Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

 

na koniec uwaga do jasiek : bardzo cenie praktyczne podejscie i sam niejednokrotnie je stosuje w zyciu. Niestety takie podejscie gwarantuje brak rozwoju mimo, ze gwarantuje takze wykonanie zalozonej pracy. Czasem nalezy sie zastanowic i zastosowac "kosmiczna" technologie ale w cenie NORMALNEJ. Prawie wszystko z kosmicznych technologii da sie zrobic w garazu o ile ma sie wiedze. Robienie solara tymi recami moim zdaniem jest wlasnie przykladem takiego dzialania. Nie boj sie technologii...jesli sa dobrze i madrze zastosowane to zmniejszaja koszty i pozwalaja na wiecej.

 

a kto powiedział że ja boje się technologii ...?

twierdzę raczej że świat zaczyna się powoli gubić w tych "technologiach" ...

komplikuje się na maksa różne rozwiązania tylko aby lepiej wyglądało na "papierze" bo łatwiej jakiegoś "łosia" złapać ...

a gdzie w tym wszystkim jest poszanowanie energii i środowiska , każda dodatkowa blaszka czy "pierdółka" to dodatkowa maszyna zużywająca energię elektryczną ( o tym że tą maszynę do tej blaszki musiała wyprodukować jakaś fabryka to już nie wspomnę... )

jeżeli ludzkość nie zacznie wracać do rozwiązań prostych to długo tak nie pociągnie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie tylko czy prawidlowym bedzie policzenie strat przez promieniowanie jako promieniowanie do nieba oraz promieniowanie do ziemi.

Chyba tak, ale jakos nie umiem sie doczytac jak oni te K2 mierza i czy czasem nie jest to juz tam jakos uwzglednione :(

 

wezmy np solar HAWLEX 2000-sp (dane brutto czyli dla calej powierzchni)

mamy :

A1-0,704

K1-3.87

K2-0,0083

 

Jesli teraz Temp niebosklonu=-10C, Temp powietrza=20C, Temp kolektora=60C a naslonecznienie np 500W/m2 to wychodzi sprawnosc 0,704-3.87*40/500-(0,0083*70*70/500+0,0083*40*40/500)/2=0,704-0,3096-0,05395=0,34045

 

Wynik jest brutto w letni BARDZO SLONECZNY dzien okolo 10-tej !

w poludnie bedzie wiecej ale przed 10-ta i po 14-tej bedzie duzo mniej. Srednia na dzien wyjdzie pewnie cieniasto :( a gdzie straty na transporcie ciepla ?

 

mi normalnie wychodzi, ze powierzchni paneli PV (polikrystalicznych) trzeba mniej niz 2*wiecej :( oczywiscie przy zalozeniu, ze mamy dobre MPPT

 

p.s. moc 500W nie jest zanizona. Ponizej wklejam rozklad mocy od 350 do 750W. W lato to w zasadzie prawie cala moc jaka dociera do kolektora. Reszta to moc do 350W ktorej nie wykorzysta prawie zaden kolektor a mocy powyzej jest mniej niz 10% :(

 

zdjecie jakos zle sie wgralo i jesli ktos chce zobaczyc lepsze to trzeba tu : http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/naslon/gov_rozklad/do_750ws.png

 

Panie kolego nie wiem co liczysz, nie interesują mnie te twoje wzory, nie chce mi się ich uczyć ani analizować.

Ja posiadam takie 3 panele i zbiornik 300l. Sterownik na podstawie zadanego przepływu, temperatury na zasilaniu i powrocie wylicza "moc" z jaką grzeją te kolektory.

Teraz w te letnie dni sterownik w szczycie pokazuje 4000W z małym haczykiem. Normą jest 3000-3500W.

Posiadam 5,4m2 kolektorów pochylonych pod kątem 35* lekko skręconych na zachód.

 

Teraz porównaj sobie z energią jaką z takiej powierzchni jesteś w stanie uzyskać z paneli PV i ile to kosztuje.

Odpowiedz sobie na pytanie czy to się opłaca.

Czemu zalety PV nie wyparły kolektorów glikolowych/wodnych z rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mi sie najnormalniej w swiecie wydaje (ale staram sie to poprzec obliczeniami) ze z panelami pv bedzie mi duzo lepiej. ........

 

To jak się tak zdecydowanie upierasz przy tym rozwiązaniu to je kuźwa zrób ale zaprzestań walki z tymi którzy tego typy projekty omijają z daleka nie dlatego ,że są "be"tylko dlatego ,że wystarczy im to co już maja a wprowadzanie w układ czegoś innego mija się z celem.Najlepiej załóż nowy temat i tam się realizuj może tymi obliczeniami ściągniesz rzeszę fanów nowego rozwiązania.:cool:.Jeszcze raz ci przypomnę o czym jest watek solar tymi ręcami robiony .......co w twoim nowym topiku musi być mocno zaakcentowane no chyba ,że nie kumasz idei o czym się tu dyskutuje.Czyli reasumując:twój nowy temat to np.

panel PV z systemu fotowoltaicznego tymi ręcami zrobiony

p.s jest kilka rodzai tych systemów.Jeszcze tu powiedz w jednym zdaniu jaki np. wybierasz ???

- ‘off-grid’

- ‘on-grid’

-wyspowy

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie potwierdziles to co wyliczylem :) dzieki...powaznie i bez sarkazmu.

3 takie kolektory to 6.3m2. Moc maksymalna to prawie 4500W....w sloneczne dni beda dizalac jak napisales.

Panele PV polikrystaliczne o powierzchni 6.3m2 beda dawac max 900W a w slneczne dni 600-700W. Roznica na korzysc paneli pojawi sie w uzysku calo dziennym gdyz wykorzystaja takze momenty kiedy insolacja jest ponizej 350W a ktorych to kolektor nie ptrzetworzy. Jesli zatem policzymy caly uzysk z roku to taki panel pv da nie 5 razy mniej ale tylko 2 razy. Trzeba zatem na dachu okolo 10-12m2 panela pv aby miec taki sam wynik.

Panele pv nie wyparly kolektorow z co najmniej 3 powodow :

1.trzeba 2 razy wiecej miejsca na dachu

2.caly czas byly za drogie i dopiero teraz to ma sens finansowy

3.na razie brak odpowiedniego osprzetu do podgrzewania wody panelami pv (specjalne grzalki i sterownik)

 

do adama : masz racje. powinienem sobie do tego watek zalozyc :(

i pewnie tak zrobie. tutaj chcialem nie atakowac ale podowiadywac sie i podyskutowac.

postaram sie juz nikogo nie atakowac co zrobilem zreszta niecelowo.

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiecie ale wbrew pozorom teraz latem tyle ciepłej wody wcale nie potrzeba . Musicie sami sprawdzić ile tej wody zużywacie i jaką temp ma . Ja osobiście teraz preferuję temp ok 40 C , natomiast zimą znacznie cieplejszą np 50 C [ wanna ] . Sam jestem nieraz zdziwiony jak ktoś pisze że potrzebuje dziennie 300 litrów [ 4 osoby ] - czyżby nagonka na jak największe i najdroższe instalacje .Z tego co widziałem to najlepszą sprawność i efektywność pracy mają kolektory próżniowe i o dziwo nie HP tylko U rurka jednak w skali całego roku i tak lepsze będą fotowoltaiczne , bo pracują już od samego rana do późnego wieczora . Żeby było śmieszniej to w całkowitym rozliczeniu i użytkowaniu wychodzą taniej .Oczywiście w akumulatory takie jakie obecnie mamy tej energii nie opłaca się pakować . Prąd powinien być zużywany na bieżąco .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiecie ale wbrew pozorom teraz latem tyle ciepłej wody wcale nie potrzeba . Musicie sami sprawdzić ile tej wody zużywacie i jaką temp ma . Ja osobiście teraz preferuję temp ok 40 C , natomiast zimą znacznie cieplejszą np 50 C [ wanna ] . Sam jestem nieraz zdziwiony jak ktoś pisze że potrzebuje dziennie 300 litrów [ 4 osoby ] - czyżby nagonka na jak największe i najdroższe instalacje .Z tego co widziałem to najlepszą sprawność i efektywność pracy mają kolektory próżniowe i o dziwo nie HP tylko U rurka jednak w skali całego roku i tak lepsze będą fotowoltaiczne , bo pracują już od samego rana do późnego wieczora . Żeby było śmieszniej to w całkowitym rozliczeniu i użytkowaniu wychodzą taniej .Oczywiście w akumulatory takie jakie obecnie mamy tej energii nie opłaca się pakować . Prąd powinien być zużywany na bieżąco .

 

Ile kosztuje m2 starego grzejnika, czarna farba, szyba kawałek styropianu trochę drewna i trochę miedzianych rurek?

A akumulatory to nie ten temat ale NiFe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiecie ale wbrew pozorom teraz latem tyle ciepłej wody wcale nie potrzeba . Musicie sami sprawdzić ile tej wody zużywacie i jaką temp ma . Ja osobiście teraz preferuję temp ok 40 C , natomiast zimą znacznie cieplejszą np 50 C [ wanna ] . Sam jestem nieraz zdziwiony jak ktoś pisze że potrzebuje dziennie 300 litrów [ 4 osoby ] - czyżby nagonka na jak największe i najdroższe instalacje .Z tego co widziałem to najlepszą sprawność i efektywność pracy mają kolektory próżniowe i o dziwo nie HP tylko U rurka jednak w skali całego roku i tak lepsze będą fotowoltaiczne , bo pracują już od samego rana do późnego wieczora . Żeby było śmieszniej to w całkowitym rozliczeniu i użytkowaniu wychodzą taniej .Oczywiście w akumulatory takie jakie obecnie mamy tej energii nie opłaca się pakować . Prąd powinien być zużywany na bieżąco .

 

Zależy jak u kogo - u mnie teraz małżonka ostro zaprawy jedzie i wody gorącej zużywa.

Dlaczego 300L - ano dlatego by na drugi dzień jak nie będzie słońca dalej cieszyć się wodą o temperaturze powyżej 40*C bez dogrzewania. Na zbiorniku 140 tego nie osiągniesz. Szczególnie jak masz cyrkulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"1) Skoro aluminium ma taką kiepściutką zdolność emisyjną, to dlaczego robi się z niego grzejniki?

2) Czemuby bufora czy akumulatora(cieplnego) przed ociepleniem nie owinąć taką kuchenną folią alu? "

 

1. - Bo grzejniki to przewodnictwo a nie emisja.

2 - Nie. Bo to ma mało sensu.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"1) Skoro aluminium ma taką kiepściutką zdolność emisyjną, to dlaczego robi się z niego grzejniki?

2) Czemuby bufora czy akumulatora(cieplnego) przed ociepleniem nie owinąć taką kuchenną folią alu? "

 

1. - Bo grzejniki to przewodnictwo a nie emisja.

2 - Nie. Bo to ma mało sensu.

 

Adam M.

 

1. Przewodnictwo, czyli grzeją powietrze a nie świecą?

2. Dlaczemu? A grafit w styropianie co robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...