Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mój kolega zapłacił u developera za domek wolnostojący 130mkw. surowy zamknięty na dziąłce 400mkw. 380.00pln. I tez mówił że super tanio.

 

Takie są ceny w tej chwili. :evil:

 

Jak widać tanio/drogo jest względne jak wszystko.....

Ja w zeszłym roku mogłem kupić domek ok. 120 m2 na działce 15 arowej w tej samej wsi za 180 tyś. Ale działka nie ładna a wykonanie domku zostawiało dużo do życzenia.......

Jak na razie dla mnie rozsądną kwotą, będącą w zasięgu :wink: jest jakieś 400 za całość. Może się uda :wink:

A może w międzyczasie trafię 6 w lotka :wink: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam pytanie czy ktoś z was załatwiał ostatnio kredyt hipoteczny ?

 

jeśli masz na myśli hipoteczny mieszkaniowy, to my- umowę podpisaliśmy 2 tygodznie temu

 

 

Możesz się podzielić uwagami gdzie i z jakim bankiem najlepiej rozmawiać ?

Chcę zacząć załatwiać formalności dla siebie.

Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy ktoś z was załatwiał ostatnio kredyt hipoteczny ?

 

jeśli masz na myśli hipoteczny mieszkaniowy, to my- umowę podpisaliśmy 2 tygodznie temu

 

 

Możesz się podzielić uwagami gdzie i z jakim bankiem najlepiej rozmawiać ?

Chcę zacząć załatwiać formalności dla siebie.

Z góry dziękuje.

 

My załatwialiśmy kredyt w PKO BP, dlaczego tam?

- bo to jeden z bardziej liberalnych banków jeśli chodzi o zdolność kredytową, więc dla osób ze średnią zdolnością kredytową jest o.k- niestety zazwyczaj za to te banki które są bardziej elastyczne pod tym względem są droższe, choć nam udało się wynegocjować niską marżę i prowizję (ale to odbijają sobie na innych opłataqch- wizyty inspektora, wcześniejsza spłata kredytu, ale nie pobierają za nadpłaty kredytu, nie mają bezpłatnego przewalutowania)

-nie czepiają się kosztorysu (no chyba że się bardzo nagnie- chętnie służe zestawieniem procentowym kosztów kolejnych elementów, tak żeby było wiarygodnie)

-szybko działają, w naszym przypadku to 20 dni od wniosku do podpisania umowy, ale było to spowodowane natłokiem wniosków, ze względu że każdy chciał się załapać na ulgę odsetkową, ale tak mieszczą sie w terminie 10 dni.

-nie robili problemu przy wycenie dzialki, my kupiliśmy działkę w czerwcu, w kosztorysie wyceniliśmy ją wyżej o 50% niż cena zakupu, a inspektor wycenił ją jeszcze wyżej bo o 100% więcej, a ma to bardzo duże znaczenie przy ustalaniu marży kredytu- chodzi o to żeby "wpaść" w wyższe widełki procentowego wkładu własnego, a Ty masz jeszcze większą możliwość manewru bo do wkładu własnego masz jeszcze stan surowy, my mieliśmy tylko przyłącza.

-z opini wielu osób wiem że nie ma problemów z kolejnymi transzami (my narazie nie uruchamiamy transzy, żeby nie płacić ubezpieczenia przejściowego, zanim nie będzie wpisu do hipoteki

-mogę polecić placówkę z fajną panią dyrektor, można fanie z nią ponegocjować

 

 

Ale ja bym Ci proponowała podejść do open, tam Ci przygotują najlepsze oferty i jeszcze złożyć z dwa trzy wnioski w wybranych bankach, jak przygotują umowy to wybierzasz najlepszą (nam nawet w PKO BP w dwóch innych oddziałach zaoferowali różne warunki), jeśli masz dużą zdolność kredytową to masz na prawdę spory wybór, ponoć tani jest millenium ale słyszałam, że potrafią tam zwlekać tygodniami, żeby powiedzieć że nie dostaniesz kredytu, w PKO BP wiesz to od razu, czy Ci dadzą, no chyba że w trakcie weryfikacji coś nie tak wyjdzie z papierami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne ceny wymieniacie, zajmuje sie kosztortsowaniem i nadzorem budow i wiem ze za strasznie duzo to was kosztuje. Sa sposoby na znaczne ograniczenie kosztow budowy oczywiscie ktorych nie mozna wymoc na firmie ale wystarczy troche swojego czasu i koszty ida znacznie w dol. Ja place za stan surowy z dachem 15tys i jest to realne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne ceny wymieniacie, zajmuje sie kosztortsowaniem i nadzorem budow i wiem ze za strasznie duzo to was kosztuje. Sa sposoby na znaczne ograniczenie kosztow budowy oczywiscie ktorych nie mozna wymoc na firmie ale wystarczy troche swojego czasu i koszty ida znacznie w dol. Ja place za stan surowy z dachem 15tys i jest to realne.

 

 

15.000 ? Super.

Znasz może wykonawców którzy podejmą się kompleksowego wykończenia domu

Rozpoczęcie prac do ustalenia. Zakończenie sierpnień /wrzesień 2007.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartekkk

 

Nie napisałeś skąd jesteś, a wcześniej pytałeś, czy jest ktoś z okilic Trójmiasta.

My jesteśmy z Tczewa i chętnie poznamy kogoś, kto buduje Hermesa w okolicy.

My mamy ekipę budowlaną za 29.000 zł za stan surowy z dachem, i dachówką, bo nie wiem czy w waszym rozumieniu z dachem to jest z więźbą dachowa i papą, czy też z dachówką. Nie mamy jeszcze z nimi podpisanej umowy, bo nie do końca przekonani jesteśmy czy to dobra cena. Widzieliśmy domy zbudowane przez tą ekipę i rozmawialiśmy z ludźmi, którymi domy budowali i raczej nie mieli do nich zastrzeżeń. Robią szybko i solidnie.

Bartekkk, jeśli znasz się na tym i budujesz na pomorzu, to ceny są raczej porównalne, doradź nam, czy dalej szulkać ekipy.

Może masz jakieś namiary do znanych ci i jeszce wolnych budowlańców, chętnie skorzystamy.

Oszczędność na robociźnie, w tym przypadku to 15.000 zł. Byłoby super. Na materiałach takich upustów nigdy się nie osiągnie.

Nie wiem czy podajecie do siebie numery telefonów, czy to raczej ryzykowne.

Na razie czekam na odpowiedź na forum. Podam jeszcze adres e - mail:

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna, żałować, że nie mieszkam na pomorzu.

W okolicach Wrocławia ceny za stan surowy z dachem ( cały dach na gotowo )

to minimum 45.000do 50.000 pln. Podobno są tańsi ale albo nie mają terminów albo przy dokładnym rozliczeniu okazuje się trzeba dopłacić za :

- wykończenie kominów

- założenie rynien

- założenie desek czołowych

- ozdobne wykończenia wieźby

- wybudowanie ścianek działowych

- ocieplanie fundamentów

- zasypanie i zagęszczenie fundamentów itp itd.

 

Moja dobra rada spisujcie wszystko na papierze w formie umowy. Każdy etap, krok po kroku.

Mój pierwszy wykonawca, z którym byłem umówiony na 30.000 za kompleksowy stan surowy otwarty zaczął pracę bardzo szybko i sprawnie. Oferował "super" ceny na materiały, beton, stal itp. W momencie kiedy nie korzystałem z jego "super" dostaw i sam załatwiałem materiały w podobnych a nie rzadko niższych cenach zmienił podejście. Kiedy doszliśmy do stanu ocieplania ścianek fundamentowych zaczęły się schody. Oburzył się że tego nie było w wycenie. Że nie robił nigdy z materiałów, które nakłada się cienką warstwą a Hydromax to on kładzie na zwykłe "placki" i nie będzie robił inaczej chyba, że dopłacę 2000pln. Po wylaniu betonu na stan zero zadzwonił, że ma mnie w d... ponieważ nic na mnie nie zarabia i nie będzie robił dalej.

Większość wykonawców ma układy i duże ( na moją wiedzę nawet do 20% ) rabaty w hurtowniach i niską ceną za robotę z nawiązką odrabiają sobie na materiałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 tys to za surowy otwarty stan, dach pokryty papą. Mam taką cene bo sam zajmuje sie budowaniem domow na codzien ale jest to mozliwe jedynie wtedy jezeli samemu pelni sie funkce majstra i kierownika budowy. Oczywiscie cena to umowiona kwota z ludzmi bez zarejestrowanej dzialalnosci jedynie tak to jest mozliwe.

Dzisiaj umowilem geologa do badan gruntu i ma robic wiercenia w przyszlym tygodniu - koszt to 600zl.

Potem adaptacja fundamentow do warunkow miejscowych i pozwolenie na budowe.

szczerze to mam fachowcow umowione na lipiec/sierpien a dzialke kupuje dopiero w lutym ale jest zaklepana i mam juz projekt.

Mam nadzije ze z moimi znajomosciami uda mi sie rozpoczac tak jak planuje, warto miec znajomych w urzedach.

Spotkalem sie z dziennikami z budow na forum muratora sam tez go niedlugo zaloze ale musze sie zapoznac z tajnikami korespondencji internetowej, postepy sa nikle.

Pozdrawiam !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie tez z opinia ze fachowcy naciagaja na materialach ale migdy sie nie zgodzcie na takie rozwiazanie, to wyludzanie pieniedzy w inny sposob od inwestora.

Mam doswiadczenie ze w hurtowni dzieki firmie ktora zakupuje materialy srednio za 300tys miesiecznie mozna uzyskac ceny np. stal dla zwyklego inwestora 3300 netto a dla firmy 3000 netto czyli kasa w kieszeni inewstora jak ma zaprzyjazniona firme a nie murarza.

Prawda ze stawki za robote sie windyja astronomicznie ale ja sam tez nie ma wykonawcow z firmy - mimo ze sa moimi dobrymi znajomymi ale szukam tanszych bo w firmie sa wieksze koszty niz ja place za robote a gdzie zwrot kosztow nie mowiac o zarobku firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek :

Ja też mówię tylko i wyłącznie o układzie prywatnym czyli Panowie dostają kasę do ręki i to wszystko. Każda rozmowa z "profesjonalną " firmą ( z f-ra VAT ) zaczyna się od innych kwot.

Średnie koszty jest łatwo sobie policzyć :

1. Zgrana ekipa 4 osobowa buduje dom ( stan surowy otwarty, prosty dach ) w około 4 miesiące

2. daje nam to 88 dni roboczych

3. 15.000 zł. za całość daje nam 170 zł. dziennie dla 3 lub 4 "fachowców".

 

Z tego co wiem to nikt nie chce robić w budowlance za mniej niż 8 - 10 zł. za godzinę.

Przy takim założeniu koszt robocizny to około 35.000 zł. co jest bardziej realne.

 

Tak czy inaczej obyś miął racje. Zaoszczędzisz dużo kasy.

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zakupem materiałów przez firmę to nie zawsze jest tak, że się nie opłaca. Mój ojciec ma takie znizki w hurtowniach, że za piec razem z montażem kasuje tyle co ten sam piec kosztuje w hurtowni dla osoby z ulicy, czyli montaż klient ma gratis i oboje są zadowoleni, klient bo zaoszczędził na robociźnie i mój ojciec bo za kilka godzin pracy ma przynajmniej 1000 zł w kieszeni.

 

Adam 12, a mój fachowiec zaśpiewał mi XXtyś, ale bez ścian działowych. Ma trzech pomocników, wczoraj zrobiłam wywiad na jego temat u 6 osób których wybudował domy (niektóre 5 lat temu) wszystcy są zadowoleni, bardzo szybko robi, KIerownik budowy po rozmowie z nim bardzo go chwali, mówi że nie często spotyka takich "bystrych" wykonawców. No i co się okazało bardzo ważne, bardzo dobrze zna warunki gruntowe i dzięki temu nie popełniliśmy błedu ściągając humus, bo mówi, że tu jest taki grunt, że jak się go zdejmie i przyjdzie deszcz lub śnieg, to trzeba by było usunąć cały grunt i nawieść nowy a to są już konkretne pieniądze. NIkt z naszych sąsiadów z tego powodu nie ściągał humusu. Nasz kierbud który jest zwolennikiem ściągania humusu potwierdził że dobrze wykonawca radzi.A ja Adam12 buduję się 15 kilometrów od Ciebie. NO ale wszystko wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzorowalem juz budowy o podobnych gabarytach i cztery miesiace to robota dla dwoch a nawet budowy takie planuje sie na trzy miesiace.

Oczywiscie licze jedynie dni pracy na budowie a nie lacznie z przerwami spowodowanymi schnieciem betonu itp.

Buduje mojego hermesa w chmielnie pod kartuzami to jest 40km od gdanska a murarzy wybieralem najtańszych takich jednak co wiem ze dobrze muruja a obowiazki majstra bede pelnic sam. Nie licze tego ze codziennie bede musial byc na budowie i sam borykac sie z obowiazkami majstra a oni kasuja najwiecej. Wszystko przed nami zobaczymy jak to bedzie mam nadzieje ze tanio i sprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to prawdziwa kasa jest ukryta w możliwościach zafakturowania materiałów z 7% vatem przez niektórych wykonawców. Tutaj można dużo zaoszczędzić. Tak jest przy oknach, ogrzewaniu itp. Przy murowaniu pozostaje tylko kombinowanie gdzie można kupić bez faktury itp.

 

Kamila odnośnie humusu to masz rację, U mnie też jest gliniasta gleba i po ściągnięciu przyszedł deszcz i ... miałem basen przez 2 tygodnie :D

Za to w lecie 24 tonowe auta z piachem mogły jeździć bez problemów po trawie.

Na Twoim miejscu naciskał bym na wykonawców żeby zrobili CI od razu działówki.

To "brudna" robota: piach, zaprawa, betoniarka, dowożenie ciężkimi samochodami materiałów. Lepiej to skończyć jednym zamachem. Tak jak tarasy, wejście do domu i wjazd do garażu. Ja zostawiłem to na później i teram muszę się liczyć z wjeżdżaniem betoniarki na budowę która zmasakruje wszystko dookoła.

 

Odnośnie kontroli to nie wiem jak Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzorowalem juz budowy o podobnych gabarytach i cztery miesiace to robota dla dwoch a nawet budowy takie planuje sie na trzy miesiace.

Oczywiscie licze jedynie dni pracy na budowie a nie lacznie z przerwami spowodowanymi schnieciem betonu itp.

Buduje mojego hermesa w chmielnie pod kartuzami to jest 40km od gdanska a murarzy wybieralem najtańszych takich jednak co wiem ze dobrze muruja a obowiazki majstra bede pelnic sam. Nie licze tego ze codziennie bede musial byc na budowie i sam borykac sie z obowiazkami majstra a oni kasuja najwiecej. Wszystko przed nami zobaczymy jak to bedzie mam nadzieje ze tanio i sprawnie.

 

W takim razie chyb będziesz musiał przebywać po kilka godzin dziennie na budowie.

Życzę powodzenia i wytrwałości. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja także wstępnie wybrałam ten projekt. Będę się budować 35 km na zachód od Warszawy, myślę że na wiosnę 2008 (ze względu na pracę muszę jeszcze pół roku odsiedzieć w Lęborku ) ;) Zaglądam tu często i czytam czytam czytam Wasze spostrzeżenia i pomysły na zmiany. Dzięki bardzo, mam nadzieję że ten wątek nie umrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...