku wzbiorczym. Zimna woda obniża równocześnie temp. w płaszczu wodnym.

Jeżeli chodzi o obieg zamknięty to tu temp. wrzenia zależna jest od ciśnienia w nim panującego. Tak "pi razy oko" to jest ona o ok. 15-20 st. C wyższa niż w obiegu otwartym. W związku z tym nie ma tu żadnego niebezpieczeństwa zagotowania się w nim wody bo wcześniej sprawę załatwi zawór dopuszczający.

Dodatkowo powinien znajdować się na wyjściu do obiegu zamkniętego zawór bezpieczeństa, który pod wpływem wyższego ciśnienia (gdy woda zaczyna się gotować) odcina dostęp do obiegu zamkniętego i kieruje wodę do obiegu otwartego. Gdy mamy obieg otwarty to nie jest on konieczny, ale na wszelki wypadek...kosztuje on niewiele.

Taki system zabezpieczeń stosuje się ( a przynajmniej powinno)w każdych kotłach bez różnicy czy jest to kominek czy "zwykły węglok".

Uff...ale się rozpisałem. Mam nadzieję że zrobiłem to w miarę klarownie.

Aha...w kominkach posiadających sterownik regulujący pracę wkładu i dmuchawę równocześnie podczas włączenia się czujnika temp. odcinany jest dostęp powietrza do wętrza paleniska i ogień sam się przytłumia.

Po więcej - na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaaa.....

Kominek w układzie zamkniętym..... Resztę załatwi zawór dopuszczający..... a żeliwo /stal lubi na przemian ciepłą/zimną wodę...

A tak całkiem poważnie to kto dopuścił kominki do pracy w układzie zamkniętym? Wg normy nie jest to możliwe, chyba że jest wężownica bezpieczeństwa. Tak więc musi być system otwarty, tylko że w momencie zagotowania wody na szczeście nie występuje tzw. "dopuszczanie wody", po prostu się gotuje i tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek pracuje w układzie otwartym - jest naczynie wzbiorcze i od niego mamy poprowadzony spust wody, jednocześnie mamy też automatyczne dopuszczanie wody w razie za małej jej ilości w obiegu kominkowym. Ten układ jest połączony poprzez wymiennik płytowy /wielkość 40/20/5cm/ z zamkniętym układem CO /kocioł gazowy.

W tym nie ma żadnej filozofii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majka

Napisz coś więcej o tym kominku:

Jaki typ wkładu?.

Jak pracuje, ile dokładasz drzewa, co ile czasu?.

Od kiedy go urzywasz, i jak oceniasz jego przydatność?.

Czy masz w układzie zawory termostatyczne, jeżeli tak, to czy na wszystkich grzejnikach?.

Czy sterujesz sterownikiem pokojowym- pogodowym?.

Czy masz zasilanie awaryjne?.

Co uważasz za błędne- zmieniła byś w swojej instalacji?.

Czy możesz polecić instalatora?.

 

Anonimowy, piszesz bzdury, a nie znasz konstrukcji!!!. Można ten wkład (Merkury ) tak podłączyć!!!. Jeżeli chcesz merytorycznej dyskusji- to się przedstaw.

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku i wszyscy inni zainteresowani. O wszystkim juz pisałam w wielu wątkach, poszukajcie proszę. Częśc jest w dzienniku budowy, współpraca kominka z płaszczem wodnym z CO, pogodówka,

Poszukajcie, poczytajcie a potem zadajcie pytania, z chęcią odpowiem /jak nie będą za trudne :grin: /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...