Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 months później...

Drodzy parafianie, drogi Adamie M.

 

Bardzo ciekawy wątek, sam interesję się własnym solarem, mam pewną prośbę oraz pytanie.

Czy twoje solary powstały/?

Mógłbyś wrzcuić jakiś schemat, zdjęcia, ponieważ te z początku wątku już nie działają?

 

Czytałem go długo, ale zamienił się w dywagacje na temat przemiany lodu, a o solarach nic, natomiast przebrnięcie przez cały temat graniczy z cudem.

 

Ja zastanawiam się czxy zamiast wężownicy nie zrobić solara ze starych grzejników, oczywiście obudowanych i ocieplonych, co o tym myślisz?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar na lato jest bardzo prosty, stosowany od wieków w wielu kulturach i skuteczny - beczka pomalowana na czarno ustawiona na dachu.

Można to udoskonalić stosując obudowane grzejniki, będzie lepsze jak zwykła beczka.

Można doskonalić bardziej, dzieląc grzaną strugę na wiele mniejszych (układ harfy).

Można w kolejnym kroku dodać pokrycie selektywne.

Potem lustra skupiające, rury próżniowe...

 

W samodzielnie kleconym układzie wsparcia solarnego układu grzewczego trzeba się zdecydować na jakiś poziom techniki, dostępnej dla nas, materiałowy, dostępny dla nas, i poskładać z takich elementów całość niesprzeczną logicznie - jak chodzi o zasadę działania.

Tak się składa, ze znakomita większość ludzi zajmujących się solarami czy pompami ciepła myśli TEMPERATURAMI a nie strumieniami ciepła przepływającymi w poszczególnych fragmentach instalacji.

Totalnie myli im się sprawność ze skutecznością...

W rezultacie, czytając opisy, czytamy stek bredni... Same sprzeczności wychodzą...

A do tego jest jeszcze marketing robiony przez sprzedawców "fabrycznych" solarów, także pełen niedomówień, przeszacowanych korzyści itp.

A że w mętnej wodzie najlepiej się łowi ryby - to spece od kasy sobie jeszcze dotacje wymyślili, takie, ze ONI zarabiają najwięcej jak MY sobie to U NICH kupimy z tą dotacją...

 

 

Napisz co planujesz osiągnąć.

Pomyślimy czy ma być bliżej czarnej beczki czy próżniówki złoconej "tymi recami" kleconej.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż ja chcę dogrzewać cwu i tyle, mam bojler 80 l z jedną wężownicą, ale nie ma problemu, żeby dostawić drugi i grzać w nim wodę kiedy tylko się da. Oczywiście jako, że lubię majsterkować, skad złomu mam blisko, sklep hydrauliczny też to mam zamiar wykonać go samodzielnie.

Cały czas korci mnie przerobienie hydroforu 700l na jakiś buforek, ale jeszcze nie wiem czy go nie wykorzystam w inny sposób ani czy dam radę, bo do tego trzeba być mega spawaczem i posiadać zdolności w w robieniu wężownicy.

Generalnie grzanie wody solarem jak najdłużej się da oto mój cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpięta do miedzianych rur o jakim fi? Masz może jakieś zdjęcie swojego solaru? Zastanawiam się czy nie lepiej pomalować szybę na czarno zamiast absorbera, co o tym myślisz? Sorry za tak wiele pytań, ale wiem, że ty masz łeb jak sklep i na pewno wszystko policzyłeś jak trzeba. Czy grzejesz solarami ten bufor woskowy? Jaką wydajność ma metr kwadratowy Twojego solaru?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze muszę poszukać jakiej chwili i to opisać...

 

Zrobiłem "sto podejść" do problemu.

Optymalizowałem parametry koszem kosztu.

Optymalizowałem koszta kosztem parametrów.

Wykonałem kilka układów "demo" do testów i wybrałem coś, co było optymalne.

Całość mam dopracowaną w szczególikach.

Ale...

Teraz banda skurwieli rzuca mi się do gardła chcąc odebrać mi moją budę.

Walczę z nimi, chodzi o kwity...

A materiał czeka na montaż.

A mnie coraz większy szlag trafia...

Wygląda na to, że wiele instytucji konstytucję i inne prawa trzyma w szalecie zamiast stosować.

A tam tak prosto napisane jest co i jak.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile trzeba by na na jeden solar?? Rozumiem, że łączysz je tak jak w buforze tylko na mniejszą skalę. Co stosujesz na odbłyśnik? Ja myśle o folii alu, takiej od podłogówki. Myślę o takim połączenie 5-7 kratek od lodówki, położone ta odbłyśniku z pewnym dystansem, przykryte szybą, na to dystanse i siatka zabezpieczająca. Co ile wlutowywałeś kratki? i Jaki przekrój rury doprowadzającej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...