Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

Dzięki Panowie za zainteresowanie i rzeczywiście spirytus to słabe rozwiązanie , właśnie nie wytrzymałem przeprowadziłem dalsze próby na spirytusie . Od czasu startu zimnej wody do jej zagotowania w czajniku temp nie podeszła nawet do górnej chłodnicy . Rurka była parząca do ok 80 cm czyli znacznie słabiej niż na pseudo acetonie . Podgrzewam tylko koniec HP więc jak będzie zamontowana na blasze pewnie będzie inaczej . Na zewnątrz kolektor pewnie zagrzeje się znacznie wyżej jak do 100 st . Jeżeli będziecie lutować ostatni lut to trzeba dawać mniej cyny bo ciśnienie wciągające jest tak silne że wciąga roztopiona cynę do środka i po zalutowaniu część tam lata .Dzisiaj jeszcze skróciłem chłodnicę - teraz na tylko 9,5 cm i taka już zostanie .

zdjęcie 1 to widok nowej polutowanej chłodnicy i odcięty kawałek

zdjęcie 2 to obiekt doświadczeń .

Teraz wlałem 15 ml acetonu - mocniej i dłużej podgrzałem przed zalutowaniem . Po zalutowaniu coś mnie tknęło i przeczytałem całą spedycję napisaną bardzo drobnym druczkiem - jestem trochę poirytowany . Skład to tylko 60 % acetonu reszta to coś innego w formie rozpuszczalników . Mimo że jest to jakaś mieszanina to i tak spisuje się o niebo lepiej niż spirytus . Spirytus zakupiłem w ilości 0,5 l więc będzie już na święta [ nic się nie zmarnuje ] Tak że jutro znowu następne doświadczenia

Jutro kupię prawdziwy aceton bez żadnych dodatków który dzisiaj oglądałem w cenie 5 zł 60 gr .Już widzę że w pierwszych próbach wlałem za mało czynnika i zbyt szybko zamienił się w parę stąd rurka grzała zbyt nisko . Jak jutro będzie już ok podłącze termometry żeby można było zobaczyć co i jak . w internecie widziałem jak podgrzewają palnikiem , ale przecież nie o to chodzi żeby dowalić z 700 st , Transport ma być już od 50 st i do tego zmierzam . Oczywiście skrócenie rury do 1,1 m praktycznie rozwiąże wszystkie problemy jednak na razie nie chcę tego robić .znalazłem tabelę i właściwie nic innego jak prawdziwy aceton się nie nadaje , Myślę że temp wrzenia będzie jeszcze niższa bo w rurce jest prawie próżnia i aceton się zagotuje ok 30 st co jest znakomitym wynikiem

Odnośnie płynu jaki się znajduje w HP wykonanym z miedzi to nie ma praktycznie żadnego wyboru . Może być TYLKO

woda , woda destylowana , alkohol , aceton , amoniak który jest najczęściej stosowany - inne środki będą reagować z miedzią . próżnia w rurce HP jest po to żeby znacznie obniżyć temp wrzenia .

http://www.trimen.pl/witek/ciecze/old_index.html

P3091533.jpg

P3091535.jpg

Edytowane przez Wezyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ktoś zapyta dlaczego właśnie rurka Heat Pipe więc odpowiadam rurka tego systemu pracuje nawet jak niebo jest zachmurzone , pracuje nawet zimą gdzie inne panele nie mają żadnych szans .

 

A czy nie jest tak, że pracuje tak wydajnie bo jest izolowana próżnią a nie wełną i szkłem.

 

Bo tak samo wydajnie (w stosunku do HP) pracują próżniowe z U-rurką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakupiłem prawdziwy aceton w cenie 5,9 zł za 0,5 l .

1 pokazuje jak wygląda i co jest na etykiecie . Obok stoi rozpuszczalnik acetonowy w którym jest ok 60 % acetonu.

2 nabrałem do strzykawki 10 ml

3 wpuściłem do otwartej rurki miedzianej 15 mm - chłodnica jest z drugiej strony [ wszystko żeby było mniej roboty bo tutaj będzie tylko 1 lutowanie ] . Tutaj nie musimy się śpieszyć bo rurka jeszcze nie podgrzana więc spokojnie smarujemy ścianki zatyczki pastą lutowniczą

Teraz podgrzewam chłodnicę zatykając palcem miejsce wlania acetonu po ok 15 - 20 sek już nie mogę utrzymać za gorące - puszczam następuje silny przepływ nagromadzonego gazu [ pary ] zakładam zatyczkę ,lekko dobijam i lutuję . Już widzę że jest inaczej ciepło szybko poszło do góry .Tutaj spotkała mnie pierwsza niespodzianka źle wyczyściłem miejsca lutowania [ lutowane 7 raz to samo ] i po chwili jak obróciłem rurkę usłyszałem syczenie jak powietrze jest zaciągane do wnętrza . No cóż rozlutowałem porządnie wyczyściłem drobnym papierem ściernym i jeszcze raz to samo . Teraz jest dobrze .

4 na razie wlewam zimną wodę do czajnika wkładam HP zapalam gaz czekam . temp rośnie powoli i jest ciepła tylko ok 30 cm od zanurzenia po chwili ciepło powoli się przemieszcza dp góry sprawdzam na razie ręką . Zagotowanie wody Hp nie można dotknąć na odległości ok 100 cm - dalej na ok 30 cm temp szybko spada [ chłodnica tylko lekko ciepła .

5 widać ile jest zanurzone w gotującej wodzie [ zmierzyłem i jest ok 7 cm .

Transport ciepła występuje i nie ma co ukrywać że rurka bardzo dobrze działa .

Wieczorem umieszczę termometr , naleję więcej wody i podam czasy wędrowania ciepła z temp do góry rurki .Pierwsze spostrzeżenia to ;

Temp gotującej wody to 100 st , zanurzenie rurki to ok 7 cm ,silny transport ciepła do ok 120 cm od miejsca gotowania , jakie temp zobaczę później .

Na razie ta próba wygląda bardzo obiecująco bo przecież w solarze będzie podgrzewana cała rurka oprócz chłodnicy skąd pobierzemy ciepło do wężownicy . Próby celowo w wodzie bo płyty [ w tym wypadku będzie to blacha ze złomu może nawet ocynkowana jak wpadnie ] na słońcu nagrzewają się ponad 200 st więc tez będzie inaczej .

Rurka w tej chwili z zatyczkami i chłodnicą ma dokładnie 142 cm .Dla zainteresowanych podaje że rurki jeszcze nie wiem jakiej długości i ile szt będą osadzone w blasze tak jak w normalnych kolektorach . Może w chwili porywu podczas budowy dam wentyle samochodowe celem wypuszczenia [ wyssania ] z pudła części powietrza , ale to dopiero po próbach rurek bo to one transportują ciepło i są najważniejsze = reszta to tylko namiastka .

P3101536.jpg

P3101537.jpg

P3101538.jpg

P3101539.jpg

P3101540.jpg

Edytowane przez Wezyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalej nie rozumiem ...

mając cały dach do dyspozycji to po co wyciskać na siłę ile się da z 1 cm2... ?

tych solarów nie można przegrzać a transport ciepła jest kilkakrotnie lepszy [ tak przynajmniej piszą ], w układzie będzie tylko 2 - 3 litry glikolu co spokojnie uciągnie pompa samochodowa na 12 V . Całość będzie zintegrowana z solarem [ solarami ] produkującymi prąd dla tej pompki , do zasilania wiatraków w puszkowcu + to co jeszcze wymyślę .

Nie wiem ile docelowo będzie rur ale na pewno w pierwszej fazie ok 16 - 18 szt - przekrój rurki to 15 mm więc moce będą spore i to już wiem . Próby , budowę mogłem wykonać na rurkach hamulcowych które nowe są tanie , a pozyskane z szrotu praktycznie za bezcen jednak ? .

Edytowane przez Wezyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tych solarów nie można przegrzać a transport ciepła jest kilkakrotnie lepszy [ tak przynajmniej piszą ], w układzie będzie tylko 2 - 3 litry glikolu co spokojnie uciągnie pompa samochodowa na 12 V . Całość będzie zintegrowana z solarem [ solarami ] produkującymi prąd dla tej pompki , do zasilania wiatraków w puszkowcu + to co jeszcze wymyślę .

 

Bez kombinowania

http://www.elektrosklad.pl/index.php?p127,niskonapieciowa-pompa-obiegowa-fotton-ft5-12v-15pv-dc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie prawdziwego acetonu było strzałem w dziesiątkę . Nie dawno wykonałem pomiar temp na różnych odcinkach rurki i co pomierzyłem przedstawiam niżej . Nadmieniam że jest to goła rurka niczym nie ocieplona więc ubytek ciepła jest ogromny . Rurka została wstawiona do gotującej się wody gdzie transport ciepła odbył się wręcz natychmiastowo max 10 sek i cała była gorąca prawie do chłodnicy gdzie uzyskałem najniższa temp

1 temp przed chłodnicą - prawie 54 st ok 120 cm od gotującej się wody

2 temp trochę niżej ponad 60 st ok 80 cm od gotującej się wody

3 temp 70 st ok 60 cm od gotującej wody

niżej nie sprawdzałem z obawy o termometr .

Druga próba była na samej miedzianej rurce po prostu włożyłem do czajnika jak HP - rurka nawet sie nie zagrzała powyżej 35 cm [ była jaka była .

Wniosek jest tylko jeden HP bardzo dobrze działa transportując ogromne ilości ciepła . Zachęcony wynikami może w przyszłym tygodniu wykonam drugą taką samą rurkę . Jak wyjdzie słońce uzbroję je w czarne radiatory położę wełnę mineralną , włożę do rynny lub zbiję z desek wąskie korytko przykryje szybą - dokonam pomiarów temp . Później na chłodnice nałożę uciętą butelkę pet z uszczelkę i wleję z 1 l wody .Wyniki będą bardzo miarodajne .

c.jpg

b.jpg

a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem zapłacić max 50 zł za nową np od spryskiwaczy samochodowych , niektóre samochody mają wodne elektryczne itp . Tyle kasy to masakra prawie solar . Nowa pompka do Bemki to 22 zł itp itp .

Edytowane przez Wezyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek71

Czy wymiennik od agregatu chłodniczego może być.Jest 40m2 Blachodachówki z południową wystawą pięknym dostępem do całej połaci-ocieplone poddasze nad garażem jeszcze bez GK miejsca dużo na różne wynalazki wentylatory też są i kilka metrów do podgrzewacza CWU na poddaszu.Może inaczej-wtłoczyć to ciepłe powietrze w kanały fi100 zalane w posadzce jak na zdjęciu są trzy obwody w 40 tonach betonu i grzać to od sierpnia jako akumulator pod betonem 20cm styropianu.Miał być legalett nie wyszedł chyba źle rozprowadziłem kanały,bardzo nierównomiernie się nagrzewał jak tłoczyłem ciepłe powietrze z nagrzewnicy niestety na olej - cena .

Pozdrawiam

P1010115.jpg

Edytowane przez Amator 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amator 14

każda chłodnica (wymiennik ) się nada ..., byle tylko ciśnienie wody z wodociągu wytrzymała...

im większej mocy tym lepsza...

w sierpniu chcesz nagrzać podłogę... ?, po co ...?

może lepiej te 40m2 dachu zaprzęgnąć do ładowania bufora, a z niego przez wymiennik grzać powietrze w tym twoim legalett ...

w lecie z tego bufora będzie CWU a w okresach przejściowych częściowo dogrzewanie domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 5 weeks później...

Może coś chlapnę, ale nie za bardzo się znam...

Wymienniki/chłodnice są zrobione z miedzi. Wszelkie reguły mówią, że miedzi nie wolno łączyć ze stalą w taki sposób, że instalacja z miedzi jest przed instalacją ze stalą, a włączając chłodnicę w obwód cyrkulacji CWU zainstalujemy miedź pomiędzy kawałkami instalacji ze stali. Proszę bardziej doświadczonych o komentarz. Pytam, bo sam chcę zrobić coś takiego jak Jasiiek71. W swoim czasie podłączyłem wentylator na próbę pod dach i znalazłem tam wystarczająco dużo ciepła, a dziś na złomie znalazłem tanie chłodnice.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...