Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

Staram się zawsze aroganckim a zarazem skąpych w wypowiedziach(ilość postów .zaangażowanie.........co jak gadam Matko córko :D) szaraczkom teoretyzującym,przekazać by poruszali się po FM końkretnie i docelowo. Pisząc ,że masz,a nawet kupiłeś PV ...........gówn.o to wnosi dla ku forowiczowi ,który ma zgłębić temat.ALE....aleeeeeeeeeeeeeee gdybyś :

 

Wśród systemów solarnych rozróżnia się kilka form i technologii. EBORX koncentruje się na dwóch głównych systemach: fotowoltaicznym (PV) produkującym energię elektryczną oraz termicznym produkującym energię cieplną.

Systemy solarne dzieli się na podgrupy według ich przeznaczenia i zastosowania (nazewnictwo międzynarodowe)

to insza inszość.

 

No chiba ,że kupiłeś jakieś chińskie P...bez C...V do zakrywania kolektorów jak za dużo gulgniecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jasiek : mnie liczenie nie kosztuje i nie wplywa na cene...a dokladnie wplywa ale w druga strone. Czyli : jesli policze i sie zastanowie to wychodzi taniej :p

 

niktspecjalny: ok, rozumiem, ze nie wyrazilem sie dosc jasno w sensie posiadanych przeze mnie paneli, ALE TO NADAL NIE WPLYWA na mozliwosc obliczania.

Panele PV oczywiscie chce uzywac do grzania wody i w celach poznawczych kupilem jak najtanszy szyli SUNGEN-a.

Nie wplywa to jednak na proces poznawczy gdyz najpierw nalezy policzyc mozliwosci, potem bezawaryjnosc, potem cene i mozliwosci portfela a na samym koncu podjac decyzje.

 

tylko ze krok 1-obliczenie mozliwosci...kuleje :(

 

zreszta...ja cie krece. Po co ja sie produkuje.\

Chcecie mi wmowic, ze mam nie kombinowac tylko zrobic byle jak ? .... a to ja przepraszam....trafilem nie na to forum co chcialem ;/

 

p.s. odczuwacie u mnie arogancje ? dlatego ze podaje wzor i pytam skad sie wziely wasze wyniki niezgodne ze wzorem ? No to chyba gdzies mam problem w wypowiedziach. ja tu wpadam co jakis czas gdy wlasnie takie "dziwactwa" mi wyjda a wpadam po to aby sie dowiedziec gdzie blad.

Pewnie odbieracie to jako przemadrzalstwo....przepraszam zatem wszystkich ktorzy to tak odebrali. Nie chce sie wymadrzac a tylko madrze rozwazyc problem.

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pod ciebie.Jak włożysz do zamrażary wódę.Lubisz ją pić od razu czy czekasz aż ci się z deka ociepli???To nawet nie jest pierwsze primo.

Jeśli pozwolisz wybiórczo zaznaczę twoje poty.Bez urazy..............;):)

.Nie wplywa to jednak na proces poznawczy gdyz najpierw nalezy policzyc mozliwosci, potem bezawaryjnosc, potem cene i mozliwosci portfela a na samym koncu podjac decyzje...

Rzeczywiście jest tu gdzieś ukryta twoja matematyka..................a gdzie jest kuźwa praktyka.....ta ,gdzie byłeś,zobaczyłeś,dotkłeś :D:D.Pytam gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem, probowalem poznac, dotykalem. Myslisz ze nie mam sasiadow z solarami ?

Co te pytania wnosza do dyskusji ? Dlaczego nie ustosunkujesz sie do podanych przeze mnie wynikow tylko kluczysz poza tematem ?

 

Bo ja gościuńciu w przeciwieństwie do ciebie użytkuje solary już 5 sezon.Twoje wyniki nic nie wnoszą do dyskusji .są to puste niczym nie podparte matematyczne wypociny ......choć byłbym nieelegancki gdybym powiedział ,że bzdurne...mają jednak swoja moc .ale tylko teorematyczną .Rozumiesz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jesli chcecie powiedziec ze musze 1000Paneli uruchomic abym wiedzial jak to dziala to .... jestescie w bledzie."

 

TWOJE zdanie!

 

"moze solar to kanapka albo hamburger albo cokolwiek innego....ale traktujemy go jako "czarne pudelko" ze znana charakterystyka.

to BARDZO DOBRZE ZNANE I POLICZONE !

 

Tak...

Przez tych co za produkcję się zabrali...

Już widzę, jak lecą, aby Ci charakterystyki np. TiNOXa w pięciu odmianach dostarczali.

Albo czarnego chromu...

Albo kompozytu Cupalowego...

 

Chcesz się na ich materiałach reklamowych opierać?

:lol: :lol: :lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Pasuje.

to nie ma sensu :(

 

jak pisalem wczesniej : dyskutowac moga ci co maja solary a reszta ma kupic cos co nie dziala tak jak mysleli ale nie im wiedziec dlaczego. Wtedy dopiero beda mogli dyskutowac bo frycowe juz zaplacili.....PANOWIE ! Wy sprzedajecie solary ?

 

Zatem ide sobie a jesli ktos bedzie kiedys zainteresowany tematem to powitam go na stronie http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/

Na razie zaczalem wprowadzac dane wiec do wrzesnia nie ma co liczyc na komplet lub chocby na 50%. NIe ma tam tez kontaktu bo na razie jest to na tyle niekompletne ze nie ma jeszcze podstawy do dyskusji....ale we wrzesniu juz powinno cos byc.

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podasz może, KTÓRY solar obliczasz?

Weź se jakiś, jego charakterystyki - i licz.

Podaj - który to, w jakiej technologii, po co postawiony (układ).

Będzie czytelniej, jak wtedy, gdy obliczasz jakiś "sok" wyciśnięty z wielu konstrukcji...

Betonowy też rozważasz?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie podawalem ktory obliczam ?

nawet podalem dokladnie zeby nie bylo nieporozumien ...wtedy obliczalem hawlex 2000 slp. Jak jeszcze dokladniej mam okreslic ?

 

mam obliczyc wszystkie na raz ? .... to zajmie wiele stron i normalie nie chce mi sie bo to nic nie wniesie.

 

Nadajemy na innych falach. Wy chcecie dzialac nawet w przypadku gdy cos nie jest idealne...wystarczy ze dziala. Ja chce zblizyc sie bardziej do idealu. W tym sie roznimy. Dyskutuje tu od jakiegos czasu i jeszcze ani jednej wypowiedzi chocby w 70% opartej na logice i rozumowaniu nie czytalem.....(sorki, czasem sie zdarzaja ale nie w tym temacie)...zatem to nie to miejsce o ktorym marzylem. Wolno wam inaczej ale i mi wolno....koniec tego tematu.

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nadajemy na innych falach. Wy chcecie dzialac nawet w przypadku gdy cos nie jest idealne...wystarczy ze dziala.

a to nie o to chodzi ...?

co mi z wyciskania maximum z 1cm2 skoro taką konstrukcję już na starcie zabije cena ...

jak masz na chałupie dach to go wykorzystaj w całości a nie patrzysz jak doczepić do niego kilka m2 jakiejś super technologii ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, coś więcej byś napisał lepiej o tej kanapce, jak ją widzisz dla solarka wodnego.

 

Herbatniku, przestań podstawiać do wzorów przykładowe dane.

Wiesz, że tej zimy nie było ANI JEDNEGO słonecznego dnia?! (w marcu dopiero były chyba 2).

Ja to bardziej bym myślał nad czymś co złapie w lato ciepełka na zimę, niż na wyciskaniu 2% sprawności więcej. Masz latem tyle ciepła do złapania, że nie ma co liczyć % tylko m2 bo sprawności i tak nie policzysz, bo nie wiesz ile i kiedy słońca będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar solarowi nie równy!

Jasiek by tu miał sporo do opowiedzenia, bo z ciepełka w różnych zakresach temperaturowych korzysta.

 

Pierwsza sprawa - co ten solar ma robić?

Bo...

Można do różnych celów go specjalizować.

 

Potem...

Wodny czy glikolowy?

A jak wodny - to ciśnieniowy do wody "rurzanej"?

 

Hybryda czy "solo"?

 

Dachowy, ogrodowy, naścienny?

 

Co Cię najbardziej interesuje?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mnie interesuje ?

Mysle , ze tu jest problem.

Mnie interesuje panel PV ale poniewaz wszyscy na to pluja i mowia ze solar lepszy to ja chce obliczyc solara aby sie przekonac kto ma racje.

Ale niestety prawdopodobne jest, ze nawet jesli bedzie lepszy to go nie zainstaluje bo mi nie pasi technologia....dlatego sorki za zamieszanie. pewnie po prostu z moich wypowiedzi czujecie ze jestem "przeciw" i dlatego nikt nie dyskutuje ze mna powaznie.

Akumulacja ciepla na dluzej niz miesiac nie wchodzi w rachube w moim przypadku zatem to ja po prostu nie pasuje do wizji tego tematu.

Mialem nadzieje tylko, ze podyskutuje bardziej rzeczowo aby moc wykonac obliczenia ktore sa dosc meczace i brakuje mi czesto kogos do rozmowy aby nie krecic sie w kolko dookola zlego zalozenia :(

To ze zima byla malo sloneczna przemawia tylko za moja koncepcja ale nie jest to istotna dla mojego tematu gdyz jaka by pogoda nie byla to da sie ja zamodelowac. Jesli ja zamodelujemy to mamy pewny wynik ze w przeciagu np 5-10 lat porownanie do panela pv a nie uzysk wyjdzie taki jak z obliczen.

 

na koniec uwaga do jasiek : bardzo cenie praktyczne podejscie i sam niejednokrotnie je stosuje w zyciu. Niestety takie podejscie gwarantuje brak rozwoju mimo, ze gwarantuje takze wykonanie zalozonej pracy. Czasem nalezy sie zastanowic i zastosowac "kosmiczna" technologie ale w cenie NORMALNEJ. Prawie wszystko z kosmicznych technologii da sie zrobic w garazu o ile ma sie wiedze. Robienie solara tymi recami moim zdaniem jest wlasnie przykladem takiego dzialania. Nie boj sie technologii...jesli sa dobrze i madrze zastosowane to zmniejszaja koszty i pozwalaja na wiecej.

 

Dzis ja jestem w sytuacji takiej ze : drewna na placu jest na 2 zimy, wode grzeje pradem przeplywowo i nie wychodzi wcale tak strasznie, bufor zaprojektowany i ma byc wykonany na jesien....zatem musze wiedziec czy wezownice dla solara robic czy nie, ale solar lub panel pv moze byc i za rok. Dlatego tak kombinuje w wolnych chwilach.....chce sie zdecydowac na rozwiazanie a nie chce popelnic gafy. Mi sie najnormalniej w swiecie wydaje (ale staram sie to poprzec obliczeniami) ze z panelami pv bedzie mi duzo lepiej. Nie twierdze ze kazdemu, bo kazdy ma inne zalozenia.....ja np czesto wyjezdzam na miesiac....co wtedy z solarem ? ja mam do bufora daleko bo taka konstrukcja domu....co wtedy ze stratami na rurkach ?........mam zatem po prostu inne warunki brzegowe i dlatego tak cisne na te panele pv

 

Przyznam sie jednak, ze raz kiedys myslalem , ze sie zlamie gdy znalazlem pompe o odwrotnej konwekcji....http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/naslon/porownanie/TERMOSYFON_ODWROTNY.pdf....ale nikt nie chcial o tym gadac a temat zbyt obszerny aby to samemu przetrawic :( zostalem zatem przy fotovoltaice :(

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne, ale możliwe...

Znajomy spychacz masz?

:lol:

Dom trza by zepchnąć i zacząć od początku.

 

JEDYNY sposób przeniesienia lata na zimę to kompletny system wsparcia solarnego dla CO/CWU i wentylacji oraz megabufor.

Bo?

Bo redukcja wymiarów megabufora poprzez magazynowanie w cieple utajonym (np. topienie parafin itp) to zbyt kosztowna sprawa.

Zostaje - woda!

A do tego - GRATIS!!!

(Bo "rurzana", pozyskana przez licznik, się NIE NADAJE i trzeba deszczówki się złapać)

 

Potrzebny jest BARDZO kumaty architekt.

Trzeba w centrum domu postawić do pionu cysternę kolejową (z jakiego demobilu).

Wokół niej zaprojektować, np. klatkę schodową tak, aby się tam sporo ocieplenia zmieściło.

Dobrze więc zacząć w piwnicy a skończyć na strychu.

Baniaczek tak pod 30-35 tysięcy litrów...

Dla pozyskania ciepła potrzebny solar powietrzno-cieczowy o możliwie dużej powierzchni.

Tak od 100m2 do 200m2.

 

Wtedy...

 

Całorocznie w ciągu dnia masz zasilanie chałupy z solara (via baniak).

Wsparte podgrzewaniem powietrza wentylacyjnego.

W ciągu nocy - podłogówka z nagromadzonego w baniaku zapasu.

 

Baniak "dochodzi do siebie" około trzy lata!!!

(liczone)

Potem już wszystko robi się samo a Ty o tym zapominasz na stałe!

Wcześniej może się zdarzyć, że zbyt mało zgromadzisz i trzeba będzie dorobić braki jakim źródełkiem ciepła.

 

Masz na to warunki?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlaczego woda z licznika się nie nadaje? Raz ma 100 lat wlana.

Dlaczego do pionu?

Użytkownicy 1000l buforów piszą że im się przez noc rozwarstwia, czy aby pion jest tu konieczny.

Nie lepsze od uwarstwiania takiego dużego zładu byłoby podzielenie go na oddzielone termicznie części.

 

Warunki nie są ustalone, jak na razie(i to od jakiegoś już czasu) próbuje sprzedać jedno, żeby zbudować drugie...

Ja rozważam 2 wersje.

1) Cysterna kolejowa standardowa 50m3 pod garażem, albo kilka innych zbiorników oddzielonych termicznie. Pół metra ocieplonej czymkolwiek, może te zrzynki z fabryki pumeksu, palne ale gratis, albo wełna, perlit, słoma?!?.

W cysternie wężownica.

 

2) (jak się nie da piwnucy) Pod całym domem(zakładam brak piwnicy) podzielone na odrębne termicznie sekcje zestawy beczek metalowych 200l.

Beczki zalane wodą i zamknięte ustawione obok siebie z małą dziurką wielkości 1mm(i niech mi nikt nie pisze, że wyparuje..., bo nie wyparuje).

Zalane betonem albo i nie. Sekcje oddzielone od siebie tak z pół metra ociepleniem.

Ciepło do i z beczek pobierane oddawane poprzez wężownicę puszczoną pomiędzy nimi.

Czyli takie wielkie betonowe bloki pod domem z wężownicą z beczkami zalanymi w środku.

 

Cały akumulator bułby podpięty do domowego bufora 1000l(może mniejszy) jak śmieciuch. Do bufora podpięty też kominek i solary(wężem).

Włączanie różnych pompek(solary/kominek/aku) w zależności od odczytów z czujników "komputerowo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...