Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

Na moje.. na dzis dzień/rok.. w Polsce / aby nie stracić.. mozna zainwestowac nieco by grzac sobie wode w kranie..ale szarpac się

na grzanie domu jest poza zakresem. Technologicznie najlepisze firmy wyciskają sporo z paneli, ale koszt inwestycji w tym przypadku

jest absurdalny a sprawia to nasz system ekonomiczny i lichwa która tu się odbywa na naszych oczach.

Posiadając kociol..spalami kilkadziesiąt zł by ogrzac wode w kranie..to sa przysłowiowe grosze...300-500zł rodznie dla duzej rodzny

w 20 lat 7200zł.. jaki solar za 7200zł pokryje zapotrzebowanie 100% przez 20 lat ?

nie znam takiego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żaden solar bez akumulatora nie pokryje Ci w 100% zapotrzebowania na energię. A to dlatego:

 

Styczeń i luty

http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/klibild?WMO=12375&ZEITRAUM=04&ZEIT=28022013&ART=SON&LANG=pl&1380656167&ZUGRIFF=NORMAL&MD5=

http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/klibild?WMO=12375&ZEITRAUM=04&ZEIT=31012013&ART=SON&LANG=pl&1380656181&ZUGRIFF=NORMAL&MD5=

 

oraz lipiec

http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/klibild?WMO=12375&ZEITRAUM=04&ZEIT=31072013&ART=SON&LANG=pl&1380656245&ZUGRIFF=NORMAL&MD5=

 

To są godziny usłonecznienia.

 

Więc lipcem chińskie solary będą grzać jak wściekłe, te super hiper dadzą może 5% więcej, ale nie ma to znaczenia. Co więcej te robione ze starych grzejników pokryte farbą czarną akrylową będą mieć tak samo.

 

Natomiast zimą nawet te super hiper nie dadzą nic, bo po prostu słońca nie ma. Jak nie wierzysz to sprawdź w ulotce pewnie jest drobnym druczkiem, że jak nie ma słońca to nie grzeją.

No więc inwestycja robi się poważna, trzeba jeszcze przed narysowaniem pierwszej kreski na projekcie przemyśleć, gdzie taki akumulator na zimę schować. 50m3 powinien mieć, to akurat pojemność standardowej cysterny kolejowej. Niemcy tak robią i nie płacą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 1m3 w domu to co innego a co innego cysterna 50m3. Policz powierzchnię płaszcza i dennic i straty do gruntu przez izolację.

Szczerze powiem że wolałbym dać lepszą izolację w chałupie i suszarką ogrzewać. No ale kto bogatemu zabroni.

Swoją drogą ciekawe czy ktoś w Polsce z takiej cysterny korzysta do przechowywania energii słonecznej na potem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czemu adampepe potrzebuje 30m2 solara. Na www paradigmy są zestawy na 6-8 osób i mają wielkość >15m2. Zmagazynować nie ma jak, więc bez sensu ta instalacja.

Przybyl - trójnikiem z zastawkami sterowanymi czujnikiem temperatury. Pobierasz ciepło z tego gdzie wyższa temperatura ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czemu adampepe potrzebuje 30m2 solara. Na www paradigmy są zestawy na 6-8 osób i mają wielkość >15m2. Zmagazynować nie ma jak, więc bez sensu ta instalacja.

 

Mi do niczego nie potrzene 30m2..a jedynie do rozumienia procesów..

15m2 kosztuje 40tys zł

sugerowany zysk roczny 6300kWh( prognozowany ) czyli nie gwarantowany

ja uwierze w 4500kWh...i nadal akcja z lokatą w banku ma sens większy.

Czyli w biomasie będzie teoretycznie 1100zł ..zwrot za 30 lat..więc o czym tu gadac?

urządzenie ekologiczne winno sie zwracac po kilku latach by mialo sens..a nie przynosić straty

w porównaniu do np.biomasy.

 

Heraklesie..wszyscy tu wiemy ze solary działaja z buforem.. to tak jakby elementarna wiedza

 

Pomysł z duzym buforem 30-40m3 ma sens jesli ciepło pozyskane latem starcza akurat na cała zime

i wtedy idea solarnego domu ktory autantycznie w lato pracuje jak dziki magazyn by zimą przetrzymać

gorsze dni..Paradigma wykonała pare takich domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik można nabyć: http://sprzedajemy.pl/zbiornik-stalowy-po-cysternie-kolejowej-typ-408r-pojemnosc-34m3,1676076, ale gdzie go wkopać (10x2,1m), jak nie mamy dużej działki? Do tego ocieplenie, fundament pewnie też jakiś :eek:

 

Ja bede mial fundamenty 10,5 x 6,5 bez wenwetrznych law, spokojnie taki wejdzie tylk otrzebaby od spodu chociaz z 10 cm styro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbys miec takiej grzałki latem w domu a chodzi o to że latem ładuje na max..do czerwoności..

zapewne w takim zbiorniku warstwowośc zachowuje sie inaczej jak w typowym 1m3 ( inne proporcje)

szkoda czasu na spekulacje..moze ktos sie dokopie do materiałów na ten temat..kilka takich stoi w niemczech już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw- coś słabo miałeś te wiatraczki zrobione, skoro się rozsypały. Wokół mnie (pow. kołobrzeski) jest już chyba koło setki turbin (różnych firm) i żaden się nie uszkodził w czasie tego orkanu, a wiało na pewno mocniej niż u Ciebie ;)

Nie wszędzie wiatrak się sprawdzi, dlatego najwięcej jest ich nad morzem ze względu na raczej stały "powiew".

Zanim tu je postawiono, przez kilka lat obserwowano natężenie wiatru stawiając specjalne maszty pomiarowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziko to nic nie da bo wilgoć będzie przewodzić. Bunkier trzeba jej zbudować. Wosku też bym nie polecał. Rozszerzalność cieplna jest taka, że nie możesz tam dać więcej niż połowę baniaka, więc woda jest tylko troszeńkę gorsza. Pozostaje octan sodu, jednakże należy rozwiązać problem rozprowadzenia ciepła w tym czymś. Jest na sieci ładny pdf zrobiony przez jakiś anglojęzycznych inżynierów, którzy testowali mocno tą substancję i jest tam to opisane. Trójwodny octan sodu jest prawie tak dobry jak woda, ale ma jeszcze tę przemianę fazową, co powoduje że jest bezkonkurencyjny. No i nie zmienia objętości jak wosk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Bingo.. deklarację wydajności systemy Paradigma 30m2 mam od Rapczyn'a :)

czyli nie wg mnie..ale podparłem się ofertą zawodowca i staram sie ją zrozumieć .

 

No to albo zawodowiec coś słabo policzył, albo Paradigma w ciągu pół roku zeszła na psy i to poniżej chińskiego dziadostwa

 

Cytat z marca tego roku:

AquaPakiet 7m^2, bez zbiornika, pow.czynnej to koszt od ~22500PLN netto. Wg. SolarKeymark może wyprodukować ~4600kWh/rok.

 

czyli 14m2 daje 9200kWh lub ciutę mniej - a tobie policzył 30m2

 

coś któryś kręci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to albo zawodowiec coś słabo policzył, albo Paradigma w ciągu pół roku zeszła na psy i to poniżej chińskiego dziadostwa

 

Cytat z marca tego roku:

 

 

czyli 14m2 daje 9200kWh lub ciutę mniej - a tobie policzył 30m2

 

coś któryś kręci ;)

 

nie ja.. ja tylko podaje liczby jakie mam na dokumentach..

i sam chetnie sie dowiem z gwarancja ile tak naprawdę taki soll wyprodukuj w polsce..

dziś pochmurno.. wczoraj też.. taki solarny dom 100% to juz miałby spore problemy :)

 

Odnośnie ekologii..akurat ostatnio ciekawa rozmowa z Vel Grajewskim na Blogpress ( youtube)..

kto na czym czemu zarabiac musi i dlaczego niemcom w sensie obywatelom autentycznie

wydaje się ze marka była lepsza od euro i że to euro to tak jakby na niekożyśc im..a tak naprawdę

to to tylko niemcy zarabiają na tym całym euro w europie :)

no moze jeszcze jakaś garstka kapitalistów.

reszta to baranki którym ostatnio mozna wmówić takie bzdury że az mnie głowa boleć zaczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty czytasz ulotki i uznajesz liczby tam zawarte za pewnik, nawet nie zweryfikujesz choćby troszkę, żeby przeliczyć?

 

A propos octanu, Szeroko omówiony temat w wątku buforowym.

 

Pytanie było o działające urządzenia, nie o liczby czy ich potwierdzanie. Swoją drogą dopowiem - nie mogę z czystym sumieniem potwierdzić liczb tam zawartych

 

Podałem do urządzenia, które osobiście widziałem w działaniu, i którego nigdy w życiu bym nie kupił (bo znam cenę i widziałem w działaniu), swoją drogą liczby to tylko liczby ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...