Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wylewka na ogrz. podłogowe- zbrojenie siatką, czy włóknami


sceptyk

Recommended Posts

Witam,

 

Dla posadzki cementowej do w zakresie grubości 3-4,5cm zbrojenie siatką stalową na całości, przeciwskurczowo i konstrukcyjnie (zdecydowanie w narożach)

Zbrojenie w połowie wysokości wylewki, choc przy zachowaniu asymetri zdecydowanie poprawniejsze górą.

Polecałbym zbrojenie zdecydowanie cieńszym drutem, najlepiej d4,5mm.

 

Dla posadzek o gr. pow. 5cm zbrojenie włóknami PP długości 19mm przeciwskurczowo + zbrojenie siatką w miejscach osłabień (tj. pasy o szerokości 20 cm z ułożonymi obok siebie rurkami grzewczymi miekkich osłonach, przewody PCV do zasilania powietrzem kominka) generalnie bruzdy o szerokości pow. 10cm itd.

 

Ja u siebie położyłem siatki nad rurakmi z ogrzewania podłogowego d3mm oczko 10x10. Konieczna dla tej częsci posadzki jest dylatacja oraz dodatki uplastyczniające.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem siatką (położoną na rurki z ogrzewania), ale znowu ktoś walnął twierdzenie, że nie jest to dobre, bo siatka pracuje i może przecierać tworzywo na rurkach :o :evil: jak jest u Was, co o tym sądzicie

 

witam

siatka ma zadanie zbroić przeciwskurczowo a nie konstrukcyjnie i nie ma metody , która ustawi siatkę w jastrychu równo w przekroju na jednakowej wysokości

 

z tego powodu włókno polipropylenowe o długości 12 jako zbrojenie przeciwskurczowe rozproszone ma tzw. gwarancję posadowienia czyli jest tam gdzie trzeba aby przeciwdziałać skurczom w czasie wiązania jastrychu

 

wiecej na ten temat

http://img10.allegro.pl/show_item.php?item=74196813

 

sprzedaję przy okazji ponieważ moja główna działalność to posadzki

 

 

w swojej praktyce używam tylko włókien

pozdrawiam i odpowiem na wszystkie watpliwóści w tym temacie

lecz wystarczy w na górze strony w wyszukiwarce wpisać słowo jastrych

 

Jan Zaremba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do sceptyka:

siatka ułożona w betonie nad rurkami, dylatacje zachowane, tj na całej grubości posadzki wykonana pionowy pasek z pianki 4-5 mm grubości,

w garażu, jeśli posadzka wykonywana jest na styropianie/ wełnie zbroiłbym siatką d4,5-5 oczko 10x10,

u siebie: mam na I-szej kondygnacji włókna i siatki – grubość posadzki 4- 4,5cm,

na dole siatki w narożach i tam gdzie będą stały regały oraz nad ogrzewaniem podłogowym, grubość posadzki na dole 6,5-7cm

 

 

do janzara:

podzielam pogląd że z praktycznego punktu widzenia kontrola ułożenia siatki nie jest możliwa,

co do długości włókien odsyłam do dokumentu http://www.cementplus.pl/mikrobet.html

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem jednocześnie siatkę i włókna polipropylenowe.

Podłoga była kładziona na gruncie, zdylatowana od ścian.

Więc ewentualne ruchy (zapadnięcia), lub pęknięcia posadzki, spowodowane niedokładnym wybraniem humusu, czy niewystarczającym zagęszczeniem piachu, mogły by skutkować zniszczeniem rurek ogrzewania podłogowego.

Ponadto przy przejściach do sąsiednich pomieszczeń (z płyty na płytę) nakładane były peszle przepustowe (głównie w progach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do sceptyka:

siatka ułożona w betonie nad rurkami, dylatacje zachowane, tj na całej grubości posadzki wykonana pionowy pasek z pianki 4-5 mm grubości,

w garażu, jeśli posadzka wykonywana jest na styropianie/ wełnie zbroiłbym siatką d4,5-5 oczko 10x10,

u siebie: mam na I-szej kondygnacji włókna i siatki – grubość posadzki 4- 4,5cm,

na dole siatki w narożach i tam gdzie będą stały regały oraz nad ogrzewaniem podłogowym, grubość posadzki na dole 6,5-7cm

 

 

do janzara:

podzielam pogląd że z praktycznego punktu widzenia kontrola ułożenia siatki nie jest możliwa,

co do długości włókien odsyłam do dokumentu http://www.cementplus.pl/mikrobet.html

 

pozdrawiam

 

witam

co do długosci włokien stoję na stanowisku jako praktyk, że 12 mm i dozowanie 0,6 kg to optymalne rozwiązanie do jastrychu

 

 

19 mm stosuje się raczej do posadzek przemysłowych utwardzanych powierzchniowo , które to też wykonujemy

pozdrawiam

Jan Zaremba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem siatką (położoną na rurki z ogrzewania), ale znowu ktoś walnął twierdzenie, że nie jest to dobre, bo siatka pracuje i może przecierać tworzywo na rurkach

 

No bo chyba nie na samych rurkach ??

U mnie najpierw był trochę gęściejszy beton pomiędzy i na rurki,

a dopiero potem faktyczna wylewka (rzadsza) na ten "podkład".

Siatka 3 mm, 100 x 100 mm - bo akurat taka była na stanie :-)

Ale już na taras (ale bez podłogówki ;-)) zamówiłem 5 mm.

 

Pzdr

 

JKK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...