Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

płyty kartonowo gipsowe - szkodliwe czy nie?


Recommended Posts

Pozdrawiam wszystkich, którzy się odezwą i którzy tylko to przeczytają. Poszukuję informacji dotyczących płyt gipsowych produkowanych w naszym kraju. Z obiegowych opinii, które do mnie dotarły wynika, że ich skład może być "nieco" skażony ze względu na użycie do ich produkcji gipsów z filtrów elektrociepłowni. Czy ktoś może coś wie na ten temat? Nie ukrywam, że chodzi mi w tym momencie o szkodliwość takich płyt na mieszkańców pomieszczeń nimi wykończonych. Liczę na szybką i wyczerpującą odpowiedź.

Pozdrawiam jeszcze raz.

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też słyszałam, że w zasadzie większość płyt g-k powstaje dzieki odsiarczaniu spalin. Przynajmniej kwaśnych deszczy mniej :lol: A gips jest po prostu wynikiem tego procesu. Tzw. "obiegowa opinia" która do mnie dotarła jest taka, że np Francuzi do siebie wywożą nasze "czystsze" płyty Nidy Gips, a nam przywożą Lafarge Nida Gips - podobno gorsze. Myślę sobie jednak, że nie ma co panikować, że przy wszystkich lakierach, impregnatach i laminatach, które stosujemy płyty g-k nic złego nam nie zrobią. Ale niech się fachowcy technicy wypowiedzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście niech sie wypowiedzą !!! Na pewno zdrowy jest gips kopalny ale tynki gipsowe są robione z syntetycznego

Cytat:

Przemysł gipsowy w Polsce powstał tak naprawdę w 1956 roku. Obecnie gips wydobywany jest w Małopolsce (Stawiany, Leszcze) i na Dolnym Śląsku (Lubichów, Nowy Ląd). Ze względu na ochronę środowiska naturalnego, coraz powszechniejsze staje się również wykorzystywanie w budownictwie gipsu syntetycznego, otrzymywanego w mokrych procesach odsiarczania produktów spalania węgla (Elektrownie Jaworzno, Opole i Bełchatów). Właściwości fizyko-chemiczne gipsu syntetycznego (reagips) są identyczne z naturalnym. Do atmosfery emitowanych jest rocznie około 2,9 mln ton SO2, a niektóre źródła podają nawet wartość o wiele wyższą, rzędu 3,2 do 3,5 mln ton. Powstawanie przy elektrowniach instalacjach utylizacji spalin i zakładów produkcji gipsu syntetycznego ma więc duże znaczenie ekologiczne, gospodarcze i techniczne. "

 

Dwa lata temu rozmawiałem z ludźmi którzy mieli znajomego z branży G-K. Zamierzali robic tynki gipsowe i jak mi powiedzieli po rozmowie z nim całkowicie zrezygnowali i zrobili tradycyjne cementowo-wapienne. Na tyle mnie "wystraszyli" że pozostał uraz i robiłem również tradycyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup płyty Nida-Gips i dokładnie zaznacz w zamówieniu, że mają być z polskiego gipsu kopalnianego. Nawiasem mówiąc używałam płyt od kilku różnych producentów i wydaje mi się, że ten naturalny z Nidy był najtwardszy. Zanim były montowane leżały dłuższy czas w tych samych warunkach pokojowych, więc nie mogła mieć wpływu różna wilgotność. A z tym gipsem "elektrownianym" niestety prawda. W Polsce jest "produkowany" od co najmniej 15 lat a może więcej. Zaczęło się od Elektrowni Bełchatów. Na początku, zanim wszedł na nasz rynek kapitał zachodni, był zakaz używania tego gipsu w budownictwie mieszkaniowym, właśnie ze względu na wysoką radioaktywność. Teraz wszystko jest dopuszczone, dlatego wyroby gipsowe m.in. Knaufa są takie tanie. Tlenki siarki po przepuszczeniu przez mleko wapienne dają gips wykorzystywany w budownictwie a tlenki azotu z tych że spalin są wykorzystywane w rolnictwie jako nawozy azotowe. Potem to zjadamy w roślinkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzekłbym ropuchy.

 

Panie i panowie chyba troszke przesadzacie z tym gipsem.

Pewnie bardziej szkodliwe jest oglądanie telewizora i siedzenie przy kompie niż mieszkanie z płytą G/K.

 

BK radioaktywny, ceramika mniej, cegła troszke, gips bardzo, z kominka czasem się zadymi, przy wsypywaniu ekogroszku się kurzy, o farbach i lakierach nawet nie wspomnę . Jest coś nieszkodliwego ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to , żeby człowiek był świadomy i mógł sam na własną odpowiedzialność dokonać wyboru czym i w jakiej ilości będzie się truł. Nie ma nic gorszego niż oszustwo a ukrywanie prawdy jest oszustwem. W moim domu też jest sporo szkodliwych rzeczy, ale dozuję je pod kontrolą , aby sumaryczne ich stężenie mnie zbyt szybko nie zabiło. A życie z ciągłym bólem głowy i poczuciem zmęczenia też do przyjemności nie należy. Więc jeśli można jakieś paskudztwo zamienić czymś mniej paskudnym należy to zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...