Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Która najtańsza


Gość

Recommended Posts

Z pewnym zdziwieniem przeczytałem że ściana z klejonego betonu komórkowego jest najtańsza. Sam wybudowałem dom w tej technologii i znam kilka tańszych sposobów. Materiał na nieotynkowaną ścianę grubości 365-375 mm (zależnie od producenta) kosztuje ok. 100-150 zł/m2. Nieprawdziwe są też dane dotyczące silikatów (np. materiał na ścianę nośną grubości 18cm kosztuje mniej niż 40zł/m2). Warto czasem sprawdzić cenniki producentów materiałów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój materiał na ścianę nośną kosztował 35zł. tzn. 7 bloczków o wymiarach 24x24x59 z BK. Kwestie zaprawy /cement+piasek+woda/ to śmieszna sprawa jeśli chodzi o koszta. Robocizna wyszła mnie malutko, ale zakładając uczciwie należy zapłacić 20zł/m2. Cenny z Muratora odbiegają od rzeczywistości.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

BK 24x24x59 szlifowany pod klej na paletach jednorazowych z klejem, bez transportu kosztuje oficjalnie (Prefbet Rurka) 5,05 + VAT 7%. To wychodzi niecałe 38,- PLN za metr kwadratowy.

 

Transport około 4,- PLN za m.kw. (samorozładowczy HDS - 350,- PLN +22% VAT za kurs = 20 palet)

 

Razem 42,- PLN brutto za komplet materiałów na metr kwadratowy ściany nośnej loco budowa

 

A jak napisałem są to oficjalne ceny. Jakby pokombinować i podeptać to jeszcze parę złociszy można obciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton komórkowy to materiał składający się z piasku, cementu, wapna spieniony przy pomocy tloenku aluminium. To co w Polsce za BK uchodzi, robione z popiołów spełnia normy budowlane, ale w cywilizowanym świecie za tenże uważane nie jest. Oczywiście cena szarego BK jest znacznie niższa ("prawdziwy" beton komórkowy kosztuje 200-400 zł/m3). Promieniotwórczość szarego BK w porównaniu z białym jest wielokrotnie wyższa (oczywiście mieści się w normach). Poziom radiacji tego drugiego jest najniższy wśród "tradycyjnych" materiałów budowlanych, nawet od silikatów(!). Poza tym mowa była o ścianie jednowarstwowej grubości 36,5 do 37,5 cm a nie 24cm(zakładam że do docieplenia)! A jeżeli jesteśmy przy docieplaniu to prawie wszystkie ściany z szarego BK ocieplane są styropianem (i znów styropian jest 2..3 razy tańszy od wełny fasadowej). Zakładając że jest beton komórkowy jest to postępowanie absurdalne (chodzi mi o jedną z zalet BK, a mianowićie mały opór dyfuzyjny czyli oddychające ściany). Na koniec ceny białego ("prawdziwego") betonu komórkowego do klejenia:

AHG: ok 245zł/m3 netto + koszt kleju i transportu (ok 100zł/m2 ściany 36,5 cm)

Ytong/Hebel 372zł/m3 netto (ok 150 zł/m2 36,5-37,5 cm)

 

BK marki 400 przenikalność ściany 36.5cm ok 0.3 W/m2*K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...