Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek po raz n-ty i pewnie nie ostatni...


Recommended Posts

Witam.

 

Wczoraj rozmawiałem ze sprzedawcą kominków, który stwierdził, że rura fi. 110, którą doprowadziłem powietrze pod kominek ma zbyt małą średnicę i nie będzie się w kominku palić!?!

Z poprzednich wątków wynikało, że ponoc niektórzy z nas mają takie rurki...

Druga watpliwość, którą zasiał to fakt, iż ponoć wkład musi być oddalony plecami od ściany minimum 10cm? Słyszeliscie o tym?

A jak jest zrobione u was? I jakie przynosi to efekty?

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArtMedia - przy moim kominie 25x25cm, potrzebnej mocy wkładu 10kW, 2.5-kondygnacyjnym kominie, rurze od strony zachodniej kominkarz powiedział mi, że 100 wystarczy. Które kryterium jest najważniejsze nie wiem. Mogę zapytać jak następnym razem się z nim spotkam. Podaj jak u Ciebie wyglądają rzeczy o których piszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz - sęk w tym, że obecnie dostępne są na rynku uszczelnione wkłady i o taki mi chodzi. Biorąc pod uwagę wpust powietrza do kominka warto wysilić się, by go dopasować i nie podkradać sobie powietrza z domu. Jeżeli jednak ktoś będzie miał zbyt wąską rurę przy szczelnym wkładzie, to zawsze może dać nieszczelny wlot rury i reszta powietrza będzie wzięta z pokoju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kominie o wysokości 5-12m średnica wkładu kominowego powinna wynosić: a*h/10, gdzie h to wysokość otworu czołowego kominka, a a jego szerokość.

Sądzę, że średnica wlotu powinnna być taka jak wylotu - wtedy nie będzie spalał się tlen z pomieszczenia, jeśli będzie mniejsza, to trochę cennego O2 wam zabierze, ale przecież wentylacja uzupełni straty :wink:.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartt - to nie tak. Przy przepływie powietrza - i nie tylko - ważne jest jeszcze ciśnienie, a za tym idąca szybkość przepływu. Jeżeli z jednej strony masz węższą rurę, to tam może aż "gwizdać". Problem w tym czy ciąg w całym układzie będzie miał tyle siły by sobie "pogwizdać". Jeżeli nie to przy szczelnym układzie trzeba by dać dmuchawkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowany kominek Jotul 20 kw. Rura fabrycznie wyprowadzona z kominka do zasysania powietrza do paleniska ma średnicę mniejszą niż 100 mm. Trzeci rok ogrzewam jako jedynym źródłem ciepła dom ponad 130 mkw. Przy otwarciu drzwiczek trochę dymu dostaje się do mieszkania. Chętnie prowadzę korespondencję na prv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...