Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Drodzy kominkowcy,

bikt nie kwestionuje korzysci, wynikajacych z opalania drenwem

waszych mieszkan. Automatyka moze budzic juz respekt.

 

Jednak moje powazne watpliwosci dotycza jednak faktu/koniecznosci zorganizowania kotlowni w czesci mieszkalnej.

Fajnie jest posiedziec przed kominkiem wieczorem, ale juz nie do zaakceptowania byloby dla mnie targanie drew do pokoju i podkladanie kilka razy na dobe.

 

Z tego wlasnie powodu nie zainstaluje u siebie kominka.

 

Anonimowy z wyboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 808
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytania:

1) czy ktoś ma taki wkład i czy jest z niego zadowolony czy też odradza?

20 jak się takie rozwiązanie sprawdza latem gdy np. chciałbym rozpalic ogień w kominku ale nie chciałababym aby grzały mi kaloryfery?

3) co w przypadku gdy np. nie ma prądu (pompka nie działa) to czy ciśnienie gorącej wody nie rozwali "płaszcza wodnego"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też o takim wkładzie (kłopotliwe rozprowadzenie DGP), ale po rozmowie z kominkarzem zrezygnowałem.

1. Dużo mniejsza sprawność niż kominka tradycyjnego.

2. Dużo większy koszt (aparatura, zasobniki ...)

3. W przypadku braku prądu zamykany jest dostęp powietrza (kominek wygasa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. mam taki kominek, jestem zadowolona

2. w lecie nie palę w kominku

3. jak nie będzie prądu i ma zagotować wodę w płaszczu, to:

- włącza się alarm dźwiękowy

- pojemnik wzbiorczy wyrównuje cisnienie

- automatycznie dopuszcza się zimna woda, a wrzątek wylewa do kanalizacji

- kominek wygasza się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tdxls - jakieś herezje opowiadasz (a właściwie nie ty).

Czuję się wywołany do odpowiedzi. Nie chcę się uważać za autorytet co do kominków podałem w skrócie tylko informacje jakich udzielił mi mój kominkarz.

Forest uważam cię za autorytet w tej dziedzinie, ale mówienie w taki sposób może wywołać skojarzenie, że brak Ci argumentów. Żeby nie być gołosłownym kilka słów interpretacji jaką usłyszałem, która wydaje mi się całkiem słuszna.

Sprawność kominka z płaszczem wodnym mniejsza jest ze względu na dwukrotną transforamację ciepła (ciepłe powietrze ogrzewa wodę, a woda z grzejników ogrzewa powietrze w pomieszczeniach). Tradycyjny kominek ogrzewa powietrze, które roprowadzane jest do pomieszczeń - czyli układ bezpośredni (brak transformacji).

Co do kosztów - prosty rachunek mówi, iż im bardziej skomplikowany układ tym droższy, a układ grzewczy z komineka z płaszczem wodnym jest chyba droższy od układu z kominkiem tardycyjnym.

Forest Czekam na twoją opinię, myślę, ze dzięki temu poszerzę swój zasób wiedzy i zyskają też inni forumowicze.

Pozdrawiam

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z tą transformacją ciepła właśnie mi nie pasuje...tak jakoś.

Materiał, zktórego zrobiony jest wkład kominkowy (żeliwo lub stal) ogrzewa powietrze znajdujące się wokół niego i następnie jest transportowane (za pomocą "dmuchawki" lub "grawitacji") do innych pomieszczeń.

W kominkach z płaszczem wodnym tenże sam materiał oddaje bezpośrednio ciepło wodzie krążącej w samym płaszczu lub ruszcie wodnym lu opłomykach (takich jak w "normalnym" piecu węglowym.

Także na tym poziomie występują te same straty ciepła.

Woda jest lepszym przewodnikiem ciepła niż powietrze.

Spróbuj włożyć palec do wody mającej 100 st. C i potem do piekarnika nagrzanego do tej samej temp. a przekonasz się o tym.

Większe straty są niestety w rozprowadzeniu powietrza (DGP) niż w c.o. wodnym, które ma ponad dziesięciokrotnie mniejszą średnicę (DGP - 150 mm, c.o. miedziane lu plastikowe np. 15 mm).

DGP często rozprowadzane jest po nieużytkowym, niedocieplonym poddaszu, c.o. z reguły siedzi w ciepłych ścianach lub podłodze stale ogrzewanych pomieszczeń.

Sama izolacja DGP jest niczym wobec piankowej otuliny przewodów c.o.

Cały czas mówimy o nowym domu oczywiście.

A co do kosztów - podpięcie wkładu z "płaszczem" do już istniejącej instalacji c.o. jest o wiele tańsze niż robienie od podstaw DGP.

Zakładam że oprócz kominika w domu będzie funkcjonował drugi system grzewczy.

Jeżeli natomiast kominek będzie jedynym urządzeniem grzewczym to oczywiście dorabianie do niego całej instalacji c.o. "na siłę" będzie droższe.

Ale rozważyć tu jeszcze należało by aspekt uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. A to zawsze stanowi duży koszt w budżecie domowym.

Zawsze warto sobie policzyć co ile kosztuje i porównać koszty.

Może się okazać że np taka inst. zwróci się po 2-3 latach właśnie ze względu na wodę do mycia garów i kąpieli.

Pozdrawiam.

P.S. Czasami "walę" skrótowymi wypowiedziami bo czas nagli i spać trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałam trzeba rozróżniać termo i turbo kominki. Te termo są wycofywane ze względu na bezpieczeństwo. Turbo wyglądają dosyć ciekawie tylko odpowiednio kosztują

Sąsiedzi mają kominek z płaszczem wodnym i są zadowoleni - zimą w zasadzie nie włączali pieca. Moim rodzicom polecono jednak turbokominek (z automatyką) ponieważ jest bezpieczniejszy. Cała kotłownia została wyceniona na ponad 20000 (piec, kominek z osprzętem i podłogówka wodna) w tym sam kominek z osprzętem to ponad 7000 gdy wkład do nadmuchu to ok 4000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

od kilku dni pale w kominku z plaszczem wodnym firmy makroterm, wszystko dziala tak jak powinno,, nie schlychac wentylatorow itp......

pale, poniewaz dosuszam legary i deski na podlogi, ktore przyjechaly z suszarni a teraz niestety jest duza wilgoc w powietrzu,

zasobnik z ciepla woda (300 l) nagrzewa sie do 60 stopni okolo 3 h, temperatura poczatkowa 18 stopni

grzeniki sa mocno cieple po uplywie 20 minut, na razie jestem zadowolony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...