Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak określisz co potrzebujesz to nie widzę problemu w wolnym czasie;)

 

 

 

Widzę;) Na samochodach też się nie znam a jeżdżę non stop, nie neguję ich i nie walczę z nimi;)

 

 

 

Wyjdzie pewnie taniej niż naście różnych zegareczków a "włączony komputer" to kawałek hardwaru z poborem prądu na poziomie Twojego jednego sterownika do podłogówki... a ile ich masz stale pod prądem?;)

 

 

 

Aby temu zapobiec zrób to co z kajetem - pilnuj przed nieprzewidywanymi zdarzeniami (woda, mysz, pożar) i duplikuj - w IT to się robi samo i praktycznie bezkosztowo a jak z kajetem?;)

 

"kszychu"...

nie zbijaj się bo to cały czas zbiega się do tego że ja się nie znam a ty znasz...

 

ja akurat znam się na samochodach:P

 

trzymam za słowo z tym "elektronizowaniem" się...

daj tela na priv to się odezwę jak będę w potrzebie ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj słońce przebiło mgłę i wszystko ożyło . Akumulator naładował się całkowicie po ok 3 godz . Kolektor powietrzny pracuje wdmuchując gorące powietrze o temp 52 C [ teraz po godz 14 ] na zewnątrz tylko 3,6 C . Przeprowadziłem modyfikacje i zdjąłem ocieplenie z rury spiro w pomieszczeniu prze które biegnie [ teraz pracuje niczym grzejnik , dodatkowo wdmuchując gorące powietrze do kotłowni . Wygląda to bardzo obiecująco i już widzę że dobuduje następny kolektor do darmowego ogrzewania salonu w słoneczny dzień . Tutaj powietrze wezmę z salonu dołem ok 20 cm od podłogi i po przejściu przez kolektor wdmuchnę na wysokości ok 1 m - oczywiście tutaj już zastosuje klapkę która podniesie się jak wentyl będzie dmuchał i opadnie po wyłączeniu .Miejsce mam świetne południowa strona , a wielkość planowana to 2,5 m długi i 100 cm szeroki Panowie zaczynam zbierać puszki , ale teraz będę wybierał tylko te ładne . Ułożenie kolektora podobne jak teraz poziome .To dopisuje godz 16 ; 30 u mnie praktycznie już ciemno i znowu mgła kolektor dzisiaj pracował max 5 godz - ktoś powie mało ja mówię zawsze coś przecież dmucha ciepłem całkowicie za darmo i tutaj dodam że jest lepiej niż grzejnik konwektorowy 1250 W . Edytowane przez Wezyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkcji energii elektrycznej przez największą jak do tej pory elektrownię słoneczną w naszym kraju, wybudowaną przez Photon Energy w Rudzie Śląskiej. Dodatkowo podawane są ilości nie wyemitowanego do atmosfery CO2 i zaoszczędzonym pieniążkom. Wszystko on-line bez specjalisty do spraw liczydeł i kajetów;)

 

Moment, moment, moment... jakiej największej w kraju? Rozumiem, że informacja pochodzi z portalu Gramwzielone.pl? Ktoś tylko zapomniał o instalacji PV w Wierzchosławicach, która ma 1MWp. Zgodzę się na prawdziwość powyższego stwierdzenia, ale tylko jeśli mówimy o instalacji dachowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj akumulator nie wytrzymał i sterownik go włączył przy nap 10,5 V . Moje oświetlenie klatki zgasło [ dwie żarówki led po 3 W każda zapalone dzień i noc ] Panel 50 W nie dał rady naładować [ od 3 dni mgła ] . O ile w pochmurny dzień jeszcze dość dobrze się spisywał to podczas mgły widzę że jest bezsilny . Wniosek to kupować silniejsze panele chociaż 70 W lub zmniejszyć obciążenie . Następne opcje to zastosować włącznik zmierzchowy lub czujnik ruchu może nawet zegar .Na razie zakupię wyłącznik zmierzchowy i go podłączę - światło na klatce będzie się zapalało jak nastanie wieczór i zgaśnie z nastaniem ranka . Druga opcja to zakupię żarówki led o mocy 2,4 W [ kierunkowe G4 ] mimo że słabsze dadzą więcej światła bo nie będą oświetlały tyłu . Na razie czeka aż panel naładuje akumulator i oświetlenie samo się włączy - jestem ciekawy kiedy to nastąpi ,przy takiej pogodzie .

 

Kup sobie programowalny regulator ładowania taki jak np. Phocos z serii CIS. Dwa niezależne, programowalne kanały dla odbiorników. Wodoszczelna obudowa IP65. Pilot do programowania. Praca w systemach 12 i 24V. Wykorzystanie modułu PV jako czujnika zmierzchowego.

Konstruowałem na tym latarnie solarne i muszę powiedzieć, że chodzi to całkiem sensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj konkretnie teraz pada śnieg ale się roztapia na zewnątrz ok 3 C w kolektorze dokładnie 4,7 C czyli jakiś uzysk jest jednak wieczorem wszystko się wyrówna , czyli na razie lipa .Podczas zachmurzenia kolektor powietrzny się nie włącza i wentylator nie pracuje [ mam ustawiony na 25 C ] to i dobrze bo skutecznie schłodziłby całą kotłownię . Cudów nie ma może być nawet tęgi mróz ale potrzeba słońca . Kolektor słoneczny tez słabo co prawda pokazuje jakieś tam ładowanie ale przy takiej pogodzie również lipa - na wskaźniku pali się ostatnia lampka wiec już jutro oświetlenie padnie . Czekam na zmianę tej paskudnej pogody , może za dwa trzy dni .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Pierwsze błędy to zamontowałem teraz zbyt silny wentylator ok 8 W , jak przestanie padać powrócę do starego lub zastosuję regulator obrotów .Praktycznie to kolektor powietrzny pracował teraz tylko kilka dni po ok 4 godz . Przy temp minus 7 C powietrze wrzucane do kotłowni ok 43 - 46 C .. Tutaj jest inna sprawa ja dostarczam przez kolektor powietrze do kotłowni , które zawsze w dzień po przejściu przez kolektor jest dużo wyższe niż na zewnątrz .Jak wyjrzy słońce to cyknę parę fot i załączę .Dzisiaj u mnie deszcz i temp ok 3 C jednak po kolektorze ok 7 - 8 C i takie wpada do kotłowni [ kocioł sam wciąga jak się pali ] po ustaniu palenia praktycznie nie ma żadnego ruchu Grudzień można powiedzieć że nie udany -.czekam na styczeń bo już od tego miesiąca jest bardziej pogodnie . Natomiast jestem mile zaskoczony pracą kolektora słonecznego tutaj nawet jak niebo zachmurzone akumulator jest ładowany [ być może jest to zasługa dosyć dużej mocy bo aż 50 W a akumulator tylko 38 Ah .] Jednak tutaj taka uwaga mgła nie pozwoliła na jakiekolwiek ładowanie i gdy występuje to panele słoneczne są praktycznie bezsilne .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche jestem zdziwiony, że kolega Wezyr chce zmniejszyć jeszcze moc wentylatora. 8W to bardzo mała moc a co za tym idzie przepływ powietrza przy tej mocy jest bardzo mały. Ja z wentylatora kanałowego 16W musiałem zrezygnować ze względu na wysoką temp. na wylocie. W chwili obecnej mam wentylator o mocy 70W (śmiało powiem że potężny) powietrze w słoneczny dzień przy ujemnych temp osiąga 50 st i przy tej mocy wentylatora mam go dużo większą ilość. Idąc dalej tym tropem osiągam w jednostce czasu (słonecznego) znacznie więjkszą moc całego kolektora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast jestem zdziwiony parametrami jakie podaje kolega Wezyr. Są nie pełne i mylące. A wygląda to tak: temp na zewnątrz -7 temp powietrza wrzucanego do kotłowni 43-46 stopni. Można by powiedzieć, że wszystko fajnie i pięknie. Ale tylko na pierwszy rzut oka. Natomiast brakuje temp. powietrza jakie idzie na podgrzanie. czy jest to temp. 20, czy 30 stopni, czy wraz z podgrzewaniem pomieszczenia ta temp. idzie cały czas w górę. I drugi parametr to ilość powietrza przetłaczana przez kolektor. Nie wiemy czy to jest 1m3/h, czy 10m3/h.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są nie pełne i mylące. A wygląda to tak: temp na zewnątrz -7 temp powietrza wrzucanego do kotłowni 43-46 stopni. Można by powiedzieć, że wszystko fajnie i pięknie. Ale tylko na pierwszy rzut oka. Natomiast brakuje temp. powietrza jakie idzie na podgrzanie.

 

nie bardzo wiem co tu jest mało zrozumiałe...

z zewnątrz wlata te -7*, kolektor podgrzewa je do tych +43-45*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega kolektor 1 nie czytał dokładnie opisu wezyra że zasysa jego kolektorek powietrze z zewnątrz :yes:

 

A to sorry!!!.

Ale jak tak to jakoś nie bardzo widzę sens takiego podłączenia. Czy nie lepiej podgrzewać powietrze brane z pomieszczenia? Kolektor chyba nie jest po to by ogrzewał powietrze do kotła? A co jak kolektor nie pracuje, przecież wieje przez niego zimnem do pomieszczenia. Chyba, że coś znowu nie doczytałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...