Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom ze styropianu +rekuperator +kominek +solar +olej = ???


Recommended Posts

Witam !

 

Jaka waszym zdaniem jest opłacalność takiego rozwiązania :

 

Dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej ok 150m2 zbudowany z kształtek styropianowych, poddasze ocieplone w tradycyjny sposob wełną.

 

Aby ogrzać dom chciałbym zastosować ogrzewanie olejowe, kominek z podkową [tj tzw płaszczem wodnym] a system ten miał by uzupełniać rekuperator.

 

Do podgrzewania wody w sezonie letnim uyżyte były by solary oraz jako uzupełnienie olej, zimą zaś olej + kominek + jakaś część solarów.

 

Czy aby ja dobrze zrozumiałem na czym polegają poszczególne systemy i można je w ten sposób połączyć ? A może jakieś technologie wykluczają sie wzajemnie ?

 

Prosił bym w wszelkie rady, oraz o konstruktywną krytykę moich wypocin :p zajrzę tutaj niestety raczej jutro w południe i wtedy postaram sie odpowiedzieć na ewentualne pytania.

 

Pozdrawiam ! i życzę powodzenia wszystkim budującym jak i tym marzącym dopiero o własnych czterech ścianach !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Solary ? Cypek, posiadasz je ? czytałem o niech i z tego co wiem, zwrot takiej instalacji nastąpi po około 6 latach, niby długo niby nie.

 

REKU ? nie dość że służył by jako mechaniczna wentylacja w domu ze 'styropianu' eliminujac to o czym pisaliscie tzn nadmierną wilgoć to działał by jako odzysk ciepła wraz z połączeniem z kominkiem.

 

Wydaje mi sie że zastosowanie tych technoligi jest bardzo korzystne, jakie wy macie zdanie na ten temat ?

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według moich wyliczeń solary to zwrot inwestycji po ok 10-11 latach = nie opłaca się.

Chyba że masz smykałkę do turystyki i majsterkowania : kolektory solary kupujesz

u Szarusia na Węgrzech (sporo taniej - tak ok 50%), przywozisz i montujesz samodzielnie

instalację. Wtedy koszty będa sporo mniejsze i zwrot może nastąpić po 5-6 latach.

Rekuperator też mam w planach hu siebie w budynku. Pierwotne miał być Mistral 400 ale po

lekturze postów Adama_mk zastanawiam się nad samodzielną budową (złożeniem) tego urządzenia.

 

Solary + kominek + kocioł w pakietach można kupić w Makrotermie - pytanie czy to ma sens?

Jak juz iść w kierunku systemów niskotemperaturowych to może lepiej pompa ciepła zamiast kotła

olejowego i solarów? Sumaryczne koszty tych instalacji nie będa się od siebie zbyt wiele rózniły

bo pompy sporo potaniały ostatnimi laty.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam o tych wszedobylskich kominkach to mam wrażenie że niedługo w Polsce nie bedzie juz drzew. NIe wspomne juz o sprawnoiści tego typu źródła i kłopotliwości podtrzymywania żaru. NO i nie wiem czy wszyscy zauwazyli, że ostatnio drewno jakieś drogie sie zrobiło. Co to bedzie jak zaczną produkowac benę z węgla i ten ostatni zdrożeje- az strach pomyśleć.

NO i na sam koniec-kurka - wieczorem na wsi to się można o tej porze udusic od smogu z kominków. Ja dziękuje za takie ekologiczne źródło.

 

Ludziska, zacznijcie sadzic drzewa na swoich posesjach, a nie tyko byście wszystko jarali w kominkach ze sprawnościa w porywach do 50%.

 

Awracając do tematu- Rydzu dobrze mówi- lepiej chyba zainwestowac kaskę w oszczędne źródło ciepła w postaci PC niż bawic sie w solary, olej i kominek.

Kominek zresztą można zawsze potem dostawić jak sie okaze bez piromańskich doznań nie da sie we własnym domu funkcjonowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa ciepla zapewni ogrzewanie domu ? w jaki sposob ?

zagrzeje wode do mycia i kapania ?

no i na co to coś działa :p

 

Pozdrawiam !

 

Zapewni ogrzewanie domu, zagrzeje ciepłą wodę do mycia i kąpania.

Działa na prad. Wykorzystuje ciepło ziemi. trochę jakby odwrócona zasada działania lodówki - tą część która normalnie jest zamrażalnikiem zakopujesz w ziemi (ona będzie pobierała ciepło z gruntu), a część która normalnie jest ciepła z tyłu lodówki wprowadzasz do domu (najczęściej jako ogrzewanie podłogowe).

Opis oczywiście jest w uproszczeniu. Producenci podają że można osiągnac na tym nawet 5 krotną wydajność cieplną w stosunku do włożonej energii - czyli każda włozona w pracę urządzenia kilowatogodzina daje 5 kW energii cieplnej.

To tak w skrócie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem

Dom ze styropianu to kiepski wybor.

Solary nieoplacalne.

Pompy ciepla tak samo oplacalne jak solary

Ogrzewanie olejowe i kiepskie i drogie.

Ogrzewanie kominkiem w plaszczu wyjatkowo upierdliwe.

Rekuperator choc niepozbawiony wad jako jedyny ma jakis sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RYDZU, zwięzła w miarę konkretna [chodź w uproszczeniu] odpowiedź :)

dzięki. A na jakiej głębokości nalezy umieścić 'zamrażalnik' :D

 

Jezier - nie dobrze Ci sie mieszka w domu ze styropianu czy przy budowie takiego obiektu wystąpiły jakieś probemy ?

 

- ogrzewanie olejowe kiepskie i drogie : chodziło mi o to iż po wybudowaniu domu ze 'styropianu' , ogrzewanie olejowe nie wydało by sie wcale takie drogie zwłaszcza że REKU spełniaj by role mechanicznej wentylacji [ewentualna wilgoć precz !] oraz odzysku no chodźby 40% ciepła.

- Kominek upierdliwy : służył by głównie do ozdoby mieszkania jednak napewno zostawał by wykorzystywany do spełniania swej roli jaką jest ogrzanie pomieszczenia [piec olejowy wyłączony a REKU nadal odzyskuje ciepło] oraz podgrzanie wody.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem

Dom ze styropianu to kiepski wybor.

Solary nieoplacalne.

Pompy ciepla tak samo oplacalne jak solary

Ogrzewanie olejowe i kiepskie i drogie.

Ogrzewanie kominkiem w plaszczu wyjatkowo upierdliwe.

Rekuperator choc niepozbawiony wad jako jedyny ma jakis sens.

 

:o zly dzien czy co ?? :o

 

Dom ze styropianu - jak kto woli (przy zlym zageszczaniu betonu = problemy

 

Solary = dzisiaj wydajesz, potem kozystasz i nie placisz - na starosc bedziesz mial darmo - tylko prózniowe...

 

Pompy ciepla - drogie, kiedys moze beda wsparcia rzadu..

 

Ogrzewanie olejowe= super, chyba ze maz gaz ziemny, LPG drogie i straszne umowy.

 

Ogrzewanie kominkiem w plaszczu - jezeli lubisz kominki, musisz miec - ladne i praktyczne.

 

Rekuperator -trzeba miec choc ja nie mam :)

 

ja mam olejowe + podlogówka (jako automat), kominek, solar do wody uzytkowej - olejowy wlacza sie kilka razy na tydzien, gdzie 1x dzienie rozpale wieczorkiem w kominku - po pracy... :) ciepla woda za free, w zime tez - nawet gdy snieg lezy - teraz mamy 4°C, na kolektorze prózniowym mam teraz 56°C. Jak sa jest szarówka - okolo 30-40°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, teoretycy.

Solary = dupa blada.

Pompa = dupa blada

Reku = dupa blada.

Wszystkie te opowiastki o odzysku można dziewczynie na randce opowiadać. Energie do domu trzeba doprowadzić i basta.

Masz wybór: prad, olej gaz (ziemy, propan, PB), węgiel, drewno, pelety, miał i inne włacznie ze słomą i rzepakiem.

Reszta to zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary nie sa za darmo to i cieplo nie jest. Nie twierdze ze nie podrzewaja wody, tylko ze naklady duze a zyski marne. Tym bardziej dla emerytow.

Dom ze styropianu moze jest ok. Moze ci co mieszkaja sa szczesliwi. Ja nie wiem. Ale mam zle zdanie o takiej technologii. Dlatego ze roznie sie w zyciu zdarza i lepiej miec dom ktory da sie latwo opchnac. A domu styropianowego nie sprzeda sie za tyle co murowanego np z ceramiki. Podobne zdanie mam np. o domach szkieletowych.

Olej moze kiedys byl tani. Teraz jest strasznie drogi Szybko dogania LPG. Do tego akcyza, ciagle drozejaca ropa. Magazyn oleju w domu = duza kotlownia. Piec i glosny i cuchnacy. Cala inwestycja droga.

Kominek nie musi miec plaszcza. Palenie w kominku okazjonalne ok. Kotlownia w salonie to tragedia. Lepiej juz miec piec na drewno w kotlowni. Sprawniejsze sa, nie dorzuca sie tak czesto jak do kominka, steruje sie nimi latwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier : nic nie ma za darmo, faktycznie, może dla jakiegoś emeryta tóry mieszka we własnym domku zakup solarów jest drogi i musi grzać prądem cały czas albo zapierniczać do piwnicy i męcząc sie [emerty] dokładać do pieca...to może warto we wczesnym stadium życia :D zainwestować w coś co na stare lata będzie dla nas korzystne ? tak samo z olejem, jeżeli połączy sie olej z domem ze styropianu i REKU to tego oleju ta duzo nie pojdzie, a do pieca nie trzeba dokładać. tak samo jak pisałem wyżej co do kominka, była by to raczej ozdoba która w razie działalności nie tylko by sie ładnie świeciłą ale także ogrzewała dom oraz wode. więc nie ma co gadać o kotłowni w salonie

 

[radze czytać temat od swojego ostatniego postu do końca]

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem wszystko. To byla moja odpowiedz na post pmg glownie. Ja sie emerytow nie czepiam ale to jest jeden z argumentow zwolenikow solarow - bo jak bede na emeryturze. Innym argumentem jest ten ze wywale gore pieniedzy ale to sie nie liczy. Szybko zapomne a ciepla wode bede mial. Mozna sie w ten sposob oszukiwac ale nie ma to nic wspolnego z oplacalnoscia. Zakup ich dzisiaj nie bedzie korzystny ekonomicznie ani teraz ani pozniej. Z rynku nie znikna i mozna w nie kiedys w przyszlosci zainwestowac.

Jesli oleju pojdzie nieduzo to nie zlikwiduje to wad tego ogrzewania. Nawet gorzej bo kotlownia kosztowac bedzie prawie tyle samo co gdybys duzo oleju zuzywal.

Jesli w kominku pali sie okazjonalnie to znowu jest problem z kosztami. Podlaczenie kominka do systemu centralnego ogrzewania generuje naklady finansowe. Malo palisz masz niewielkie zyski przy dosc sporej inwestycji. Duzo palisz robisz kotlownie w salonie. A kominek jest bardzo kiepskim sprawnosciowo urzadzeniem grzewczym. Wiekszosc ciepla uchodzi i tak kominem. A drewno drozeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...