Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Doprowadzenie rury do kominka z powietrzem z zewnątrz domu?


Wojtas33

Recommended Posts

Linka Bowdena (jak w hamulcu rowerowym) nawet jeśli jest 1-drutowa, jest urządzeniem zawodnym, podatnym na korozję , podlegającym konserwacji i wymianie.

Trzeba do tej wymiany zapewnić dostęp. Nie można jej tak po prostu zamurować.

To rozwiązanie które widziałem (rodzaj szybra), usytuowane było poziomo pod wkładem kominkowym.

Składało się z :

- Koryta z ceownika stalowego z okrągłym otworem o średnicy rury dolotowej I__ __I

- Dość ciężkiej prostokątnej płytki stalowej mieszczacej się w tym ceowniku, z takim samym otworem, dającej się przesuwać wzdłuż ceownika

- Na obu końcach ceownika przyspawane były ograniczniki ruchu płytki

- Do płytki zamocowany był pręt stalowy wystający na zewnątrz obudowy kominka (przez otwór obramowany metalową rurką.

- Na drugim końcu pręta była rączka do pociągania.

W czasie zamykania/otwierania następowało samoczyszczenie szybra z popiołu i drobnych kamyczków.

Ponadto przez niewielki, co prawda, otwór kontrolny w obudowie kominka można było zabaczyć działanie szybra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie które widziałem (rodzaj szybra), usytuowane było poziomo pod wkładem kominkowym.

Składało się z :

- Koryta z ceownika stalowego z okrągłym otworem o średnicy rury dolotowej I__ __I

- Dość ciężkiej prostokątnej płytki stalowej mieszczacej się w tym ceowniku, z takim samym otworem, dającej się przesuwać wzdłuż ceownika

- Na obu końcach ceownika przyspawane były ograniczniki ruchu płytki

- Do płytki zamocowany był pręt stalowy wystający na zewnątrz obudowy kominka (przez otwór obramowany metalową rurką.

- Na drugim końcu pręta była rączka do pociągania.

W czasie zamykania/otwierania następowało samoczyszczenie szybra z popiołu i drobnych kamyczków.

Ponadto przez niewielki, co prawda, otwór kontrolny w obudowie kominka można było zabaczyć działanie szybra.

Ok potrafię sobie to wyobrazić :D Ja linki nie zamurowywałem a linkę i mechanizm zaistalowałem współosiowo wewnątrz rury. Linka tylko przechodzi na zewnątrz przez ściankę rury na wyjściu do podpięcia do rury do kominka(Tarnava). I tu w przyszłości może być problem z wymianą :cry: Ale przez to mam szczelne połączenie z wkładem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moze być tak że cały dzień kominek pobiera powietrze do spalania z mieszkania i wywala go w komin. Przy szczelnych oknach skąd ma dopłynąć nowe powietrze do domu zamiast tego wyrzuconego przez komin ??

Ano właśnie przez tą rurą.

A jak nie to ssa przez kratki wentylacyjne i zaczynaja się szopki w domu.

Podciśnienie, zaduch, w kominku sie nie chce palić, dym cofa itp.

 

A jaka jest gwarancja, ze to wlasnie powietrze z tej rury bedzie zasysane a nie z kratki wentylacyjnej? Kratki went. tez sa zazwyczaj blisko kominka (wspolny komin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moze być tak że cały dzień kominek pobiera powietrze do spalania z mieszkania i wywala go w komin. Przy szczelnych oknach skąd ma dopłynąć nowe powietrze do domu zamiast tego wyrzuconego przez komin ??

Ano właśnie przez tą rurą.

A jak nie to ssa przez kratki wentylacyjne i zaczynaja się szopki w domu.

Podciśnienie, zaduch, w kominku sie nie chce palić, dym cofa itp.

 

A jaka jest gwarancja, ze to wlasnie powietrze z tej rury bedzie zasysane a nie z kratki wentylacyjnej? Kratki went. tez sa zazwyczaj blisko kominka (wspolny komin).

Ale rura jest jeszcze blizej. Reszte pozostawiamy grawitacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postawiłem sam kominek z całą zabudową. Rura doprowadzająca zimne powietrze to typowa kanalizacyjna 100. Fakt nie zastosowałem żadnego zamykadła, ale uważam, że to najmniejszy problem. Na wlocie zamontowałem zwykłą kratkę wentylatacyjną z siateczką i to wstarczy by ewentualne robactwo nie właziło do domu. Można zastosować kratki zamykane itp. itd. Najważniejsze by grzało i było ciepło, przecież zimne powietrze ogrzewa się opływając kominek. Problemem może być tylko zimne powietrze wlatujące do domku gdy nie grzejemy w kominku. W moim przypadku gdy jedynym źródłem ogrzewania jest kominek przymykanie zimnego wlotu powietrza jest nie potrzebne. Moi znajomi żeby rozpalić w kominku muszą otwierać okna. Rura kosztuje grosze a nie ma później problemów. Fachowiec który mówi że taka rura jest nie potrzebna nie jest fachowcem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...