Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A to tak dla podtrzymania tematu czy inna głębsza myśl?

Głębsza myśl byłaby wtedy, gdybyś rozwinął ten temat "efektu szklarniowego" w kolektorach słonecznych.

Może masz na ten temat jakieś głębsze przemyślenia?

Na przykład intensyfikacja tego efektu w kolektorach solarnych dedykowanych do pracy w okresie zimowym, szczególnie w instalacjach rozbudowanych, które mogą wspomagać ogrzewanie niskotemperaturowe (płaszczyznowe). :wink: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może pomysł jak wykorzystać blaszany dach dwuspadowy z jedną połacią od południowego zachodu? 100m2 blachy (z jednej strony) nagrzewać się pewnie będzie bardzo. Jakieś rurki z glikolem do tego? Jak to przymocować? Spawać? Z czego to ewentualnie? I do czego? CWU? CO? Nie jestem zwolennikiem wydawania pieniędzy na ekologię tylko dlatego że to modne. Chciałbym mieć z tego jakiś zysk teraz czy w przyszłości. Warto się wogóle w to bawić? Jakieś linki jeżeli temat był też mile widziane, bo coś znaleść nie mogę. :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

mnie zastanawia prostsza idea a gdyby tak wykorzystać po prostu chłodnicę samochodową ? Powierzchnia pochłaniania ciepła jest bardzo duża, chłodnice są z aluminium - chyba same zalety?

I jeszcze jedno na moim stryszku jest nawet wiosną 50 C - może by tam wstawić kilka takich chłodnic plus rurki plus pompkę a całość wpiąć do bojlera ? Mój kolega w Zakopanym grzeje dom wiosną i jesienią przy pomocy wentylatora w kominie wentylacyjnym - koniec komina na stryszku... Tam też jest mnóstwo ciepła - w sumie prawie gotowy solar...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie podpytam jak Ci się udało to podłączenie.Masz 50 stC na stryszku i chcesz aby te chłodnice zagrzały wodę w bojlerze.Płyn -glikol w solarach próżniowo rurowych osiąga temp. rzędu 100stC i więcej.Woda w ZCWU nagrzewa się do np.60 stC, a ty z 50 stC chcesz zrobić .....ile????????.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie zastanawia prostsza idea a gdyby tak wykorzystać po prostu chłodnicę samochodową ? Powierzchnia pochłaniania ciepła jest bardzo duża, chłodnice są z aluminium - chyba same zalety?

I jeszcze jedno na moim stryszku jest nawet wiosną 50 C - może by tam wstawić kilka takich chłodnic plus rurki plus pompkę a całość wpiąć do bojlera ?

To się nie może udać.

Chłodnica jest dedykowana do zupełnie innych warunków pracy (temperatury mediów, przepływy mediów).

 

Jak w to zaangażujesz dużo czasu i pomyślunku to uda Ci się stworzyć (ale jakim kosztem?) układ który "podbije" o kilka stopni temperaturę wody, ale bojlera tym nie zagrzejesz.

Niestety na tym kończą się zalety Twojego pomysłu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pisałem coś o okresie zimowym ? U kolegi widziałem taki nawiew w zeszłym roku - wiosną i jesienią daje mu całkiem sporo ciepła za cenę prądu z wentylatora. Co do podgrzewania wody to nie upieram się. Jak bym miał pomysł jak tro zrobić to bym zrobił a nie zastanawiał się na forumie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akagi66 -- masz wentylację mechaniczną? Jeśli nie, to zaprzęgnij do pracy ten nagrzewający się strych i zrób sobie darmowe "chłodzenie" z GWC. Nazywa się to "strych słoneczny", działa to podobnie do komina słonecznego, który opisałem tutaj:

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/komin-sloneczny/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm - trochę mało informacji szczególnie w części dotyczącej pobierania powietrza - ale coś takiego ma mój kolega - skrzynię z nierdzewki zakopaną 4m pod ziemią , od niej rura do pobierania powietrza i druga do budynku. Z tym , że u niego ruch powietrza wymusza wentylator... Skrzynia jest wypełniona jakimiś kamieniami. Ciekawe jakie rozmiary by musiała mieć taka skrzynia , żeby schłodzić budynek 150m . Zimą przy wymuszonym obiegu powietrza można z tego mieć powietrze wstępnie ogrzane...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...