Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwie umywalki obok siebie - blat z kamienia czy z płytek?


abromba

Recommended Posts

Stoję przed zrobieniem łazienki gdzie mam takie właśnie umywalki. I nie wiem, które wyjście zaplanować. Blat kamienny będzie na pewno łatwiejszy w utrzymaniu, ale może byc problem z dobraniem go kolorystycznie do płytek. Wiem, że trawertyn jest podatny na zabrudzenia, więc zostaje granit lub marmur. Ponadto nie wiem, jak wyjdzie mnie cenowo wyrzynanie dwóch dziur - to jest chyba jednak bardziej skomplikowana robota kamieniarska.

Z kolei blat obłozony płytkami (czy to dużymi czy to mozaiką) wymaga chyba perfekcyjnego zaizolowania przed wodą, zaimpregnowania fug itd. Mam małe dziecko i nie należę dp pedantów, więc skrupulatne wycieranie blatu po każdym użyciu to iluzja.

Od razy zaznaczam też, że z powyzszych względów tudzież koncepcji artystycznej odpada blat drewniany.

Bardzo Was proszę o doswiadczenia ew. przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też stałam przed takim dylematem. Pani, która projektowała mi łazienkę odradziła mi wykładania blatu kafelkami, ponoć w utrzymaniu w czystości jest to makabra i po dłuższym użytkowaniu wygląda fatalnie, poza tym do ładnego wykonania potrzebni są fachowcy wysokiej klasy gdyż łączenia od przodu blatu płytek muszą być wykonane perfekcyjnie. Po przemyśleniu zdecydowałam się na kamienny blat jeszcze go nie mam :( , ale wolę poczekać i pozbierać kaskę, ale być naprawdę zadowolona. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowałem blat z płytek przez parę lat, konstrukcja z płyt g-k, na to płytki i fuga. Troje dzieci, w tym dwoćh chłopców. Jedynym problemem było utrzymanie w stanie bez zacieków, bo płytki jednolicie ciemne, niestety :evil: . Fugi zabezpieczone jakimś Atlasem i też nie było problemów, choć białe. Myślę, że jasne płytki byłyby podobne w utrzymaniu czystości do jasnego kamienia. Porządny glazurnik który potrafi ładnie obudować wannę, poradzi sobie i z blatem. Ale nie namawiam, bo chyba wolałbym kamień, gdyby nie było innych ograniczeń. Inne rozwiązanie to podwójna umywalka, czyli duży kawał bialej ceramiki z dwoma wgłębieniami, taką kupiliśmy do domu do łazienki chłopców i sprawdza się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję od kilku miesięcy blat z trawertynu w łazience. Dobrałam go właśnie do koloru płytek. Jestem bardzo zadowolona nic na nim nie widać bo to niejednolity kamień. Nie miałam blatu z płytek ale mam płytki jasne w kuchni i nie wyobrażam ich sobie jeszcze na blacie - dodatkowe mycie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam blat z płytek. Nie jest tak źle z utrzymaniem czystości 8)

 

 

Co to znaczy "nie jest tak źle"? Bo ja właśnie projektuję z płytek i mnie przestraszyliście. U mnie bachóry chlapią i ciapią (męskie bachóry - więc niereformowalne :wink: ), a płytki wybralam drewnopodobne (tubądzin tajga) raczej małe, więc fug dużo. Kamień chyba strasznie drogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=9&id=45085&q=d-12&k=3&nxt=9

Witam

Tak to u mnie wygląda i jestem bardzo zadowolona,że nie posłuchałam męża i zrobiłam po swojemu :D ,(On zresztą teraz też).

Pozdrawiam

Ewa

 

 

bARDZO FAJNY DOMEK!!GRATULKI!!!Te rozwiązanie z blatem też w łazience też fajne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym byście umieścili taki kamienny blat (tzn. jak go zamocować)? Jeżeli ma być na dwie umywalki, to jednak będzie sporo ważył.

U nas jest na wymurowanych "ściankach":

http://www.whisperjet.neostrada.pl/blatluski.jpg

 

I jeszcze jedno - co do marmuru - kobita w którymś ze sklepów powiedziała, że po pierwsze trzeba często impregnować, po drugie bardzo wrażliwy na środki do czyszczenia. Podobno już mieli kilka przypadków, że klientce "pomoc domowa" zmieniła kolorystykę marmuru jakimś domestosem... No i że umywalka to nie najlepsze miejsce na marmur, bo te wszystkie babskie farbki, proszki i inne bardzo ładnie się wchłaniają. I już potem tam zostają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whisper - swieta prawda z ta praktycznoscia - tu w tym przypadku z niepraktycznoscia raczej.

 

Dodam jeszcze ze czesto po uzyciu nieodpowiednich rodkow marmur lubi robic sie matowy, czasem jak "chlapniesz" jakims lepszym (mocniejszym) srodkiem - zostaja plamy nie do usuniecia - reakcja natychmiastowa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wszystkie babskie farbki, proszki i inne bardzo ładnie się wchłaniają. I już potem tam zostają.

 

Ty szowinistyczna męska..... :wink: :wink:

A te wasze pianki, lakiery i inne takie????

 

A tak na serio to wygląda na to, że zostaje granit albo jakiś konglomerat?

 

I jeszcze pytanko do ewad-12: czy ta śliczna szafka podumywalkowa to jakiś model gotowy, czy też robiona na zamówienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://foto.onet.pl/upload/18/99/_547869_n.jpg

Dla "mojego kafelkarza" wykonanie blatu pokrytego płytkami ceramicznymi nie stanowiło żadnego problemu ,obejrzał , kazał kupić kilka szt. bloczków siporeksu gr. 10 cm i zieloną płytę g-k. Jak widać na foto konstrukcja opiera sie na 4 ściankach z bloczków, niestety nie zdążyłem podpatrzeć jak zamocował blat z płyty ( nie zastosował żadnych metalowych kątowników). Najważniejsze ,że konstrukcja jest wytrzymała (przy mocowaniu kinkietów stałem na niej całą masą mojego ciała :oops: ) i stabilna. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wszystkie babskie farbki, proszki i inne bardzo ładnie się wchłaniają. I już potem tam zostają.

 

Ty szowinistyczna męska..... :wink: :wink:

A te wasze pianki, lakiery i inne takie????

 

Że jestem męska szowinistyczna... to sie w pełni zgadzam. Ale jakie pianki? :o Lakiery? :o O czym Ty do mnie rozmawiasz???

 

A tak na serio to wygląda na to, że zostaje granit albo jakiś konglomerat?

Na serio to na to wygląda. Tam koło Baniochy ceny są naprawdę niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://foto.onet.pl/upload/18/99/_547869_n.jpg

Dla "mojego kafelkarza" wykonanie blatu pokrytego płytkami ceramicznymi nie stanowiło żadnego problemu ,obejrzał , kazał kupić kilka szt. bloczków siporeksu gr. 10 cm i zieloną płytę g-k. Jak widać na foto konstrukcja opiera sie na 4 ściankach z bloczków, niestety nie zdążyłem podpatrzeć jak zamocował blat z płyty ( nie zastosował żadnych metalowych kątowników). Najważniejsze ,że konstrukcja jest wytrzymała (przy mocowaniu kinkietów stałem na niej całą masą mojego ciała :oops: ) i stabilna. Pozdrawiam

 

Pięknie! A co z rzeczoną czystością w fugach i pomiędzy? :wink:

 

Whispery! Rozumiem, że nie ma jednak trudności z wycinaniem dziur w kamieniu? A jak wykończycie pod spodem? Jakieś drzwiczki i zabudowa, pustka, czy jakiś inny pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...