Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solar "tymi ręcami" robiony.


adam_mk

Recommended Posts

może lepiej przejrzeć zanim coś spieprzysz, a nie jak już będzie spieprzone to będziesz i tak przeglądał, żeby spojrzeć jak naprawić?

Co mam naprawiać instalację założoną i uruchomioną przez fachowców? I która co najważniejsze się sprawdza - czyli ogrzewa wodę w stopniu wystarczającym do zapewnienia ciepłej wody i ogrzewania w łazience tylko ze słońca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gentoonx jesli mówisz nieosiagalne to może...baniak 150 litrów?:)

Ja niestety nie mam wiedzy praktycznej z solarami nie wiem jak sie one zachowuja...moje wnioski wysnułem na podstawie ogólnoforumowej opinii o tym że tej ciepłej wody jest za duzo i co z tym zrobic a slońce nadal świeci...natomiast przecietny zestaw to 2 kolektory plus zbiornik 250-300 litrów..wiec pomyslalem że jak dam jeden kolektor na 200 litrów to nie bedzie problemu z nadmiarem ciepła ale jakies te ciepło bedzie . Prubuję tu jakis constans znalezc:)

W takim razie pytanie brzmi jak dobrac solar do zasobnika tak by przy pełnym letnim słoncu osiągnąc około 50-60 C ale nigdy nie przekroczyc powiedzmy 70-80 C...mniej może byc..jak nagrzeje do 35-40 C to bedzie w porzadku.I tak nei zamierzam ogólnie grzac wody ciepłej grzałką do więcej niż 40-45 C bo dla mnie gorąca woda to 45 C (zdatna do kapieli).

a co z tymi rurkami miedzianymi ..miękkimi? Da sie? Grugosc scianek identyczna jak normalnych twardych rurek.

pozdrawiam

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma instalację założona przez fachowców, która mu się sprawdza, to o czym tu dyskutować?

Jak kto taką tworzy - powinien powiększać swą wiedzę albo w drodze własnych doświadczeń, albo w dyskusjach z podobnymi praktykującymi.

 

1000W/m2 to sporo...

Można je skierować na wodę/glikol w niewielkiej ilości i w krótkim czasie uzyskać nawet ze 120stC (393stK).

Ale to tylko temperatury...

W temperaturze się nie wykąpiesz!!!

W ciepłej wodzie - tak.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...natomiast przecietny zestaw to 2 kolektory plus zbiornik 250-300 litrów..

 

i na ogół grzeją połowę do 60% tego zładu dzienie - taki zestaw na 3 osoby jest - musisz poczytać jak te solarki to robią - one nie grzeją dzień w dzień po 250-300ltr od 10 do 70st

w zestawach na ogół zasobniki dobierane są na 1,5-2-krotne zużycie dzienne

...wiec pomyslalem że jak dam jeden kolektor na 200 litrów to nie bedzie problemu z nadmiarem ciepła ale jakies te ciepło bedzie . Prubuję tu jakis constans znalezc:)

 

będzie, ale raczej nie więcej niż w najlepsze dni 50-60st, a i to tylko wtedy jak z tych 200 dziennie wybierzesz 100ltr

...W takim razie pytanie brzmi jak dobrac solar do zasobnika tak by przy pełnym letnim słoncu osiągnąc około 50-60 C ale nigdy nie przekroczyc powiedzmy 70-80 C...mniej może byc..jak nagrzeje do 35-40 C to bedzie w porzadku.I tak nei zamierzam ogólnie grzac wody ciepłej grzałką do więcej niż 40-45 C bo dla mnie gorąca woda to 45 C (zdatna do kapieli).

 

no tyle to ci powinien nagrzać spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to się stało że chłopak nie wpadł na pomysł pompy ciepła? Którą może mieć za podobną cenę w porównaniu z jednym panelem i osprzętem? Powietrze woda jakiś on/off załatwi temat bo o inwerterze nawet nie wspomnę.

No to teraz juz sprawa jest jasna w temacie solarów.po tym co czytałem na muratorze i po spojrzeniu na wyniki niektórych instalacjii ale to na elektrodzie.pl,miałem o tym inne wyobrażenie.ok dzięki za pomoc wiem co robic:) Czyli na razie zamontuje sobie jeden panel płaski ,i zbiornik 200 litrów,i sprawdze w praktyce jak to sie zachowuje,u mnie odległośc zasobnika od solara to będzie jakieś 8 metrów,chociaz jest opcja umieszczenia zasobnika w takim miejscu że będa to 2-4 metry. Własnie jeszcze jedno: lepiej gdy zasobnik jest blizej solarów ..natomiast pobór CWU wtedy dalej czy odwrotnie..pobór blisko a solary dalej?W sensie strat ciepła i pracy układu.Bo jak rozumiem w pierwszej opcjii jest mniej glikolu wiec teoretycznie powinno byc mnie kłopotów z odpowietrzaniem takiej instalacjii no i ze stratami..ale może się myle...

 

Co do pompy ciepła to z tego co mnie oczy nie mylą do CWU to jest to jakies 6500 zł....a tyle nie chce od razu wydawać,zreszta solary mi sie bardziej ,,podobaja,,:D,jak juz bede po budowie i w koncu bede miał dla siebie wiecej czasu to sobie pokombinuje z tymi solarami,zeby ewentualnei cos usprawnic itd. a pompa ciepła to taka bezpłciowa jest ,zreszta jedna lodówka mi starczy w domu:D.

pozdrawiam

Jeszcze te rurki...może jednak jest tu jakis fachman żeby podpowiedział czy te rurki do obiegu moga być z miedzi miękkie...?Do trzech razy sztuka:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie, ale tzw. miękka miedź powinna mieć podobną wytrzymałość, jak twarda. Nie wygniesz z niej jednak małych łuków, takich, jak kolanka z twardej miedzi. Są wzory na promień gięcia. Poza tym i tak na końcach trzeba ją zlutować ze złączkami, więc lutowanie Cię nie minie.

I jeszcze sprawa średnic- widziałem miękkie 12 i 15mm, czy są grubsze nie wiem, a tyle może być za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja solar zbudowałem i podłączyłem do c.o. i dupa bo sprawności nie ma. Muszę przerobić instalację i wpiąć się bezpośrednio do baniaka. Jak już będę miał chwilę i to zrobię to dam znać czy cokolwiek grzeje.

 

@scrabie, nie podpinaj bezpośrednio do baniaka bo ci się mózg zagotuje, a to już wtedy nic nie wymyślisz :lol2:

 

sorry, nie mogłem się powstrzymac

 

mówisz że bezpośrednio wpiąłeś w obwód CO i nie działa - bo za duży przepływ - jakbyś miał z 50m2 solara to może

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie, ale tzw. miękka miedź powinna mieć podobną wytrzymałość, jak twarda. Nie wygniesz z niej jednak małych łuków, takich, jak kolanka z twardej miedzi. Są wzory na promień gięcia. Poza tym i tak na końcach trzeba ją zlutować ze złączkami, więc lutowanie Cię nie minie.

I jeszcze sprawa średnic- widziałem miękkie 12 i 15mm, czy są grubsze nie wiem, a tyle może być za mało.

DEZET instalacje w miedzi robie zawodowo więc lut to nie problem,po prostu ,,trasa, od solara do baniaka u mnie jest taka że wygodniej by mi było miękką robic.Z miekkiej miedzi są także rurki fi 18. Wiesz instalacje do wody ciepłej to jest inna temperatura,nie mam po prostu doświadczenia z instalacjami gdzie czynnik osiąga takie wysokie temp,stąd moja niepewność i chęc zminimalizowania połaczeń lutowanych.

Ok zadzwonie do jekiejs firmy od solarów i sie zapytam po prostu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zadzwonie do jekiejs firmy od solarów i sie zapytam po prostu.

pozdrawiam

Teraz firmy od solarów robią na nierdzewce karbowanej.

 

2 solary wystarczą na basen olimpijski, jak im dasz czas...

 

Adam M.

Adam po co te herezje krzewisz przecież doskonale wiesz, że "to se ne da." nawet jak im dasz czas. Tylko nie mów, ze to teoretycznie

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze o czymś nie wiesz nie znaczy, ze tego nie ma.

Tu wszyscy teoretyzują na bazie mniemanologii własnej.

Szkolną wiedzę zostawili dawno gdzieś za sobą i przerzucają się parametrami wyczytanymi z ulotek...

Ciągle pojawiają się "pytania blądynki" - Rozumiem, u Ciebie nie zadziała... A U MNIE?!!!

 

Wsparcie solarne, jak ma być, to trzeba sobie zrobić (zlecić zrobienie) zgodnie ze sztuką i nie oczekiwać cudów, jak za oknem ciągle leje deszcz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umiesz czytać ze zrozumieniem tekstu czy nie chcesz?

 

Jak MA wspierać, to się dom tak buduje, aby MÓGŁ!

 

Adam M.

 

Adam, szanuję cię chłopie, ale to może ty stosujesz za wielkie skróty myślowe, albo ja za dużo zacytowałem z ciebie

co do budowania pod cel - to pełna zgoda i dobrze o tym wiem i ja i ty

 

Poprawiam

...nie oczekiwać cudów, jak za oknem ciągle leje deszcz.

 

Adam M.

czyli teoretycznie git, ale życie weryfikuje teorię i wiesz można powiedzieć że nawet jak taka instalacja wpompuje w CO 1kWh to też wsparła, więc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz Cię rozumiem!

Obaj wiemy, ze z pustego to i Salomon nie naleje...

Są sytuacje, w których instalacja dedykowana daje dużo/wszystko/wręcz nadmiar.

Są i takie, kiedy daje za mało, ale nie będzie instalacją PODSTAWOWĄ a tylko wsparciem.

 

DOBRZE zrobiona działa tak, że tylko czasami nie wspiera.

Czasami wręcz zastępuje systemy grzewcze.

No, ja taką mam w planach!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...