Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak wiadomo, wiadomo to było w sierpniu. Wiadom, że jak brak to lipa.

 

aby coś uszczknąć w większym zakresie czasu to trzeba zwiększyć rozmiar a nie wyciskać ile się da z 1cm2...

kilkadziesiąt m2 panela da radę wygenerować te dwadzieścia kilka stopni więc na podgrzane wentylacji starczy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek: dopiero co w wątku obok pisałeś, że ilość energii przenoszona przez powietrze wentylacyjne jest znikoma. Warto wieszać kilkadziesiąt m2 paneli (nawet takich samoróbek jak planujesz), żeby podbić nawiew o 5 stopni (no u Ciebie może kilka więcej bo nie masz reku AFAIR)? No chyba, że taki "nowoczesny dizajn' elewacji Ci odpowiada i chcesz go mieć dla wywołania "efektu psychologicznego" na sąsiadach... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek: dopiero co w wątku obok pisałeś, że ilość energii przenoszona przez powietrze wentylacyjne jest znikoma. Warto wieszać kilkadziesiąt m2 paneli (nawet takich samoróbek jak planujesz), żeby podbić nawiew o 5 stopni (no u Ciebie może kilka więcej bo nie masz reku AFAIR)? No chyba, że taki "nowoczesny dizajn' elewacji Ci odpowiada i chcesz go mieć dla wywołania "efektu psychologicznego" na sąsiadach... ;)

dlatego mając 2 czy 4m2 kolektora nic nie zagrzejesz...

 

moich sąsiadów już chyba nic nie zdziwi ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego mając 2 czy 4m2 kolektora nic nie zagrzejesz...

 

No dobra, ale czy mając te 30m2 Twojego panela blaszano-poliwęglanowego, zyskasz na tym coś więcej niż te parę stopni na nawiewie? Bo jeśli nie, to ta mocno orginalna ściana, której sensu istnienia nijak nie da sie wytłumaczyć płci piękniejszej, "zarobi" w te pochmurne dni w okolicah 1 zł... Mozna powiedzieć "lepsze to niż nic", ale równie dobrze można powiedzieć to co kolektor1: "jak brak słońca to lipa". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale czy mając te 30m2 Twojego panela blaszano-poliwęglanowego, zyskasz na tym coś więcej niż te parę stopni na nawiewie?

mamy pochmurny mglisty dzień ...

na zewnątrz jest 0,8*

http://img171.imageshack.us/img171/3451/sdc11058q.jpg

zwykła butelka PET przekrojona na pół ,przylepiona do kawałka styropianu z absorberem który jest kawałkiem czarnego papieru łapie 2,7*

http://img834.imageshack.us/img834/5691/sdc11057y.jpg

tam jest tylko 30cm2 i ogromne straty ...

http://img839.imageshack.us/img839/5867/sdc11059e.jpg

my rozmawiamy o 30m2 osłoniętego panela przytulonego do ciepłego budynku ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek chłopie... wyjdź od wydajności - chcesz uzyskać określoną wydajność więc możesz np. zastosować 2m2 kolektora próżniowego lub 6m2 płaskiego (3x więcej). Inny przykład - chcesz 100KW silnik w aucie więc możesz wybrać 1,3 litra z bi-turbo itp. lub 2,5 litra wolnossącego.

to ile ci dadzą te 2m2 próżniowego w pochmurny i dziadowski dzień ...?

nie mówię o temp. tylko o wygenerowanej mocy ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, zastanów się ile m2 i jakiego kolektora (próżniowy, plastikowy czy inny) potrzebujesz aby na wyjściu otrzymać np. 100m3/h powietrza o temp 40stC. Którego będzie mniej?

przede wszystkim podstawowa rzecz ...

te 30m2 będzie kosztowało tyle co kilka m2 próżniowego ...

o tym że wychwycę znacznie więcej energii niż ten mikry rurowy to chyba nie trzeba wspominać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odwracaj kota ogonem, nie mówimy o kosztach tylko o tych właśnie 30m2 vs kilka m2. Innowacja musi kosztować.

 

ale mnie kompletnie nie interesuje układ który działa doskonale w pełnym słońcu ...;)

to ma dać jak najwięcej w byle jaki dzień a jednocześnie nie ulec samozniszczeniu w pełnym słońcu ...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To policz to dla układu, który działa w byle jaki dzień.

Mówiłeś chyba o puszkowcu (a nie próżniowym) w porównaniu do dużo większego płaskiego. Ja wiem, że każda pliszka swój ogonek chwali ale staraj się być obiektywnym.

ja niczego nie chwalę ...:no:

ponad dwa lata działania systemu podgrzewania wody i dogrzewania domu poprzez układ WM pędzony zwykłym blaszanym dachem dał mi pewien zasób wiedzy...

to co teraz konstruuje jest wyciągnięciem wniosków ...;)

 

ale jeżeli ta wiedza jest mało obiektywna to trudno ...;)

 

jak już to porównuję próżniowy ...

puszkowca zostaw w spokoju , zabawki akurat mało mnie interesują ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy pochmurny mglisty dzień ...

na zewnątrz jest 0,8*

zwykła butelka PET przekrojona na pół ,przylepiona do kawałka styropianu z absorberem który jest kawałkiem czarnego papieru łapie 2,7*

tam jest tylko 30cm2 i ogromne straty ...

my rozmawiamy o 30m2 osłoniętego panela przytulonego do ciepłego budynku ...;)

 

No to ile on może "złapać"? Ta butelka ma tyle bo nie ma z niej poboru energii, jak zaczniesz pobierać te 100m3/h to "ciutkę" temperatura spadnie. ;) Spróbujmy oszacować - przy mglistej pogodzie promieniowanie padające na ziemię o tej poże roku to pewnie maks 100W/m2, czyli Twoje 30m2 może przyjąc maks. 3KW. Przyjmijmy optymistycznie, że Twój kolektor będzie tą energię padającą odbierał z 30% sprawnością (IMHO będzie słabiej, ale niech tam). To z tego wychodzi, że te 30m2, których ni cholery nie ma gdzie zamontować, daje 1KW niskotemperaturowego ciepła - no może i nie całkiem mało, ale to i tak jest dziennie jakieś 5 KWh zysku (przy założeniu bezpośredniego wykorzystania) - czyli ok. 2zł (oczywiście przy bieżących kosztach energii). Jak to teraz "sprzedać" żonie? ;) Pomysł z dachem był jednak lepszy ;)

No i jest jeszcze problem (no nie u Ciebie, jak już się zdążyłem przekonać, ale u mnie np. na pewno) - skąd wziąć 30m2 południowej ściany zewnętrznej oświetlanej przez słońce (przynajmniej od września do kwietnia, a najlepiej całorocznie) - ja bym sobie musiał chyba połowę okna tarasowego zakleić tym kolektorem... ;)

Żeby nie było - bardzo chętnie poczytam o efektach działania Twojego kolektora jak go już uruchomisz. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ile on może "złapać"? Ta butelka ma tyle bo nie ma z niej poboru energii, jak zaczniesz pobierać te 100m3/h to "ciutkę" temperatura spadnie. ;) Spróbujmy oszacować - przy mglistej pogodzie promieniowanie padające na ziemię o tej poże roku to pewnie maks 100W/m2, czyli Twoje 30m2 może przyjąc maks. 3KW. Przyjmijmy optymistycznie, że Twój kolektor będzie tą energię padającą odbierał z 30% sprawnością (IMHO będzie słabiej, ale niech tam). To z tego wychodzi, że te 30m2, których ni cholery nie ma gdzie zamontować, daje 1KW niskotemperaturowego ciepła - no może i nie całkiem mało, ale to i tak jest dziennie jakieś 5 KWh zysku (przy założeniu bezpośredniego wykorzystania) - czyli ok. 2zł (oczywiście przy bieżących kosztach energii). Jak to teraz "sprzedać" żonie? ;) Pomysł z dachem był jednak lepszy ;)

No i jest jeszcze problem (no nie u Ciebie, jak już się zdążyłem przekonać, ale u mnie np. na pewno) - skąd wziąć 30m2 południowej ściany zewnętrznej oświetlanej przez słońce (przynajmniej od września do kwietnia, a najlepiej całorocznie) - ja bym sobie musiał chyba połowę okna tarasowego zakleić tym kolektorem... ;)

Żeby nie było - bardzo chętnie poczytam o efektach działania Twojego kolektora jak go już uruchomisz. ;)

sam pokazujesz że przy byle jakiej pogodzie jest w stanie wygenerować kilka kwh energii w ciągu dnia ...

tak dla przypomnienia to sezon grzewczy trwa bez mała czego prawie 2/3 roku i nie składa się z samych dziadowskich dni...

o tym że pozostała 1/3 roku wymaga także podgrzewania CWU nawet nie wspomnę...

 

ps. ta butelka łapie prawie 100* w słoneczny zimowy dzień ...:p

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...