Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

Póki co, piwnica wybudowana i... się okazało, że się przyda tylko jako pomieszczenie na baniaki? Gdy będą efekty- czyli grzanie co i cwu (bez ograniczeń) będziemy klaskać. Na razie teorie, bo koszt piwnicy wiemy jaki i jeszcze usprzętowienie- to kosztuje.A gdzie względy ekonomiczne? Chyba nie łapię..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co z beczulkami zapelnionymi winem ? z przetworami ? i innymi gratami ?

PIWNICA JEST NIEZBEDNA W DOMU !

Jesli jej nie robic to tylko wtedy gdy :

1.Za malo szmalu i po prostu sie nie da

2.Szkody gornicze wymagajace specjalnego fudamentu gdzie piwnica jest niewykonalna (a dokladndie wykonalna ale za taka cene ze nikt jej nie wybuduje)....tak niestety jest u mnie i piwniczka wybudowana w ogrodzie jako budynek "podziemny dodatkowy" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak dzisiaj mozna juz zejsc ze zuzyciem CO do minimum, a na CWU wydaje sie od 1000 do 2000 PLN to w celu minimalizowania tego wydatku budowac piwnice?

 

To lepiej kupic ogniwa i ladowc akumulator do skutera lub auta, bo tam wydatki sa czasem i 5-6 razy wieksze :p

 

Pozdrawiam

 

No ja nie wiem jak mozna...takie minimum to pewnie 1000pln na rok. Ja nie znam nikogo kto ma taniej. Wszak sama wentylacja nawet z rekuperatorem pochlonie co najmniej plowe tego. Jesli za bardzo uszczelnisz, to wydasz na wentylacje i nie oddzielaj jej od ogrzewania bo to nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam napisac jeszcze raz ?

ktorego slowa nie zrozumiales ?

albo : z czym sie nie zgadzasz ?

 

WEZ SIE CHLOPIE WYPOWIEDZ KONKRETNIE !

 

albo nie, szkoad czasu. Zadales pytanie a ja odpowiadam :

 

pytanie : Co To Jest?

odpowiedz : To Jest Moja wypowiedz :p

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że w budynku "tradycyjnym" wentylacja nie kosztuje bo jest grawitacyjna, ale zabiera cieplo i wydajesz wiecej na ogrzewanie. Jesli zaś zrobisz sobie zaizolowana puszke z domu to musisz zrobic wentylację wymuszoną ktora bedzie pobierac energie. Normalnie tej energii nie zuzywałbyś zatem należy założyć, że ta energia jest zwiazana z ogrzewaniem a nie z wentylacją gdyż ona w sensie "tradycyjnym" nie kosztuje.

 

inaczej : suma sie liczy. Jesli masz dom z wentylacja grawitacyjna to wydajesz wiecej na ogrzewanie a jesli masz wentylacje wymuszona to wydajesz mniej na ogrzewanie ale wydajesz wiecej na wentylacje....aby porownac oba domy nalezy w pierwszym miec sume kosztow czylo ogrzewanie +0 za wentylacje a w drugim suma to ogrzewanie + koszty na wentylacje.....ogolnie taka suma to kwota na ogrzewanie.

 

Moim zdaniem po prostu nie da sie zrobic domu, ktory nie pobiera nic na ogrzewanie ...to jakies przeklamanie spowodowane przeniesieniem kosztow gdzies indziej....a gdzie ? ano na wentylacje .

 

teraz mam nadzieje ze jest to zrozumiale ? :D

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzasadnij Twoja wypowiedz. Ja w mojej nie widze bledu.

 

Wentylacja nie ogrzewa ci chałupy, więc sama mechaniczna tylko zwiększy koszty ogrzewania, podobnie jak grawitacyjna (nawet bardziej bo działa zawsze). Dopiero dołożenie do tego systemu WYMIENNIKA potrafi zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło!

 

Dalej nie widzisz błędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widze bo :

 

Moja odpowiedz (co jest raczej jasne) byla na :

Tylko jak dzisiaj mozna juz zejsc ze zuzyciem CO do minimum, a na CWU wydaje sie od 1000 do 2000 PLN to w celu minimalizowania tego wydatku budowac piwnice?

 

Zatem mowila o znacznym zmniejszeniu potrzeb na CO. Takie zmniejszenie jest mozliwe TYLKO gdy bardzo mocno zaizolujemy dom i zobimy wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepla.

 

Zatem...nawet nie ma co rozwazac wentylacji bez odzysku ciepla bo inaczej nie zmniejszymy zapotrzebowania na ogrzewanie.

Rozwazamy zatem TYLKO wentylacje z odzyskiem.

 

Jak sam zauwazyles wentylacja kosztuje, zatem aby w domu posiadajacym wentylacje z odzyskiem obliczyc koszt ogrzewania nalezy dodac do kosztu ogzrewania takze :

1.cene instalacji dodatkowych podzielonych przez ich czas zycia

2.ilosc energii pobrana na wentylacje mechaniczna.

 

Jak sie to policzy to wyjdzie ze CWU to pikus w porownaniu z CO.....i o to mi chodzilo !

 

 

a ty sie po prostu chcesz czepic jakiegos slowka wyrwanego z kontekstu i udowadniac wyzszosc swiat wialkanocy nad bozym narodzeniem :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak sie to policzy to wyjdzie ze CWU to pikus w porownaniu z CO.....i o to mi chodzilo !

 

a ty sie po prostu chcesz czepic jakiegos slowka wyrwanego z kontekstu i udowadniac wyzszosc swiat wialkanocy nad bozym narodzeniem :p

 

Cos tam probujesz ogarnac ale jest troszke inaczej:)

 

Rachunek jest bardzo prosty. W domu jest cieplo zima bo jest system CO i zyski bytowe.

 

Dom durszlak - zyski bytowe w bilansie niezuwazalne

Dom super/hiper szczelny i zaizolowany kosmicznie - zyski bytowe sprowadzaja potrzeby na CO do minimum (pomijam komfort cieplny).

 

Prosty przyklad:

 

Dom durszlak - przychodzi 5 osob, posiedzi w salonie pare godzin, moze temp domu skoczy o 0.5 stopnia (prosze sie wartosci nie czepiac tylko obrazuje problem)

 

Dom super/hiper - ta sama sytuacja, temperatura podnosi sie o 2,3,4 stopnie nawet jesli wentylacja jest goniona na maksa, widac to nawet w moim pseudo-energooszczedniaku.

 

Reasumujac, zyski bytowe wplywaja na potrzeby na CO, niestety nic nie wnosza do potrzeb na CWU, zgadza sie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.cene instalacji dodatkowych podzielonych przez ich czas zycia

2.ilosc energii pobrana na wentylacje mechaniczna.

 

ad.1. Czego? Wymiennika? Wymiennik przeżyje mnie, ciebie i nasze dzieci, a zapłaciło się za niego raz i tutaj zgoda, można go doliczyć do instalacji CO. Tylko ile kosztuje sam wymiennik?

ad.2. Wentylacja to wentylacja a odzysk jest tylko przy okazji. Nie ma sensu doliczać kosztu energii zużytej na wentylacje. Wentylacja tak czy siak być musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wplywaja....ale i tak na CO wydasz wiecej niz na CWU o ile policzysz jak mowilem.

Koszt CO to takze koszt systemow, ktore zmiejszaja zapotrzebowanie na to CO.

Koszt zakupu dzielisz przez czas zycia systemow a koszt uzytkowania normalnie wliczasz....wtedy CO nie jest za darmo.

 

 

no ale to Off topic wiec ja dalej nie kontynuuje nawet jesli macie inne zdanie. Teraz wlasnie ide na rybki i wieczorem je sobie usmaze...o ile cos zlowie :D

 

p.s. Zyskow bytowych bedzie co nie miara :D:D a wentylacja grawitacyjna mimo ze musi byc to nie bedzie kosztowac nic a nic.

 

 

stopka (ja nie mam a niektorzy maja wiec dopisze :D)

-------------------------------------------------------------------------------

Dom 200m2 drewniany z bali 18cm, CWU=1200/rok CO=2000/rok

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...