Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przestrzeń między szybami będzie limitowała uszczelka .A uszczelka ma 5mm. Warstwa wody będzie też miała 5mm na lekkim minusie.Myślę,że tu będzie ważna powierzchnia czynna wymiany ciepła między cieczą a słońcem.Tak więc będzie to warstwa wody o pojemności 10L na powierzchni 2m2.Nie wdając sie w straty ,odbicia itp. W słoneczny dzień przy operacji słońca na poziomie 900W/m2, Teoretycznie taki kolektor powinien podgrzać 38Lwody o 40oC w ciagu godziny.Oczywiście bez uwzględnienia strat.Nie jestem w stanie oszacować jakie one będą.Wydaje mi się jednak że to są obiecujące liczby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale sam pomysł z kolorowymi cieczami fajny.

Ma już swoje lata :

Z olbrzymiej masy płynnej wyciąga gotowe belki, tafle, kliny, zworniki, odlane, a raczej ulane według danego architektonicznego planu. Cały szklany parterowy dom, ze ścianami ściśle dopasowanymi z belek, które się składa na wieniec, a spaja w ciągu godziny, Z podłogą, sufitem i dachem z tafel - oddaje nabywcy gotowe. W domach tego typu, wiejskich, czyli jak się dawniej mówiło, chłopskich, nie ma pieców. Gorąca woda w zimie idzie dokoła ścian, wewnątrz belek, obiegając każdy pokój. Pod sufitem pracują szklane wentylatory normujące pożądane ciepło i wprowadzające do wnętrza zawsze świeże powietrze.

...

Tymi samymi wewnętrznymi rurami idzie w lecie woda zimna obiegająca każdy pokój. Woda ochładza ściany, wskutek czego jest w takim domku podczas największego upału jak w bakińskiej naszej piwnicy, tylko bez jej zgnilizny i odoru. Taż wodą zmywa się stale szklane podłogi, ściany i sufity, szerząc chłód i czystość. Nawet nie wymaga ci to żadnej pracy specjalnej, gdyż rury odprowadzające zużytą wodę i wszelką nieczystość uchodzą do szklanych kloak, wkopanych opodal w ziemię.

:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że kolektor będzie miał 80st celciusza. Sam policz ile ciepła "wypromieniuje" z czarnego chromu i wody.

 

Z wody będzie leciało tak

T=80*C~=350K

Stała Stefana Bolcmana x=0,000000057 W/m2/K4

 

Z m2 wody wypromieniuje x*T^4=0,000000057 *350*350*350*350=> 855W

Oj sorki, razy 0,98 838W

Z czarnego chromu jakieś 80W

 

No i jest 10 razy mniej.....

 

Oczywiście nie wiem co to za cudo ta szyba ale podejrzewam, że dobra jest tylko w przewodzeniu, a w emisji lipa.

Edytowane przez herakles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca bym się zgodził.Bo zakładając w lecie ,że nagle słońce przykryją chmury to temp nieboskłonu ma wtedy ok. +10oC,więc promieniowanie nieboskłonu wyniesie 0,0000000567 x 283x283x283x283= 363W/m2/h. Czyli na początku mamy 855W/m2/h -363W/m2/h=492W/m2/h. Słońce zachodzi ,więc przez jakiś czas spada temp w kolektorze.Tracimy część ciepła skumulowanego w wodzie .Temperatura spada i emisja ustaje.Ale co jest jak świeci słońce .Muszę znaleźć współczynniki dla szkła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herakles. Kierując się twoja logika,że straty to 838W/m2/h, asfalt na szosie nie nagrzał by się do 40oC w lecie,mimo przewodnictwa w dół.Tym bardziej mój dach kryty papą osiągający 80oC,dający w lecie przeszło tonę wody o temp.40oC Mimo że papa ma współczynnik emisyjności bliski 1.Nie sądzisz,że te czarne chromy czy termofloaty to takie czary mary dla maluczkich?Węża ogrodowego jak zostawię na trawniku,a jest jasnozielony,w lecie poparzy .Tak nagrzeje się w nim woda.

Chyba że zajmujesz się zawodowo sprzedażą kolektorów fabrycznych,co zmienia percepcję postrzegania rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herakles. Kierując się twoja logika,że straty to 838W/m2/h, asfalt na szosie nie nagrzał by się do 40oC w lecie,mimo przewodnictwa w dół.Tym bardziej mój dach kryty papą osiągający 80oC,dający w lecie przeszło tonę wody o temp.40oC Mimo że papa ma współczynnik emisyjności bliski 1.Nie sądzisz,że te czarne chromy czy termofloaty to takie czary mary dla maluczkich?Węża ogrodowego jak zostawię na trawniku,a jest jasnozielony,w lecie poparzy .Tak nagrzeje się w nim woda.

Chyba że zajmujesz się zawodowo sprzedażą kolektorów fabrycznych,co zmienia percepcję postrzegania rzeczywistości.

 

właśnie dlatego woda na słońcu się nie zagotuje a dach z papy nie nagrzeje się do temperatury zapłonu.

 

poza tym ja liczyłem dla 80*C z ty piszesz o 40. Przy zależnościach w czwartej potędze to dość spora różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że jednak nie jest tak źle. Mam dachowca krytego papą ze sprawnością 37-40%. Kolektory płaskie kryte szybą z powłokami anty emisyjnymi ok.60% i to przy małej różnicy temp. między czynnikiem a otoczeniem. Mój dachowiec kryty papą w lecie nagrzewa się nawet do 82oC. Wiatr po nim hula.Nie mogę go przykryć szkłem bo papę i styropian szlag by trafił.Uważam ,że czarny chrom to jednak chwyt marketingowy. Gdyby emisja była na poziomie 838W/m2 to nie podgrzał bym z 1m2 papowego dachowca 14L /h wody z 20oC do 40oC przy temp.dachu 82oC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...