Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

tak aby wątek nie umarł;)

dzisiaj było całkiem fajne słoneczko (tylko czasami chmurka)

dzisiaj pod dachem było max 42*

"solarek-wiatraczek" nadmuchał zbiornik 140l z 16* do 37*

 

tak jeszcze dorzucę odnośnie dogrzewania domu dachem...

przez dzisiejszy dzień temp. w domu (100m2)podniosła się z 21,3 do 23,2* dzięki pompowaniu powietrza przez WM z pod połaci dachu

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zdjęc to ja nie będę robił bo nie mam ochoty rozkopywać poddasza z wełny...

zbudowałem urządzenie proste jak budowa cepa które faktycznie przynosi wymierne korzyści, a ty za wszelką cenę próbujesz mi udowodnić że ono nie działa???

dlaczego jestem traktowany jak jakiś "fantasta", powiedz jaki interes miał bym w biciu piany?

opisałem niedawno tą zabawkę w "koszty c.w.u" ( przeczytaj do końca ze zrozumieniem ), i uważam że jest całkiem niezłą alternatywą dla normalnej instalacji solarnej...

ja wcale nie muszę tego nikomu wciskać na siłe, opisałem jako ciekawostkę, a co wy z tm zrobicie to nie jest moje zmartwienie.

tak swoją drogą "dłubiąc" w tej dziedzinie powinieneś być bardziej otwarty na różne innowacje...

masz możliwości więc jak zechcesz to zbudujesz z ciekawości..., jak nie to nie, nic na siłę.

pozdrawiam.

janusz

ps. tak swoją drogą troche inaczej rozumujesz niż to działa;)

 

Jasku, ile CIe kosztowal caly system "kolektora", tak mniej wiecej chociaz ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak aby wątek nie umarł;)

dzisiaj było całkiem fajne słoneczko (tylko czasami chmurka)

dzisiaj pod dachem było max 42*

"solarek-wiatraczek" nadmuchał zbiornik 140l z 16* do 37*

 

tak jeszcze dorzucę odnośnie dogrzewania domu dachem...

przez dzisiejszy dzień temp. w domu (100m2)podniosła się z 21,3 do 23,2* dzięki pompowaniu powietrza przez WM z pod połaci dachu

 

te wyniki to z jednego dnia ? tzn i ogrzewanie domu i grzanie wody rownoczesnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, mam polac dachu centralnie na zachod. Zadziala?

 

Zniknelo zdjecie ze schematem, umiesc jeszcze raz plizzzzz

 

od maja do września będzie działać, dla przypomnienia pokrycie z blachy, izolacja tej części dachu...

 

postaram się wstawić nowy:D

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kupiłem 2 klimakonwektory będąc pod wrażeniem jaśkowych instalacji. mogę zrobić fotki jak ktoś chce zobaczyć szc szególy budowy

 

Sam sprzęt wygląda solidnie. Waży ok 24kg. Uwaga - blacha na krawędziach jest osta więc łatwo się pokaleczć. Wyścia elektryczne mają dokładny opis. Podłączenie sterownika 3-biegowego nie powinno być problemem nawet dla takiego lajkonika jak ja.

 

Teraz zastanawiam się jak to spożytkować :) zrobić WM albo jeden wymiennik dać na GGWC a z drugim kombinować solar powietrzny. Mam dach dwuspadowy centralnie wschód-zachód. Nachylenie 40st z tym że będzie pokrycie dachówka betonową w kolorze grafitowym. Od wiosny będe robić pomiary czy warto robić instalację. A mozę latem zaciągać ciepłe na strychu. Powietrze pod kalenicą powinno się nieżle nagrzewać.....

 

jasiek - czy wężownice można połączyć w szererg żeby zwiększyć czas wymiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zastanawiam się jak to spożytkować :) zrobić WM albo jeden wymiennik dać na GGWC a z drugim kombinować solar powietrzny. Mam dach dwuspadowy centralnie wschód-zachód. Nachylenie 40st z tym że będzie pokrycie dachówka betonową w kolorze grafitowym. Od wiosny będe robić pomiary czy warto robić instalację. A mozę latem zaciągać ciepłe na strychu. Powietrze pod kalenicą powinno się nieżle nagrzewać.....

 

jasiek - czy wężownice można połączyć w szererg żeby zwiększyć czas wymiany?

 

rekuperator przy rurowym GWC ma jakieś 80% sprawności, problem jest ze zbyt dużą wydajnością powietrza (jest problem żeby te klimakonwektory skręcić na bardzo małą wydajność ), no chyba że wykorzystasz inne wentylatory...

 

mam zrobione chłodzenie pasywne z udziałem tego wymiennika i działa super, przy zasilaniu wodą ze studni o temp. 12* na wylocie ma 15 * przy wydajności troszkę ponad 300m3/h (więcej nie pozwolą średnice kanałów )...

tak więc na GGWC nadaje się idealnie...

 

odnośnie solara...

chcesz mieć dachówkę a to oznacza znaczną bezwładność, nie osiągniesz tak wysokiej temp. powietrza pod dachem i ze znacznym przesunięciem momentu zadziałania (czas rozgrzewania się dachówki ) a to oznacza mniej czasu na samo grzanie

kierunek na zachód też ogranicza czas pracy, raczej dużo tym nie wykręcisz (w słoneczny letni dzień może z 40* złapie )

 

innym rozwiązaniem jest zbudowanie kolektora powietrznego w części dachu, zamiast pokrycia dachówką

podłączyć do tego wymiennik w układzie zamkniętym, to znaczy zasysać powietrze z kolektora do wymiennika i z powrotem to chłodniejsze (po odzysku ) wdmuchiwać do kolektora

robiłem eksperymenty z takim rozwiązaniem i szacuję że układ jest w stanie uzyskać 60-65* w słoneczny dzień od wiosny do jesieni

 

powietrze na strychu robi tylko wrażenie że jest tak ciepło, a tak na prawdę tam nie ma dużo energii

 

wężownice jak najbardziej trzeba połączyć w układ szeregowy, włąśnie jestem w trakcie przerabiania swojego solara, zmieniam także czerpnię pod dachem na trochę wyżej niż to opisywałem wcześniej bo jak się okazuje przy szczelnym gąsiorze na górze dachu jest jeszcze kilka stopni więcej...

co z tego wyjdzie to okaże się jak będą dni słoneczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, planuję kolektor z grzejników panelowych, 8 szt, ok. 8m2. Mam pytanie odnośnie rury łączącej kolektory z buforem. Kolektory będą oddalone od bufora jakieś 18 m mierząc po rurze. Planuję użyć alupexa. Jaką średnicę zastosować: 16mm czy 20mm? Dobrze myślę, że jak mniejsza średnica to mniejsze straty ciepła na przesyle, bo woda szybciej krąży? Ale z kolei mniejsza średnica to większy opór cieczy. Czy 16mm na taką powierzchnię to nie za mało? Jako czynnik transportujący planuję użyć jakiś płyn do chłodnic. Petrygo czy borygo na oko wydaję się gęstszy od wody. Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcia.

 

Wygląda na to że można wyciągnąć z tego 2.5+1kW po zrównolegleniu. Mam dwa więc plan minimum to spięcie dwóch do GGWC (na 200m rur). Chyba można przelożyć silnik na drugą stronę (opcja prawa lub lewa).

 

Silnik - są mniejsze jednostki ,tylko że bezpośrednio u chińczyka i trzeba zamawiać duże ilości.... sam silnik u nich taniutki....

 

Moja WM bęzie głównie chodzić na ~180m3/h więc ten motorek trochę za mocny.

IMG_4257.jpg

IMG_4259.jpg

IMG_4260.jpg

IMG_4263.jpg

IMG_4265.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może takie cudo zrobić, jak się domyślam regulator do ww silnika (schemat mniej więcej w połowie strony):

http://madmodder.net/index.php?topic=3288.0

Wyboru silników nie ma dużego:

http://www.czlwmotor.com/english/display.asp?id=21

 

Na elektrycie marnie się znam. Natomiast na alle..o znalazłem coś takiego: 'regulator rv2' sprzedający deklaruje że się nada... Tylko jak to podłączyć - faza z regulatora na wejście 'HI' w klimakonwektorze? Niech jakiś elektronik sie wypowie... Jakby co to mogę zaryzykować i kupię do testów. Poza tym czekam na anemometr więc mogę sprawdzić wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze schematu na obudowie silnika klimakonwektora wynika, że to silnik z kondensatorem, więc ww regulator wg opisu sprzedającego powinien chodzić.

Ciekawe czy ten by się nadał- z opisu wynika, że typowy do wentylatorów:

http://allegro.pl/regulator-obrotow-wentylator-uni-1-do-150w-f-vat-i1963254351.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze schematu na obudowie silnika klimakonwektora wynika, że to silnik z kondensatorem, więc ww regulator wg opisu sprzedającego powinien chodzić.

Ciekawe czy ten by się nadał- z opisu wynika, że typowy do wentylatorów:

http://allegro.pl/regulator-obrotow-wentylator-uni-1-do-150w-f-vat-i1963254351.html

 

mam taki sam założony, reguluje się tragicznie...

albo wysokie, albo niskie i brzęczy...

będę próbował z autotransformatorem zobaczymy co z tego wyjdzie, ale to dopiero po świętach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...