Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na tak postawione pytanie zaczął bym od sinusa kąta padania.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C4%85t_padania

 

cosinusa! Przy zerze mamy 1 w 45st mamy jakieś 0.7 przy 60 stopniach mamy jeszcze połowę. Czyli na tę samą powierzchnię pada 0,7 promieni lub połowa tego co narmalnie pada przy kącie zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C4%85t_padania

 

cosinusa! Przy zerze mamy 1 w 45st mamy jakieś 0.7 przy 60 stopniach mamy jeszcze połowę. Czyli na tę samą powierzchnię pada 0,7 promieni lub połowa tego co narmalnie pada przy kącie zero.

Podejdę trochę inaczej do tematu, czyli od początku i wytłumaczę skąd ten sinus:

http://obrazki.elektroda.pl/8630967800_1377684120_thumb.jpg

to tak aby ogóle można zrozumieć samo zjawisko.

Natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć w jaki sposób będzie robiony pomiar tego promieniowania, czy na płaszczyznę pionową, czy na poziomą prostopadle w stosunku do tego promieniowania. Na rysunku zaznaczyłem, że pomiar promieniowania odbywa się zawsze prostopadle do jego źródła w stosunku do kąta płaszczyzny na którą pada.

A jak to praktycznie: Jeżeli zmierzymy prostopadle do źródła, że wartość promieniowania wynosi 800W/m2 a nasz kolektor czy bateria ma 2m2 to przy kącie prostopadłym (90 stopni) otrzymamy z tego kolektora czy baterii 1600W ( pomijając sprawność). Jeżeli natomiast Zmierzymy wartość promieniowania prostopadle do źródła a nasz kolektor, będzie pochylony w stosunku do źródła do kąta 60 stopni to otrzymamy z niego 1732W.

To tylko tak dla zrozumienia samego zjawiska.

Natomiast praktycznie to wychodzi całkiem inaczej bo jak faktycznie zauważył kszhu trzeba posługiwać się korelacją ( współzależnością ) bo słoneczko operuje w dwóch płaszczyznach a nie w jednej jak na rysunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kliknąłeś w tę wikipedię! Żle wyznaczasz kąt padania, w optyce się to robi inaczej.

Twój kąt padania to 90-a a mój to a. Co za tym idzie:

 

U mnie cos(a)=1 a u ciebie sin(90-a)=1

warto zauważyć, że sin(90-a)=cos(a).

 

A żeby być jeszcze ściślejszym pozwolę sobie zapisac to tak:

sin(pi()/2-a)=cos(a).

 

 

Czyli piszemy o tym samym, ale jeśli słońce świeci nam prosto w mazak, to kąt padania jest ZERO!!! :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kliknąłeś w tę wikipedię! Żle wyznaczasz kąt padania, w optyce się to robi inaczej.

Twój kąt padania to 90-a a mój to a. Co za tym idzie:

 

U mnie cos(a)=1 a u ciebie sin(90-a)=1

warto zauważyć, że sin(90-a)=cos(a).

 

A żeby być jeszcze ściślejszym pozwolę sobie zapisac to tak:

sin(pi()/2-a)=cos(a).

 

 

Czyli piszemy o tym samym, ale jeśli słońce świeci nam prosto w mazak, to kąt padania jest ZERO!!! :lol2:

 

A jakże kliknąłem. Ale również wyraźnie dwa razy zaznaczyłem, że to tytułem wytłumaczenia zjawiska. Masz całkowitą racje, że tak to się robi w optyce, ale wiele osób nie wie tego i ten kąt wyznacza właśnie odwrotnie. A to właśnie sprawdziłem telefonem do przyjaciela, niby szkolony (Politechnika) a też nie wiedział jak to się robi w optyce. Natomiast jak popatrzał na mój rysunek nawet wyciągnął prawidłowe wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Panowie specjalnie dla was coś znalazłem cytat ; Najbardziej wydajne rośliny w Europie mają zaledwie 2-procentową efektywność w procesie zamiany energii słonecznej w węglowodany, rzeczywista moc dostarczona na jednostkę powierzchni wynosi jakieś 0,5 W/m2. i dalej cytatW Ocenie sytuacji energetycznej na świecie ONZ (World Energy Assessment) Rogner pisze: „Zakładając efektywność konwersji na prąd rzędu 45% oraz plony rzędu 15 ton suchej masy z hektara na rok, wytworzenie 1 megawata prądu z instalacji na biomasę pracującej przez 4 tys. godzin rocznie wymagałoby 2 km2 plantacji”. Daje to energię na jednostkę powierzchni rzędu 0,23 W(e)/m2 (1 W(e) oznacza 1 wat mocy elektrycznej) . Czyli gdy wystąpią braki w ropie naftowej , węglu i paliwie do reaktorów sytuacja w pozyskaniu energii będzie wręcz dramatyczna .Jeżeli popatrzymy teraz na panele słoneczne które generują średnio ok 5 % sprawności z metra to widać że na razie poza kopalinami nic lepszego nie ma i pewnie długo nie będzie . Patrząc z perspektywy czasu i cen węgla w ostatnich 10 latach [ skok ceny ok 300 % ] to również można śmiało założyć że na następne 10 lat cena węgla powinna skoczyć do ok 2 tys zł za tonę , a gaz do ok 7 zł za m 2 . Czy tak się stanie ? .Co do nachylenia paneli do słońca to widzę pewną wręcz zdumiewającą dla mnie różnicę . W tamtym roku 3 września o godz 16 00 kąt padania do tego roku tej samej daty i godziny jest inny . Różnica jest olbrzymia wręcz kolosalna bo jest to ponad 2 stopnie odchylenia na plus . W związku ze panele mam zamontowane sztywno [ pomiar promieni słonecznych poprzez rurkę ] o błędzie z mojej strony nie ma mowy . Edytowane przez Wezyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z obliiczen dla dnia 10 wrzesnia o 12 w poludnie kat padania na dach pochylony 45stopni i umieszczony na poludnie wychodzi dla kilku lat taki kat

2009 10.522

2010 10.541

2011 10.557

2012 10.501

2013 10.520

zatem roznice minimalne......musi cos z budynkiem ale mozliwe tez ze z pomiarem czasu :) jesli walniesz sie o 10 minut to wynik bedzie taki

2009 8.034

2010 8.053

2011 8.068

2012 8.014

2013 8.032

 

p.s. lokalizacja oczywiscie nie twoja a moja...ale ogolnie widac co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie nabijajcie się:-)

Każdy skutek ma przyczynę. Raczej w naszej części kosmosu nic się nie zadziało istotnego w przeciągu ostatnich milionów jak nie miliardów lat. Tak więc nawet te drobne odchylenia kąta, które podajecie i które dla odległości ziemia-słońce oznaczałyby setki tysięcy km różnicy, wynikają z błędów pomiaru, drbonych ruchów obiektów teoretycznie trwale związanych z gruntem itp.

 

Oj jak strasznie się mylisz! Choćby nachylenie ekliptyki, albo odległość księżyca, albo wędrujący biegun północny.....

Edytowane przez herakles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jak strasznie się mylisz! Choćby nachylenie ekliptyki, albo odległość księżyca, albo wędrujący biegun północny.....

 

to akurat nie jest problemem...ja policzylem pozycje wedlug : http://www.nrel.gov/docs/fy08osti/34302.pdf

i sa male szanse aby blad przekroczyl 1procent

 

ja stwaiam na :blad pomiaru i mozliwe w sumie ze ruchy budynku.

W jakiej godzinie byl pomiar i jak zrobiony ? no i ile lat ma budynek ?

 

no i na koniec najwazniejsze : po co sie martwisz 2-ma stopniami ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z obliiczen dla dnia 10 wrzesnia o 12 w poludnie kat padania na dach pochylony 45stopni i umieszczony na poludnie wychodzi dla kilku lat taki kat

2009 10.522

2010 10.541

2011 10.557

2012 10.501

2013 10.520

zatem roznice minimalne......musi cos z budynkiem ale mozliwe tez ze z pomiarem czasu :) jesli walniesz sie o 10 minut to wynik bedzie taki

2009 8.034

2010 8.053

2011 8.068

2012 8.014

2013 8.032

 

p.s. lokalizacja oczywiscie nie twoja a moja...ale ogolnie widac co i jak :)

 

rozbieżność dotyczy 3 września , a nie października, to spora różnica na bank nie w 10 minut

 

a skoro nawet to błąd człowieka to efekt kosmiczny, skoro "życie" to w/g naukowców kosmiczny fenomen :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nachylenia paneli do słońca to widzę pewną wręcz zdumiewającą dla mnie różnicę . W tamtym roku 3 września o godz 16 00 kąt padania do tego roku tej samej daty i godziny jest inny . Różnica jest olbrzymia wręcz kolosalna bo jest to ponad 2 stopnie odchylenia na plus . W związku ze panele mam zamontowane sztywno [ pomiar promieni słonecznych poprzez rurkę ] o błędzie z mojej strony nie ma mowy .

Nie bierze się to przypadkiem z tego, że rok gwiazdowy nie jest równy 365 dni (czy w roku przestępnym 366 dni), tylko ok. 365.25636 dni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...