Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

Metody są dwie. Kolega Wezyr ciągnie powietrze z zewnątrz ja z wewnątrz. Wiadomo ja osiągnę większą temp na kolektorze, ale oprócz temperatury istotny jest przepływ powietrza o który pyta kolega kolektor1. Niestety nie posiadam anemometru aby zmieżyć ilość m3 powietrza ciepłego dostarczanego do pomieszczenia. Mam jedynie surowe dane wentylatora który chodzi na max 330m3/h 78 W. A odczucia własne... Jak słońce wyjdzie, to śmiało można sobie w strumieniu tego powietrza wysuszyć włosy :). Gdybym zmienił wentylator na mnieszy, temperatura. była by sporo wyższa (robiłem takie próby). Niestety mały wentylator nie nagrzewał pomieszczenia - natomiast ten duży utrzymywał w pomieszczeniu około 20m2 temp w zależności od mrozu

0 st na zewnątrz 22,5 st w pokoju

-5 na zewnątrz 21,5 st w pokoju

Jest to stare budownictwo bez ocieplenia.

Oczywiście są to dane mało sprecyzowane, gdyż jednego dnia tego słońca jest mniej drugiego więcej.

Czekam z niecierpliwością na kilka słonecznych dni, żeby można było więcej coś powiedzieć.

Grudzień nie obfitował w centralnej Polsce w dni słoneczne niestety :(

 

Jeszcze jedno wentylator dobierałem na podstawie testów robionych przez kolegów z węgier. Bardzo istotne jest dobranie wentylatora ponieważ w takim zestawie puszek są spore opory przepływu.

Przy czym oni wkładali między puszki robione również z puszek prowadniczki powietrza (zawirowacze) :)

 

sztgyi_k1_fig2k.jpg

 

wykres ze strony: http://napenergia.freeweb.hu/gyak/szp/sztgyi_en.htm

 

http://napenergia.freeweb.hu/gyak/szp/sztgyi_k1_en.htm

Edytowane przez chare
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawiam sie nad zrobieniem takiego kolektora do czerpni rekuperatora, czy opory nie bedą za duże i czy kolektora blaszanych plus siatka nie byłby lepszy przy wymiarach np 5x1m zastanawiam sie czy długość większa a mniejsza szerokość nie wpłynęła by jeszcze na zwiększenie ciepła pozyskiwanego

Najtańsza alternatywa jest chyba czarna folia na spod i falowana plexa z marketu, blachy jest za to wymiennikiem ciepła.. Trzeba sie zaprzyjaznic z tematem, od dziś zbieram puszki :)

Edytowane przez night_84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Sprawa jest banalnie prosta jeżeli blacha nie będzie szczelnie zamknięta to nie będzie żadnego ciepła bo się praktycznie nie rozgrzeje . Takie coś może działać ale w miesiącach letnich . Rozumiem że czarna blacha zastąpi szybę , pleksi i wnętrze będzie szczelne bo inaczej nie uzyska się podmuchu . Teraz jak pada deszcz kolektor powietrzny nie działa ,temp jest kilka st wyższa niż na zewnątrz . Panel słoneczny praktycznie robi tylko na podtrzymanie napięcia na akumulatorze .Już widzę że na takie dni muszę dokupić jeszcze jeden 50 W aby to non stop działało . Panel kosztuje ok 220 zł czyli jest to koszt 300 kW prądu .Przez 6 miesięcy po 10 godz produkuje 500 w dziennie czyli 90 kW .Problem polega na tym co zrobić z taką ilością energii - albo za dużo albo za mało .Żeby naprawdę się opłacało to moc powinna wynosić 800 W i skierować to na grzałkę np 24 V podgrzewając wodę w baniaku . Przez te 6 miesięcy będzie w miarę ok jednak późna jesień i wczesna wiosna za mało .Zwiększając ilość paneli w zimie będzie ok , jedna co zrobić z taką energią latem ? Nawet jak kupimy inverter sieciowy o mocy 600 W na godz to też za dużo energii bo dom zużywa ok 8 kW prądu dziennie czyli średnio 350 W na godzinę , a zwrócona do sieci [ nadmiar ] będzie zupełnie za darmo i nie odbierzemy jej wieczorem i nocą . Edytowane przez Wezyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest banalnie prosta jeżeli blacha nie będzie szczelnie zamknięta to nie będzie żadnego ciepła bo się praktycznie nie rozgrzeje . Takie coś może działać ale w miesiącach letnich ..

zwykły blaszany dach grzeje w zimie wodę...

(oczywiście jak jest słońce i nie zasypany śniegiem ...;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moje ceramiczne, w kolorze antracytu, dachówki w słoneczny choć chłodny dzień są wyraźnie ciepłe. Nie mówię już co dzieje się latem - przytrzymać ręki nie da się.

Ale jeśli blasze ma pomóc osłona aby powietrze jej nie omywało to dlaczego nie. Tylko dlaczego w przypadku pionowego kolektorka ma to być plexi a nie np szyba hartowana?

 

Proca to jedno ;-) ciężar to druga sprawa. Szyba hartowana jest ciężka.

Zbieram materiały na puszkowca i właśnie takie hartowane szyby mam (ok. 80x110cm) z odzysku, więc je wykorzystam. Na razie na próbę 1-2 zestawy wielkości szyby z możliwością powiększenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak planuję kolektor stawiać na podłożu a nie wieszać na styropianowym ociepleniu.

 

A co myślicie o wbudowaniu kolektora w ocieplenie np. 20cm styropianu. Panel grubości ok.10cm zlicować z elewacją.

Inaczej trzeba by zrealizować zasysanie powietrza wlotowego, ale to drobiazg, oczywiście jeśli miałoby być podgrzewane zewnętrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dobry pomysł,pod warunkiem ,że kolektor nie przekroczy 80oC.Jeżeli planujesz pracę na wyższych parametrach to dał bym pod kolektor z 5cm.wełny mineralnej.Całość i tak można ustawić w jednej płaszczyźnie.Ustawienie na ścianie jest idealne zimą,uzyskasz najwięcej z tego co świeci,a latem i tak będziesz miał nadmiar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacha falista o wysokiej fali (od 45mm) przymocowana do płaskiej z pianką, czy wełną pod spodem to też dobry pomysł. I tak trzeba przed to dać szybę, żeby w ogóle działało. Zastanawiam się, gdyby takie ustrojstwo zrobić w kolorze np. dachu, nie czarne, ale kolor brąz 9017 (taki mam i blachodachówka się "świetnie" nagrzewa). Kwestie estetyczne ;-)

Taka blacha T-60 fajnie by wyglądała:

http://www.powolny.pl/trapezy.html

 

Ten profil już chyba za wysoki T-135:

http://www.niemieckablacha.eu/blachatrapezowa/t135

 

lub taki:

http://www.janar.pl/1,230,1,item.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osłona zrobi tylko kupę problemów z przegrzewaniem, konstrukcją itp., siłą rzeczy zrobisz mniejszy...

od wiosny do jesieni zwykłym dachem bez problemu grzejesz wodę...

w zimie nie osłonięty jak jest słońce to buja aż miło bo wielki ...

ten osłonięty mniejszy ma za małą moc ...

oczywiście można porównać dwa tej samej wielkość ale ten z osłoną wyjdzie o tyle drożej że się nie opłaca ...

powiem tak, dachem jestem w stanie zagrzać dwie tony wody do 45-50* w ciągu dnia latem, czyli kolektor mam za darmo bo dach i tak zrobię ...

osłoniętym niewiele więcej bo czym bardziej podnosi się temperatura w zbiorniku to spada sprawność...

w zimie jeden słoneczny dzień przyniesie kilkadziesiąt kwh w niskiej temperaturze generowanej dachem...

przy osłoniętym będzie niewiele więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...